Pas Trafiği (Ahmet Çakı) - BasketFaul.com

Pas Trafiği (Ahmet Çakı)

08-09-17 09:52
Ahmet Çakı
Grubumuzda sıralamayı belirleyecek olan Letonya ile oynayacağımız son maçın öncesinde iki faktör sonuca direkt etki edecekti. Birincisi, Semih -Porzings eşleşmesinde bizim Semih'i paintte ne kadar aktif kullanabileceğimiz? Ve Porzings'in yüzü dönük hücum edeceği birebir ve ikili oyunlarını nasıl durduracağımız Letonya birebir mi tutmaya karar verecek yoksa top tarafı veya ters taraf sıkıştırmaları mı kullanacak? Onların kararı ve bizim takım olarak vereceğimiz reaksiyon... Biz Porzings'in özellikle pick and pop dediğimiz ikili oyunlarına rotasyon kullanacak mıyız yoksa ikiye iki mi durdurmak isteyeceğiz?
 
İkincisi ise Letonya takımının tek gerçek oyun kurucusu olarak öne çıkan Sterlineks'i hangi seviyede yıpratabileceğiz? Hem düzenlerini yavaşlatmak, hem de kendi yaratıcılığını elinden almak belirleyici olacaktı.

Hücumda Semih'i oyunun başından devreye sokarak başlamak istedik ; pek başarılı olamadık bunda. Semih'in erken 2. faulünü alıp kenara gelmesi de etkili oldu . Letonya cephesinde ise Porzings'i maksimum düzeyde verimli kullanarak başladılar. Hem kendisinin bulduğu atışlar, hem de ona gelen yardımlarda bulduğu paslarla en önemli silahlarını iyi kullanarak başladılar maça. Porzıngs'in verdiği paslarda sol köşeden buldukları boş şutlarda 4/0 başlasalar da bu pas çeşitlilik onlara katkı verdi. 

Ve oyunun kontrolünü ele almak için yapmak istediğimiz genel baskıya ; Sterlineks'i yıpratmak için kullandığımız ikili sıkıştırmalara fazla pas yaparak tüm saha hücumlarında da müthiş bir pas trafiği yakaladılar. Hatta maç sonunda yakaladıkları %63'lük 2 sayı yüzdelerinin ana nedeni de buydu. Bu Letonya takımına hem maça iyi başlamanın verdiği moral olarak ve daha da önemlisi bütün maç kaybetmeyecekleri bir kontrol verdi.

Biz bu turnuvada kaybettiğimiz Rusya ve Sırbistan maçları dahil skor da geride olsak bile oyunu kontrol eden daha doğrusu maça yön veren takım olduk. İlk kez takip eden olduk. Bu da bence maçı direkt etkileyen bir faktördü.

Biz kontrolü almak için çok çalıştık, tabii devamında da daha çok enerji harcayan taraf olduğumuz için de daha fazla yorulduk. Letonya takımı da bu tür avantajı aldığı zaman pas trafiği ile topu paylaşarak oyunu tutmayı iyi bilen bir takım ve bunu yaparken son 10 dakikalık bölümde Sterlinieks hiç kullanmadan yaptılar.
 
Maçın bu senaryoda gelişmesi yarı saha hücumunda turnuvada en iyi performansımızı koymamıza rağmen maçı kaybettik. Burada Melih'e ayrı bir yer açmalıyım. Fenerbahçe takımında kendine çizilen rol içerisinde çok iyi bir sezon geçirerek geldiği  milli takımda ana yaratıcı rolünü hiç bocalamadan alması müthiş bir kazanım oldu. Son birkaç yılki en iyi performansında galibiyete yetmemesi ayrı bir üzüntü noktası oldu.

Sonuç olarak grubu üstümüzde bitiren 3 takıma yenilerek 4. olduk. Bu tur turnuvalarda iyi birşey başarmak için 1 veya 2 tane büyük takım yenmeniz gerekir. Şimdi belki en güçlü favori karşımızda ama bizim turnuvada kazandığımız olgunluk ve tecrübenin yanında onlardan daha çok koyacak enerjimiz var. Ve büyük bir takımı yenmenin de zamanı geldi. 

Yorumlar Okunma: 2186