12 DABO Sporcu taramaları hakkında (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

12 DABO Sporcu taramaları hakkında (İlker Yıldız)

11-03-18 07:32
Türkiye Basketbol Federasyonu’nun yakın zamanda Türk basketbolu adına yapmış olduğu çalışmalar takdiri fazlasıyla hak ediyor. 26 Ekim 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleşen Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Olağan Genel Kurulu’nda Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı seçilen Sayın Hidayet Türkoğlu ve yönetimi şuana kadar birçok olumlu işe imza attılar. Bunların başında hiç kuşkusuz Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yerine inşa edilecek ve Milli Takımlar için önemli bir kamp merkezi olacak yeni tesisin yapımına başlanması geliyor. Bütün masraflarının TBF tarafından karşılandığı Erkekler Basketbol Gençler Ligi, Garanti Bankası sponsorluğunda organize edilen 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO) projesi de basketbolumuz adına faaliyete geçen diğer güzel uygulamalar olarak dikkat çekiyor. Ayrıca, kulüplerin kurumsallaşması adına kıstaslar ve ciddi mali kriterler getirilecek olması, genç oyunculardan kurulu TBF takımı ile Adriyatik Ligi’nde yer alma düşüncesi, Türk sporcuların yetişmesine katkı veren kulüpleri teşvik projesinin revize edilmesi, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde her maçın canlı yayınlanması, Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu başkanlığına Sayın Aydın Örs’ün getirilmesi, yönetici ve menajer olmanın lisanslı hale getirilme düşüncesi, Türkiye’nin her iline basketbolu yaymayı öncelikli hale getirme çabaları, liglerimizdeki yabancı oyuncu sayısı ile yerli oyuncu sayısının daha dengeli hale getirilme çabası, antrenör eğitimlerine önem verilmesi gibi daha birçok önemli adımlara atıldı veya yakın zamanda atılacak. Bu kadar kısa sürede Türk basketbolu adına bu kadar önemli adımların atılması ve gelecekte de çok önemli işlerin yapılacak olması, benim gibi birçok basketbol severi hem heyecanlandırıyor hem de fazlasıyla memnun ediyor.

Türk basketbolumuzun çok daha iyi yerlere gelebilmesi adına herkesime kuşkusuz çok önemli işler düşüyor. Yapılan her güzel işe ve çabaya destek olmak gerekir ki, çok daha iyileri yapılabilsin. İnsanın olduğu her yerde kuşkusuz kusurlarında olacağını da bilmemiz gerekiyor. Bu kusurları iyi niyetli bir şekilde dile getirmek ve olumlu yönde gelişimi sağlayacak eleştirilerde bulunmak da boynumuzun borcudur. Aliya İzzetbegoviç’in Özgürlüğe Kaçışım/Zindandan Notlar kitabında ifade ettiği; "Ben olsam Müslüman Doğudaki tüm mekteplere 'eleştirel düşünme' dersleri koyardım. Batı'nın aksine, Doğu bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafın kaynağı budur." Cümlesini her zaman dikkate almışımdır. Maksadı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olan kişilerin eleştirilerini ise pek dikkate almamak gerekir. Toplumsal bütünleşme adına her türlü nitelikli eleştirinin, sadece düşünceyi genişletmekle kalmayıp aynı zamanda fiiliyatta da önemli bir vazife gördüğünü bilmemiz gerekiyor. Hemen her kesimi azami müşterekte bir araya getirmenin yolu, kendi düşüncelerimiz dışındaki eleştirilere de açık olmaktan geçtiği kanaatindeyim.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda organize edilen 12 Dev Adam Basketbol Okulları’nın yeni dönem çalışmalarının ilk ayağı 10-11 Mart 2018 tarihleri arasında; Adana, Antalya, Afyonkarahisar, Batman, Balıkesir, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Kastamonu, Sakarya, Samsun ve Şırnak olmak üzere 14 ilimizde fiilen başladı. Proje kapsamında Erkekler kategorisinde 2006-2007-2008-2009-20010-2011, kızlarda ise 2006-2007-2008-2009 doğumlu çocuklarımız arasında taramalara başlandı.

