Zirvedekiler Hata Yapmadı... BGL 14. Hafta EN'leri (Efe Can Önal)

03-01-18 16:10
Yeşilgiresun Belediyesi, son çeyrekte bulduğu 27 sayıyla Gaziantep Basketbol’u yenerek 2.galibiyetini aldı ve rakibiyle galibiyet sayılarını eşitledi. Giresun ekibi, ilk galibiyetini de Gaziantep deplasmanında almıştı.

Gelişim Koleji, ilk yarısını geride kapattığı Eskişehir deplasmanından, ikinci yarıda rakibini 27 sayıda tutarak galip ayrıldı ve 2.tur yolunda çok büyük bir adım attı.

Anadolu Efes baştan sona üstün oynadığı maçta, üçlük çizgisinin gerisinden 17 denemede isabet bulamayan Beşiktaş’ı farklı mağlup ederek liderliğini sürdürdü.

Baş antrenör Yakup Sekizkök’ün Ergin Ataman’ın ekibine dahil olmasından sonra Semih Uslu yönetiminde yoluna devam eden Daçka, bütün periyotlarını üstün kapattığı ve 22 asistle oynadığı karşılaşmada, İstanbul BŞB’yi deplasmanda mağlup ederek zirve takibini sürdürdü.

Dengenin fazla bozulmadığı ve sürekli yakın skorlarda geçen maçta, TOFAŞ son çeyrekte yaptığı atakla TED Ankara Kolejliler’i mağlup ederek ilk devredeki maçın rövanşını almış oldu.  

 

BGL A GRUBU HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Gelişim Koleji
Haftanın Altın Karması
Ömer Yasir Küçük (TED Ankara Kolejliler)
Mert Akay (Darüşşafaka Basketbol)
Emirhan Merdin (TOFAŞ)
Leon Harun Apaydın (Yeşilgiresun BLD)
Göktuğ Baş (Anadolu Efes)
Haftanın Gümüş Karması
İsmet Baran Avşar (Anadolu Efes)
Marcu Traian Badiu (Gelişim Koleji)
Mert Akarsu (Eskişehir Basketbol)
Çağdaş Kayabaşı (Beşiktaş)
Yiğit Baran Sarıkaya (TED Ankara Kolejliler)
Haftanın Koçu
Cüneyt Kendirci (Gelişim Koleji)
Haftanın Oyuncusu
Çağatay Afşar (TOFAŞ)
Haftanın skoreri
Leon Harun Apaydın (Yeşilgiresun BLD) 28 sayı
Ömer Yasir Küçük (TED Ankara Kolejliler) 28 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Mustafa Kurtuldum (Anadolu Efes) 5/8
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Mustafa Kurtuldum (Anadolu Efes) 5/8
Haftanın en fazla sayı atan takımı
TOFAŞ (94)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Anadolu Efes (51)
En fazla serbest atış kullanan takım
TED Ankara Kolejliler (16/24)
Darüşşafaka Basketbol (13/24)
En az serbest atış kullanan takım
Anadolu Efes (8/11)
En fazla ribaund alan takım
Anadolu Efes (49)
En fazla ribaund alan oyuncu
Yiğit Baran Sarıkaya (TED Kolejliler) 12
En fazla asist yapan takım
Anadolu Efes (24)
En az asist yapan takım
Beşiktaş (8)
En fazla asist yapan oyuncu
Leon Harun Apaydın (Yeşilgiresun BLD) 12
En fazla top çalan takım
TED Ankara Kolejliler (8)
Darüşşafaka Basketbol (8)
En az top çalan takım
TOFAŞ (5)
En fazla top çalan oyuncu
M. Engin Kalkan (Darüşşafaka Basketbol) 4
En fazla top kaybeden takım
Beşiktaş (20)
En az top kaybeden takım
TED Ankara Kolejliler (9)
 
 
S Takım O G M A Y P
1 Anadolu Efes 14 13 1 1252 936 27
2 Darüşşafaka Basketbol 14 13 1 1179 917 27
3 TOFAŞ 14 10 4 1184 1055 24
4 TED Ankara Kolejliler 14 8 6 1212 1109 22
5 Gelişim Koleji 14 7 7 1053 1012 21
6 İstanbul BBSK 14 6 8 1013 1012 20
7 Eskişehir Basket 14 5 9 1048 1065 19
8 Beşiktaş 14 4 10 958 1005 18
9 Gaziantep Basketbol 14 2 12 807 1147 16
10 Yeşilgiresun Belediyespor 14 2 12 870 1318 16
 

 

A Grubu Gelecek Hafta Maçları (15. Hafta / 6 – 7 Ocak 2018)
Gaziantep Basketbol - İstanbul BBSK
Anadolu Efes - TOFAŞ
Beşiktaş - Yeşilgiresun Belediyespor
TED Ankara Kolejliler - Eskişehir Basket
Darüşşafaka Basketbol - Gelişim Koleji

 

Kovalamaca şeklinde geçen maçta, Pınar Karşıyaka deplasmanda karşılaştığı Trabzonspor’u mağlup etti ve rakibinin üç maçlık galibiyet serisine son verdi. Ev sahibi ekip faul çizgisinden 9/20 ile oynadı.

