BSL Yerli ve Yabancı Oyuncu Analizi (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

BSL Yerli ve Yabancı Oyuncu Analizi (İlker Yıldız)

29-09-17 12:55

İlker Yıldız

 

2017-2018 sezonu Türkiye Tahincioğlu Basketbol Ligi’nin başlamasına sayılı günler kala, geçtiğimiz sezonki Türkiye Basketbol Süper Liginde oynayan yerli ve yabancı oyuncuların istatistiksel karşılaştırmalarını hazırlayarak yeni sezon öncesi bir değerlendirme ortaya koymaya çalıştım. Ev sahipliği yaptığımız 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonasında milli takımımızın mücadelesi taraflı tarafsız herkes tarafından alkış alırken, maalesef yetenek ve lider oyuncu eksikliğimiz sebebiyle turnuvaya henüz ikinci turda veda etmek zorunda kalmıştık. Avrupa Şampiyonası öncesi ve sonrasında birçok basketbol otoritesi tarafından Türk basketbolunun geleceği adına değerli tespitler yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. A milli takımımızın ileride katılacağı organizasyonlarda istikrarlı başarılar elde etmesi adına birçok öneri dile getirildi. Bunların başında da yabancı sayısı ve Türk oyuncuların yeterince süre alamaması konusu geliyordu. Ben de yabancı oyuncular ile Türk oyuncuların geçen yıl TBSL’de takımlarına katkılarını içeren bir analiz hazırlamayı uygun gördüm. Böylece yabancı sayısının gereksiz şekilde fazlalığının bizlere neler kaybettirdiğini çok daha iyi görebilmemizi sağlayacak analizler ortaya çıktı.


2016-2017 Türkiye Basketbol Süper Liginin yerli ve yabancı oyuncu analizini yaparken adeta insanın bu nasıl Türkiye Basketbol Süper Ligi sorusu akla geliyor. TBSL’de geçtiğimiz sezon bir dakika dahi olsa süre alan bütün oyuncuların bu analize dâhil edildiğini baştan söylemem gerekiyor. Buna göre geçtiğimiz sezon 254 farklı oyuncunun süre aldığı TBSL’de yabancı oyuncu sayısı 135 iken Türk oyuncu sayısının 119 olduğunu görüyoruz. Kısacası TBSL’de forma giyen yabancı oyuncu sayısı, Türk oyuncu sayısından fazla! TBSL’de forma giyen yabancı oyuncuların ülkelerine göre sıralamasında ilk üç sıra şöyle; 1. ABD (87 oyuncu), 2. Sırbistan (7 oyuncu), 3. Slovenya (5 oyuncu). Belki de çoğunuzun dikkatini çekmiştir, TBSL’de 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonasında final oynayan Sırbistan ve Slovenya doğumlu oyuncuların toplam sayısı 12! Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki genç basketbolcularımızın yurtdışında süre alabilecekleri iyi liglerde oynamaları kendilerinin ve ülkemizin menfaatine olacaktır. Sırbistan ve Slovenyalı oyuncuların yalnız TBSL’de değil, birçok üst düzey Avrupa liginde oynadığını da unutmamalıyız. Sayın Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanımız Hidayet Türkoğlu’nun vermiş olduğu Bogdanovic örneği genç basketbolcularımızın kulağına küpe olmalıdır. Hidayet Türkoğlu’nun sözleri şöyleydi; “Bogdanovic 18 yaşında cüzi bir paraya oynadı. İsterse yüksek kontrat da alabilirdi. Ama o oynayacağı kulüplere gitmeyi ve kendine hedef belirlediği yolda gelişimini sürdürmeyi seçti. Şimdi ise NBA gitti ve 36 milyon Dolar'a imza attı”. Bizim gençlerimiz de ilk önce parayı değil, kendi basketbol gelişimleri adına en iyi olanı seçmeleri gerekmektedir. Muhakkak daha sonraki yıllarda maddi olarak da yeterli meblağlara imza atacaklardır. Belki de bizim genç oyuncularımızın en büyük eksikliklerinden birisi de çok acele edip, parayı öncelikli olarak tercih etmeleridir. Oysa çok çalışıp daha az bir ücrete ciddi süreler alabilecekleri takımlara gitmiş olsalardı, bu tutumları uzun vadede kendi menfaatlerine olacaktı.

