Karakaş'ın geçerliliğini koruyan önerisi: 24 takımlı lig - BasketFaul.com

Karakaş'ın geçerliliğini koruyan önerisi: 24 takımlı lig

14-09-17 13:58
Üst düzey yerli oyuncusu sorunu yaşadığımız şu dönemde, Nedim Karakaş'ın güncelliğini koruyan ve Harun Erdenay TBF Başkanı seçildiği sırada yaptığı öneriyi tekrar yayınlıyoruz...

24 TAKIMLI SÜPER LİG
Başta 80 milyonu aşan nüfusa sahip bir ülkede yönetici, teknik adam,hakem ve sporcu yetiştirme konusundaki ülke olarak başarısızlığın yanı sıra, mevcut yetişmiş olanların iş bulamaması, bir çok antrenörün işsiz kalması, üst düzey Türk basketbolcu sayısındaki azalma, Türk basketbolcuların oynama sürelerindeki düşüş ve elbette Milli Takım’da gösterecekleri performans eminim sizi ve başkanlığınızdaki yönetim kurulunu düşündürüyordur.

Aşağıda detaylı okuyacağınız önerinin uygulamaya geçmesi halinde bu sorunların tamamına olmasa da en azından bir kısmına çözüm olacağına ve dahası Türk Basketbolu’nun en önemli noksanı olan basketbola olan finansal yatırımın homojenleşmesini ve basketbola olan yatırımın Türkiye sathında daha geniş bir alana yayılacağını ve basketbolun geleceği için önemli bir adım olacağına inanıyorum.

Seçim öncesi vaatlerinizde Basketbol Liglerinin isimlerini, Süper Lig, 1. Lig ve 2.Lig olarak değiştirilmesi konusunda çalışmalar yapılacağını ve liglerimizin isim haklarının bu sayede daha kolay pazarlanabileceğini söylemiştiniz. Aslında bu vaadin temeline baktığınızda sadece algıda değişiklik olsa da işin özünde bir değişiklik olmadığı daha önce diğer branşlarda görülmüştür. Daha da önemlisi,bu şekilde kandırıldığını anlayan sponsorlar daha sonra geri dönmeyecek şekilde sportif sponsorluklardan uzaklaşmıştır. TFF’nin yaptığı uygulamada önce Bank Asya, ardından Spor Toto ve PTT gibi aslında doğrudan devlete ait şirketlerin sponsorluk yaptığını ve gerçek anlamda özel sektörün bu sponsorluk sürecine hiç katkı sağlamadığı incelendiğinde, belki de basketbol kaynaklarını artırmak için farklı yollar aramak gerekmektedir.

Size önerim Ligin ismini değil kendisini yani Türkiye Basketbol Ligini SÜPER yapmanız olacaktır.

TÜRKİYE SÜPER LİGİ
• 2014-2015 sezonunda 1.Ligde yer alan 16 takım ve 2.Lig Ligde Play-Off’a kalan 8 takım toplam 24 Takım “ TÜRKİYE SÜPER LİGİ” ni oluşturur.
 
TÜRKİYE SÜPER LİGİ 1. TUR MAÇLARI
• 24 takım A ve B olmak üzere 2014-2015 sezonunda aldıkları dereceler göz önüne alınarak kura ile 12'şerli iki gruba ayrılır.
• Takımlar, biri kendi sahasında, diğeri rakip sahada olmak üzere Lig usulü olarak 1.tur maçlarını oynarlar. (toplam 22 maç)
 
 
• 1. tur maçları sonunda gruplarında 1'den 6 ya kadar olan sırayı alan takımlar C, 7'den 12. sıraya kadar olan ise D grubunu oluşturur.
TÜRKİYE SÜPER LİGİ 2.TUR MAÇLARI
• C ve D gruplarına kalan takımlar 1. turda kendi aralarında oynadıkları maçlarda elde ettikleri puanları beraberlerinde taşıyarak yeni bir puan cetveli oluştururlar.
 
• C ve D gruplarına ayrılan takımlar yeniden kendi evinde ve rakip sahada olmak üzere 2. tur maçlarını oynarlar (toplam 12 maç)
• 1. Ve 2. tur maçları sonunda her takım 34 maç oynamış olur.
• D grubunda 11. ve 12. sırayı alan takımlar Süper Lig’den küme düşmüş olurlar, bir sonraki sezon bir alt ligde oynarlar.
 
• C grubunu 11 ve 12. sırada bitiren 2 takım ile D grubunu 3.-4.-5.- 6.- 7.-8.-9.-10. sırada bitiren 8 takım 1. Ve 2. tur maçları sonunda oynadıkları 34 maç sonunda Süper Ligi ve sezonu tamamlamış olurlar.
TÜRKİYE SÜPER LİGİ PLAY-OFF
• Maçların tamamlanmasından sonra Play Off maçlarına başlanır.
• Play-Off’un 1. Turunda C grubunda ilk 4 sırayı alan takımlar bu turu maç yapmadan geçerler.
• C grubunda 5-6-7-8-9 ve 10. Takım ile D grubunda 1. Ve 2. sırayı alan takımlar C5 ile D2 – C6 ile D1 – C7 ile C10 ve C8 ile C9 eşleşerek 3 maçta 2 galibiyet alanın bir üst tura çıkacağı 1. tur Play Off maçlarını oynarlar, kazanan takımlar Play Off Çeyrek Finaline yükselmiş olurlar.
 
