Geleceğe ümitle bakıyoruz (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Geleceğe ümitle bakıyoruz (Fersu Yahyabeyoğlu)

10-09-17 20:42
12 Dev Adam, “Zor Ama İmkansız Değil” mottosu ile bir çok başarıya imza attığı Sinan Erdem Arena’da en büyük şampiyonluk adayı güçlü İspanya karşısına çıktı. Salondaki doluluk koç Sarıca’nın istediği orana gelmişti nihayet, destek ve atmosfer çok iyiydi. Millilerimiz rakibin pota altındaki üstünlüğünü dikkate alarak çift uzun, Sertaç ve Semih ile başlarken, koç Scariolo liderliğindeki İspanya ise klasik beşi ile parkedeki yerini aldı.

Tutuk Başladık

Maçın başında savunmada Rubio’nun şutunu riske ederek başladık. Ama her ne kadar genelde kötü bir üçlükçü olsa da bu turnuvada yüzdeli atan Rubio cezayı kesti bu savunmamıza. Bununla beraber çift uzunla başlamamıza rağmen Gasol kardeşlerle pota altını sıkça kullanan İspanya kısa sürede de Sertaç’a iki faul aldırmayı başardı. Yarı sahada pas trafiğini iyi kuran rakibimiz karşısında savunma ribaundlarına da konsantre olamadık maalesef.

Çabuk Toparlandık

Neyse ki ilk dakikalarda hücumdaki tutukluğu üzerimizden attık ve biz de Sertaç üzerinden üreterek onlara kendi silahları ile cevap verdik. Aynı Sertaç pasları ile de topsuz kat eden kısalarımızı skora taşıyan isim oldu. Savunmada da Gasoller üzerinden oynamaya çalıştıkları birebirleri ikili sıkıştırmalarla ve iyi kapanıp alanı daraltarak etkisiz kılmayı başardık. Kötü başladığımız maçta geç olmadan hemen oyuna ortak olduk agresif savunmamız ile.

Sertaç’ın Erken Üçlemesi Planları Bozdu

Savunmadaki direncimiz sayesinde tempoyu da çok iyi kontrol ettiğimiz dakikalarda İspanya açık alanda koşup rahat skor bulabilmek adına, üretkenlik için çift guarda döndü. Bu sayede yarı sahayı çabuk geçen rakibimiz pota altımızı biraz daha hazırlıksız yakalayıp en azından faul çizgisine giderek skor buldu. Ancak burada Sertaç’ın çok erken üçlemesi iyi giden planlarımızı bozdu. Onun çıkması ile hücum ribaundlarını iyice domine eden Gasoller canımızı sıkmaya devam etti. Kenardan gelen Barış da daha 1 dakika dolmadan ikiledi. Hücumda da iyi niyetli ve agresif şekilde potaya gitmek isteyen Cedi’den ve Melih’ten üst üste top kayıpları gelince ritmimiz düştü baya.

Hücumda Üretim Sıkıntısı

4 kısaya dönerek kaos basketboluna dönmek isteyen 12 Dev Adam. Ama hücumda bir türlü dış şut isabetini bulamamamız ve oyunun fazlasıyla pota altına yığılması İspanya’nın işine geldi. Bizim aksimize onlar guardlar üzerinden üç sayı isabetleri bularak savunmamızın mecburen potadan uzaklaşmasını sağladılar. Ayrıca bizim kısa beşle yakalamaya çalıştığımız ters eşleşmelere de Juancho-Oriola-M.Gasol üçlüsünü sahada tutarak cevap verdi koç Scariolo. Hücumda skor üretme konusundaki ciddi sıkıntılarımız devam ederken kenardan gelen Furkan Korkmaz enerjisi ile en azından çizgiye giderek farkı tek hanelerde tutmamızı sağladı.

Savunmada Enerjimiz Yükseldi

Kenardan gelen Sinan-Furkan’ın enerjisi ile savunmada daha diri daha enerjik bir görüntü çizdik ikinci yarının başında ki koç Sarıca maça benchten gelerek iyi bir giriş yapan Rodriguez’e de baskıyı arttırmak için Göksenin’i oyuna aldı. Üst üste iki hücumda onlara 24 saniye içerisinde top

kullandırmadık ve top kaybına zorladık. Ama maalesef hücumda Furkan dışında hiç bir isimden katkı alamadığımız gibi acemice hatalar, top kayıpları da gelmeye devam etti. Savunmadaki gayretimiz ve mücadelenin karşılığında elde ettiğimiz geri dönüş şanslarını hücumda cömertçe harcadık.

Furkan Skor Yükünü Sırtladı

Sinan’ın organizasyonları ve Furkan’ın birebirdeki becerisi sayesinde hücumda nihayet üretmeye başladık. Savunmada direncimizin arttığı ve İspanyollar’ın pota altı üretimini sınırladığımız bu bölümde ribaundlara takım olarak biraz daha fazla konsantre olsak ve Hernangomez’i 4 numarada iyi box-out etsek farkı tek hanelere indirmemiz içten bile değildi. İkinci şans sayıları canımızı çok yaktı çeyreğin ikinci bölümünde.

Nihayet Onları Düzen Dışına İttik

Son bölümde Göksenin ve Sinan’ın guardlar karşısında yaptığı bunaltıcı baskı İspanyolları tamemen düzenden çıkardı. Gasol kardeşlerin oyunda olduğu dakikalarda bile yarı sahada zorlama birebirlere giden ve topu pota altına indirmeyi unutturduğumuz rakibe karşı müthiş taraftar desteği ile de psikolojik üstünlüğü ele geçirdik. Hücumda Furkan’ın harika performansı ve birebirler üzerinden ürettiği etkili orta mesafe şutlar devam ederken bir de Cedi’den aradığımız üçlüğü bulmamız sadece oyun olarak değil skorda da maçın içine girmemizi sağladı.

