Perasovic: Bütçemiz düşük - BasketFaul.com

Perasovic: Bütçemiz düşük

11-10-17 10:18
Gökhan German (Fanatik)
Anadolu Efes’in coachu Velimir Perasoviç, transferde riske girdiklerini belirterek, “Bütçemiz düşük. Şu an Euroleague için hazır olmayan ama sezon içinde gelişme kaydedeceğini düşündüğümüz, başarıya aç oyuncuları aldık” dedi.

Hırvat teknik adam, Euroleague’de herşeyin çok çabuk değiştiğini de ifade ederek, “Geçen yıl ilk maçı kaybettiğimizde felaket senaryoları yazılmıştı. Sonra Play-Off’a kaldık. Bu yıl her maçı son maç gibi oynamalıyız” diye konuştu.

Yeni sezon öncesi beklentileriniz neler?

Sezon öncesi konuşmak için çok erken. Çünkü diğer takımları bilmiyoruz. Kendi takımımızın nasıl bir performans göstereceğini çok iyi bilmiyoruz. Tabii ki ilk hedef Play-Off’a kalmak. Çok zor bir turnuva oynuyoruz ve ilk sekize kalmak gerçekten zor. Hatırlarsanız geçen yıl Maccabi ve Barcelona dışarıda kalmıştı. Bu yıl herkesin hedefi sekize girmek olacaktır. Bu da başarı anlamına gelir.

İstediğiniz takımı kurabildiniz mi?

Bu yıl bütçemiz daha da düştü. İstediğimiz bazı oyuncuları takımda tutamadık. Diğer takımlarla aynı ekonomik düzeyde değiliz. Bu şartlar altında, bizimle beraber iyi oynayabilecek, gelişebilecek oyuncuları yöneldik. Ucuz ama tutkulu oyuncuları aldık. Bu bazın risk sayılabilir. Hazır olmayan ama sezon içinde gelişecek ve iyi oynayacak isimleri hedefledik. Bunlar savaşçı ve iyi idman yapan oyuncular. Tabii ki süreç çok önemli. Takımın ve oyuncuların gelişimini sağlamak durumundayız. Ama takımı başarıya aç oyunculardan kurmaya çalıştık. Neler olacağını göreceğiz. Türkiye Ligi’nde 3 yabancı oyuncumuz dışarıda kalacak. Bu bizi biraz rahatsız ediyor ama bununla yaşamak zorundayız.

Baskonia’da Final-Four’a kaldığınız zaman sistemin iki önemli ismi Mike James ve Darius Adams’tı. Şimdi de Josh Adams ve McCollum gibi iki benzer oyun kurucu aldınız. Oradaki başarılı olduğunuz sistemin bir benzerini mi uygulamaya çalışıyorsunuz?

Mike James ve Darius Adams’ta Baskonai’ya geldiğinde ucuz oyunculardı. Aslında biz başka oyunculara gittik ama alma imkanımız olmadı. Girdiğimiz riski bilmiyoruz. Josh Adams genç ama potansiyelli bir oyuncu. Sezon içinde çıkış yapacağını umuyoruz. Ama Euroleague tecrübesi yok. McCollum’un da Euroleague tecrübesi yok. İki yıl Çin’de oynadı. Çin Ligi’ni küçümsemek istemiyoruma ama oradaki performansı ölçü değil. Euroleague’in çok altında bir seviyede basketbol oynanıyor. Euroleague’e uyum sağlamasını bekleyeceğiz. Bu iki oyuncudan ilk haftalarda büyük performanslar beklemiyoruz ama sezon içinde gelişeceklerini umuyoruz.

Geçen yıl yeni formatla ilk sezon oynandı. Geçen yıldan ne öğrendiniz, neleri değiştireceksiniz? 

Şunu öğrendim, hiçbirşeyin garantisi yok. Biz ilk 3 haftaya yenilgiyle başladık, felaket senaryoları yazıldı. Sonra Play-Off’a kaldık. Maccabi çok iyi başladı ama sezonu sonlarda bitirdi. 2-3 haftada herşey değişebiliyor. Oyun çok hızlı oynanıyor ve kalite çok yüksek. Özgüven çok önemli. Bir yenilgi ile depresyona, iyi bir galibiyetle havaya girmemek gerekiyor. Çünkü herşey çok hızlı değişiyor. Her maça hazır olmalıyız ve her maçı son maçımız gibi oynamalıyız.


Türkiye Ligi çok zor. Örneğin, Olympiakos, Maccabi, CSKA yerel liglerde zayıf takımlarla oynarken aktif dinlenme yapabiliyor. Sizin için böyle bir fırsat yok. Türkiye Ligi’nin zor olması bir avantaj mı, dezavantaj mı? 

Türkiye Ligi’ni çok önemsiyorum. Kadroyu tamamen değiştirdik. 3 yabancı dışarıda kalacak ve uyum sağlamak kolay olmayacak. Türkiye Ligi için bir dezavantaj yaşıyoruz. Baskonia ve Valencia’daki zamanları hatırlıyorum, orada da yabancı sınırlaması vardı ama İspanya Ligi ve Avrupa’yı aynı kadrolarla oynayabiliyorduk. Bu bizim için sorun. Yerli rotasyonumuzda çok genç Türkler’e sahibiz. 4-5 yıl önce en iyi yerliler Efes’teydi. Ama şimdi Birkan ve Doğuş dışında 18 yaşındaki oyuncularla oynuyoruz. Rahat olmamız imkansız. Türkiye Ligi bizim için daha zor geçecek.

Yiğitcan, Muhaymin ve Onuralp gibi gençleri bu yıl sıklıkla görebilecek miyiz?

Onlara zaman vermeyi deneyeceğim. Türkiye’de fırsatım olacak ama Euroleague’de imkansız. Ama şunu anlamaları gerekiyor. Çok çalışırlarsa oynama fırsatları olur. 18 yaşında sahaya girip fark yaratmak kolay değil. Cedi ve Furkan için de aynısı oldu. Onlar da 22 yaşında iyi oynamaya başladılar. Gençler oynamak istiyor ama bunu hak etmeleri lazım.
 

Yorumlar Okunma: 2831