Sportmenlikdışı faul kaosu... - BasketFaul.com

Sportmenlikdışı faul kaosu...

16-04-18 18:59
Son yıllarda en fazla tartışılan, ya da hakemlerimizin hiç anlayamadıkları kuralların başında sportmenlikdışı faul uygulamaları geliyor. Basketbolu mümkün olduğu kadar yumuşatıp yönetilmesini kolaylaştırmak isteyen MHK'nin hakemlere sık sık "Neden sportmenlikdışı faul vermediniz?" uyarısı ile hakemler pusuya yatmış, sportmenlikdışı faul kovalıyor.

Artık açık sahada savunma yapmak çok büyük risk taşıyor çünkü geçiş hücumlarında yapılan faullerin çok büyük bölümü sportmenlikdışı faul olarak değerlendiriliyor. Çembere yakın pozisyonlarda da oyuncuları yine aynı kararla karşılaşma tehlikesi bekliyor.

TOFAŞ-Karşıyaka maçı... DJ Kennedy hızlı hücumu bitirmek isterken onun önündeki Kenny Kadji'nin hareketine sportmenlikdışı faul kararı çıkıyor. Kadji birkaç dakika sonra ikinci bir sportmenlikdışı faulle soyunma odasına gitti.

Üstelik, aşağıda videousunu izleyeceğiniz pozisyonda yayıncı kuruluş yorumcuları her sportmenlikdışı faul kararında olduğu gibi, "yeni kural" diyerek normalleştirdikçe basketbol kamuoyu da bunları doğru gibi algılıyor.

Hakemlere NBA'i izleyin demeyeceğiz çünkü o zaman liglerimizde yönettikleri maçın basketboldan başka birşey olduğunu anlayacaklar... Ama hiç olmazsa Euroleague'i izleyin ve basketbolun aslında temaslı bir spor olduğunu öğrenin... 

 

Yorumlar Okunma: 3781