Tecrübeli İsimlerle Tekrar Farkı Açtılar

Tecrübeli oyuncularının tamamını parkede tutarak hücumda tekrar dengeyi sağlayan İspanya, Rodriguez’den üst üste bulduğu 4 kritik sayı ile de ibreyi tekrar kendine çevirdi. Gasoller’i savunmak adına gömülüp şutları riske etmemizin cezasını yine kestiler. Biz ise hücumda yine iç dış dengesini kuramamanın problemini yaşadık. Alan savunmasına dönen ve koridorları da kapatan İspanya, Furkan ve Cedi’nin potaya ataklarını da kesmiş oldu ve farkı tekrar çift hane sınırlarına getirdiler soyunma odasına giderken.

Savunma Savunma Savunma

Savunmada yine harika bir mücadele ve dirençle başladık ikinci yarıya. Cedi’nin Pau Gasol ile savaşı ve Göksenin’in Rubio’ya yaptığı baskı gerçekten nefisti. Rubio’nun üçlüklerini yine riske ederek de avantajı sağladık. 2,5 dakika boyunca potayı göstermedik maç başı 90 sayı ortalama ile oynayan rakibimize. Ama hücumda Cedi’den bulduğumuz üçlük dışında yine üretimde çok zorlandık, bir türlü Sinan-Navarro eşleşmesindelki avantajımızı kullanamadık potaya giderek. 4 kısa oynamamıza rağmen oyunu açamadık ve skor üretemedik bu da farkı eritmemize engel oldu üst düzey savunmamıza rağmen.

Rodriguez Fark Yarattı

Eli en sıcak oyuncumuz Furkan’ın yanına Melih’in devreye girmesi ile beraber hücumdaki üretim seviyemizi nihayet yukarı çekmeyi başardık ve savunmadaki çalışkanlığımızın da ödülünü almaya başladık, farkı 4 sayıya kadar düşürdük. Ama koç Scariolo’dan gelen Rodriguez hamlesi işin rengini tamamen değiştirdi. Rubio’nun şutlarını riske ederek onun adamından getirdiğimiz ekstra yardımları yapamadığımız gibi Rodriguez’in ikili oyunlardaki yaratıcılığı ile de uzunları tekrar devreye sokmasına engel olamadık, yine farkı 7-10 baremine çektiler.

Kısalara Baskı ile Maça Ortak Olduk

Savunmada dört kısa ile, Erkan’ın kenardan getirdiği ekstra enerji ile de, müthiş bir baskı yaptık taraftar desteğini de arkamıza alarak. Özellikle Sinan’ın Rodriguez’e top aldırmadığı ve diğer İspanyol oyuncuların karar vermek zorunda kaldığı her hücumda bizim istediğimiz oldu, onları top kayıplarına zorlayarak bulduğumuz hızlı hücum sayıları ile farkı 3 sayıya kadar da eritmeyi başardık son saniyelerde. Ancak Sakallı yine yapacağını yaptı ve ilk yarı biterken gönderdiği üçlükle tekrar İspanya’yı kendine getirdi.

Ah O Üçlükler

Son çeyreğin başında maalesef savunma direncimiz düştü, Rodriguez’den o son yediğimiz üçlük moralleri aşağı çekmişti. Ard arda gelen isabetsiz üç sayılık atışlarımıza karşı çift oyun kurucu ile İspanyollar tempo yapmaya başlayınca geçiş hücumlarında da savunmamız yerleşmeden kolay sayılar bulmaya başladılar. Fark da çift haneler çıktı tekrardan.

Rubio Cezayı Kesti

4 kısa ile oynamaya devam eden 12 Dev Adam hücumda Semih’i birebir bırakıp Furkan’ın birebirleri artı Erkan’ın topsuz katları ile nihayet üretmeye başladık. Kenan’ın da savunmada sertlik seviyesini yukarı çekmesi ile Rubio-Rodriguez ikilisinin etkinliğini sona erdirdik, ritimlerini kaybettiler. 3.çeyreğin müthiş ismi Furkan’ın da tekrar sahne alması ve üst üste bulduğu 5 sayı ile maça yeniden ortak olduk tekrar geri geldik. Ama maç boyu riske ederek avantaj sağladığımız Rubio’dan üst üste gelen üçlükler planlarımızı bozdu.

Yine Tecrübe Farkı

Sert ve dirençli savunmamıza rağmen tecrübeli isimlerle buldukları ekstra sayılar guardımızı da iyice düşürdü, moraller bozuldu haklı olarak. Farkı 14 sayıya kadar çıkaran İspanyollar tempoyu da iyice aşağı çekerek oyunun kontrolünü tamamen ele aldılar. Bir numaradan ve beş numaradan neredeyse hiç üretemediğimiz ve 60 sayıyı bile geçemediğimiz bir maçta yine de İspanya gibi güçlü bir takıma karşı ayakta kalabilmemiz tek tesellimiz oldu.

Teşekkürler 12 Dev Adam

Turnuva boyunca olduğu gibi yine çok iyi savaştık yine müthiş mücadele ettik yine sahaya herşeyimizi koyduk ama sonuç için yeterli olmadı. Tarihin en zayıf kadrosu denilen bu kadro kolay pes etmedi hep savaştı ve bu yorumu yapanları her maçta yanılttı. Koç Sarıca yönetiminde ayakta alkışlanacak kanının son damlasına kadar mücadele eden saygı duyulacak bir takım izledik, ayakta alkışladık. Ayrıca genç isimlerle, başta Cedi ve Furkan olmak üzere, geleceğe umutla bakmamız gerektiğini de bir kez daha gördük. 

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz 

Yorumlar Okunma: 2431