Savaştık ama gücümüz yetmedi (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Savaştık ama gücümüz yetmedi (Fersu Yahyabeyoğlu)

07-09-17 22:51
Eurobasket’te grup maçlarının son gününde turnuvanın en çok adından söz ettiren en keyif veren basketbolu oynayan takımlardan biri olan Letonya’yı ağırladı 12 Dev Adam. Letonya, kazanması durumunda grup ikincisi olacakken kaybederse grup dördüncüsü olarak İspanya ile eşleşecekti. Biz ise kazanırsak 3.olup İspanya’dan kaçıp Hırvatistan ile eşleşecektik. Bu zorlu maça tribünler de daha agresif daha aktif daha hazır başladı Ülker Sports Arena’da, Letonya net bir şekilde deplasmanda olduğunu hissetti. Bu turnuvada ilk defa böyle bir atmosferde oynadılar.

Herkes Dersine Çalışmış

İki takım da birbirlerinin zayıf noktalarını iyi etüt etmişler, maça da bunlara atak ederek başladılar. Letonya Semih’in Porzingis’i dışarı kadar takip etmemesini kullanarak şutlar bulurken, biz ise Semih’in fiziksel üstünlüğünü Porzingis’e karşı ikili oyunlarla kullandık ki Cedi Porzingis’i dengesiz yakalayıp üzerine penetre ederek ona erken bir faul aldırmayı da başardı.

Risk Aldık

Çeyreğin ikinci bölümü ile beraber yarı sahada risk alarak yaptığımız ikili sıkıştırmalara aslında boş üçlükçüyü bularak sol dipten bir kaç kez ceza kesme şansı da yakaladılar ama isabet çıkaramadılar. Biz de ribaundları net alarak koşmaya başladık ve geçiş hücumlarında Melih’in erken ama doğru şutları ile rahat skor bulmaya başladık. Porzingis’in ikili oyunlarda tepeye kadar çıkmamasını ve kısalarımızı karşılamamasını çok iyi kullandık, 11-2’lik seri öne geçtik.

Melih Alev Aldı

Bizim adımıza Melih ve Cedi’nin potaya agresif şekilde gidişleri ile hücumda herşey yolunda giderken, Letonya ise erken atışlara gitmeye ve potadan uzaklaşmaya başladı. Biz de bunu değerlendirip takım olarak savunma ribaundlarını net alıp yarı sahayı çabuk geçerek Melih liderliğinde geçiş hücumlarını skora dönüştürmeye devam ettik, tam 11 sayı buldu 7 dakikada tecrübeli şutör.

Timma Devreye Girdi

Ancak çeyreğin son bölümünde Porzingis’in kenara gelmesiyle Timma üzerinden alçak posttan oyun kurmaya başlayan Letonya, ard arda 3 tane üçlük bularak maça ortak olup sonra da öne geçti. Riskli savunmamıza karşı bu kez cezaları net olarak kestiler, rotasyonları zamanında yapamadık. Kenardan hazır ve oldukça enerjik gelen Sinan’dan bulduğumuz 5 sayı, savunmada aksadığımız bu bölümde oyunda kalmamızı sağladı.

Yaşına Bakıp Hafife Aldık

İkinci çeyrekle beraber 35’lik Blums maalesef Sinan’ın savunması karşısında çok aktifti hücumda. Veteran guarddan üst üste 5 yayı yedik. Koç Sarıca Furkan Korkmaz’ı parkeye sürerek yeni bir soluk getirmek istedi ki onun liderliğinde ön alanda yaptığımız baskıda Letonya’yı top kayıplarına da zorladık ama bunları sayıya çeviremedik. Aynı şekilde hücum ribaundlarında Furkan Aldemir ile ikinci şans sayıları yakalamamıza rağmen bunları da değerlendiremedik. Kaçan şutlar ve geri koşma problememiz ile birlikte Letonya, tempoyu arttırıp bulduğu hızlı hücum sayıları ile farkı da yediye kadar çıkardı.

Herkesin Şutu Var

Çeyreğin ikinci bölümünde koç Bagatskis Timma-Davis Bertans-Porzingis üçlüsünü aynı anda oyunda tutarak bize ciddi eşleşme problemi yarattı. Bu üçlü ile hem savunmada her topu değişerek ve yardımlaşarak daha efektif savunmaya başladılar hem de hücumda hepsinin dış şut tehdidinin olmasıyla daha iyi yerleşip daha çok potaya gitmeye başladılar. Düşen enerjimiz ile birlikte savunmada onları yeteri kadar zorlayamadık.

Emniyet Sübabı Cedi

Hücumda üretmekte zorlandığımız anlarda yine Cedi sahnedeydi. Potaya giderek Porzingis’i dengesiz yakalayıp ikili oyunları kullandığı gibi, birebirde onun üzerinden bulduğu kritik üçlükle de takımımıza aradığımız enerjiyi tekrar getirdi. Bu esnada Letonya adına maçın en verimli ismi Timma’nın da üçlemesi yüzümüzü güldürdü. Ama savunmada topa baskıyı arttırmamamız ve Furkan’ın Porzingis’i unutup penetrelere yardıma gitmesi ile hemen cezayı kestiler ve farkı da tekrar 10 sayıya çıkardılar. Şu geri koşma problemimizi biraz olsun azaltabilsek Letonya’yı çok daha düşük skorlarda tutabilirdik ama neredeyse her kaçırdığımız şutta potamıza çok rahat gelerek hızlı hücum fırsatları buldular.

