Letonya'ya kaybettik, İspanya'yla eşleştik - BasketFaul.com

Letonya'ya kaybettik, İspanya'yla eşleştik

07-09-17 22:27
Milliler gruptaki son maçında Letonya'ya 89-79 skoruyla yenildi ve son 16'da İspanya ile eşleşti. Milliler elinden gelen mücadeleyi ortaya koysa da Porzingis, Blums ikilisine engel olamadı.

Karşılaşma son derece çekişmeli başladı. Müthiş bir ortamda oynanan mücadeled eiki taraf da hücumda etkili gözüktü. Millilerde Melih Mahmutoğlu muhteşem bir basketbol oynarken takımı taşıyan isim oldu. İkili oyunlarda karar verici pozisyonda olan Melih kariyerinin en iyi çeyreklerinden birini 11 sayı 3 ribaund 2 top çalma ile oynadı. Letonya boş atışları ilk bölümde değerlendiremezken skor dengede kaldı. İlk 5 dakika sonunda 11-8'lik üstünlüğümüz bulunuyordu. Letonya aldığı mola dönüşünde boş üçlükleri değerlendirince öne geçti. İlk çeyrek 24-22 Letonya üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci çeyreğe yine Blums'un üçlüğü ile girildi. Furkan Aldemir savaşarak takıma katkı vermeye devam etti. Hücumda iyi organize olan Letonya farkı 7 sayıya çıkarınca molamız geldi. Mola dönüşü Erkan sorumluluk almaya çalıştı. Kolay top kayıpları yapmamız farkı çift haneler seviyesine getirdi. Sinan Güler ve Furkan'ın mücadelesine Doğuş da katılınca biraz nefes aldık. Çeyrek sonunda Janis Blums'un isabetleri gelince fark yeniden 9sayıya çıktı. İlk devre 47-38 Letonya lehine sonuçlandı.

Melih'in üçlüğü ile ikinci yarıya başladık. Porzingis üst üste 10 sayı üreterek niye NBA yıldızı olduğunu kanıtlarken biz de serbest atışlarla üretimde bulunduk. Fark bu bölümde 10 sayıya çıktı. Millilerde Cedi sayı üretirken maç başından beri canımızı sıkan Blums üçlüklerine devam etti. Rakibi bir türlü durduramayınca Meiers'in basket faulü ile fark 14 sayıya kadar çıktı. Fakat çeyreğin sonunda görmek istediğimiz milli takım vardı. Kenan'ın serbest atışlarına Cedi'nin 4 sayılık hücumu eklenince bir anda fark 8 sayıya indi. Çeyreğin son saniyesinde turnuvada ilk kez iki pivotumuzu sahaya alıp bir basketfaulle farkı 6 sayıya indirdik. Son çeyreğe 69-63 Letonya üstünlüğü ile girildi.

Son çeyreğin başında taraftarın da çıldırmasıyla milliler inanılmaz bir baskı kurdu. Üçüncü çeyrekten getirdiğimiz seriyi 13-1'e getirirken farkı da 2 sayıya indirik aynı zamanda Timma da 5 faulle kenara geldi.  Letonya benchinden gelen Zanis Peiners üst üste 4 sayıyla Letonya'yı tekrar 6 sayı farkla öne taşıdı. Kenan'ın turnikesine Bertans'ın son saniye üçlüğüyle cevap verdi Letonya. Son 5 dakikaya girilirken skor 78-69'a geldi. Milliler bu dakikada molaya gitti. Mola dönüşü rakibi şaşırtıp Sertaç Şanlı'nın üçlüğü ile döndük. Peiners hücumda sorumluluk almaya devam ederken yaptığımız basit top kaybı sportmenlik dışı faule de yol açtı ve fark yeniden çift hanelere çıktı. Cedi'nin isabetiyle heyecanlansak da rakibi bir türlü durduramadık. Bütün maç sayı üretmeyen Skele'den üst üste isabetler bulan Letonya maçı kopardı. Karşılaşma 89-79 skoruyla sona erdi.

Yorumlar Okunma: 1301