Sırbistan yarı finalde (İtalya'dan buraya kadar) - BasketFaul.com

Sırbistan yarı finalde (İtalya'dan buraya kadar)

13-09-17 23:27

İstatistik 

Eurobasket'te Sırbistan, İtalya'yı maç boyunca üstün olduğu maçta 83-67 yendi ve yarı finalde Rusya'nın rakibi oldu.

Maça Nicolo Melli ve Datome'nin basketleriyle başlayan İtalya, 5-0 öne geçti. Oyunda temponun düşmesiyle birlikte, maçta uzun bir süre basket olmadı. Sessizliği Bogdan Bogdanovic bozdu ve ilk beş dakika 5-2 İtalya üstünlüğüyle geçildi. Koçlar oyuncu değişiklikleriyle ritim bulmaya çalışsa da bu çaba sonuç vermedi. Takımların faullerden sıkça sayı bulduğu ilk çeyrek 18-17 Sırbistan lehine noktalandı.

İkinci periyoda takımlar dengeli bir oyunla başladı ve 4. dakika 26-25'lik Sırbistan üstünlüğüyle geçildi. Bu andan sonra Sırplar, Stefan Jovic'in sayı ve asistleriyle 12-2'lik bir seri yakaladı. Böylece farkı çift hanelere taşıdı. Buna Christian Burns ve Datome'den bulduğu üçlüklerle karşılık veren İtalya, ilk yarının son dakikalarında rakibinin serbest atış çizgisine gitmesine engel olamadı ve soyunma odasına 11 sayı (44-33) geride giden taraf oldu.

Not: İlk yarıda İtalya'nın bulduğu 33 sayının 21'i üç sayılık atışlardan elde edildi.

İkinci yarı Marco Cusin ve Ognjen Kuzmic'in karşılıklı basketleriyle başladı. Temponun yeniden düşmeye başladığı anlarda Sırbistan, Milan Macvan'ın sayı ve asistiyle 6-0'lık bir seri yakaladı ve farkı 5. dakikada 15'e yükseltti (52-37). İtalya, bu seriye Bligha ve Aradori ile yakaladığı 6-0'lık seriyle cevap verse de Sırbistan'ın faul çizgisine gitmesine engel olamadı ve son 10 dakikaya 59-48 geride girdi.

Son periyodun ilk dakikalarına Bogdanovic'in basketleriyle başlayan Sırbistan, farkı son 6 dakikaya kadar 10-15 sayı arasında tutsa da İtalya maç boyunca olduğu gibi dış şutlarla yanıt verdi ve rakibini molaya götürdü  (67-59 Sırbistan lehine). Bu andan sonra Bogdan Bogdanovic sahneye çıktı ve son çeyrekte bulduğu 14 sayıyla İtalya'ya geri dönüş şansı tanımadı. Maç 16 sayılık farkla, 83-67 Sırbistan galibiyetiyle sonuçlandı.

 

Cuma günü Rusya ile finale kalma maçı oynayacak Sırbistan'da Bogdan Bogdanovic 22 sayı, 6 ribaund, 4 asistle maçın yıldızı olurken Milan Macvan 13 sayı, 6 ribaundla galibiyete önemli katkıda bulundu. Turnuvaya çeyrek finalde veda eden İtalya'da ise Marco Belinelli'nin 18 sayılık, Gigi Datome'nin 15 sayılık performansları galibiyet için yeterli olmadı.

Yorumlar Okunma: 1075