Sakarya BŞB üzerine (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Sakarya BŞB üzerine (İlker Yıldız)

11-10-17 07:55
İlker Yıldız
Türkiye Basketbol Süper Liginde oynanan ilk hafta maçında Sakarya Büyükşehir Basketbol takımı, İstanbul temsilcisi Demir İnşaat Büyükçekmece’ye 71-64 mağlup oldu. Sakarya Büyükşehir Basketbol takımı maçın büyük bölümünü önde götürse de maçın sonlarını daha iyi oynayan Demir İnşaat Büyükçekmece TBSL’de geçtiğimiz yıllarda yer almanın da tecrübesini kullanarak maçı kazanmasını bildi.

Sakarya Büyükşehir Basketbol takımında Calvin Dorsey Harris Jr ve Lazeric D Jones’un erken faul problemine girmeleri, maçı yönlendirecek oyuncu sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Can Korkmaz’ın direksiyona geçtiği dakikalarda ise yanlış şut ve pas tercihleri, Sakarya Büyükşehir Basketbol takımının ritim yakalamasını engelledi. Bunun tersi olarak rakip takımda Erving Walker ve tecrübeli Carl Bracey Arman Wright ikilisinin uyumu ile maçın sonunda ibre Demir İnşaat Büyükçekmece lehine döndü.

Sakarya Büyükşehir Basketbol takımında James Metecan Birsen’in alçak pozisyonda sırtı dönük oyunu ve yüksek pozisyonda şut tehdidi olması çok önemli özellikler olarak dikkat çekti. Bu çok yönlü oyunu sezon boyunca takım stratejisi açısından, Sakarya Büyükşehir Basketbol takımına büyük bir zenginlik kazandıracağa benziyor. Ayrıca 2019 Dünya Basketbol Şampiyonası Elemelerinde A Milli Takımımız adına da önemli bir kazanım olabileceğini gösterdi.

Sakarya Büyükşehir Basketbol takımında Mehmet Özdoğan maç boyunca sadece 7 dakika süre almış olmasına rağmen, dördüncü çeyreğin hemen başında attığı üçlük ile özgüveninin ne kadar yüksek olduğunu gösterdi. Topla oynaması ve saha görüşünü de arttırdığı taktirde tıpkı James Metecan Birsen gibi istatistik tabelasını her yönden doldurabilecek seviyeye gelebilir. 1987 doğumlu olan Mehmet Özdoğan’ın bu zamana kadar Basketbol Süper Liginde oynamamış olması da garipsenecek bir durum! Başantrenör Selçuk Ernak’ı bu açıdan tebrik ediyorum. İlerleyen haftalarda Mehmet Özdoğan’a muhakkak daha çok sorumluluklar verilecektir. Mühim olan oyuncunun buna her zaman hazırlıklı olmasıdır.

Bu sezon Avrupa’da çaylak sezonunu yaşayan Rodney David Pryor’un maçın sonlarındaki yanlış şut tercihleri dikkatlerden kaçmadı. Bunda Rodney David Pryor’un NCAA’de oynama alışkanlığı etkili olduğunu söyleyebiliriz. Zamanla ligimize alıştıkça çok daha verimli ve dengeli oyun ortaya koyacaktır.

Sakarya Büyükşehir Basketbol takımında, Moustapha Falou Fall ve diğer oyuncular birbirine alıştıkça pota altında durdurulması zor bir ekip olacağı kesin. Ama ilerleyen maçlarda Moustapha Falou Fall’ın pota altında topu alacağı yer ve açı da çok önemli olacaktır. Aksi halde potadan uzaklaştıkça kollarını ve dirseklerini gereksiz şekilde kullanan Moustapha Falou Fall’un hücum faul yapma ihtimali yüksek. Bu da oyundan düşmesine ve veriminin azalmasına neden olabilir.

Lazeric D Jones ve Calvin Dorsey Harris Jr’ın maçın en kritik dakikaları olan son 3 dakika 22 saniye kala beş faulle oyundan çıkmaları, maçın kaybedilmesinde en önemli etkenlerin başında geliyor. Bu durum Sakarya Büyükşehir Basketbol takımı adına bundan sonraki maçlar için önemli bir ölçü olacaktır. Topu yönlendiren iki oyun kurucunun hem faul probleminden uzak, hem de maçın sonunda diri olmaları adına başantrenör Selçuk Ernak bundan sonraki haftalar için önlemlerini alacaktır.