Geçtiğimiz sezon TBSL’de Türk oyunculara en az yer veren takımımız ligi 7.sırada bitiren Gaziantep Basketbol oldu. Gaziantep Basketbol  takımımız sezon boyunca sadece 5 Türk oyuncuya süre verdi. Gaziantep Basketbol takımımız aynı zamanda Türk oyuncuların; sayı (%5,60) ve ribaund’a (%6,70) katkılarında ligde diğer takımlarımızla kıyaslandığında son sırada yer aldı. Asist yönünden Türk oyuncuların en az katkı yaptığı takım ise Trabzon Medical Park (%5,69) oldu. Türk oyuncuların sayı açısından en az katkı sağladığı diğer takımlarımız sırasıyla; Halk Enerji TED Kolejliler (%12,05), Trabzon Medical Park (%12,44) ve Best Balıkesir (%13,25) oldu. Türk oyuncuların ribaund açısından en az katkı sağladığı diğer takımlarımız sırasıyla; Trabzon Medical Park (%7,51), Fenerbahçe (%17,13) ve Banvit (%18,64) oldu. Banvit takımında en çok ribaund alan oyuncunun, son Avrupa Şampiyonu Slovenya milli takımının pivotu olduğunu da hatırlatmadan geçemeyeceğim.  Gašper Vidmar, Banvit’te aldığı sorumluluğun vermiş olduğu güven sayesinde, Slovenya milli takımında üst düzey işler başardığını hep birlikte gördük. Aynı Gašper Vidmar daha önceki kulüplerinde benzer sorumluluğu alamadığı dönemlerde Slovenya milli takımına katkısının da ne kadar düştüğünü hep birlikte görmüştük. Türk oyuncuların asist yönünden en az katkı sağladığı diğer takımlarımız sırasıyla; Gaziantep Basketbol (%7,47), Halk Enerji Ted Kolejliler (%12,82) ve Darüşşafaka Doğuş (%16,78) oldu. 

Geçtiğimiz sezon TBSL’de Türk oyunculara en çok yer veren takımlarımız Halk Enerji TED Kolejliler (12 Türk oyuncu), Yeşilgiresun Belediyesi (11 Türk oyuncu) ve Best Balıkesir (10 Türk oyuncu) oldular. Ancak bu üç takımımız arasında çok tezat veriler ile karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl maddi imkânsızlıkları bahane etmeyerek, bunu kendisine ve Türk basketboluna çok önemli bir avantaja çeviren projeye imza atan Yeşilgiresun Belediyesi basketbol takımımız adeta gönüllerin şampiyonu oldu. Kadrosuna Emircan Koşut (1995), Okben Ulubay (1996), Doğuş Özdemiroğlu (1996), Enes Berkay Taşkıran (1997), Ömer Utku Al (1998) ve Metin Türen (1994) gibi geleceğin önemli oyuncuları olmaya aday genç Türk basketbolcularını dâhil ederek hem kendilerinin ligde kalmalarını sağladılar hem de Türk basketboluna önemli katkılar verdiler. Yeşilgiresun Belediyesi’nin geçtiğimiz yılki projesine en önemli desteği Giresun halkı verdi. 2016-2017 TBSL’de salon doluluk oranında %83,9 ile birinci oldular. Bu sayede ciddi bir şekilde Türk oyuncularının desteklendiği projelerin, Türk halkı tarafından da destek bulduğunu bir kez daha görmüş olduk. Her ne kadar Halk Enerji TED Kolejliler ve Best Balıkesir takımları kadrolarında çok sayıda Türk oyuncu bulundurmuş olsalar da aşağıdaki istatistiklerde görüldüğü gibi kadrolarında bulunan Türk oyunculardan en az katkı alan takımların başında gelmeleri ilginç bir tezat oluşturmaktadır. 

Türk oyuncuların sayı yönünden en fazla katkı sağladığı ilk üç takımımız sırasıyla; Yeşilgiresun Belediyesi (%32,69), Galatasaray Odeabank (%31,34) ve Tofaş (%29,95) oldu. Türk oyuncuların ribaund yönünden en fazla katkı sağladığı ilk üç takımımız, tıpkı asist katkısı açısından en fazla olan takımlarımızda olduğu gibi benzer bir sıra mevcut; Yeşilgiresun Belediyesi (%38,77), Galatasaray Odeabank (%33,67) ve Tofaş (%31,20) oldu. Türk oyuncuların takımlarına asist katkısı açısından en fazla olduğu ilk üç takımımız sırasıyla; Galatasaray Odeabank (%42,05), Tofaş (%40,06) ve Yeşilgiresun Belediyesi (%37,36) oldu. Dikkat ederseniz Türk oyuncuların sayı, ribaunt ve asist’te en çok katkı yaptıkları takımlar sıra değişse de hep aynı takımlar: Yeşilgiresun Belediyesi, Galatasaray Odeabank ve Tofaş. Bu sezon Türk oyuncularından (transfer, sakatlık vb etkileri olmazsa) en çok katkı alacak takım, Tofaş olacak gibi görünüyor. Tofaş kulübü ve teknik heyeti genç oyuncularının gelişimi adına çok ciddi yatırımlar yaptılar. Muhsin Yaşar (1995), Yiğit Arslan (1996), Kadir Bayram (1996), Berk Durmaz (1997) ve Mert Konuk (2000)’un Tofaş’ın yerli oyuncu projesinde bu yıl çok önemli katkılar vereceklerinden eminim. Umarım bu oyuncular ilerleyen yıllarda A milli takımımıza da önemli katkılar sağlarlar.
 
