Biblo musunuz, yönetici mi? (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Biblo musunuz, yönetici mi? (Necip Kapanlı)

28-02-18 13:27
Galatasaray'ın içini iyi bilenlerin yorumu şu: "Genel kuruldan önce Dursun Özbek yönetimi öyle hatalar yaptı ki karşılarına biblo koysan kazanırdı."

Mustafa Cengiz'e ve yönetimine biblo demek istemiyoruz ama onların da Galatasaray'da yönetici olduklarını hatırlamaları lazım.

Konumuz basketbol... Fenerbahçe organizasyon, bütçe, sportif başarı olarak bütün rakiplerine fark yaptı. Galatasaray basketbolunun bugün karşı karşıya kaldığı sorunlar eski yönetimden kaldı ancak mevcut yönetim günlük sorunlara bakarak, "Bizi ilgilendirmiyor, enkaz devraldık" diyerek geçiştiremez... Kaldı ki başkan Mustafa Cengiz ilk söylemlerinde basketbolun sorunlarının halledileceğini söylemişti. Daha sonra Darüşşafaka maçında da soyunma odasına girip oyunculara sözler vermişti. Sözlerin arkasında durulmalı...

Geçenlerde bazı oyuncuların sözleşmelerini feshetmelerine 5 dakika kala yatırılan para ile sorun ertelenmişti. Bugün itibariyle oyunculara geciken ödemeler 3 ayı buldu. Bazı oyuncular fesih hakkını elde etmek üzere... Kalırlar, giderler o ayrı mesele...

Galatasaray'da basketbol şubesinde görevlendirilen yöneticilerden biri medya mensubu ile konuşurken basketbolcu yerine "futbolcu" demiş. Meslektaşımız ilk başta dil sürçmesi sanmış ama konuşma boyunca "futbolcu" demeye devam edince içinden "Eyvahlar olsun" demiş.

Futbol diğer 3 büyüklerde olduğu gibi elbette "1" numaralı branş ancak o kadar da hafife alınmamalı. Aziz Yıldırım yönetimi, futbolda işler kötü giderken basketboldaki başarıları ön plana çıkararak camiasında prim yapmadı mı?

Galatasaray'daki basketbol yöneticilerinden biri geçenlerde "Zaten onuncuyuz." diye demeç verdi ve yeni transfer yapılmayacağını ima etti.

"Zaten" onuncu olabilirsin ama böyle konuşursan takım içindeki motivasyonu iyice ortadan kaldırırsın. Transfer hakkını elde eden oyuncular giderse (ki ayrılsalar dahi son kuruşlarına kadar alırlar), "Neyse ki play off ihtimali kalmadı, Fenerbahçe ile eşleşmekten kurtulduk." mu diyeceksin.

"Oktay Hoca ile geldiğimizden iki gün önce kontrat imzalanmış." diye de bir söylemi oldu çaylak yöneticinin... Bunun açılımını "Bize bıraksalar başkasını getirirdik" şeklinde yapanlar haksız olur mu?

"Seyircinin gazıyla hareket edip transfer yapmayız..." Bir Galatasaray yöneticisi bu kadar hafif konuşma yapabilir mi? Şartlar transfere izin vermiyorsa (ki söz de verilmişti) bile böyle bir ifade kullanılmaz. Ayrıca o transferi Galatasaray staffının istediğini de biliyoruz. Bu laf "Koçun gazına da gelmeyiz" anlamı taşımaya açık.
 
Yöneticilerden sürekli eski yönetimi şikayet... Göreve talip olan insanların çözüm formülleri olur. Çözemeyecekseniz neden o koltıukları işgal ediyorsunuz?
 
Büyük kulüplerde yöneticilik yapmak çoluk çocuk işi değildir. Biblo musunuz, yönetici mi? Ona göre karar verip davranın...

Galatasaray'ın sorunları yıllardır yönetimsel... Galatasaraylılar Aziz Yıldırım'ı beğenmeyebilir ama O'nun özellikle futbol dışındaki branşlarda kulübü nereden nereye getirdiği ezeli rakiplerine örnek olsun...

Umarız Galatasaray'ın ve tüm kulüplerin gelecekteki yönetimleri sporu, spor adabını, spor ekonomisini bilen kişilerden oluşur. 

Yorumlar Okunma: 5186