Aziz Akkaya ile Beşiktaş'tan Türk Kadın Basketbolu'na... - BasketFaul.com

Aziz Akkaya ile Beşiktaş'tan Türk Kadın Basketbolu'na...

05-03-18 16:12
Ebru Erdoğan
Beşiktaş kadın Takımı sezona sancılı başladı, yönetimin geçirdiği kararsızlıktan sonra Kadın Basketbolu'nun mihenk taşları arasında yer alan kulüp tekrar yola koyuldu. Bugün karşımızda dördüncü ile aynı puanda olan, ligin ilk 3 sırasından sonraki takımlardan biri olan Beşiktaş var.

Koç Aziz Akkaya ile Beşiktaş'ı konuşurken laf sonradan Türk Basketbolu'na da kaybı...

İşte Aziz Akkaya'dan pasajlar...

*Sezona başladığımızda bu kadar yukarılara çıkabileceğimizi beklemiyordum, Becker'in Shavonte Zellous ve Iva Perovanovic'i bırakması ile yerliler de dahil geçen sezonki kadromuzu korumuş olmamızın avantajını yaşıyoruz.

* Kadro kurulurken Türk oyuncular daha önemli çünkü onlar takıma daha fazla sahip çıkıyor. Biz de bu bakımdan oldukça şanslıyız.

* Altyapıdan gelecek 2-3 çok iyi oyuncumuz var. Onları devreye soktuğumuzda 2-3 yıl içinde şampiyonluğun en büyük adayı oluruz.

* Bu sezon sahada aynı anda Türk'ün sahada olması takımların kimyasını değiştirdi. Bizim avantajımız yerlilerle yabancıların farklı pozisyonlarda olması idi. Bu da işimizi kolaylaştırdı.

* Bazı takımlar sezon içinde oyuncularını gönderdi, bu da ligde eşitsizlik yarattı. 

TÜRK BASKETBOLU
* Yerli oyuncular süre aldıkça gelişecekler ancak 5 numaramız yok.

* Türk oyuncuların kalitesini artırmak için altyapı antrenörlerine daha fazla iş düşüyor. Eskiden 4 yabancı koyup sonuç alıyordunuz. 

* Türkiye'de muazzam bir oyuncu potansiyeli var ama yeterli eğitimi aldıklarını söyleyebilmemiz bugün için kolay değil.

* İyi antrenörler spor okulu çalıştırıp kulüplerden kazanacaklarından daha fazlasını kazanıyorlar.

* Türkiye'de kadın basketbolu ile ciddi olarak altyapılarda ilgilenen 6 kulüp... Bu çok yetersiz. Kulüplerin her yaş grubunda çalışması gerekir, sadece bir jenerasyon yakalayıp onların peşine takılmak göstermelik olur.

* KBL ve TKBL takımlarının en az 3 kategoride takımı olması gerekir. Bazı kulüpler basketbol okulu ile anlaşıp genç takım diye oynuyorlar.

* Futbolda olduğu gibi basketbolda da yetiştirici kulüplere transferlerden belli yüzdelerin verilmesi lazım. bu olursa birçok kulüp kalkınır.

* Okulların salonları spor okullarına verilmiş. Oyuncu sadece kulüplerde yetişmek zorunda. Eskiden kulüpler okullardan oyuncu alırdı, şimdi okullar kulüplerden oyuncu alıyor.

* Bir örnek... Ankara'da dünya kadar spor okulu var, yetişen bir tane oyuncu var mı? Spor okulu antrenörlerinin de belli seviyede olması sağlanmalı. 

* Kadın Basketbolu Türkiye'nin her yerinde seviliyor. Bunu Mardin'de gördük. Türkiye'nin her yerinden oyuncu çıkmasını sağlayacak bir politika oluşturulmalı. 

Yorumlar Okunma: 5669