Geçen yıl TBSL’ni ilk altı sırada bitiren takımlara baktığımızda, devşirme oyuncusu Bobby Dixon (1983)’ı çıkardığımızda Türk oyuncuların en az katkı yaptığı takımın Fenerbahçe olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki istatistiklerde Bobby Dixon (1983)’da Türk oyuncu statüsünde sayılmış ve Fenerbahçe’nin yerli oyuncuları kısmına ilave edilmiştir. Bilindiği gibi Bobby Dixon Türkiye A milli basketbol takımımızın devşirme oyuncusu ve ABD doğumlu. İstatistikler sadece Türkiye Erkekler Basketbol Süper Ligini kapsamaktadır. Avrupa Kuplarında elde edilen istatistikler hesaba katıldığında Türk oyuncuların katkısı çok daha aşağıya inmektedir. Fenerbahçe, Beşiktaş Sompo Japan, Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş, Banvit ve Galatasaray Odeabank takımlarının kadrolarında geçtiğimiz sezon süre alan toplam oyuncu sayısı 95. Bunların 55’i yabancı oyuncu (%57,89), 40’ı ise Türkiye’de yetişmiş Türk oyunculardan (%42,11) oluşmakta. Türk oyuncuların sayı açısından katkılarının yüzde olarak en düşük olduğu ilk üç takım sırasıyla; Fenerbahçe (%12,30), Beşiktaş (%18,79) ve Darüşşafaka Doğuş (%19,40) olarak görülmektedir. Türk oyuncuların ribaund açısından katkılarının yüzde olarak en düşük olduğu ilk üç takım sırasıyla; Fenerbahçe (%8,60), Banvit (%18,64) ve Beşiktaş Sompo Japan (%22,97) şeklinde sıralanmaktadır. Türk oyuncuların asist açısından katkılarının yüzde olarak en düşük olduğu ilk üç takım sırasıyla; Fenerbahçe (%12,60), Darüşşafaka Doğuş (%16,78) ve Anadolu Efes (%18,98) şeklinde sırlanmaktadır. Fenerbahçe Basketbol takımımızda Türk oyuncuların katkıları (süre, sayı, ribaund ve asist) diğer beş takımımıza nispeten en az düzeyde kalmış durumda. Diğer bir önemli bilgi ise Anadolu Efes gibi yıllardır Türk basketboluna çok önemli katkılarda bulunmuş bir kulübün, nedense son yıllarda yabancı oyuncu sevdasına kapılmış olmasıdır. Hem lig hem de Avrupa kupalarında uzun yıllardan beri ciddi başarılar kazanamamış Anadolu Efes’in, 2008-2009 sezonundaki son şampiyonluğunu; Kerem Gönlüm, Kerem Tunçeri, Ender Arslan, Sinan Güler, Kaya Peker ve Cenk Akyol gibi Türk oyuncularla kazandığını unutmaması gerekiyor. Anadolu Efes kulübümüzün lig ve Avrupa Kupalarında özlediği başarıları yakalayabilmesi için tekrardan özüne dönüp, Türk oyuncuların önderliğinde bir yapılanmaya gitmesi gerektiğini düşünüyorum.

Geçen sezon takımlarımızın yaş ortalamasına baktığımızda en yaşlı ilk üç takımımızın sırasıyla; Gaziantep Basketbol (30,54 yıl), Demir İnşaat Büyükçekmece Basket (29,37 yıl), Best Balıkesir (28,92 yıl) olduğunu görüyoruz. Yaş ortalaması olarak en genç ilk üç takımımız ise sırasıyla; Halk Enerji Ted Kolejliler (23,97 yıl), Yeşilgiresun Belediyesi (24,43 yıl) ve Banvit (24,56 yıl)’tir. Özellikle Türk oyuncularının yaş ortalamasına baktığımızda birçok takımımızın çok genç Türk oyuncuları kadrolarında barındırdığını görüyoruz. Halk Enerji Ted Kolejliler (21,66), Banvit (22,05), Trabzon Medical Park (22,67), Yeşilgiresun Belediyesi (22,95), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (22,99) ve Pınar Karşıyaka (23.00) takımlarının Türk oyuncularının yaş ortalamasının çok düşük olmalarına rağmen, bu takımlar arasından genç oyunculara ciddi süreler veren sadece; Banvit, Yeşilgiresun Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi takımları oldu. 
 
