Bunlar da bizim gündemimiz... (Haydar Kemal Ateş) - BasketFaul.com

Bunlar da bizim gündemimiz... (Haydar Kemal Ateş)

27-05-18 12:24
Sevgili basketbolseverler,

Bu gün sizlere Eurolig, Erkekler basketbol Ligi, Bayanlar Basketbol Ligi vb. konularının dışında basketbolumuzun asıl konuşulması gereken konularından bahsedeceğim. Sıkılırsanız, huzur bir "tık" uzaklıkta haberiniz olsun.

Federasyon Danışmanı Sn.Murat Yosmaoğlu'nun (namı diğer Forty Murat) kurmuş olduğu WhatsApp grubunda 100'e yakın basketbol emekçisi arkadaşlar, ki aralarında Eski Milli basketbolcular, hakemler, yönetici ve basın mensubu arkadaşlar bulunmaktadır. Hemen hergün, basketbolumuzun geçmişten gelen, ya da bu gün tezahür etmiş sorunlarını irdeleyip çareler üretip guruptaki arkadaşlarla aralarında paylaşmaktalar. Grubumuzda yazılan yazılarda değinilen konular olan yabancı oyuncu sayısı, kulüplerin ekonomik durumları, basketbol oyuncu, antrenör dernekleri, kısaca basketbolumuzun bugünkü ve gelecekteki durumu ile ilgili yazdıkları yazılar zevkle ve ilgi ile okunuyor.

Yaklaşık 2 hafta önce Sn. Necip Kapanlı bu gurubun İstanbul'daki BGL Final 4'ları sırasında, ilk buluşması üzerine, "Basketfaul" sitesine, "BGL ligi ve toplanmamız ile ilgili bir yazı yazabilir misin" diye sordu, ben de yazdım. Belki rast gelip okumuşsunuzdur. Okumayanlarla, yazıdaki önemli bir paragrafı paylaşıyorum.

"Whatsapp grubumuzda, çeşitli çok önemli saptamalar yazılmasına rağmen, bu bilgilerin paylaşılması, bu gruba katılımcılarla kısıtlı olması nedeni ile, ulaşması gereken kitlelere ulaşmadığı düşüncesindeyim. Benim yine şahsi düşüncem, bu fikir alışverişlerinin belirli dönemlerde, basketbola ilgi ve zaman ayıran TV Spor programlarında, açık oturumlarda veya çeşitli basketbol internet sitelerinde ele alınmasıdır. Bu suretle bu spor dalı ile ilgilenen daha geniş kitlelere ulaşılabilir ve çok önemli konularda daha geniş bir konsensus sağlanarak, icraatçiler yönlendirilebilir. Neticede yukarıda bahis konusu olan eski basketbol adamlarının hepsi bu spor dalına senelerini vermiş ve ciddi bilgi birikimleri olan basketbol emekçisi arkadaşlardır."

Bu sitelerde yazı yazdığımız zaman, yazılanları sadece biz ve bizim gibi senelerce bu işlerde uğraşanlar okumuyor. Binlerce basketbol sporu sempatizanı okuyor ve ya aralarında, ya da sitelere yaptıkları yorumlar ile konuya katılıyorlar. Söz konusu basketbolseverleri (buna tüm kategori kulüplerin yöneticilerinin 75% i de dahil) 3 yabancı imiş, 6 yabancı imiş, kulüplerin ekonomik zorlukları imiş, milli takımı etkiliyormuş ya da bu sektörün emekçileri iş bulamıyormuş, ailelerini geçindiremiyormuş, veya yakın gelecekte hem oyuncu hem, antrenör hem de hakem olacaklar artık bu işe baştan soyunmayacaklarmış, gibi konular pek de fazla ilgilendirmiyor. Onlar sadece takım tutuyor, yenilmek istemiyor, yenmek istiyor, yani neticeye bakıyor. Sorunlar kısmı onları pek ilgilendirmiyor. (Bu saptamada, sorunları hakikaten araştırarak, düşünerek ve yorumlayarak ilgilenen basketbolseverleri tenzih ediyorum.)

