Yine Fenerbahçe, yine kupa (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Yine Fenerbahçe, yine kupa (Fersu Yahyabeyoğlu)

04-10-17 20:58
33.Cumhurbaşkanlığı Kupası Finali’nde son şampiyon Fenerbahçe Doğuş ile Türkiye Kupası’nın sahibi Banvit karşı karşıya geldi. İki takımın taraftarının da maça ilgisi büyüktü ve salondaki atmosfer renkli, gayet güzeldi. Fenerbahçe’de yeni transferlerden Melli ve Guduric yabancı sınırına takılırken Kalinic ile Dixon da sakatlıkları nedeniyle kadroda yer alamadılar. Banvit cephesinde ise eksik yoktu, tam kadro olarak final maçında parkede yer aldılar.

Fenerbahçe Kararlı Başladı

Fenerbahçe savunmada kararlı başladı maça. Banvit kısalarına yapılan baskı ile potaya gitmelerini ve organize olmalarını engellediler, zorlama birebirlere bıraktılar rakiplerini. Pota altında da Vesely çok enerjik başladı. İşin hücum tarafında da koşan iki uzunla oynamanın avantajını iyi kullandı Wanamaker liderliğinde Fenerbahçe. Yarı sahayı çabuk gelen sarı lacivertliler Vesely ve Thompson’a mutlaka topu indirdiler. Vesely hava haraketlarına daha ilk dakikalardan başladı.

Banvit İkili Oyunlarla Etkili Oldu

Banvit ikili oyunlar sonrası gelen adam değişmelere karşı Caloiaro’nun dış şut tehditi artı potaya dışardan yaptığı topsuz katlarla Fenerbahçe uzunlarını zorlamaya başladı, skora denge geldi. Thompson da Vesely de ağır kaldılar savunmada. Topu pota altına indirmeye başlayan Banvit istediğini aldı ve iç-dış dengesini sağladı. Vidmar erken iki faul alarak kenara geldi ama Kulig de onun bıraktığı yerden ikili oyunlarda etkili olmaya devam etti, Thompson savunmada aksayan dişliydi.

Erken Rotasyon Maçı Kısırlaştırdı

Sloukas’ın oyuna girmesiyle potaya daha fazla giden ve daha iyi organize olan Fenerbahçe Doğuş, Nunnally’i de devreye sokmayı başardı dış şutlarda. Fenerbahçe geniş rotasyonunu kullanmaya daha ilk çeyrekte başladı ve 10 oyuncuya da süre verdi koç Obradovic. Ama bu rotasyonun etkisiyle sarı lacivertliler hücumda ritimm kaybettiler. Banvit ise ikili oyunlarda Kulig’i kullanma konusunda ısrar etse de Polonyalı oyuncu kolay atışları ve çizgiden bulduğu şansları değerlendiremeyince kısır kaldılar.

Fenerbahçe Vidaları Sıktı

İkinci çeyreğe fırtına gibi başladı sarı lacivertliler. Ahmet ve Barış’ın savunmadaki enerjisi, ardından Sloukas’ın hücumda sazı eline alarak üst üste bulduğu sayılar ve yaptığı organizasyonlarla fark çift hanelere çıktı. Banvit bu bölümde yine hücumda organize olamadı, zorlama birebirler devam etti. İlk çeyreğin son bölümünde kullandıkları akıcı ikili oyunlara karşı savunmada daha diri kalan Fenerbahçe izin vermedi.

Çift Uzun Hamlesi

Çeyreğin ikinci bölümünde koç Filipovski’den çift uzun hamlesi geldi. Kulig’i dışarı çekerek onun üzerinden Vidmar’a top indiren ve daha fazla alan açan Banvit, Can’ın akıllı penetreleri ile de Fenerbahçe savunmasının zayıf karnına, boyalı alana atak etmeye devam etti. Datome adam değişmelerde zorlanan isim oldu bu bölümde. Banvit çift uzun oynamasına rağmen ribaundlarda sıkıntı yaşamaya devam etti ve bu nedenle Fenerbahçe tempoyu istediği gibi kontrol etti.

Sloukas Alan Savunmasına Cezayı Kesti

Hem ribaundlardaki dengeyi sağlamak hem de Vidmar’ı faul probleminden uzak tutmak için alan savunmasına döndü koç Filipovski ama koç Obradovic’den cevap hemen geldi ve Sloukas’a iletilen set ile Datome’ye boş üçlük yaratıldı, alan savunmasına ceza kesildi. Sonrasında da alan savunmasının kalbine girip orta mesafeden yarattığı pozisyonlarla Banvit’i bu savunmadan vazgeçirdi.

4 Kısa

Koç Obradovic çeyreğin son bölümünde 4 kısaya döndü. Wanamaker, Nunnally, Sloukas, Sinan ve Vesely parkedeydi. Bu beşle baskıyı arttıran Fenerbahçe, zaten hücumda üretmekte zorlanan Banvit’i tamamen kitledi. Hücumda da Vesely’i iyi kullanan ve sürekli hareket ederek 4 kısa ile potaya giden sarı lacivertlilerde hücum ribaundlarında etkili olan Vesely Banvit savunmasının direncini iyice kırdı.