2016-2017 TÜRKİYE BASKETBOL SÜPER LİGİ
KULÜPLERİN YERLİ-YABANCI OYUNCU İSTATİSTİK BİLGİLERİ
S
TAKIMLAR
Oyuncu
Statüsü
Yaş
Ort.
OYUNCU
SAYI
RİBAUND
ASİST
Oyuncu
Sayısı
Genel
Oyuncu
Oranı
%
Maç
Toplam
Sayı
Oyuncu
Başına
Ortalama
Sayı
Genel
Sayı
Katkısı
%
Toplam
Ribaund
Ortalama
Ribaund
Genel
Ribaund
Katkısı
%
Toplam
Asist
Ortalama
Asist
Genel
Asist
Katkısı
%
1
Fenerbahçe
Yerli
25,10
6
37,50%
148
796
5,38
23,85%
203
1,37
17,13%
221
1,49
27,87%
Yabancı
27,52
10
62,50%
259
2542
9,81
76,15%
982
3,79
82,87%
572
2,21
72,13%
Genel
26,61
16
100%
407
3338
8,20
100%
1185
2,91
100%
793
1,95
100%
2
Beşiktaş Sompo Japan
Yerli
27,13
8
57,14%
183
614
3,36
18,79%
317
1,73
22,97%
144
0,79
20,06%
Yabancı
29,62
6
42,86%
236
2653
11,24
81,21%
1063
4,50
77,03%
574
2,43
79,94%
Genel
28,19
14
100%
419
3267
7,80
100%
1380
3,29
100%
718
1,71
100%
3
Anadolu Efes
Yerli
23,57
7
41,18%
135
793
5,87
25,76%
308
2,28
25,10%
141
1,04
18,98%
Yabancı
27,13
10
58,82%
222
2286
10,30
74,24%
919
4,14
74,90%
602
2,71
81,02%
Genel
25,67
17
100%
357
3079
8,62
100%
1227
3,44
100%
743
2,08
100%
4
Darüşşafaka Doğuş
Yerli
27,85
8
47,06%
147
558
3,80
19,40%
332
2,26
28,77%
102
0,69
16,78%
Yabancı
27,37
9
52,94%
209
2319
11,10
80,60%
822
3,93
71,23%
506
2,42
83,22%
Genel
27,59
17
100%
356
2877
8,08
100%
1154
3,24
100%
608
1,71
100%
5
Banvit
Yerli
22,05
9
60,00%
124
516
4,16
19,54%
194
1,56
18,64%
132
1,06
22,34%
Yabancı
28,34
6
40,00%
190
2125
11,18
80,46%
847
4,46
81,36%
459
2,42
77,66%
Genel
24,56
15
100%
314
2641
8,41
100%
1041
3,32
100%
591
1,88
100%
6
Galatasaray Odeabank
Yerli
25,41
6
33,33%
128
817
6,38
31,34%
334
2,61
33,67%
254
1,98
42,05%
Yabancı
29,22
12
66,67%
203
1790
8,82
68,66%
658
3,24
66,33%
350
1,72
57,95%
Genel
27,95
18
100%
331
2607
7,88
100%
992
3,00
100%
604
1,82
100%
7
Gaziantep Basketbol
Yerli
27,99
5
35,71%
90
143
1,59
5,60%
70
0,78
6,70%
44
0,49
7,47%
Yabancı
31,96
9
64,29%
215
2412
11,22
94,40%
974
4,53
93,30%
545
2,53
92,53%
Genel
30,54
14
100%
305
2555
8,38
100%
1044
3,42
100%
589
1,93
100%
8
Tofaş
Yerli
27,52
8
50,00%
165
783
4,75
29,95%
293
1,78
31,20%
266
1,61
40,06%
Yabancı
29,71
8
50,00%
157
1831
11,66
70,05%
646
4,11
68,80%
398
2,54
59,94%
Genel
28,62
16
100%
322
2614
8,12
100%
939
2,92
100%
664
2,06
100%
9
Pınar Karşıyaka
Yerli
23,00
6
42,86%
100
374
3,74
15,55%
198
1,98
21,43%
115
1,15
22,29%
Yabancı
29,19
8
57,14%
172
2031
11,81
84,45%
726
4,22
78,57%
401
2,33
77,71%
Genel
26,54
14
100%
272
2405
8,84
100%
924
3,40
100%
516
1,90
100%
10
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Yerli
22,99
8
47,06%
129
561
4,35
24,35%
253
1,96
27,26%
92
0,71
17,23%
Yabancı
28,30
9
52,94%
175
1743
9,96
75,65%
675
3,86
72,74%
442
2,53
82,77%
Genel
25,80
17
100%
304
2304
7,58
100%
928
3,05
100%
534
1,76
100%
11
Yeşilgiresun Belediyesi
Yerli
22,95
11
64,71%
167
779
4,66
32,69%
383
2,29
38,77%
170
1,02
37,36%
Yabancı
27,15
6
35,29%
114
1604
14,07
67,31%
605
5,31
61,23%
285
2,50
62,64%
Genel
24,43
17
100%
281
2383
8,48
100%
988
3,52
100%
455
1,62
100%
12
Trabzon Medical Park
Yerli
22,67
6
40,00%
83
298
3,59
12,44%
67
0,81
7,51%
33
0,40
5,69%
Yabancı
26,95
9
60,00%
197
2098
10,65
87,56%
825
4,19
92,49%
547
2,78
94,31%
Genel
25,24
15
100%
280
2396
8,56
100%
892
3,19
100%
580
2,07
100%
13
Demir İnşaat Büyükçekmece Basket
Yerli
28,65
8
47,06%
108
389
3,60
16,75%
203
1,88
22,68%
91
0,84
18,20%
Yabancı
30,01
9
52,94%
176
1933
10,98
83,25%
692
3,93
77,32%
409
2,32
81,80%
Genel
29,37
17
100%
284
2322
8,18
100%
895
3,15
100%
500
1,76
100%
14
Muratbey Uşak Sportif
Yerli
27,81
7
41,18%
122
407
3,34
16,75%
214
1,75
21,59%
113
0,93
22,20%
Yabancı
28,16
10
58,82%
164
2023
12,34
83,25%
777
4,74
78,41%
396
2,41
77,80%
Genel
28,00
17
100%
286
2430
8,50
100%
991
3,47
100%
509
1,78
100%
15
BEST Balıkesir
Yerli
26,70
10
50,00%
108
311
2,88
13,25%
166
1,54
18,69%
96
0,89
21,62%
Yabancı
31,14
10
50,00%
171
2036
11,91
86,75%
722
4,22
81,31%
348
2,04
78,38%
Genel
28,92
20
100%
279
2347
8,41
100%
888
3,18
100%
444
1,59
100%
16
Halk Enerji TED Kolejliler
Yerli
21,66
12
63,16%
144
255
1,77
12,05%
201
1,40
22,28%
50
0,35
12,82%
Yabancı
27,93
7
36,84%
130
1862
14,32
87,95%
701
5,39
77,72%
340
2,62
87,18%
Genel
23,97
19
100%
274
2117
7,73
100%
902
3,29
100%
390
1,42
100%
 
