Türkoğlu: Milli forma kutsaldır - BasketFaul.com

Türkoğlu: Milli forma kutsaldır

03-10-17 14:50
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, hedeflerinin hem kulüp hem de milli takımda uzun seneler forma giyecek bir jenerasyon yetiştirmek olduğunu söyledi.

Spor ve İş Zirvesi'nde açıklamalarda bulunan Türkoğlu, Türkiye'nin basketboldaki birlikteliğini artırmak istediklerini belirterek, "Federasyon olarak kurduğumuz profesyonel ekiple iyi bir hava yakaladık. Sıkıntıları bilerek bu göreve geldik. Yabancı oyuncu fazlalığı bir sorun. Hem kulüp hem de milli takımda uzun yıllar forma giyecek jenerasyon oluşturmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Göreve geldiklerinde Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'ndeki bazı takımların altyapılarının olmadığını aktaran Türkoğlu, "Kulüplerle iş birliği yaparak bu eksikliği giderdik. Altyapı çok önemli. Bu konuda kulüplerimizi her zaman desteklemeye devam edeceğiz. 18-22 yaş arasındaki gençler takımlarında yeterince süre alamıyor. Kurduğumuz Basketbol Gençler Ligi'nde 2000-2001 doğumlu oyuncuların, kendilerinden büyüklerle aynı sahada yer almalarını, tecrübe kazanmalarını sağlamayı hedefledik." diye konuştu.

Basketbol ekonomisinin sadece federasyon üzerinden düşünülmesinin doğru olmadığını dile getiren Türkoğlu, "İş ortaklarımız var. Pazarlama anlamında iyi işler yapmaya çalışıyoruz. Kulüplere, pazarlama ekibi kurma zorunluluğu getirdik. Sponsorluk sürecinin de bir ekip tarafından yürütülmesi gerektiğini belirttik. Amacımızı hem kulüplerin gelirlerini artırmak hem de basketbolu ülkenin her yerine yayabilmek. Sponsor olmadan belli bir yere kadar gidebiliyorsunuz. Devletimiz bize destek sağlıyor ama kurumlarla yapılan iş birlikteliği süreci olumlu yönde etkiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

THY Euroleague ve 2019 FIBA Dünya Kupası Eleme maçlarının çakışacak olması nedeniyle taraflar arasında yaşanan sıkıntıya da değinen Hidayet Türkoğlu, şunları kaydetti:

"Takvim sıkıntısı hassas bir süreç. İki tarafın da haklı yönleri var. Ülke federasyonları olarak bu süreçte yer almak bizi üzüyor. THY Euroleague, Eurocup ve FIBA Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden takımlarımız var. İki tarafla da ilişkilerimizi üst seviyede tutmak istiyoruz. Hiçbir tarafın zarar görmemesini diliyoruz. Umarım problem bir an önce çözülür. Oyuncuların milli takımlarında oynamasını istiyoruz. Milli forma kutsaldır. Zamanı geldiğinde herkes bunun farkına varacaktır." 

Yorumlar Okunma: 2663