Gören: Telekom'da yeni hedef eski şaşaalı günleri yakalamak (Ece Ergez) - BasketFaul.com

Gören: Telekom'da yeni hedef eski şaşaalı günleri yakalamak (Ece Ergez)

01-04-18 20:46
Türk Telekom, bu sezon müthiş başladığı TBL'de bitime 4 maç kala Selçuklu galibiyeti sonrası şampiyonluğunu garantiledi..Biz de sıcağı sıcağına coach Burak Gören ile bir araya gelerek elde ettikleri bu önemli başarıyla ilgili konuştuk. 
 
Sezonu özetlemeniz gerekirse herşeyin istediğiniz gibi gerçekleştiği bir sezon olduğunu söyleyebilir misiniz? 
 
Evet herşey tıkır tıkır işledi. Şunu söylemek de fayda var; kadro kurulumunda biz de eleştiri almıştık. Ama biz bu takımı niçin kurduğumuzu ne oynayacağımızı, nasıl bir sistem üzerinde neyi inşa edeceğimizi bilerek başladık. Dolayısıyla aslında herşey istediğimiz gibi gitti. Ligin ilk yarısında biraz zorlanmıştık ve bu sebeple biraz eleştiri de almıştık ama sonrasında gerçek potansiyelimizi ortaya çıkardık ve bir süre sonra da daha rahat kazanmaya başladık. En önemli noktalardan biri de ligdeki rakiplerimizi kendimize hiç yaklaştımayarak her geçen hafta arayı açmaya devam ettik. Dolayısıyla bu bizim için önemliydi. Elbette takım kimyası, arkadaşlık, beraberlik bir sistemin inşa edilmesinde çok önemli. Hedefimizin yanında iyi basketbol oynayarak da basketbol camiasının haklı takdirini kazandığımızı düşünüyorum. Bu yüzden çok gururluyuz. Belki de son yıllarda BSL'ye en büyük farkla yükselen bir takım olmuş olduk. Yönetimimiz bize çok yardımcı oldu. Sadece basketbola konsantre olmamızı ağladılar.Hepsine çok teşekkür ederek tüm camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. 
 
Ligi sezonun başından itibaren adeta domine ettiniz. Bu sezonda yakaladığınız sinerji ve uyumunuz hakkında neler söylemek istersiniz? 
 
Biz Türk Telekom'un bize sağlamış olduğu önemli bir bütçeyle yola çıktık ve kendi tercih ettiğimiz oyuncuları alarak doğru bir sinerji yarattık. Ben sisteme çok inanan bir antrenörüm. Geçen sezonda Petkim'de de iyi bir başarı elde etmiştim, sonunu getiremesek de. Burada o kısmı da başararak mutlu sona ulaştık. İyi basketbol oynadık. Bu benim için çok önemli. Sadece yıldız oyuncularıyla değil de takım halinde iyi basketbol oynayarak kazandık. Elbette önemli ve değerli oyuncularla çalışmanın avantajını da yaşadım. Birbirimize hep destek olduk. İçeride büyük problemler hiç yaşamadık. Takım içinde ilişkilerimiz hep iyi oldu. Dolayısıyla bu da sahada sonuçlarına yansıdı. Çok mutluyuz. Yıllarca gururla anlatacağımız bir başarı tablosunu ortaya çıkardık. Ben de Ankara'da yetişmiş bir antrenör olarak kendi şehrime bu başarıya getirdiğimden ötürü ayrı bir gurur yaşıyorum. Herkese çok teşekkür ediyoruz.
 
 Coach için yıldız oyuncularla dolu bir kadroda çalışmak çok da kolay olmasa gerek. Siz bunu sezon başından beri nasıl başardınız?
 
Takım oyununa çok inanıyorum ve sene başında Ender, Can, Kaya ve Serhat'ı takımda isterken hem oyuncu kişilikleri hem de oynatacağımız takıma uygunlukları bakımından tercih etmiştik. Onlarla da her zaman saygı sevgi çerçevesinde anlaşarak önemli paylaşımlar yaptık.Bizlere büyük destek oldular. Tabii Petkim'de çalıştığım oyunculardan 5-6 tanesini getirerek o temeli oluşturmak sistemi kurmamızda etkili oldu diyebilirim. 
 
Son olarak Coach elde ettiğiniz bu önemli başarıyla ilgili sizin duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?
 

Başkentimizi BSL'de temsil eden bir takımımızın olmaması hepimizin içini acıtan birşeydi. Biz ilk gün ne söylemde bulunduysak hepsini başardık. Tribünleri doldurmak istiyoruz dedik, başardık. Salon bize küçük gelecek dedik, başardık. İyi basketbol hedeflemştik başardık. Ait olduğu yere getireceğiz dedik, başardık. Bir daha buraları görmemeyi umut ediyoruz. Ait olduğu yere ulaştırdık, gururluyuz. Şunun altını çizmek gerekirse Türk Telekom büyüklüğünde bir kulüp için TBL'den BSL'ye çıkmak sadece bir ara hedeftir ve biz bu hedefi gerçekleştirdik. Bundan sonra ise seneye BSL'de Türk  Telekom'u eski o şaşaalı günlerine geri getirmek için tüm gücümüzle çalışacağız.  

Yorumlar Okunma: 3963