*
GENEL ORTALAMALAR
Yerli
24,33
119
46,85%
2081
8394
4,03
20,14%
3736
1,80
22,82%
2064
0,99
22,34%
Yabancı
28,04
135
53,15%
2990
33288
11,13
79,86%
12634
4,23
77,18%
7174
2,40
77,66%
Genel
27,04
254
100%
5071
41682
8,22
100%
16370
3,23
100%
9238
1,82
100%

 

2016-2017 TBSL ile ilgili bir diğer önemli çalışmam ise ligimizde yer alan oyuncuların ülkelerine göre analizini yapmak oldu. Geçen yıl 119 farklı Türk oyuncu TBSL’de forma şansı bulmuş ve bu oyuncularımızın maç başına sayı katkısı sadece 4,03’te kalmış. Türk oyuncularımızın maç başına ribaund katkısı 1,80 ve son olarak da maç başına asist katkısı 0,99 gibi çok düşük bir seviyede kalmış. Oysa TBSL’de forma giyen 87 Amerikalı oyuncunun sayı katkısı 11,85 gibi bir Türk oyuncunun neredeyse üç katı bir seviyede gerçekleşmiş. Tabii bu yabancı oyuncuların, Türk oyunculara göre neredeyse üç kat daha fazla süre aldıkları anlamına da geliyor. Amerikalı oyuncuların ribaund katkıları 4,28 ve asist katkıları ise maç başına 2,61 gibi ciddi bir seviyede gerçekleşmiş. Son Avrupa Şampiyonası finalistleri olan Sırbistan ve Slovenyalı oyuncuların, TBSL takımlarına katkıları çok ciddi düzeyde gerçekleşmiş ve bunu aşağıdaki tablodan rahatlıkla görebiliyoruz.

Burada asıl dikkat çeken durum ise Türk oyuncuların yaş ortalamasının 25,06 olmasıdır. Türk oyuncuların yaş ortalamanın düşük olmasının düşük olmasında, kulüplerinde sadece birkaç maç forma giyen birçok genç oyuncunun dâhil edilmesi de etkili olmuştur. Kısacası Türk oyuncuların yaş ortalamasının 25,06 çıkması çok gerçekçi bir durum değil. Geçen sezon Türkiye Erkekler Basketbol Süper Ligini ilk altı sırada bitiren takımlarımızın kadrolarında yer alan ve maçlara çıkan 40 Türk oyuncusunun yaş ortalaması 24,75 gibi genç görünse de, bu yaş ortalaması alınırken sezon boyunca sadece bir iki maça çıkmış olan genç oyuncularında ilave edildiğini unutmayalım. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu, basketbolunun en verimli döneminde olan bir yabancı oyuncu ile bir genç Türk basketbolcunun aynı forma için mücadele etmesinin çok zor olduğundan bahsetmişti. Sayın Hidayet Türkoğlu’nun tespiti çok doğru ve bu tespitlerini istatistiklerde doğruluyor. Geçen sezon TBSL’de forma giyen 135 yabacı basketbolcunun yaş ortalaması 28,04. Bu da gösteriyor ki ülkemizde forma giyen yabancı oyuncuların çoğu kariyerlerinin en zirve noktasında ülkemizi (parayı!) tercih ediyorlar. Basketbollarının zirvesinde olan bu üst düzey yabancı oyuncularla, 18-20 yaşlarındaki bir Türk basketbolcunun rekabet etme imkânı var mı? Özellikle de TBSL’nde yabancı oyuncuların çoğunluğunu teşkil eden atletik Amerikalı (87 oyuncunun yaş ortalaması 28,92) oyuncularla, genç oyuncularımızın rekabetinin eşit şartlar altında olması söz konusu dahi olamaz. 
 
TBSL’nde geçtiğimiz yıl yabancı oyuncuların kıtalara göre dağılımında en çok Amerika kıtasından oyuncular yer aldı. Yabancı oyuncuların vatandaşı oldukları ülkelerin kıtalara göre dağılımı sırasıyla şöyle; Kuzey Amerika ve Güney Amerika Kıtası (93 oyuncu), Avrupa Kıtası (37 oyuncu), Afrika Kıtası (3 oyuncu), Asya Kıtası (1 oyuncu) ve Okyanusya Kıtası (1 oyuncu). 