Bu nedenle yukarıda bahsettiğim "icraatçileri yönlendirebilir" sözcüğü bizim bu WhatsApp gurubunda yer alan ve şu anda güzel ve seviyeli bir dialog sürdürmekte olan arkadaşlar için söylenmiştir. Yani önce biz aramızda bu konuları birbirimizle tartıştıktan sonra, belli noktalarda kesin bir fikir birliğine vararak, altına imza atarak, ortak bildiri gibi gerekli adreslere ulaştırmamız gerekir diye düşünüyorum. Nokta vuruş adreslere, yine dostluklarımız aracılığı ile kulüp yöneticilerine, ya da Sn.Necip Kapanlı, Sn.Ahmet Kurt ve başka basketbol sitesi sahipleri arkadaşlarımız aracılığı ile yazılı, sözlü ulaşabiliriz diye düşünüyorum.

Kısaca arkadaşlar, "yönlendirici kamuoyu" sizsiniz, basketbol emekçileri, başkaları değil.

Bu arada yine bu sitede konuşulan bir konu, bir ara (önceki senelerde kamuda çalıştığım için) yakından bildiğim ve üzerinde yoğunlaştığım konu olan "dernekler ve sendikalar konusu"nu başka bir yazıda teferruatlı olarak sizle paylaşırım. Bize ne kadar faydası olabilir tartışırız. Ancak bir ön fikir olarak söyleyebilirim ki;

Dernekler aynı konu ile ilgili meslek erbaplarını bir araya toplayan kurumlardır. Yasal yürütme organları (bizim konumuzda Basketbol Federasyonu), bir takım yetkilerini, yine yasal olarak bu derneklere uygulamaları için vekalet vermedikleri taktirde,herhangi bir yürütme yetkileri yoktur. Konuları ele alır, inceler, yorumlar, çözümler üretir ama ürettikleri çözümler, bir ekspertiz raporu olarak kalır. Yani bir tavsiye niteliğindedir.

Ancak, sendikalar böyle değildir. Daha önceki konuşmalarda bir İsrail örneği ortaya konmuştur. Ne olmuştur İsrail'de? Yabancı oyuncuların sayı fazlalığı nedeni ile, basketbol oyuncuları sendikası yerli oyunculara grev hakkını kullandırarak, istekleri yerine getirilene kadar ligin faaliyetini durdurmuştur . Buna yetkisi var mıdır. Vardır. Türkiye'de de benzer haklar vardır. Ancak bu işi kotaracak olan dernekler değil sendikalardır. Bizim basketbolumuzda ise böyle bir oluşum yoktur. Olması için basketbol oyuncuları, antrenörleri, hakemleri vb. sendikası kurulmalıdır. Türkiyemizin bu günkü şartlarında (güvenlik sorunları, sendika adı altında yasal olmayan kuruluşların faaliyetleri ve bunun gibi nedenler) sendika kurmak çok zor bir işlemdir. Bizim yapmamız gereken bu konuda şu an mevcut olan derneklerimizle (oyuncu, antrenör, hakem, menajer vs.) federasyonumuz arasında yakın ve dostane ilişkiler sürdürerek, gerekirse onları ikna ederek sorunların çözümünü sağlatmaktır. Çünkü yürütme yetkisi federasyonumuzdadır. Federasyon Başkanı ve diğer görevlilerinin geçmişleri göz önünde bulundurulursa, bu olasılık daha önce hiç olmadığı derecede mevcuttur. Bu durumdan faydalanarak acilen bu yolu kullanmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bizi asıl bekleyen tehlike (ki bu durum basketbolumuzu kökünden sallayabilir) Türkiye'deki son ekonomik durum dur. Kulüplerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri ,yabancı oyuncu ücretleri, idari giderler, alt liglerdeki geçim endeksleri vs. herşey ekonominin stabil olabilmesine bağlıdır. Bundan sonra konuşulması ve erken önlemler üretilmeye çalışması gereken konu budur. Aksi taktirde bir çok kulüp kepenk indirebilir, ligler sekteye uğrayabilir gibi duruyor. Hadi hepimize yeni bir gündem.

Sorunlar uzun arkadaşlar, daha sonra tekrar yazarız, bu arada kolları sıvayın. (Şu an için guruptaki arkadaşlar, aşağı yukarı, 100x2 kol = 200 kol , hiç de az değil) 

Yorumlar Okunma: 3260