Ümitli değilim (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Ümitli değilim (Necip Kapanlı)

11-09-17 17:04
Turnuva başlarken grubumuzda bizden zayıf olduğunu düşündüğümüz iki takım vardı... Büyük Britanya ve hazırlık maçlarında çok iyi sonuçlar almasına rağmen Belçika... Bizim açımızdan turnuva bitti ve bu iki takım dışında kimseyi yenemedik. Bu açıdan bakıldığında bir başarıdan söz edilmeyebilir ama niceliğe değil niteliğe bakıldığında durum farklılaşıyor ve karşımıza çok iyi mücadele eden, kendisinden güçlü rakiplerini son periyoda kadar zorlayan bir takım, genelde kendisini aşan oyuncular ortaya çıkıyor. İşte bu nedenle hepimiz heyecan verici bu takıma teşekkür ettik.

Cedi Osman milli takımımız için ana oyuncu sınıfına geçti, Furkan Korkmaz aynı role aday olduğunu gösterdi. Açıkçası beni en çok şaşırtan Melih Mahmutoğlu oldu. Biz onu Fenerbahçe'den kendisine pozisyon hazırlanırsa şut atabilen ama şutunu yaratamayan, ilk şutu kaçırmışsa tedirginlik içinde kenara bakan oyuncu olarak biliyorduk. Oysa portföyünde kendi şutunu yaratabilme, pick and roll oynama, çembere gidebilme, hatta uzunlara omuzunu dayayıp skor üretebilme özellikleri olduğunu da gördük. 

Şampiyona bizim açımızdan sona erdiğinde çoğunluk gelecek için ümitli olduğu mesajını verdi. Ben bu gruba dahil değilim. Milli Takımın bundan sonra da çok savaşacağından, oyuncuların ellerinden geleni yapmaya çalışacağımdan kuşkum yok ama bunun yeterli olmadığını gördük. Eğer oyuncularımız kendi takımlarında oturmaya devam edecekse, 2 aylık milli takım çalışması sırasındaki gelişimleri çok farklı bir tabloyu ortaya çıkarmayacak.

Bu sorunu nasıl çözeceğimiz konusunda fikir birliğine varmak mümkün değil çünkü herkes kendi açısından bakıyor. Kulüpler başarının yabancılarla geleceğini düşünüyor, veliler çocuklarının biran önce para kazanmasını istiyor, oyuncular benchte oturmaktan rahatsızlık duymuyor, basketbolseverlerin çoğu için kulüp takımları, milli takımın önünde geliyor, kulüp yöneticileri oyuncu yetiştirmek gibi bir misyonu sahiplenmiyor, altyapı antrenörleri derece kazanmayı ön planda tutuyor. Yıldız oyuncu yetişmemesinden, milli takımın güç kaybından TBF ve basketbol camiasının sadece bir bölümü rahatsızlık duyuyor.

Sonuç olarak ümitli değilim ama yanılmayı da çok isterim. 

Yorumlar Okunma: 5914