Geçtiğimiz sezon TBSL’nde süre alan en genç oyuncu Galatasaray Odeabank’ta oynayan Serkan Aydın (2000, 1 maç 2 dakika) olurken, en yaşlı oyuncu Yeşilgiresun Belediyesi takımında oynayan İnanç Koç (1979, 15 maç; 29 sayı, 35 ribaund, 7 asist) oldu. Geçen sezon TBSL’nde yer alan 119 Türk oyuncumuzun yaş aralığı ise şöyleydi; 17-20 yaş arası 24 oyuncu, 21-25 yaş arası 50 oyuncu, 26-30 yaş arası 21 oyuncu ve 31-38 yaş arası 24 oyuncu yer aldı. Bu 119 Türk oyuncu arasında ligi ilk altı sırada bitiren takımlarımızda 20 dakika ve üstü süre alan sadece 4 oyuncumuz vardı; Cedi Osman (Anadolu Efes, 35 maçta; 26,0 dakika ortalama, 463 sayı, 143 ribaund, 45 asist), Birkan Batuk (Darüşşafaka Doğuş, 32 maçta; 21,0 dakika ortalama, 209 sayı, 63 ribaund, 35 asist), Furkan Korkmaz (Banvit, 31 maçta; 20,0 dakika ortalama, 292 sayı, 93 ribaund, 56 asist) ve Sinan Güler (Galatasaray Odeabank, 32 maçta, 29,4 ortalama, 380 sayı, 131 ribaund, 152 asist). Üst düzey basketbol kulüplerimizde bu kadar az süre alan Türk oyuncunun olduğu başka bir sezonu ben hatırlamıyorum! Ciddi süreler alan bu kadar az basketbolcumuz ile A milli takımımız nasıl başarılar kovalayabilir ki?
 

Geçen sezon TBSL geneline baktığımızda forma giyen en yaşlı oyuncularımız şunlardı; İnanç Koç (1979, Yeşilgiresun Bld), Muratcan Güler (1980, Beşiktaş Sompo Japan), Erden Eryüz (1980, Gaziantep Basketbol) ve Kaya Peker (1980, Tofaş). En genç oyuncularımız ise; Serkan Aydın (2000, Galatasaray Odeabank), Yiğit Sarıkaya (1999, Halk Enerji TED Kolejliler), Yiğit Aydın (1999, Halk Enerji TED Kolejliler), İsmail Yüceer (1999, Halk Enerji TED Kolejliler), Ahmet Can Duran (1999, Fenerbahçe) ve Erkin Şenel (1999, Banvit) oldular.


Türk oyuncular arasında geçen sezon TBSL’de en çok maça çıkan oyuncular; Sertaç Şanlı (1991, Beşiktaş Sompo Japan, 38 maç), Bobby Dixon (1983, Fenerbahçe, 38 maç), Kenan Sipahi (1995, Beşiktaş Sompo Japan, 37 maç), Melih Mahmutoğlu (1990, Fenerbahçe, 37 maç)  ve Doğuş Balbay (1989, Anadolu Efes, 37 maç) oldular. 

En çok sayı atan Türk oyuncular; Cedi Osman (1995, Anadolu Efes, 35 maç 463 sayı), Bobby Dixon (1983, Fenerbahçe, 38 maç 387 sayı), Sinan Güler (1983, Galatasaray Odeabank, 32 maç 380 sayı), Furkan Korkmaz (1997, Anadolu Efes/Banvit, 31 maç 292 sayı), Barış Ermiş (1985, Tofaş, 29 maç 253 sayı) ve Melih Mahmutoğlu (1990, Fenerbahçe, 37 maç 240 sayı) oldular. 

En çok ribaund alan Türk oyuncular; Furkan Aldemir (1991, Darüşşafaka Doğuş, 34 maç 170 ribaund), Berkay Candan (1993, Muratbey Uşak Sportif, 30 maç 153), Cedi Osman (1995, Anadolu Efes, 35 maç 143 ribaund), Sinan Güler (1983, Galatasaray Odeabank, 32 maç 131 ribaund),  Sertaç Şanlı (1991, Beşiktaş Sompo Japan, 38 maç 120 ribaund). 

En çok asist yapan Türk oyuncular ise; Sinan Güler (1983, Galatasaray Odeabank, 32 maç 152 asist), Barış Ermiş (1985, Tofaş, 29 maç 152 asist), Bobby Dixon (1983, Fenerbahçe, 38 maç 121 asist), Kenan Sipahi (1995, Beşiktaş Sompo Japan, 37 maç 67 asist) ve Muhammed Baygül ( 1992, Pınar Karşıyaka, 30 maç 66 asist)’dü.
 
