Kek kalıbı (Murat Özyer) - BasketFaul.com

Kek kalıbı (Murat Özyer)

11-09-17 08:07
"Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.” Mevlana.

Yazıya Türk Milli Takım formasının hakkını vermek için Avrupa Şampiyonası’nda her gün mücadele eden milli takımıza yürekten teşekkür ederek başlayacağım. Sizlerle, iyi niyetle akıttığınız ter ile gurur duyduk.

Avrupa Şampiyonasındaki "tamam mı, devam mı?" maçına, uzun bölgesinde oldukça ağır basan İspanya karşısında Semih-Sertaç ikilisi ile başladık. İlk 8 dakikada sayı üretmekte zorlansak da maç dengede gidiyordu. Oyun kurucu pozisyonuna Rubio’nun yerine Rodriguez’ in girmesi ile İspanya üstünlüğünü hissettirdi. İlk çeyrek 19-10 İspanya üstünlüğü ile sona erdi.

2. Çeyrekte Furkan Korkmaz’ın ürettiği 12 sayı oyuna tekrar tutunmamızı sağladı.

18. dakikada ilk isabetli üçlüğümüzü Cedi ile bulduk, bu aynı zamanda turnuvadaki skorer oyuncumuz ilk sayılarıydı (29-25). İspanya girdiği krizden Navarro ve Rodriguez’in sayıları ile çıkmayı başardı. Devreyi 33-25 geride kapattık. Cedi 4 numara bile oynarken kısa ile savunan Koç Scariolo, bu savunma stratejisi ile oyuncumuzun düşük yüzdede kalmasını sağladı.

Top kaybı yapmadan oynadığımız 3. çeyrekte dengesiz hakem yönetimine “RAĞMEN” oyunun içinde kalmayı başardık. Rodriguez’ in son saniye üçlüğü ile çeyreği 6 sayı geride bitirdik. 3. çeyrekte Rodriguez’in taşıdığı tecrübeli İspanya’yı son çeyrekte Rubio’nun 12 sayısı çeyrek finale götürdü.

Eurobasket 2017 grup maçlarımıza, yani Ataşehir’e doğru hızlı bir geri dönüş yapıp, her maç öncesinde basketbol kamuoyunda rakiplerimiz için neler konuşulduğunu hatırlayalım;

- Rusya ve Letonya bize ters geliyor (aslında demek istediğimiz; her oyuncusunun sayı potansiyeli var, az driplingli ve çok hareketli hücumları çok etkili)

- Belçika ve İngiltere çok tehlikeli takımlar (aslında demek istediğimiz; uzun-kısa birden fazla keskin şutörleri var )

Demek isteyip de diyemediğimiz şu mu?

Rakiplerimiz, bize göre daha iyi hücum eden, oyunu okuyan ve şut tehdidi olan oyuncular yetiştiriyor. Üstüne üstlük bu oyuncular ikili oyunların dışında da sayı üretebiliyorlar.

Aynen öyle!

Hücum donanımı kuvvetli oyuncu yetiştiremiyoruz, bunun da tek sebebi yabancı sayısı değil. Sıkıntı bundan çok büyük.

Ufuk Sarıca’nın maç sonunda dediği gibi; bu turnuvada öğrendiklerimizi Yeni Nesil’e taşımalıyız.

Sistemi revize etmeye, genç oyuncularımızı "Kek Kalıbı”nın içinden çıkartıp daha donanımlı yetiştirmeye başlamamız şart!

Bugün değilse ne zaman?

Hiç bir şey yokmuşçasına yaşama devam etmeye çalışmamalıyız.

Daha önceki şampiyonalardan sonra yaptığımız gibi gerçeği kapının önünde bırakıp eve giremeyiz. Çünkü artık GERÇEK her an nefes aldığımız her yerde.

Güzel günlere yürümek ümidiyle! 

Yorumlar Okunma: 2758