Aydanarığ: İyiyle kötü arasındaki fark istikrar - BasketFaul.com

Aydanarığ: İyiyle kötü arasındaki fark istikrar

15-03-18 15:10
Ormanspor, geçen sezon TB2L'de şampiyon olarak TBL'ye tekrar yükselmişti. Sezon başında ufak bir bocalama bir dönemi geçirselerde kısa sürede geçen sezon yakaladıkları ivmeyi tekrar yaklayan Ormanspor için şuan tabloya baktığımızda gerçekleşmesi hayli yüksek bir play-off ihtimali söz konusu. Biz de tüm bu iyi gelişmeleri konuşmak için başantrenör Korhan Aydanarığ ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportaj da bize ayrıca yardımcı antrenör Ayberk Nayir da eşlik etti. 
 
Geçen sezon takımın başına sezon ortasında geldiniz ve sezon sonunda şampiyon olarak TBL'ye yükseldiniz. Hem o süreçten hem yeni sezonda kadroyu oluştururken dikkat ettiğiniz noktalardan bahsedebilir misiniz?
 
Korhan Aydanarığ: Mevcut oyuncularımız  TB2L yerine TBL geçmişleri daha fazla olan isimlerdi. Dolayısıyla kadromuz orası için yeterliydi ve çok zorlanmadık. Biraz bu sebeple şampiyon olduk diyebiliriz. Sezon sonunda ise tüm oyuncularla sezonluk kontrat yapıldığı için herkesin kontratı bitmişti ve kimseyle yola devam etme zorunluluğumuz yoktu. Ama ben geçen sene beraber şampiyon olduğumuz oyuncuları tutmayı tercih ettim. Bunun sebebi ise bu oyuncuların TBL için de iyi oyuncular olduğunu düşündüm. Onlar da şuan gösterdikleri performanslarla bunu kanıtladılar. Zaten ben çok oyuncu değiştirme taraftarı değilim. Anlaştığım ve ahlaklı olan oyuncularla uzun yıllar çalışmayı tercih ediyorum. Bunların yanında Rizvic ve Yasin gibi kariyerli ve tecrübeli  iki yabancı oyuncu transfer ettik. Yerlilerden ise Can'ı kadromza dahil ettik. Arkasından da 1 numaraya Barış takviyesi yaptık. 4 numaraya İsmail'i aldık ve kadroyu bu şekilde oluşturduk. Ayrıca sezon ortasında yaptığımız Caner transferi de bizim için çok önemli bir transfer oldu. 
 
Ayberk Nayir: Oyuncu karakterini hep ön planda tuttuk. sahada daha iyi performans göstereceğini bildiğimiz halde karakter olarak bizim kulübümüze uygun olmayan oyuncuları özellikle seçmemeye çalıştık.  
 
Sezona 6 maçta 1 galibiyet elde ederek kötü diyebileceğimiz bir başlangıç yapmıştınız. Ancak buna rağmen hiçbir maç oyuncular pes etmeden mücadele etmeye devam ettiler ve bir yerden sonra bu kötü gidişat yerini iyi bir çıkışa bırakarak sizleri şuan play-off'a yaklaştırdı. O noktada oyuncularınızın pes etmemelerini nasıl başardınız?
 
Korhan Aydanarığ: Bütün oyuncularıma sezon boyunca istikrarlı olmaları gerektiğini söyledim. İstikrarlı bir şekilde performansımızı arttırmamız gerektiğini söyledim. Bence iyi ile kötü arasındaki fark her anlamda istikrar. Asıl ne olursa şu an oluyor play-off mu olacak ligden mi düşülecek. Herşey şuan belli oluyor. Burada o irade gücünü sağlamamız gerekiyor. Oyuncularımı da zaten bu noktalara dikkat ederek seçtim. Bütçeler etkili kadrolar kuruyor ama kimya tutmazsa yapacak hiçbir şey yok. O yüzden biz takımı kurarken bütçemiz doğrultusunda kimyayı daha ön planda tuttuk. Biz 6 maçta 1 galibiyet elde ederek başladığımızda da şüphemiz yoktu. Ortada yeni bir takım, genç bir coach ve uzun süredir TBL'de oynamayan bir ekip vardı. Ama ne yönetimin ne benim ne oyuncularımın hiç şüphesi olmadı. 
 
Ayberk Nayir: Biz buraya ilk geldiğimiz zaman Korhan Hoca bize Alman gibi disiplinli çalışıp İngiliz gibi bitir demişti. Aynısını ilk antreman sonunda oyunculara da söylemişti. Bu istikrarın devamının sebebi de bu. Çünkü aklımıza hep bu sözler geliyor. Sonunun daha iyi olması için  istikrarımızı devam ettirmemiz lazım. Tamam galibiyet sayımız yeterli ligden düşmeyeceğiz diye düşünüp çalışmayı bırakmak yerine istikrarımızı bozmadan devam ediyoruz.
 
Özellikle ikinci devre daha iyi oynamanızı sağlayan en önemli noktalar size göre neler oldu?
 

