Bana altyapını söyle... (Ufuk Akyüz) - BasketFaul.com

Bana altyapını söyle... (Ufuk Akyüz)

14-09-17 11:56
Ufuk Akyüz
Milli takım başarılı mı? Başarısız mı oldu?... (Bana altyapını söyle, senin kim olduğunu söyleyeyim.)

Bir Avrupa Şampiyonasının daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Milli takımımızın verdiği mücadele ile ne kadar övünsek azdır. Altyapılarda rüzgar gibi esen Furkan, Cedi ile Melih gibi oyunculara güvenildiği zaman neler verebildiklerini gördük mutlu olduk. 
Bu turnuvada bana "İşte benim Milli takımım dediğim an" ise Cedi Osman’ın Letonya maçından sonra neredeyse ağlamaklı olarak verdiği röportajdır. Bunu tekrar izlemenizi öneririm. Burada vermek istediğim mesaj hakemlerin kötü performansı değil oyuncularımızın bu duruma rağmen gösterdiği duygusal reaksiyonun saflığıdır. Sen benim için şampiyonsun Cedi. Hiç üzülme. Biz sizinle gurur duyuyoruz.

Cedi Osman Röportaj BURAYA TIKLAYIN

Esas yazmak istediğim konu ise buralara kadar gelen oyuncularımızın birdenbire neden gemici tabiri ile "makinalar stop" dediğini ve takımlarında yer bulamadığıdır. Bu turnuva, güven duyulursa bize neler başarabildiklerinin ispatıdır. Sosyal medyada 1-2 gündür devamlı dolaşan sözler var.

"1.5 milyonluk ülkeden ne oyuncular çıkıyor 75 milyonluk ülkeden neden bir oyun kurucu çıkmıyor." Hatta ben de Sloukas, Donçiç, Rodriquez performanslarını göstererek "Guard’ın kadar konuş" demiştim.

Peki o zaman ben size şu soruları soracağım. Bu sorum herkese, kulüplere, velilere, menajerlere...

1- Altyapı antrenörlerinin çalışma şartları nelerdir? Sizce müşteri memnuniyeti mi uzun vadede o şirkete başarı getirir, çalışan memnuniyeti mi?

2- Üst düzey oyuncu olmak için Türkiye'nin en büyük kulüplerinin altyapısında mı oynamak gerekir? Yoksa doğru antrenörle çalışmak mı?

3- Altyapılarda her sene şampiyonluk kovalamak için en iyileri bir araya toplayarak mı oyuncu yetiştirilir yoksa en iyileri birbirine rakip ederek mi?

4-18 yaşında 500.000 TL kazanan bir oyuncu olmak mı önemli, 40 yaşında hala 500.000 USD’lık bir oyuncu olmak mı?

Daha bunun gibi çok soru var ama önce bunları cevaplayalım, çözelim …Gerisine bakarız.

Aslında yazımın başlığı belki de "Bana vizyonunu söyle senin ne olacağını söyleyeyim mi?" olmalıydı. Bilemedim.

Basketbolla kalın.

Yorumlar Okunma: 3757