Euroleague Women Kıbrıs’ta (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Euroleague Women Kıbrıs’ta (Hayri Pekergin)

19-09-17 21:40

 A Milli Takımlar ile başlayan, altyapı milli takımları ile devam eden “Milli Takım Sezonu” sona erdi. 

 
Artık Ekim ayı ile birlikte başlayacak olan 2017-2018 sezonuna giderek yaklaşıyoruz. 
 
Milli Takım sezonunda, A Kadın Milli Takımının mücadeleci basketbolu ve geçiş sürecinde bile Avrupa’da ilk beş takım arasında yer alması ile umutlandık.
 
Ardından U20 ve U18 Kız Milli Takımlarının Avrupa Şampiyonalarında son sıraları alarak B klasmanına düşmesi ile çok üzüldük. 
 
Bu gelişmelerin ardından, TBF’nin kadın basketbolu konusunda yeniden organize olma yönünde bir irade ortaya koyması, konunun Yönetim Kurulu ile CEO seviyesinde takip edildiğini ve desteklendiğini görmek bir miktar teselli sağladı. 
 
Oluşturulması gerekenin, içinde kontrol ve denge mekanizmalarını barındıran, oyuncu ve coach atanmalarında adil uygulamaların yapıldığı, Anadolu’yu daha çok destekleyen, “TBF bünyesinde” konularına derinlemesine aşina olan teknik ve idari ekiplerin bulunduğu bir sistem olduğunu bir kez daha hatırlamakta yarar var. 
 
Burada anahtar kelimenin “sistem” olduğunun da altını çizmek gerekiyor. 
 
Dr. Suat Günsel Basketbol Turnuvası
 
Yeni sezon hem KBL hem de Avrupa kupaları arenalarında yaklaşırken, takımlar hazırlık turnuvaları ile hem fiziksel hem de “kimya” olarak gelişme yolunda ilerliyor.  
 
Euroleague Women’da şampiyonluk yaşamış üç kulüp olan Galatasaray, Parfumerias Avenida ve USK Prag’ın dışında, Yakın Doğu Üniversitesi, Belçika’nın başarılı takımı Castors Braine ile Hatay BŞB’nin katıldığı Uluslararası Dr. Suat Günsel Basketbol Turnuvası adeta Euroleague Women’ı Kıbrıs’a taşıdı. 
 
Ev sahibi Yakın Doğu Üniversitesi’nin, yalnızca KKTC, Kıbrıs ya da Türkiye’yi değil “adını aldığı coğrafyanın” bütününü kapsayan bir vizyonun sahibi olması turnuvanın kalitesini ve getirdiği katma değeri yukarı çeken etkenler arasında önde geleniydi. 
 
Yakın Doğu Üniversitesi yalnızca spora destek veren bir “Üniversite Kulübü” olmanın ötesinde, eğitim, bilim, kültür, sağlık, turizm, finans, ticaret ve teknoloji alanlarındaki yatırımları olan, yaklaşık 5.500 kişiye istihdam sağlayan bir kurumun parçası olarak görülmeli. 
 
Kıbrıs Rum Yönetiminin KKTC yönelik izolasyon politikasının bir parçası olarak bu turnuvayı engelleme çabalarına karşı, davet edilen dört ayrı ülkeden üçü “Şampiyon dört kulübün de “firesiz” şekilde katılım sağlaması, turnuva ile ilgili görsel ve yazılı haberlerin tüm dünyada “North Cyprus” olarak takip edilmesi bu turnuva ile elde edilen başarıların en büyüğü. 
 
ELW Öncesi İlk Sinyaller, İlk Sorular
 
Hatay BŞB Courtney Paris ve yeni oyun kurucusu Leilani Mitchell’sız kadrosu ile ELW’nin güçlü markaları ile mücadele etti.  
 
Hatay ekibi açısından temel soru, baskılı savunmaları delerek pozisyon zenginliği yaratacak yaratıcı penetreler için yeni shooting guard Abdelkadder ve Bahar Öztürk’ün yeterli olup olmayacağı. Abdelkadder bir superstar değil ama fiziksel olarak iyi durumda ve iyi performanslar sergiledi.  
 
Syntsina ve Mirceva iyi bir sezon geçireceklerinin sinyallerini verirken, Mirceva’nın bir miktar daha ribauntlara destek vermesinin sağlanması gerekiyor. 
 
Yeni sezon öncesinde hücumda akıcılık ve savunma sertliği gelişmesi gereken alanlar olarak görüldü. Bu iki konunun ilki kısmen ama ikincisi tamamen oyun kurucular Özge Yavaş ve Merve Aydın’ın performansına bağlı göründü.  
 