Korhan Aydanarığ: Sezona biz Karesi maçıyla başlamıştık. O maçta en çok üzüldüğüm nokta nerdeyse hiç sayı bulamadığımız bir periyot olmasıydı. Yasin gibi önemli bir oyuncumuzdan da sakatlığı nedeniyle yoksun kalmıştık ve bu kötü durumlar üst üste gelince biz bu maçı kaybetmiştik.  İlk devrede son ana kadar kafa kafaya oynadığımız bazı maçları da kaybetmiştik. Ama ikinci devre takımımız daha oturdu. Caner gibi önemli bir oyuncunun katılması ve Yasin'in de sakatlığı atlatıp formuna kavuşması bizim için bir diğer önemli bir gelişmeler oldu. Bu durumların hepsi bizi daha kuvvetlendirdi diyebilirim.

 
TBL'de öncelikli hedef sanırım ligde kalmakken şimdilerde play-off ihtimallerinden bahsediyoruz. Bu sizin de beklemediğiniz bir gelişme miydi?
 
Korhan Aydanarığ: Aslında o hedef kamuoyunun hedefiydi. İlk 6 hafta sadece 1 galibiyet elde ettikten sonra verdiğim bir demeçte bizim için bu durumda bir hedef koymak çok lüks demiştim. Ama kamuoyunun bize yakıştırdığı ligde kalsak yeterdi. Aslında bizim hedefimiz, istediğimiz ilk baştan beri play-off'a kalmaktı. Ama ne olur artık onu sezon sonunda göreceğiz. 
 
Önümüzdeki 7 haftalık fikstüre baktığımızda Afyon ve Antalya gibi yukarıları zorlayan iki ekiple karşı karşıya geleceğinizi görüyorum. Bu süreçte  oynayacağınız tüm maçlar hakkında neler söylemek istersiniz?  
Afyon ve Selçuklu'yu bu sezon deplasmanda yenmiştik. Dolayısıyla ben fikstürün bir avantaj veya dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Her maçı avantaja çevirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden fikstüre bakıp birşey söylememeyi tercih ediyoruz. Biz her maçı final havasında oynayacağız. Elimizden geldiği kadar galibiyet sayısı elde etmek istiyoruz. 
 
Hem geçtiğimiz sezon hem bu sezonki elde ettiğiniz başarılarda aranızdaki uyumun öneminin büyük olduğunu görmekteyiz. Uyum ve destek konusunda yönetim ve staff ile de ilişkilerinizin aynı şekilde iyi olduğunu söyleyebilir misiniz?
 
Korhan Aydanarığ: Burada olmamızın en büyük nedeni iyi bir teknik ekiple çalışıyor oluşumuz. Çok büyük emekler harcıyoruz ve çok zaman geçiriyoruz beraber. Burada galibiyetlerdeki kriterlerden biri yardımcı antrenörümüz Ayberk Nayir ile kondisyonerimiz Yasin Kazan'ın performansları oluyor. performansı oluyor. Hayrettin Hoca ve Onur'la beraber  diğer arkadaşlarımız da ellerinden geleni yapıyorlar. Sonuçta bu bir ekip işi. Hep beraber ilk günden itibaren aynı özveriyle çalışmaya devam ediyoruz. 
 
Ayberk Nayir: Öncelikle kulübü sahiplenmek gerekiyor. Kulübü sahiplendiğinde zaten elinden geleni yapıyorsun. 
 
Yönetim bize inandığı için bize çalışmak istediklerimizle çalışma şansını sunuyor. Biz de onların bize olan güvenini sarsmamaya çalışıyoruz. Dolayıslyla hep birlikte uyumlu çalışıyoruz. Başkanımız Ahmet İpek gerçekten çok çalışkan ve  iyi niyetli biri. 12 yıldır şube sorumluluğu yapan Akın Alemdar da bu işi çok iyi biliyor ve elinden geldiğince bize destek oluyor. Önümüzdeki seneler ne getirir bilmiyorum. Çünkü mayıs ayında sözleşmemiz bitiyor. Henüz sezonu tamamlamadığımız için daha iki taraf oturup konuşmadık. Ama bu özverili başkan ve bu özverili yönetim olduğu sürece Ormanspor daha da yukarılarda olacaktır.
 
TBL gibi zor ve farklı dinamikleri olan bir ligde genç coach olmanın bir dezavantajı var mı?
 
İlk başta insanların sizi tanımasıyla ilgili özellikle hakemlerle ilgili ufak bir dezavantaj olabiliyordu. Ama onun dışında çok avantajı olduğunu düşünüyorum. Başarmamız gereken, kanıtlamamız gereken çok şey var. Bunun bilincinde çalışıyoruz. Sadece bu sezon değil gelecek sezonlarda da istikrarımızı korumamız gerekiyor. Doğru işleri yapmalıyız. 
 
Kariyer hedefiniz nedir?
 
Belirli bir lig de belirli bir takımı çalıştırmak gibi hedeften ziyade Türk basketbolunda iyi bir yerde kalıcı olmak en büyük hedefim ve isteğim.
 
 
 

Yorumlar Okunma: 4616