Sportmenlikdışı faul üzerine... - BasketFaul.com

Sportmenlikdışı faul üzerine...

12-10-17 16:00
FIBA ve Euroleague her sezon başında sportmenlikdışı faullerin kapsamını genişletiyor. Hakemler dahi o sezon için belirlenmiş kıstaslara uyum sağlamakta zorlanırken oynayanlar ve izleyenler için kurallar, kaosa dönüşüyor. İlk başlarda hakemler itiraza neden olan kararlarını "yeni kural" olarak açıklasalar dahi, sezon ilerledikçe ortaya çıkan farklı uygulamalar neyin doğru olduğu konusunu açıkta bırakıyor.

Oyun kurallarını ve yorumlarını belirleyenlerin çıkış noktası, "Koçlar böyle istiyor"dan ziyade "oyun ve izleyici böyle istiyor." olmalı. Kuralları, basketbolun izlenirliği üzerine oturtan NBA, sportmenlikdışı faulleri farklı uyguluyor ve bu sayede heyecan son saniyelere kadar devam ediyor.

Bugün FIBA ve Euroleague'de bir takım son dakikaya 7-8 sayı önde girmişse, o takımın kaybetmesi için küçük mucizeler yetmez çünkü rakip takımın taktik faul yaparak saati durdurma şansı çok az. Taktik faullerin karşısında sportmenlikdışı faul zebellah gibi duruyor. Dolayısıyla trafiğe kalmamak isteyen seyirciler montlarını giyip otoparka gidebilirler.

NBA'de ise elinde top olan oyuncuya yapılan taktik fauller, sertlik içermedikçe sportmenlikdışı faul olarak nitelendirilmediği için farklı geride bulunan takım geri dönebiliyor ve birçok maçın galibi son topta ortaya çıkıyor.

FIBA'nın ve Euroleegue mutlaka ama mutlaka gelecekte bu kuralı NBA'deki gibi uygulayacaktır ama kaybedilen zaman Dünya ve Avrupa Basketbolu'nun aleyhinedir. Bırakın taktik fauller yapılsın ve gerideki takımın elinde bir şans olsun. (Basketfaul) 

Yorumlar Okunma: 3957