Porzingis’i Çok İyi Kullandılar

Son bölümde ise maalesef korktuğumuz oldu ve Porzingis fırtınası esti adeta. Potaya rahat gitmeye başlayan Letonya, uzundan uzuna pas köprülerini de kullanarak dev uzunla hava harekatları yapmaya başladı. Sadece doğru pozisyon alarak yakaladığı fırsatları fiziğini kullanarak rahatça sayıya çeviren Porzingis bizi çok zorladı. Ayrıca ilk yarının son hücumunda tam süre dolarken yine Blums’dan yediğimiz üçlük de mental olarak düşük bir şekilde soyunma odasına gitmemize neden oldu.

Semih – Porzingis Düellosu

Son çeyreğe tıpkı maçın ilk bölümünde olduğu gibi Cedi-Semih ikili oyunlarını efektif olarak kullanarak başladık. Tecrübeli uzunumuz diriyken Porzingis’i üçletmek de hedeflerden biriydi. Bunu yapamadık belki ama Semih’i faul çizgisine götürerek en azından tempoyu biraz olsun kontrol altında tutmayı başardık. Letonya ise hücumda Porzingis’i efektif kullanmaya devam etti. Genç uzun hem yüksek posttan yaptığı penetrelerle hem de hücum ribaundlarında canımızı yakmaya devam etti.

Letonya Hücumu Üretmeye Devam Etti

Koç Sarıca’nın biraz da takımı ateşlemek için aldığı teknik faulle beraber kendimize geldik, daha agresif oynamaya başladık özellikle savunmada. Melih’in durduğu anlarda ise Cedi inisiyatif alarak çok kritik bir üçlük gönderdi ve farkı tek hanelere düşürerek psikolojik olarak da maçın içinde kaldık. Savunmada ortaya koyduğumuz agresif tavır ve yardımlaşmalara soğuk kanlı bir şekilde top çevirerek cevap veren Letonya asistler üzerinden Porzingis ile üretmeye devam etti.

Yine Blums

Hücumda Cedi’nin sayıları ve tepeden yaptığı organizasyonlar ile oyunu forse etmeye çalıştık, başarılı da olduk aslında. Ama savunmada maalesef ne Blums’a ne de Porzingis’e çare bulamadık. Hazır Timma dörtlemişken ve uzun süre oyunda yokken bu fırsatı değerlendirip farkı bir türlü tek hanelerde stabil tutamadık. Blums’dan gelen ekstra şutlar devam ettikçe özverili bir şekilde savaşarak yaptığımız savunmanın da direnci düşmeye başladı. Savunmamızın potadan iyice uzaklaşmasını da bu kez Porzingis oyunda yokken bile Meiers ile de değerlendirmeye başladılar.

Cedi Cedi Cedi

Çeyreğin son bölümünde yeniden ayağa kalkan aslanlar farkı 13 sayıdan 6 sayıya kadar düşürmeyi başardılar. Sahnede tabii ki yine Cedi vardı. Önce el üstünden gönderdiği üçlük ve faul ile 4 sayılık bir hücum yaptı sonra da topu doğru yerde Semih’e indirerek bir de ondan 3 sayılık hücum elde etmemizi sağladı, farkı da 6 sayıya indirdik. Genç forvet yine öyle bir yerde sahne aldı ki ve öyle el yakan toplardan skor çıkarmayı başardı ki işin rengini değiştirdi. Semih’i de devreye sokmamız çok değerliydi son çeyrek öncesi.

Erkan Yine Tam Zamanında Müdahele Etti

Son çeyreğe moralli ve enerjik başlayan 12 Dev Adam’da hücumda suskun olan Melih’in devreye girmesi çok önemliydi ki savunmada da müthiş savaşmaya başladık, sertliğe sertlikle karşılık vermeye başladık ve istediğimiz savunma odaklı sayılar da geldi. Turnuva boyunca kenardan gelerek savunmayı toparlayan isim, ihtiyar delikanlı Erkan yine anahtar rol oynadı burada.

Baş Döndürücü Pas Trafiği

Kısalara bu kadar iyi baskı yaptığımız ve onları düzen dışına çıkarıp asistler üzerinden buldukları sayılar yerine birebirlere itmemize koç Bagatskis’den hamle geldi. Peiners ve Skele’yi oyuna alarak set hücumlarında tekrar ritimlerini buldular, baş döndürücü pas trafiği sonrası ekstra paslarla hep savunmamızdaki açıkları buldular. Özellikle Peiners topsuz katları ile savunmamızın dengesini çok bozdu. Porzingis’in etkisiz olduğu ve Timma’nın 5 faulle kenarda olduğu bu dakikalarda turnuva boyunca ana rotasyonu ile etkili olan Letonya maalesef bu kez bench rotasyonu ile farkı korumayı başardı.

Ah O Basit Hatalar

Yine çok iyi savaştık yine geriden geldik yine pes etmedik ama yine hücumdaki basit top kayıpları canımızı çok yaktı. Son olarak Melih’in top kaybının ardından yaptığı sportmenlik dışı faul de maçın kırılma anıydı, farkı tekrar 10 sayıya çıkaran Letonya sonrasında da bir daha geri gelmemize izin vermedi. Bu bölümde de kenardan gelen Skele, Sinan’ın savunmasına karşı efektif olan isimdi.

Yine Savaşacağız

Her ne kadar Cedi elinden geleni yapsa da takımda lider bir oyun kurucumuzun olmaması geri geldiğimiz bu tip zorlu maçlarda hep dezavantajımız oldu, oyunu bir türlü tutamadık ve basit hatalara engel olamadık. Hedef Letonya’yı geçip üst turda karşımıza Hırvatistan’ı almaktı ama olmadı. Artık rakip turnuvanın en tecrübeli en güçlü takımı İspanya. Değişen bir şey yok yine savaşacağız yine mücadele edeceğiz. 

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz 

Yorumlar Okunma: 1938