• Play-Off Çeyrek tur maçları yine 3 maç üzerinden ve 2 galibiyet alanın Play-Off Yarı Finaline yükseleceği eleme maçlarını oynarlar. (mevcut statünün aynısı)
 
• Yarı Final ve Final maçları aynen bugünkü statüye uygun olarak aynen devam eder.
 
SAĞLANACAK FAYDALAR:
1. Takımların oynayacağı maç sayısını 34 e çıkması ile her takım Süper Ligde 17 takım ile karşılaşmış olacaktır.(Play-Off’a yükselen takımların alacakları neticelere göre bu sayının artması da mümkündür.)
2. Lig 3 kategoriye bölünecek ve 4 ayrı lig gibi oynatılabilecek ve pazarlanabilecektir. Böylece X Marka Ligi Şampiyonu, Y Marka Ligi Şampiyonu, Z Marka Ligi Şampiyonu ve son olarak ABC Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonu gibi sezon içerisinde 4 ayrı Sponsorluk sözleşmesi imzalanabilir.
3. Lig 17 şehirde oynanacağından tüm Türkiye’de basketbola olan ilgi artacaktır.
4. Maç günü gelirleriyle (hasılat,saha içi reklam,merchandising vb.) birlikte, İddaa ve Naklen Yayın gelirleri doğrudan artacaktır.
5. Türk oyuncuların oynama süresi artacaktır ve bu da Milli Takımımıza olumlu yansıyacaktır.
6. 1'nci Lig tecrübesine sahip bir çok antrenör Anadolu’da basketbola hizmet edecektir. Maç takvimi sebebiyle kulüpler teknik kadrolarını da takviye etmek durumunda kalacaklardır.
7. Hakemlerimiz üst düzey çekişmeye aday daha çok maç yöneteceklerinden tecrübe kazanmaları hızlanacaktır.
8. Kulüplerimiz, sponsor bulmak konusunda daha avantajlı olacaktır.
9. Ayrıca, kulüplerin sezon içerisinde tekrar yapılanarak ligde üst kademeye çıkma fırsatı motivasyonlarını artıracaktır.
10. Alt liglerden yatırım yapmak isteyen kulüpler ve sponsorların hedef takvimleri kısalacağından Super Ligin altındaki ligde de heyecan ve yatırım artacaktır.
11. Geçtiğimiz sezon oldukça çekişmeli geçen 1'nci Lig ve 2'nci Lig Play-off karşılaşmaları sonucunda aslında organizasyon olarak 1'nci Lig düzeyinde olan ancak mevcut statü gereği önümüzdeki sene 1'nci Lig’de yer alamayacak takımların yatırımlarının boşa gitmemesi sağlanacaktır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN:
Maç takvimi dolayısıyla artan 4 maç için zaman bulunması gerekmektedir.
ÖNERİ: Bunun için Süper Ligin bitiş süresi uzatılabilir veya Türkiye Kupası'nın sezon başında oynanan grup maçları iptal edilerek ilk turda A ve B grup maçları sonunda ( toplam 22 maç ) gruplarında ilk 4 sırayı alan 8 takım mevcut kupa statüsüne uygun olarak maçları oynarlar.
SONUÇ OLARAK

Önerinin kabulü ve uygulanması halinde Türkiye Basketbol Ligi İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep, Trabzon, Konya, Giresun, Uşak ve Bandırma dışında Adana, Balıkesir Merkez, Bursa, Eskişehir, Denizli, Kayseri, Manisa (Akhisar) ve Sakarya’da da oynanacaktır. Türkiye’nin geneline yayılmış ve iyi organize edilmiş bir Basketbol Süper Ligi tüm sporseverleri heyecanlandıracaktır.
Avrupa’da basketbol yatırımları ve kulüp bütçeleri hızla azalırken, son 10 yılda Türk kulüplerinin bütçeleri düzenli olarak artmaya devam etse de, organizasyon eksikliği ve yönetim zaafları, ülke basketbolunun hak ettiği sıçramayı yapmasının önündeki en büyük engel oldu. Türkiye Basketbol Ligi yeniden organize edildiği ve pazarlandığı takdirde, yıllardır yapılan bu yatırımın karşılığının alınması yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır. Sezonun 3’e bölündüğü ve her bölümünün sportif önem taşıdığı bir lig statüsü ile basketbol Türk sporunun cazibe merkezi olacaktır.

Sayın Başkan, sizden önceki başkan Turgay Demirel ilk başkan seçildiğinde ülke basketbolu için devrim niteliğinde adımlar atmıştı. 41 senedir basketbolun içinde olan ve kulüp,okul,müessese takımlarında ve uzun bir süre federasyonda görev almış bir yönetici olarak, bu tür bir statü değişikliğiyle ülke basketbolunun vites değiştirmesini ve ülke genelinde basketbol coşkusunun üst düzeye çıkmasını sağlamış olacaksınız. Basketbolu maalesef NBA’den ibaret sanan yeni nesillere kendi şehirlerinde basketbol maçı ve basketbol yıldızlarını izleme fırsatını yaratmak federasyon başkanı olarak asli görevinizdir.

 

Karakaş'ın notu: Diğer liglerle önerilerimi de Türkoğlu Federasyonu'na önümüzdeki günlerde yapacağım.

Yorumlar Okunma: 3175