2016-2017 TÜRKİYE BASKETBOL SÜPER LİGİNDE OYNAYAN OYUNCULARIN
ÜLKELERE GÖRE İSTATİSTİK BİLGİLERİ
S
ÜLKE
KITA
Yaş
Ort.
OYUNCU
SAYI
RİBAUND
ASİST
Oyuncu
Sayısı
Genel
Oyuncu
Oranı
%
Maç
Toplam
Sayı
Ort.
Sayı
Genel
Sayı
Katkısı
%
Toplam
Ribaund
Ort.
Ribaund
Genel
Ribaund
Katkısı
%
Toplam
Asist
Ort.
Asist
Genel
Asist
Katkısı
%
1
Türkiye
Avrupa
25,06
119
46,85%
2081
8384
4,03
20,11%
3736
1,80
22,82%
2064
0,99
22,34%
2
ABD
Kuzey Amerika
28,92
87
34,25%
1876
22228
11,85
53,33%
8032
4,28
49,07%
4902
2,61
53,06%
3
Sırbistan
Avrupa
27,52
7
2,76%
166
1964
11,83
4,71%
744
4,48
4,54%
392
2,36
4,24%
4
Slovenya
Avrupa
29,42
5
1,97%
130
1142
8,78
2,74%
512
3,94
3,13%
235
1,81
2,54%
5
Hırvatistan
Avrupa
29,98
3
1,18%
79
519
6,57
1,25%
275
3,48
1,68%
78
0,99
0,84%
6
Litvanya
Avrupa
27,35
3
1,18%
59
770
13,05
1,85%
227
3,85
1,39%
137
2,32
1,48%
7
Bulgaristan
Avrupa
31,27
2
0,79%
60
645
10,75
1,55%
313
5,22
1,91%
100
1,67
1,08%
8
Polonya
Avrupa
26,91
2
0,79%
60
642
10,70
1,54%
284
4,73
1,73%
94
1,57
1,02%
9
Fransa
Avrupa
28,54
2
0,79%
56
644
11,50
1,55%
209
3,73
1,28%
262
4,68
2,84%
10
Letonya
Avrupa
28,61
2
0,79%
54
630
11,67
1,51%
183
3,39
1,12%
93
1,72
1,01%
11
Nijerya
Afrika
32,28
2
0,79%
43
429
9,98
1,03%
193
4,49
1,18%
33
0,77
0,36%
12
Uruguay
Güney Amerika
26,83
2
0,79%
42
372
8,86
0,89%
100
2,38
0,61%
183
4,36
1,98%
13
Makedonya
Avrupa
27,81
2
0,79%
25
116
4,64
0,28%
45
1,80
0,27%
17
0,68
0,18%
14
Çek Cum./Çekya
Avrupa
27,16
1
0,39%
33
375
11,36
0,90%
179
5,42
1,09%
50
1,52
0,54%
15
Dominik Cum.
Kuzey Amerika
34,38
1
0,39%
32
470
14,69
1,13%
175
5,47
1,07%
121
3,78
1,31%
16
İtalya
Avrupa
29,57
1
0,39%
31
275
8,87
0,66%
126
4,06
0,77%
59
1,90
0,64%
17
Yunanistan
Avrupa
27,44
1
0,39%
31
301
9,71
0,72%
82
2,65
0,50%
138
4,45
1,49%
18
Bosna Hersek
Avrupa
30,52
1
0,39%
30
315
10,50
0,76%
149
4,97
0,91%
60
2,00
0,65%
19
Ürdün
Asya
24,30
1
0,39%
30
153
5,10
0,37%
108
3,60
0,66%
13
0,43
0,14%
20
Kamerun
Afrika
29,10
1
0,39%
28
426
15,21
1,02%
162
5,79
0,99%
23
0,82
0,25%
21
Almanya
Avrupa
27,64
1
0,39%
25
240
9,60
0,58%
173
6,92
1,06%
17
0,68
0,18%
22
Meksika
Kuzey Amerika
28,49
1
0,39%
20
188
9,40
0,45%
90
4,50
0,55%
107
5,35
1,16%
23
Karadağ
Avrupa
31,33
1
0,39%
18
138
7,67
0,33%
71
3,94
0,43%
10
0,56
0,11%
24
Finlandiya
Avrupa
21,87
1
0,39%
17
10
0,59
0,02%
20
1,18
0,12%
1
0,06
0,01%
25
Kolombiya
Güney Amerika
32,29
1
0,39%
13
60
4,62
0,14%
47
3,62
0,29%
23
1,77
0,25%
26
Avusturya
Avrupa
26,62
1
0,39%
9
101
11,22
0,24%
53
5,89
0,32%
8
0,89
0,09%
27
Azerbaycan
Avrupa
27,73
1
0,39%
9
28
3,11
0,07%
14
1,56
0,09%
4
0,44
0,04%
28
Kanada
Kuzey Amerika
24,27
1
0,39%
7
63
9,00
0,15%
45
6,43
0,27%
10
1,43
0,11%
29
Yeni Zelanda
Okyanusya
29,97
1
0,39%
7
44
6,29
0,11%
23
3,29
0,14%
4
0,57
0,04%
*
TOPLAM VE ORTALAMA
27,04
254
100%
5071
41672
8,22
100%
16370
3,23
100%
9238
1,82
100%

 

Notlar: 
1) Bobby Dixon (Fenerbahçe) ve Emir Preldzic (Galatasaray Odeabank)’in devşirme oyuncu olarak Türkiye A milli takımımızda forma giydikleri için, TBSL hesaplamalarında Türk oyuncu statüsünde kabul edilmişlerdir. Altyapı basketbol eğitimlerinin büyük bölümünü Türkiye'de almalarına rağmen; Orhan Hacıyeva (Galatasaray Odeabank, Azerbaycan), Anton Odabaşı (Trabzon Medical Park, Finlandiya), Kristijan Nikolov (İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Trabzon Medical Park, Makedonya) ve Ahmet Düverioğlu (Fenerbahçe, Ürdün) şuan için Türk statüsünde değerlendirilmemişlerdir.