12 Dev Adam Basketbol Okulları sporcu taramaların gerçek anlamda amacına ulaşması adına ve ilk uygulamaları gördükten sonra da aksaklıkların düzeltilmesi için âcizane önerilerde bulunma ihtiyacı hissettim. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Türkiye Basketbol Federasyonumuz 2023 Basketbol Dünya Kupası adaylık dosyasını geri çekme kararı almıştı. Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileri 2023 Basketbol Dünya Kupası için ayrılacak bütçenin; basketbol gelişim merkezi, tesisleşme, basketbolun ülkenin tamamına yayılması ve kulüplerin gelişimlerine aktarılacağı belirtilmişlerdi. Bu açıklamadan dolayı Türkiye Basketbol Federasyonu’nun adaylık dosyasını geri çekmesinin, çok yerinde bir karar olduğunu düşünenlerdenim. TBF’nin 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO) Projesi’nin, basketbolun ülkemizin tamamına yayılması adına hayata geçirdiği en büyük projelerden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. O zaman 2023 Basketbol Dünya Kupası yerine tercih edilen projelere karşı hassasiyetimizin çok daha fazla olması gerektiğini söylemeliyim. Çünkü bu projeler, 2023 Basketbol Dünya Kupası ev sahipliği yerine tercih edilen projelerdir ve Türk basketbolu adına çok daha önem verilerek öncelikli hale getirilmişlerdir. 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO) Projesi sırf bu nedenle dahi en az birkaç kat daha özeni hak

ediyor. Ancak ilk intibaım pek de o yönde ol(a)madı. 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO) Projesi’nin ilk gün uygulamalarının eleştirilerini maddeler halinde sıralamak isterim:

1) Öncelikle söylemem gerekir ki, 12 Dev Adam Basketbol Okulları sporcu taramaları ile kastedileni pek anlayamadım. Acaba tarama mı yapıldı, yoksa sporcu seçimi mi? Benim gördüğüm sporcu taraması değil, sporcu seçimi yapıldığıdır. Çünkü taramanın önceliği; sporcu adayının fiziksel özellikleri, atletizmi, motorik özellikleri, mental durumu gibi özelliklerin ön plana alınması yönünde olmalıydı. Evet, paydaşlar arasında basketbol kulüpleri de var ve lisanslı sporcuların da katılmasında bir mahsurun olmadığı belirtilmiş. Ama her lisanslı sporcunun da az önce belirttiğim önceliklere uymadığını da biliyoruz. Çünkü bu projede, Altyapı Basketbol Milli Takımlarımızın oyuncu havuzunu genişletecek ve hemen hemen o ildeki en elit basketbolcu adaylarının taramasının yapılacağını düşünmüştüm. Bu oyuncular arasında hiç basketbol topunu almamış olanları da olmalıydı. Yeter ki sporcu adayı basketbol adına fiziksel özellik başta olmak üzere, yukarıda saydığım özelliklere sahip olsun.

2) Eğer siz tam saha pas, turnike ve şut idmanı yaptırarak oyuncu taraması yaparsanız; kusura bakmayın ama basketbol adına en uygun sporcuları bulup yetiştirmek yerine, hazır sporcuları alıp kısa vadeli ve gerçek amacına uymayan bir iş yapmış olursunuz. Öncelikli amaç taramalarla basketbolcu potansiyeline sahip çocukları keşfetmek olmalıydı.

3) 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO) Projesi’nin başarısının ve sürekliliğinin sağlanması adına o ildeki basketbola emek vermiş hemen herkesim ile irtibata girilmeli ve azami ölçüde bütünleşme sağlanmalıdır. Hiçbir okul gezilmeden ve öğrencilerin fiziksel karneleri incelenmeden, Beden Eğitimi öğretmenleri ile toplantılar yapılmadan, kulüplerle konuşulup o kulüplerdeki en uygun sporcuların katılımı sağlanmadan bu projenin uzun vadede başarılı olması pek mümkün görünmüyor.

4) Keşfedilmeyi bekleyen birçok basketbolcu yetenek sizleri (12 Dev Adam Basketbol Okulları antrenörleri) beklerken, hem kız hem de erkeklerde toplam katılan çocuk sayısının (toplam 5 yaş kategorisi) 100’ü bile bulmadığı sesiz-sedasız bir organizasyonda nasıl bir sonuç alabileceğinizi düşünüyorsunuz?

5) Her il için, bu proje adına ulaşılacak çocuk sayısı ile ilgili bir araştırma yapıldı mı? O ilde hangi okul düzeyinde kaç öğrenci var? Bu öğrenciler arasında basketbol adına fiziksel yeterliliği olan öğrencilerin oranı nedir? İlk yıl için bu çocukların yüzde kaçına ulaşılması gerektiğiyle ilgili bir hedef belirlendi mi? Bunun gibi birçok ön çalışma yapılmadan girişilen her organizasyon maddi ve manevi birçok kayba yol açacaktır. Güzel niyetlerle başlayan birçok projenin, eksik ve hatalı ön çalışmalar sonucunda kısa sürede amacından saptığına sıkça şahit olmuşuzdur.