Ribaundlar ve Dış Şutlar

Fenerbahçe son çeyreğe de hücum ribaundlarında etkili başladı. Thompson da Vesely’e katılınca üstünlük iyice ezici hale geldi. Bununla beraber Sloukas liderliğinde pas temposunu da yukarı çekti Fenerbahçe. Bu trafiğin sonunda yakalanan ceza atışlarından Wanamaker ve Nunnally ile isabetler geldi. Banvit’in kısalara yeteri kadar baskı yapamaması sarı lacivertlielrin işini daha da kolaylaşırdı. Hücumda zaten zor pozisyon bulan Banvit, Vidmar ile pota altından basit atışları da kaçırınca fark 15 sayının üzerine çıktı.

Taylor ve Odum Kayıp, Can Devrede

Çeyreğin ikinci bölümünde Thomas, Taylor, Can üçlüsü ile savunmada sertliği arttıran Banvit, sarı lacivertlileri biraz olsun yavaşlatmayı başardı. Ama yine sahneye çıkan Sloukas oldu ve gönderdiği kritik üçlükle Banvit’in geri dönmesine engel oldu. Banvit hücumda Caloiaro’nun biraz hareketlenmesi ile kendine geldi. Özellikle 3 faullu Thompson oyundayken yüzü dönük hücumlarla üretime katkı sağladı. Ayrıca Can da savunmadaki diriliğini ve enerjisini çaldığı toplarla skora çevirmeye başladı. Taylor ve Odum’un hiç devrede olmadığı bir maçta Banvit’in bu kadar ayakta kalması bile mucize niteliğindeydi adeta.

Bu Kez de Datome

Üçüncü çeyreğin son bölümünde Odum’un penetreleri ile Banvit savunmada biraz gevşeyen Fenerbahçe Doğuş’a hemen cezayı kesti. Savunmayı açılıp kapanmaya zorladıktan sonra ekstra paslarla skor bulmaya başladılar, Tolga’nın da skora katkı vermesi ile fark tek hanelere indi tekrar. Fakat bu sefer de sahneye İtalyan yıldız Datome çıktı. Sloukas kenardayken bir geri dönüş şansı yakalar mıyım diyen koç Filipovski’nin umutlarını söndürdü üst üste bulduğu 5 sayı ile.

Çift Guard ve Penetre-Pas

Son çeyreğe yine çift guardla ve agresif bir şekilde potaya giderek başlayan Fenerbahçe Doğuş, Sloukas liderliğinde penetre pas oyunlarını iyice arttırdı. Zaten ribaundlarda zorlanan Banvit uzunları bu penetrelere yardım edebilmek adına rotasyonlara gidince hem hücum ribaundları daha kolay gelmeye başladı hem de dışarı çıkan paslarda ceza atıcıları, başta Datome, istedikleri boş fırsatları buldular. Banvit savunmada elinden geleni yapsa da Fenerbahçe’nin bu akıcı oyununa karşı duramadı. Hücumda ise Vidmar kenardayken 3 sayı çizgisi gerisine püskürtülen Banvit yaratıcı oyuncuyu bulamadı, ne Taylor ne de Odum hazırlık maçlarındaki performanslarının yanına dahi yaklaşamadılar.

Son Geri Dönüşe de Hayır

Son bölümde Fenerbahçe iki dinlenmiş uzunu Thompson ve Vesely’i oyuna alarak hem pota altını Banvit kısalarının penetrelerine karşı kapattı hem de yorulan Vidmar’ın devreye girmesine engel oldu. Diğer taraftan savunmada tekrar vidaları sıkan sarı lacivertliler Banvit’i uzak mesafeli üçlüklere zorladı. Faul çizigisinden de problem yaşayan Banvit farkı tek hanelere bir türlü indiremedi. Bitime 2 dakika kala Fenerbahçe’nin fazla fantaziye kaçmasının ardından çaldıkları toplarla skora çeviren Banvit farkı kısa sürede farkı 7 sayıya kadar indirmeyi başardı. Fakat sonrasında Odum’un yanlış tercihleri kısa süredeki bu geri dönüş denemesinin de sonunu getirdi ve daha sonra hata yapmayan Fenerbahçe maçı da 75-64 kazanarak Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı geçen sezonun ardından tekrar müzesine götürmeyi başardı.

Farklı Sistem Aynı Sonuç

İki takım da yenilenmiş kadrosuyla ilk kez resmi bir maçta vitrine çıkarken sarı lacivertliler geniş rotasyonunu, tecrübesini ve kalitesini parkeye yansıtarak kazanmayı bildi. Banvitli oyuncular henüz adaptasyon sürecinde olsalar da gösterdikleri direnç ve farkın 15’lere çıktığı anlarda bile pes etmeyip yaptıkları geri dönüşlerle bu sezon da saygı duyulması gereken bir takım olacaklarını net bir şekilde gösterdiler. Koç Obradovic ve ekibi ise yine kupayla sezona başlarken ve hedefin tüm kupalar olduğunun mesajını verirken, bu sezon sıksık 3 guardı aynı anda sahada göreceğimiz farklı bir sistem izleyeceğimizin sinyallerini de vermiş oldular. 

Mail: fersu77@yahoo.com
Twitter: @fersudeniz

 

Yorumlar Okunma: 8257