Ümitsiz Uşak savaşarak kazandı, Galatasaray play-off defterini kapattı - BasketFaul.com

Ümitsiz Uşak savaşarak kazandı, Galatasaray play-off defterini kapattı

15-04-18 14:59

İSTATİSTİK: 

Ligde kalması maç kaybetmemesi ve rakiplerinin kazanamaması gibi çok düşük olasılıklara kalan Muratbey Uşak ümitsiz durumuna rağmen mücadele vererek Galatasaray'ı 85-78 yendi. Ev sahibi ekip az farklarla kaybettiği 8 maçın ardından ilk kez galip geldi. Galatasaray ise play off şansı bulunmasına karşın düşük enerjiyle adeta yenilgiye davetiye çıkardı.
 
Necip Kapanlı'nın notu: 
Oktay Mahmuti kenarda yırtınırken Galatasaraylı oyuncuların çoğunun verdiği görüntü şöyle... Ödemeler gecikmeli. Avrupa'nın birçok ülkesinde takımlar play-off öncesinde transfer yapıyor. Ya onlardan birine, olmadı Venezüela, Porto Riko liglerine gidebilirim. Zaten play-off'lara sekizinci sıradan kalsak rakip Fenerbahçe... Bu nedenle play-off hiç de akıl karı değil. 
Lige tutunabilmesi mucizelere bağlı olan Uşaklı oyuncularının görüntüsü ise, 'İşimize saygımızı sürdürelim, düşersek de oynayarak düşelim.' şeklinde..
 
Galatasaray, Jordan Taylor'ın çembere gitmesiyle skor üretirken, Muratbey Uşak Ofoegbu'nun post up'ını kullandı ve 5. dakika 9-9 beraberlikle geçildi. Uşak ekibi, Galatasaray'ın pota altı savunmasındaki zaafları değerlendirip 8. dakikada skoru 16-12'ye getirdi. İlk periyodu 20-16 önde geçen Muratbey Uşak 3/6, Galatasaray ise 0/5 ile üçlük attı.
 
Muratbey Uşak ikinci çeyreğe alan savunmasıyla başlayan rakibine karşı hücumda zorlanınca skor 3. dakikada 27-22 Galatasaray lehine döndü. Ev sahibi ekip yeniden boyalı alanı etkili kullanarak 7. dakikada 34-33 öne geçti. Düşük konsantrasyonla oynayan Galatasaray savunma ve hücumda basit hatalar yaparken Muratbey Uşak farkı 5 sayıya kadar çıkarıp devreyi 40-38 önde bitirdi.
 
İlk yarıda Jackie Carlmichael 10 sayı, 10 ribaundla double double yaptı, Galatasaray'da Adas Juskevicius 3/3 üçlükle 9 sayı atıp en skorer oyuncu oldu.
 
Üçüncü periyodun 4. dakikasında Galatasaray ilk kez bir araya gelmişçesine birbirinden kopuk hücum edip top kayıpları peşpeşe gelince skor 50-40 iken Oktay Mahmuti mola aldı. Galatasaray moladan alan savunması ve hızlı hücumlarla dönüp farkı 5'e çekti, ardından 7-0'lık Uşak serisi ile fark 12'ye çıkınca 7. dakikada Mahmuti'nin ikinci molası geldi ama Carlmichael'in basketiyle skor 59-45 (14 fark) oldu. 
 
Üçüncü periyod 66-48 sona erdikten sonra fark dördüncü çeyreğin ilk hücumunda 20 sayıya çıktı. Galatasaray tam saha baskıya geçip 3. dakika dolmadan farkı 11 sayıya (68-57) düşürdü. Uşak'ta krize Miles'ın üçlüğü son verdi. 
 
5. dakika kala Miles - Göksenin arasında kavgaya yol açabilecek olayı sahadaki oyuncular önlerken benchten gelen Tayfun Erülkü diskalifiye oldu. Galatasaray Renfroe ile 3 dakika kala farkı 5 sayıya düşürdü ancak son bölümde Muratbey Uşak serbest atış çizgisinden çok az hata yaparak galibiyeti korudu: 85-78

Öne çıkanlar...
Muratbey Uşak: Earl Calloway 20 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Jackie Carlmichael 18 sayı, 15 ribaund, 2 asist, 2 blok, CJ Watson 21 sayı, 5 ribaund, 7 asist
Galatasaray: Richard Hendrix 12 sayı, 11 ribaund, 3 asist, Jordan Taylor 12 sayı, 2 ribaund, Adas Juskevicius 22 sayı (6/9 üçlük), 3 ribaund
 
Basketfaul'un notu: Basketbolun temposu ve sertlik derecesi o kadar düşüktü birbuçuk hakem yetti.

Yorumlar Okunma: 3006