6) Çocuklara hitap eden bir organizasyonun (7-12 yaş aralığı) daha bir şenlik şeklinde geçmesi düşünülebilirdi. 12 Dev Adam Basketbol Okulları sporcu tarama ve seçmelerini ciddi bir basketbol şenliği havasına sokarsanız, birçok çocuğu da bu proje içerisine çekebilirsiniz. Kuru bir sporcu tarama ve seçmesi yaparak(!) hiçbir çocuğu tam olarak basketbolun içerisine çekemezsiniz, çünkü ilk intiba her zaman çok önemlidir.

7) Taramalar esnasında en önemli paydaşların başında kuşkusuz çocukların velileri gelmektedir. Siz sporcu taramaları ve seçmeleri esnasında, sporcu velileri ile iletişim kuracak profesyonel kişiler bulundurmazsanız, organizasyon esnasında çok büyük bir kaos ve iletişimsizlikle karşılaşırsınız. Daha da kötüsü başta seçilmeyen sporcu adayları olmak üzere, birçok veliyi de basketboldan soğutursunuz.

8) Çocukların sporcu ön kayıtları yapılarak ve onlara aday sporcu numaraları verilerek salona girişleri sağlanabilir. Ayrıca herhangi bir kulüp, okul vs. amblemi olmadan sadece numaralı sporcu yelekleri ile salonun bir bölümünde, çocuklar kendi sıralarının gelmesini bekleyebilirler. Bu şekilde taramalar esnasında, velilere her anlamda ciddiyet ve güven verilebilir.

9) Hangi kriterlere göre sporcu taramalarının yapılacağı ve tarama sonuçlarının nasıl öğrenilebileceğiyle ilgili sporcu ve velilere ayrı ayrı bilgilendirme broşürleri dağıtılabilir.

10) Değerli bir velimin ifade ettiği gibi, sporcu taramaları sonrasında her çocuğa; TBF tişörtü, şapkası, not defteri, kalemi, bayrağı gibi hediyeler verilebilir. Bu sayede her çocuğun ufakta olsa gönlü alınmış olur.

11) O ilin veya o ilin çevre illerinde yer alan profesyonel basketbol takımlarının oyuncuları organizasyonun açılışına davet edilip, söyleşi veya imza günü gibi etkinlikler düzenlenebilir.

Yukarıda maddeler halinde kısaca yazmaya çalıştıklarım, 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO) sporcu taramalarının ilk gününün sonunda, benim ve velilerimin izlenimlerinden oluşan cümlelerdir. Bu yazının, 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO) sporcu taramaları nasıl daha cazip hale getirilir, daha çok sporcu katılımı nasıl sağlanır ve herkes bu organizasyondan daha çok nasıl memnun kalır, çabasıyla yazılan öneriler olarak kabul edilmesini isterim. Unutmayalım ki, bizim önceliğimiz çocuklarımızı profesyonel basketbolcu yapmak değil, basketbolu sevdirmektir. Sevgi kapısından içeriye girdikten sonra siz isteseniz de onlar basketbolu bırakmayacaklardır. İşte asıl bundan sonra çok daha elit düzeyde basketbolcular yetişecektir. Belki de bu taramalara katılan çocuklarımızın ancak binde biri elit basketbolcu olabilecektir, ama iyi bir organizasyon ile bu çocuklarımızın çoğu basketbolla olan irtibatlarını sürdüreceklerdir. İyi organizasyonlar sayesinde bu çocuklarımızın çoğu; ileride nitelikli bir basketbol izleyicisi, iyi bir taraftar, kalemi kuvvetli bir basketbol yazarı, basketbola yatırım yapan bir işadamı ve hepsinden önemlisi çocuğunu basketbola yönlendiren bir ebeveyn olacaklardır.

Hem çocuklarımız hem de velilerimiz için çok güzel bir anı kalmasını sağlayacak şekilde, 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO) sporcu taramalarını bir fırsat bilmeli ve bu organizasyonları adeta şenlik haline getirmeliyiz.

Her şey Türk basketbolu için.

 

Yorumlar Okunma: 5136