Bu forma kurumasın (Hakan Yavuz) - BasketFaul.com

Bu forma kurumasın (Hakan Yavuz)

11-09-17 10:01
Hakan Yavuz
Canlı veya televizyondan izlediğim tüm maçlarda gördüklerimi, hissettiklerimi sizlerle paylaşayım. Bir kere turnuva başlamadan önceki görüşlerimi "niye olmasın?" diye bitirmiştim. O günkü beklentimde ucu açık olan bu dileğimin karşılığını ben, bir topun değerini bilen, gerekirse yerdeki topa uçarak atlayan, bayrağı ve ülkesi için oynayan bir Milli Takımı izleyerek aldım. Bu takım bunu hissettirdi.

Daha iyisi olur muydu? Olurdu. "NBA'deki iki oyuncumuz ve devşirme Bobby Dixon olsaydı" gibi bir düşünce değil aklıma gelen... Ufuk Sarıca’nın molada söylediği ve benim de çok hoşuma giden "genciz, güzeliz ama o kadarda değil" sözü gibi belki sahiden de az oynayan veya oynamayan bazı oyuncular yerine daha da genç ve güzel olunabilir miydi?

Tanjeviç’in yıllardır hayalini gördüğü uzun guard projesinin 34 yaşındaki Bobby Dixon’ın devşirilmesiyle son bulması o hayalin peşinde koşanlardan ziyade bizleri ve (varsa) kaybedilen oyuncuları daha da üzmüştür. Bu nedenle NBA'dekiler gelmedi diye üzülmeyip onların yerine kimleri koyarız, havuzu nasıl genişletiriz, ya da İspanyollar niye geliyorlar, onu öğrenmeliyiz. Ya da NBA olan milli olamaz diyelim, olsun bitsin, biz de önümüzü görelim.

Teknik anlamda sahada yapılabilecek ne varsa tamamına yakını yapıldı sahada. Yapılamayanlar da pozisyonlardaki "size" farkından dolayı yapılamadı. Bu takımı inandıran, hazırlayan ve yöneten Ufuk Sarıca’yı kutluyorum.

İlk Rusya maçından itibaren hakemlerden de çok çekti Ufuk. Benim dikkatimi çeken şu oldu. Takımızda maç içinde hakemi ikna edebilecek kaç oyuncumuz var? Orada da Ufuk tek başına mücadele etti. Acaba kadron daha iyi olduğunda mı hakemlerden "ev sahibi düdüğü" beklenmeli? Ya da bu bir şehir efsanesi mi?

Netice de bizi gelecek için umutlandıran, millî duygularımızı kabartan, hata yapsa da alkışladığımız, en önemlisi netice ne olursa olsun benimsediğimiz, basketbol camiamızı bile bir araya getiren bir milli takımımız oldu. Bu forma aynı ruhla ıslatılmalı. 

Yorumlar Okunma: 2877