BGL, İhtiyarlar Meclisi ve sezon sonu BSL (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

BGL, İhtiyarlar Meclisi ve sezon sonu BSL (Necip Kapanlı)

14-05-18 16:41
Bu sezon kurulan BGL, harika bir atmosferdeki Final Four ile sona erdi. 

Geriye dönüp baktığımızda bu ligden en çok İstanbul dışındaki takımların yararlandığını söylemek mümkün. Yerel liglerinde aynı güçte rakiplerle oynama olanağı olmayan takımlar sezon boyunca sert maçlar yaptılar. Erkekler altyapı organizasyonunun diğer illere göre çok daha yaygın olduğu İstanbul takımları sezon başında Anadolu takımlarına karşı farklı galibiyetler alırken sezon sonunda makas oldukça daraldı. Muratbey Uşak'ın eksik de olsa Fenerbahçe'yi yenmesi, TED Ankara Kolejliler'in Final Four öncesinde BGL Şampiyonu Anadolu Efes'e sayı farkıyla elenmesi, yabancılarının ayrılmasından sonra BSL'de süre bulan Trabzonsporlu gençlerin sırıtmaması bu ligin yararları ile ilgili somut örnekler.

Bütün BGL oyuncularında sezon başıyla sezon sonu arasındaki en bariz fark kuvvetlenmeleriydi. Belli ki takımlar sezon boyunca ağırlık çalışmalarını önemsediler. Gelecek sezonlarda da hafta sonundaki rakibe göre çalışmaktansa fundamental ve atletizme de daha fazla mesai harcayacaklarını umuyorum.

Bu ligin yararlarını önümüzdeki yıllarda çok daha fazla hissedeceğimize, kulüplerin altyapı konusuna zorunluluktan öte geleceklerini hazırlamak açısından daha sıcak bakacağına inanıyorum.

Final Four sırasında kafama takılan bir konuyu paylaşmadan yapamayacağım. Acaba MVP'ye verilen ödül, antrenöre mi verilse daha mı iyi olurdu? BGL'de üst düzeye gelen oyuncular profesyonel yaşamları boyunca fazlasıyla o imkanlara sahip olabilirler. Acaba MVP'yi yetiştiren antrenör mü özendirilmeliydi?

***

Final Four sırasında eski kuşak basketbolcular ağırlandı ve onlara değer verildiği gösterildi. O dönemin basketbolcuları büyük paralar kazanmadılar ama basketbolun Türkiye'de popüler olmasına ciddi katkılar verdiler. TBF onları hatırlayarak vefa örneği gösterdi.

Yıllardır birbirini görmeyen insanların kucaklaşmaları son derece içtendi ve duygusallık doluydu.

***

BSL'de normal sezonu sağlam bitiremedik. Trabzonspor birçok maçını 2, son maçını 1 yabancıyla oynadı. Muratbey Uşak düşmesi kesinleşince ikisi dışındaki yabancılarını gönderdi. Galatasaray'dan, İBB'den Avrupa'ya son dakika transferleri oldu. Kulüpler son iki maaşı ödememek uğruna oyuncularının gitmesine izin verdi, hatta destek oldu. Eksik kadrolarla oynanan maçlar o takımın durumunu etkilemese de, sahada olmayan takımlar için önemliydi.

Bu konuyu bir federasyonun kendi başına çözebilmesi mümkün değil ama eğer FIBA yerel liglerin değerine inanıyorsa örneğin 15 Nisan'dan 30 Haziran'a kadar Avrupa içindeki transfere izin vermez ve böylece oyuncular da sezonu kendi takımlarında tamamlarlar.

Ayrıca kritik maçlarda TOFAŞ gibi kendisi için oynuyormuş sorumluluğu içinde mücadele edeni de gördük, lay lay lom yapanları da...

Daha iyi sezonlara... 

Yorumlar Okunma: 4030