Topsakal: Hedef ligde ve Eurocup'ta final - BasketFaul.com

Topsakal: Hedef ligde ve Eurocup'ta final

12-09-17 15:17
Galatasaray Odeabank yeni transferlerini tanıttı. Kadrosunu 8 isimle takviye eden sarı-kırmızılılar, Türk Telekom Stadı’nda düzenlenen lansmanla, yeni transferlerini basına tanıttı. Toplantıda konuşan Basketbol Şubesi’nden Sorumlu Yönetici Can Topsakal, hedeflerin büyük olduğunu söyledi. Yeni bir koçla yeni bir yapılanmaya gittiklerini söyleyen Topsakal, “Bu sene Türkiye ve EuroCup’ta önemli hedeflerle yola çıktık. Camianın desteğiyle Erman Hoca ile yola çıktık. Rakiplerimizle aramızdaki bütçe farkını taraftarın desteğiyle aşacağımıza inanıyoruz. Taraftarımızı, hem ligde hem de Avrupa’da destek vermeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Basketbol kombinelerine iyi bir ilgi olduğunu söyleyen Topsakal, “Yeni bir takım kurduk ve fiyatları düşük tuttuk. Gayet iyi bir talep var” dedi.

FIBA ile ULEB arasındaki tartışmanın yanı sıra Milli Takım havuzundaki oyuncularla ilgili olarak da konuşan Topsakal, Galatasaray’ın bu konuda herhangi bir karar almadığını belirterek, “Bunlar zamanı gelince konuşulur. Ancak Milli Takım’a yardımcı olmak için elimizden geleni yaparız” dedi.

Son olarak sponsorluklarla ilgili açıklama yapan Topsakal, “Odeabank’la sponsorluğumuza devam ediyoruz. Yan sponsorluk için de 2 firma ile görüşüyoruz. Büyük ihtimalle bir tanesi olacak. Takımı kurarken hedef EuroCup'ı almaktı. EuroCup’ta da çok iyi takımlar var. Zor da olsa hedefimiz final oynamak. Bu takımı Türkiye ve EuroCup’ta final oynamak için kurduk. Başka bir hedefimiz yok” diyerek sözlerini tamamladı.  


Galatasaray Odeabank’ın 2017/18 sezonu açılışı bağlamında düzenlediği lansmanda Basketbol Takımları Genel Menajeri Ömer Yalçınkaya, FIBA’nın belirlediği uluslararası milli müsabaka takvimi ile olarak ”EuroCup takımları için arada iki haftalık bir boşluk var ve EuroCup o süreçte maç oynatmıyor. O yüzden milli takıma oyuncu verip, vermeme durumu konusunda bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum.” dedi.


Daha sonra söz alan Galatasaray Odeabank Erkek Basketbol Takımı Koçu Erman Kunter ise şu ifadeleri kullandı: “Yeniden bir yapılanma,  yeni oyuncular, geçen seneden kalan 3 oyuncu… Epey bir süredir devam eden bir çalışma içindeyiz. Bazı takımlara göre fazla değişiklik olduğu için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Takımın çekirdeğinin büyük kısmını kaybettik. Biraz zamana ihtiyacımız olacak. Çok uzun süreli bir kamp çalışması yaptık İtalya’da. Yarın da Fransa’ya gidiyoruz. Orada 4 tane maç yapacağız. Bazı eksiklerimizi maç yaprak kapatmaya çalışıyoruz.. Yoğun bir programdan geliyoruz. Ufak tefek sakatlıklarımız oldu. Zaman zaman oyuncuları riske de atmadık. Tamamen oynayan sadece 4 oyuncumuz oldu. Yarından itibaren Fransa Turnuvası’nda biraz daha fazla tempoyu artırıp bütün eksiklerimizi en azından ligin başlamasına 2 hafta kala görmek istiyoruz. İyi bir dönem geçirdik. Alışkanlıkları sağlamak biraz zaman alacak öyle gözüküyor. Ama çalışma temposundan biz teknik kadro olarak çok memnunuz.”

Koç Erman Kunter ise yeni sezon hedefleri ve transferde takıma katılan oyuncular ve takımın oyun felsefesi hakkında bilgi verdi. Kunter, “Guard rotasyonu açısından zaman zaman Emir’i de deniyoruz. Bize ışık verdi. Guard rotasyonunu şu an için iyi görüyoruz. Ama Fransa Turnuvası net olarak bize bir sonuç verecek. Sezon içerisinde bir şey olur mu onu da şimdiden öngörmek zor. Fransa’da tam tabloyu görmüş olacağız. Ben dışarıdan nokta atışı yapılabilecek bir eksik görmüyorum. Uzun oyuncu açısından kadro konusunda bir sıkıntı yok. Bir genç oyuncu düşünüyoruz araştırma da yapıyoruz. Genç oyuncu bulmak kolay ama bulduğumuz oyuncunun takıma randıman sağlaması lazım. Bazı araştırmalarımız var. İleride Galatasaray Basketbol Takımı’na faydası olan bir oyuncu bakıyoruz. Ege’den hazırlık maçlarında çok randıman aldık. Onun süresi 20-21 dakikalarda falan. Daha çok dış pozisyona, 1-2-3 pozisyonuna istediğimiz gibi bir genç oyuncu bulabilirsek düşünürüz” dedi.

Kunter ayrıca TJ Cline ve Rakeem Christmas hakkında ise “TJ Cline’ı 4 oynatıyoruz biz. Milano maçında bize çok katkı verdi. 4 oynatıyoruz ama 6 asist yaptı. TJ Cline üniversite kariyerine baktığımız zaman bir sürü şey yapabilen bir oyuncu. Hem sayı, hem ribaund, hem asist konusunda her şeyden biraz yapabilen, çok enteresan, Prkacin gibi bir oyuncu olabilir. Onu joker gibi kullancağız. Zaman zaman hazırlık kampında 3 bile oynattık. Çaylak olması onun en büyük zorluğu. Onu biraz aşarsa takıma çok faydalı olacak. Düşündüğümüz pozisyon 4 ama 5 numara da oynatabiliriz. Rakeem de ilk defa Avrupa deneyimi yaşıyor bizimle beraber. Bazen faul problemi sorunu yaşıyor. Ben Justin Doelmann’ı da Avrupa’ya ilk getirdiğimde bu sorunları yaşamıştım. Ama ikinci maçta bunu üzerinden attı. Ona biz diğerlerine gösterdiğimiz ilgiden biraz daha fazla bir ilgi gösteriyoruz. Bizim basketbol felsefemizde çok önemli işler yapabilecek bir oyuncu” şeklinde konuştu.
 

Yorumlar Okunma: 1410