Zor ama imkansız değil (Murat Özyer) - BasketFaul.com

Zor ama imkansız değil (Murat Özyer)

08-09-17 10:17
“Zorlukları karşılamanın iki yolu vardır; ya zorlukları değiştirirsiniz ya da zorlukları çözmek için kendinizi. “demiş, Phyllis Bottome.

Son 16'ya kalmış olsak da; hem Türkiye’nin hem de Letonya’nın turnuvadaki gidiş kulvarını belirleyecek bir maçtı. Kazanmanın, kaybetmenin ötesinde, yine yeniden bir kader maçı.

Ve maçı Letonya kazandı, son sekize kalmak için İspanya ile Pazar günü turnuvanın en önemli maçını oynayacağız. Kazananın finale doğru devam edeceği kulvarda şampiyonanın en formda takımlarından Slovenya da olacak.

En az Belçika maçı öncesi kadar kazanma baskısı 12 Dev Adam’ın omuzlarındaydı dün akşam. Her gün basketbolunu geliştiren ve olgunlaşma yolunda adımlar atan millilerimiz, dün akşam farklı konularda daha tecrübe kazandı; geri koşu, adamını savunmada erken bulma ve ikili oyunların dışındaki sayı alternatifleri. Basketbolun farklı doğrularını sahada çok iyi uygulayan bir takım Letonya. Onları izlemeye, analiz etmeye devam edersek, basketbol antrenörlerine farklı pencereler açacaktır. Ki buna özellikle alt yapıda ihtiyacımız var!

İlk devrede Letonya hücum temposu ve pas hızıyla millilerimize önemli bir “BASKI” kurdu. Bu baskı alıştığımız, savunmada ki “Baskı”dan çok farklıydı bizim için. Gerçek silahımız olan saldırgan savunmamızı ortaya çıkarabilmemiz için önce savunmaya yerleşmemiz gerekiyor, fakat Letonya’nın hücum stili buna maçın genelinde izin vermedi.

Letonya’nın, savunmamız yerleşmeden en fazla 12 saniye içinde sayı bulduğu geçiş hücumları ritm kazanmamızı, maçın kontrolünü almamızı engelledi. Biz daha çok dripling ile ve zorlanarak, ağırlıklı olarak dış atışlardan skor üretirken, Letonya Milli takımı geçiş hücumlarında sayı üretemedikleri dönemlerde set hücumlarında perdelemeden çıkarak kullandıkları dış atışlardan buldukları sayılar, tam saha baskımızı yakın atışlarla cezalandırmaları momentumu hep ellerinde tutmalarını sağladı.

Geriye düştüğümüz her maçta olduğu gibi yine geri dönmeyi başardık. Son çeyrekte iki dakika içinde 13-0 lık seri ile maça tutunduk. Fakat sonraki 4 dakika içinde yaptığımız 5 top kaybı Letonya’nın maçı lehine çevirmesine yardımcı oldu ve maçın bitimine dört dakika kala 82-72 öne geçtiler, maçı da bu fark ile kazandılar.

Her dakika mücadele eden ve savaşçılıklarından gurur duyduğumuz 12 Dev Adam’ın yeni rakibi turnuvanın şampiyonluk adayı İspanya.

Zor ama imkansız değil. Zaten zorlukları yenmenin iki yolu yok mu?

Haydi arkadaşlar... 

Yorumlar Okunma: 2165