Hülya Çoklar’ın power forvet’te sıçrama ve çabukluk parametrelerini geliştirmesi, kendisine A Milli Takım seviyesine çıkartacak bir yolun başlangıcı olabilir ama bu alanlarda çok çalışması şart. 
 
*****
 
Galatasaray bu sezon da yeni yapılanan bir takım konumunda. Kadroya yeni katılan oyun kurucu ve guardların tümü Epoupa, Merve Uygül ve sakat olan Ayşegül Günay gibi kısa boylu oyuncular. 
 
Bu isimlerin savunmada pas yollarına baskı, hücumda doğru pas açıları bulma konusunda başarı için hızlı ve baskılı oyunu geliştirmesi gerekiyor. 
 
Sarı kırmızılı takımda geçen sezon yerli forvet sayısında bir fazlalık varken bu sezon aynı yapıyı guard / oyun kurucu pozisyonunda görüyoruz.  
 
Epoupa’nın geçen seneki Jefferson’a göre çok daha mütevazı bir yetenek ve çabukluk paletine sahip olması, Işıl Alben, Quigley ve Dubljevic’in kimya yaratama konusunda başrollerde olacağını gösteriyor. 
 
Pivot pozisyonunda Gizem Başaran hücumda zaman zaman iyi sinyaller üretti. Bununla birlikte 26 yaşındaki oyuncu savunmada takımının ritmine yetişmek için, tıpkı forvet pozisyonundaki takım arkadaşı Özge Kavurmacıoğlu gibi  bacaklarını çok çabuklaştırmak durumunda bulunuyor. 
 
Sarı kırmızılıların gelecek günlerde açıklayacağı yabancı tercihleri ELW ve KBL’deki konumu açısından belirleyici önemde olacak. 
 
*****
 
Yakın Doğu Üniversitesi geçen sene Euro Cup Women’ı kazanan kadrosuna Levander, Wauters, Cansu Köksal, Belçikalı Mestdagh ve bu turnuvada yer almayan Gökçe Doğan'ı ekledi. 
 
Vandersloot, McBride ve Levander’in yer almadığı,Bahar Çağlar’ın sınırlı süre aldığı turnuva finalinde Avenida’nın sert savunması sahada yer alan YDÜ oyuncuları için ELW açısından yeterlilik sınavı konumundaydı. 
 
Hollingsworth geçen sezon bıraktığı yerden devam ettiğini gösteren performansı ile en hazır oyuncu konumundaydı. Wauters’ın ise yaklaşık 1-2 hafta süreye daha ihtiyacı olduğu görülüyor 
 
YDÜ eğer bu sezon ELW’de  Vandersloot ve McBride’ın skorer yeteneklerinden optimum yararlanmak istiyorsa, oyun kurucu Olcay Çakır’ın top kayıplarını azaltarak, hücumun akışına katkısını EuroCup seviyesine göre daha çok arttırması gerekli görünüyor. 
 
Bu da 24 yaşındaki oyuncunun yıllardır bu yazıları okuyanların “artık” ezbere bildiği iki majör teknik handikabının üzerine giderek kendini geliştirmesi anlamına geliyor.  
 
Bu olmaz ise “geçen sene sert maçlarda olduğu gibi”, Vandersloot’un skor ya da asist potansiyelinden fedakarlık ile kimya yaratma konusunda görev üstlenmesi gerekecek.  
 
Erin Eldebrink kendisine sürekli baskı yapan Avenida savunması önünde odaklı oyunu ile her seviye için iyi bir “görev oyuncusu” olduğunu ortaya koysa da ELW’de süreklilik sağlaması önem taşıyacak. 
 
YDÜ açısından ELW kapsamında iki sorudan ilki Vandersloot dışında kimin “sert savunmaları” delerek Hollingswort’e konfor alanında “al da at” paslarını vereceği olacak. 
 
Açıkçası sert Avenida savunması önünde yeni transfer Kim Mestdagh daha çok statik ceza şutörü kimliği ile dikkat çekti ve kimya yaratımına katkısı konusunda bende soru işareti yarattı. 
 
Yakın Doğu Üniversitesi açısından diğer önemli soru ise, pozisyon bilgisi, saha görüşü ve istikrarlı orta mesafesi sayesinde iyi bir P&R oyuncusu olan Wauters’ı kapsayan ikili oyunları bu oyuncunun konfor bölgesi olan tepeden kimin başlatacağı olarak görünüyor.  
 
Twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 2745