Nathan Newman Boothe’un erken faul problemine girmesi sonucunda James Metecan Birsen’in dört numaralı pozisyonda oynatılması da James Metecan Birsen’in takımı adına ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu gösterdi. Sezon öncesinde yaptığımız röportaj da başantrenör Selçuk Ernak Türk oyuncuların takım içinde figüran olmayacağından bahsetmişti. İlk maçta da gördük ki gerçekten de Türk oyuncular figüran değillerdi. Selçuk Ernak, Türk oyuncularına hem ciddi süreler hem de ciddi sorumluluklar verdi.

Maçın diğer bir kırılma noktası da son çeyreğin başında Demir İnşaat Büyükçekmece oyuncusu Merthan Mutlu (1994)’nun iki üçlüğü ve takımına kattığı enerji oldu. Geçtiğimiz sezon Banvit forması ile çıkış yakalayan Merthan bunu bu sezonun ilk hafta maçında da devam ettirdi. Maçın sonuna doğru Diamon Simpson’un topu çembere girme esnasındayken kesmesi, Lazeric D Jones ve Rodney Davıd Pryor’un en kritik anlarda yaptıkları top kayıpları ve hücum fauller ile maçın ivmesi bir anda Demir İnşaat Büyükçekmece’ye geçti. Maçın bitimine 4 dakika 51saniye kala skorda 57-55 öne geçen Demir İnşaat Büyükçekmece takımı, topu yönlendiren iki önemli oyuncusu Erving Walker ve Carl Bracey Arman Wright ile maçın kontrolünü ellerinde tutup, maçı kazanmayı da bildiler. Sakarya Büyükşehir Basketbol takımının maçın büyük bölümünü önde götürmesine rağmen, topu yönlendirecek oyun kurucularının beş faul alarak oyundan çıkmalarının etkisiyle, maçın kırılma anlarında rakibin oyununa gerektiği gibi reaksiyon veremediler. Sakarya Büyükşehir Basketbol takımının son periyodun büyük bölümünde pota altını kullanmak yerine, orta mesafe şutları ile oyunda kalma çabaları skor avantajının rakibe geçmesini sağlayan unsurların başında geliyordu. İlerleyen haftalar bu iç ve dış dengesi sağlandıkça, Sakarya Büyükşehir Basketbol takımının da maç içersindeki oyununda bir istikrar sağlanacaktır.

Sakarya Büyükşehir Basketbol takımı açısından bu maçı önemli kılan; Tahincioğlu Türkiye Basketbol Süper Ligindeki ilk maçı olması dışında, lig sıralaması anlamında Demir İnşaat Büyükçekmece maçının hedef maçlardan biri olmasıydı.

Tahincioğlu Basketbol Süper Liginin ikinci haftasında oynanacak olan Trabzonspor maçı, Sakarya Büyükşehir Basketbol adına; ligdeki sıralama anlamında hedef maçlardan birisi olması ve Türkiye Basketbol Süper Liginde ilk kez seyircisinin karşısına çıkacak olmasıdır.

Sakarya şehri adına önemli bir spor olayı gerçekleşti. Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu’nun açılışının ilk resmi maçında, futbol takımları TFF 2. Liginde yer almasına rağmen 28.000 Sakaryasporlu taraftar stadı doldurdu. Benzer bir durumun basketbol takımı içinde gerçekleşeceğinden kuşku yok. Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ikinci hafta maçı olan Trabzonspor karşısında, 5000 kişilik Sakarya Spor Salonu hınca hınç dolacaktır. Sezon boyunca bütün takımlar için Sakarya deplasmanı çok zorlu geçecektir. Hem basketbol takımı hem de taraftarıyla Sakarya ilinin lige renk katacağını, hep birlikte gelecek haftadan itibaren büyük bir mutlulukla şahit olacağız.

Sakarya Büyükşehir Basketbol takımı; yönetimi, sponsorları, teknik heyeti, oyuncuları ve taraftarıyla uzun vadeli bir hedef için yola çıkmış durumdalar. İlk hedef ligde kalmak ve kurumsallaşmayı gerçekleştirip, her yıl bir önceki yılın üstüne koyarak devam etmek olacaktır. Bu açıdan başantrenör Selçuk Ernak ve ekibine Sakarya basketbolu güveniyor. Sezon boyunca alınan sonuçlar ne olursa olsun destek eksilmeden devam edecektir. Çünkü Sakarya Büyükşehir Basketbol kulübünün hedefi kurumsallaşmayı başarmak, ligde kalıcı olmak ve Türk basketboluna önemli katkılar sunmaktır. Bunu en iyi başaracak teknik ekip de hiç kuşkusuz Selçuk Ernak ve ekibi olacaktır.

15 Ekim 2017 Pazar günü Sakarya Büyükşehir Basketbol takımının seyircisi önünde oynayacağı ilk TBSL maçında, basketbolseverleri çok güzel bir ortam bekliyor. 

Yorumlar Okunma: 2859