İlk yarısını Türk Telekom’un domine ettiği maçta, Muratbey Uşak Sportif 3.çeyrekte bulduğu 32 sayıyla oyunu lehine çevirdi ve karşılaşmadan galibiyetle ayrılarak 2.turu hemen hemen garantiledi. 

Ribaundlarda rakibine 56-36 üstünlük sağlayan Banvit, evinde ağırladığı Sakarya BŞB’yi farklı mağlup ederek liderliğini sürdürdü. 

Fenerbahçe Doğuş ilk periyodunu geride kapattığı maçta, 2.çeyrekte oyuna ağırlığını koydu ve Bahçeşehir Koleji’ni farklı mağlup etti. Sarı lacivertliler, ligin sayı kralı Ata Kahraman’ı düşük yüzdelerde tuttu ve sadece 10 sayı atmasına izin verdi. 

Toplam 50 faulün olduğu maçta, Galatasaray ilk çeyrekte 14 sayı geri düşmesine rağmen Demir İnşaat Büyükçekmece deplasmanında kazanarak 2 maçlık mağlubiyet serisine son verdi. 

 

BGL B GRUBU HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Galatasaray
Haftanın Altın Karması
Kerem Utku Karabacak (Galatasaray)
Abdullah Güçlü (Muratbey Uşak Sportif)
Alp Aşut (Galatasaray)
Ali Yurtseven (Muratbey Uşak Sportif)
Alperen Demir (Banvit Basketbol)
Haftanın Gümüş Karması
Erkin Şenel (Banvit Basketbol)
Saruhan Çakır (Dİ Büyükçekmece)
Gökhan Edge Demirli (Pınar Karşıyaka)
İsmail Karabilen (Fenerbahçe Doğuş)
Muhammed İsmail Yaşar (Trabzonspor)
Haftanın Koçu
Hasan Serbest (Galatasaray)
Haftanın Oyuncusu
Mehmet Erim Özgül (Muratbey Uşak Sportif)
Haftanın skoreri
Alperen Demir (Banvit Basketbol) 26 sayı
Saruhan Çakır (Dİ Büyükçekmece) 26 sayı
Kaan Taylan Telimen (Dİ Büyükçekmece) 26 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Saruhan Çakır (Dİ Büyükçekmece) 3/3
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Ebubekir Yılmaz (Muratbey Uşak Sportif) 4/6
Kerem Utku Karabacak (Galatasaray) 4/7
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Galatasaray (97)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Fenerbahçe Doğuş (50)
En fazla serbest atış kullanan takım
Demir İnşaat Büyükçekmece (24/39)
En az serbest atış kullanan takım
Pınar Karşıyaka (10/16)
Türk Telekom (12/16)
Banvit Basketbol (12/16)
En fazla ribaund alan takım
Banvit Basketbol (56)
Fenerbahçe Doğuş (56)
En fazla ribaund alan oyuncu
M. Erim Özgül (Muratbey Uşak Sportif) 14
Alperen Demir (Banvit Basketbol) 14
Hüseyin Çevirgen (Sakarya BŞB Basketbol) 14
En fazla asist yapan takım
Muratbey Uşak Sportif (22)
En az asist yapan takım
Bahçeşehir Koleji (7)
En fazla asist yapan oyuncu
Kaan Taylan Telimen (Dİ Büyükçekmece) 12
En fazla top çalan takım
Banvit Basketbol (14)
En az top çalan takım
Pınar Karşıyaka (5)
En fazla top çalan oyuncu
Efe Ergi Tırpancı (Fenerbahçe Doğuş) 6
En fazla top kaybeden takım
Dİ Büyükçekmece (27)
En az top kaybeden takım
Pınar Karşıyaka (13)
 
 
S Takım O G M A Y P
1 Banvit Basketbol 14 13 1 1245 964 27
2 Fenerbahçe Doğuş 14 12 2 1085 934 26
3 Pınar Karşıyaka 14 11 3 1156 921 25
4 Galatasaray 14 8 6 1108 1138 22
5 Muratbey Uşak Sportif 14 7 7 985 1045 21
6 Bahçeşehir Koleji 14 6 8 1011 1027 20
7 Trabzonspor 14 4 10 916 1000 18
8 Demir İnşaat Büyükçekmece 14 4 10 1030 1138 18
9 Türk Telekom 14 4 10 1028 1171 18
10 Sakarya Büyükşehir Basketbol 14 1 13 885 1111 15
 

 

B Grubu Gelecek Hafta Maçları (15. Hafta / 6 – 10 Ocak 2018)
Pınar Karşıyaka - Demir İnşaat Büyükçekmece
Bahçeşehir Koleji - Banvit Basketbol
Sakarya Büyükşehir Basketbol - Muratbey Uşak Sportif
Türk Telekom - Galatasaray
Trabzonspor - Fenerbahçe Doğuş

Yorumlar Okunma: 1868