Okben Ulubay: Kendimi bildim bileli sorumluluk alıyorum - BasketFaul.com

Okben Ulubay: Kendimi bildim bileli sorumluluk alıyorum

01-10-17 16:39
Kaynak: Eurohoops
Geçtiğimiz günlerde Darüşşafaka’nın medya günü düzenlendi ve oyuncular medya günü kapsamında basının sorularını yanıtladı. Medya gününde Eurohoops mikrofonuna konuşan bir diğer oyuncu da Darüşşafaka’nın genç yıldızı Okben Ulubay’dı.

Röportajı dökümü şu şekilde:

Eurohoops: Bu sezon yepyeni bir Darüşşafaka olacak. Kadroda büyük değişimler oldu. Takım hakkında neler düşünüyorsun geçen seneye kıyasla?

Okben: Tabii ki geçen seneye göre bu sene bütçemiz daha az. Ama çok iyi kadro kurduğumuzu düşünüyorum. Takımdaki tüm yabancılar değişti. Bu sezon hedeflerimiz var, birisi EuroCup şampiyonluğu, diğeri de BSL’de ilerleyebildiğimiz kadar gidebilmek.

Eurohoops: Geçtiğimiz sezon takımda, Wanamaker, James Anderson ya da Marcus Slaughter gibi kariyerli oyuncular vardı. Onların yerine bu sezon daha mütevazi kariyerli, alt seviyeden yukarı çıkan oyuncularla oynayacaksınız. Bu üzerinizdeki baskıyı arttırıyor mu?

Okben: Açıkçası ben bunu bir dezavantaj olarak görmüyorum. Çünkü, takımımıza gelen herkes çok genç ve hepsi çok aç durumda. Takımdaki herkes başarıya aç. Ben o yüzden çok iyi bir kadro kurduğumuzu düşünüyorum.

Eurohoops: Geçtiğimiz sezon Giresun’dan geldiğinden beri Blatt’le çalışıyorsun. Yarım sezon geçti üzerinden. Onun gibi dünyaca ünlü ve NBA’de çalışmış bir koçla çalışmak hakkında neler düşünüyorsun? Sonuçta Blatt, oyuncuları geliştirmekle de ünlü bir koç. Şimdiye kadar oyununa bir şeyler kattığını düşünüyor musun?

Okben: Tabii geçen sene çok oynama fırsatım olmadı ancak bu sezonla beraber sürelerim artarsa hocanın bana çok şeyler katacağını düşünüyorum. Çünkü, gerçekten çok farklı sistemi olan bir hoca ve çok iyi bir hoca.

Eurohoops: Bu sezon rotasyonda geçen sene olduğu gibi belirli tecrübede oyuncular vardı ve rotasyonda gerilerde kalıyordun. Bu kadro değişikliği ile rolünün artacağını düşünüyor musun? Bunun ışığında önümüzdeki sezon bireysel hedeflerin neler?

Okben: Geçen sezon, sezon ortasında ben buraya gelirken beni buraya asıl hedefim bu sezon olacak şekilde getirdiler. Ben, tabii ki rolümün artacağını düşünüyorum. Zaten, hoca da idmanda ve dışarıda benimle konuştuğu zaman söylüyor bunu. Kendim bireysel hedeflerim de takımla EuroCup’ı kazanmak.

Eurohoops: Takımın kimyası hakkında neler düşünüyorsun sonuçta bir hazırlık kampı geçirdiniz?

Okben: Tabii, bütün takım değişti. Herkes birbirleriyle çok iyi anlaşıyor çünkü herkes genç. Antrenmanlarımız yüksek tempoda geçiyor, çok sert geçiyor. Açıkcası yabancı oyuncularımız da çok karakterli insanlar, çok eğlenceliler. O yüzden hiçbir sıkıntı çekmedik şimdilik.

Eurohoops: Bildiğin üzere FIBA takvimi değişti. Bunun sonucu olarak da NBA ve EuroLeague oyuncuları elemelerde olmayacak. Cedi, Furkan, Sinan, Birkan gibi rotasyonda önünde olan oyuncular olmayacak ve bunun sonucunda ön elemelerde takımın en önemli parçalarından biri olabilirsin. Bunun getireceği sorumluluk ve bunun getireceği şans hakkında neler düşünüyorsun?

Okben: Ben kendimi bildim bileli sorumluluk almayı seviyorum ve bunun sorun yaratacağını düşünmüyorum. Tabii keşke herkes gelebilse ama tabii bu FIBA ve EuroLeague’in bileceği iş. Oynama imkanı olanlar olarak biz de milli formayı en iyi şekilde temsil edeceğiz.

Eurohoops: Türkiye’nin geçirdiği EuroBasket hakkında neler düşünüyorsun? Ve tabii, bu turnuvalar ışığında ileri ki turnuvalardan beklentilerin neler?

Okben: Öncelikle genç bir jenerasyon geliyor ve bu genç jenerasyon altyapıda hep beraber oynadığımız arkadaşlarımız. Bu yüzden herkes birbirini iyi tanıdığı için ilerleyen yıllarda çok iyi bir uyum yakalayacağımızı düşünüyorum. Gelecek için de çok umutluyum. Çok iyi bir EuroBasket geçirdiğimizi düşünüyorum. Takımlarında çok süre alamayan gençler bu açığı gerek enerjiyle gerek mücadeleyle kapattılar ve milli formayı çok iyi temsil ettiler.

Eurohoops: EuroCup’a EuroLeague’den gelen bir takımsınız. Turnuvanın gizli, hatta doğrudan favorilerinden biri olarak gösteriliyorsunuz. EuroCup, EuroLeague’e dönüş bileti olabilir sizin için. EuroCup ve bunun getirebileceği şeyler hakkında neler düşünüyorsun?

Okben: Buna şu an EuroLeague’e yükselme bileti olarak bakmıyoruz. Şu an herkes bu yaşta Avrupa’da kupa kaldırmak bizim açımızdan nasıl daha iyi olabilir onu düşünüyor. Ancak biz EuroLeague’e çıkmayı isteriz. Orası en üst arena. Orada oynamak herkesin hayali. Umarım EuroLeague’e döneriz ve bu kadro ile orada da mücadele ederiz.

Eurohoops: Peki EuroCup’ın favorilerinden biri olduğunuzu düşünüyor musun?

Okben: Düşünüyorum, açıkçası çok iyi EuroCup takımları var ancak bizim de onlardan biri olduğumuzu düşünüyorum.

Eurohoops: Yabancı sınırı hakkında neler düşünüyorsun?

Okben: Şimdi her Türk oyuncu, daraltılmasını ister bu kuralın. Bu saklayacak bir şey değil. Belki yabancı kuralıyla çok daha az Türk oyuncu oynuyor ancak eğer çalışmazsak sınır bir olsa bile oynayamayız. Yetenekli oyuncuların ben çalıştıktan sonra yabancıların önüne geçebileceğini düşünüyorum.
 

Yorumlar Okunma: 2146