2) 2016-2017 Türkiye Basketbol Süper Liginin sona erme tarihi olarak, play-off’un son maçının oynandığı 16.06.2017 tarihi göz önüne alınmıştır. Oyuncuların yaşları da bu tarihe göre hesaplanmıştır.

2016-2017 sezonu TBSL’de forma giyen 1996 ve daha yukarı doğumlu Türk oyuncularımızın sayısı 43 olarak gerçekleşmiştir. İlk bakışta TBSL’nde genç oyuncu sayısının 43 olması dikkat çekiyor olsa da maalesef bu oyuncuların 22’sinin sezon boyunca attıkları sayının 10’un altında olduğunu da üzülerek belirtmeliyim. Kısacası genç oyuncularımızın çoğunluğu sadece maçın neticesi belli olduktan sonra bir iki dakikalığına oyuna sürülen oyunculardan oluşmaktadır. Bunun yanında; Furkan Korkmaz (1997, Anadolu Efes/Banvit), Okben Ulubay (1996, Yeşilgiresun Belediye/Darüşşafaka Doğuş), Doğuş Özdemiroğlu (1996, Yeşilgiresun Belediye), Enes Berkay Taşkıran (1996, Yeşilgiresun Belediye), Yesukan Onar (1998, Halk Enerji Ted Kolejliler), Yiğit Arslan (1996, Tofaş) ve Tolga Geçim (1996, Banvit) gibi takımlarına ciddi katkıda bulunan oyuncularda oldu. Ama yine de genç Türk oyuncuların takımlarına katkıları geçtiğimiz sezon beklentilerimizin çok altında kaldı. Özellikle Akif Egemen Güven (1996, Pınar Karşıyaka), Kadir Bayram (1996, Tofaş), Berk İbrahim Uğurlu (1996, Fenerbahçe), Ayberk Olmaz (1996, İstanbul Büyükşehir Belediyesi) ve Oğulcan Baykan (1996, Anadolu Efes) gibi oyuncular senelerdir basketbollarında bir türlü istenilen sıçramayı yapamadılar. Bunun neticesinde de 1996 ve üstü doğumlu olan Türk oyuncuların TBSL’ndeki katkıları yaklaşık olarak sadece %4 civarında kaldı. Eğer geçtiğimiz sezonki genç oyuncu katkı oranını bu sezon üç dört katına çıkartamaz ve %15-%20’lere yükseltemezsek genç oyuncularımızı yeterince değerlendirdiğimizden söz edemeyiz. Bunun için deplasmanlı gençler ligi dışında muhakkak TBF takımı oluşturulup, Adriyatik veya TBSL’ne katılımı sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde geçtiğimiz sezonki genç oyuncu katkısı üç-dört katına çıkarılabilir. Kısacası birkaç tane daha Yeşilgiresun Belediyesi gibi projeye ihtiyacımız var.

 

2016-2017 TÜRKİYE BASKETBOL SÜPER LİGİNDE OYNAYAN
1996 ve ÜSTÜ DOĞUMLU OYUNCULARIN GENEL İSTATİSTİK BİLGİLERİ
S
ÜLKE
KITA
OYUNCU
SAYI
RİBAUND
ASİST
Oyuncu
Sayısı
Genel
Oyuncu
Oranı
%
Maç
Toplam
Sayı
Ort.
Sayı
Genel
Sayı
Katkısı
%
Toplam
Ribaund
Ort.
Ribaund
Genel
Ribaund
Katkısı
%
Toplam
Asist
Ort.
Asist
Genel
Asist
Katkısı
%
1
Türkiye (1996 ve üstü)
Avrupa
43
16,93%
515
1676
3,25
4,02%
796
1,55
4,86%
406
0,79
4,39%

 

Bu uzun yazıyı sabırla okuma inceliğini gösteren tüm okurlara teşekkür ederim. Son kez şunu söylemek isterim ki bizler işimizi ciddiyetle yapmalıyız. Ortak değerlerimizde fikir birliği içerisinde olmalı ve basketbol adına en üst kriter olarak A milli takımımızın uluslararası turnuvalarda elde edeceği başarıları hedef olarak görmeliyiz. Zihniyet meselemizde önceliklerimizi belirledikten sonra, inanıyorum ki sadece Türk basketbolu değil bütün spor branşlarımızda dünyanın sayılı ülkeleri arasına gireceğimize kuşku yoktur. Mevcut Türkiye Basketbol Federasyonu yetkililerine inancım, geçmiş Federasyon yetkililerine nispeten çok daha fazladır. Türk basketbolu adına çok verimli işler yapacaklarına yürekten inanıyorum.


Her şey A milli takımlarımız için.

 

Yorumlar Okunma: 7960