Beşiktaş’ın Temeli Sağlam (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Beşiktaş’ın Temeli Sağlam (Hayri Pekergin)

29-05-18 00:14

U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası Beşiktaş’ın şampiyonluğu ile sonuçlandı. İlk yarısı 32-29 Galatasaray lehine geçilen final maçını 55-50 kazanan siyah beyazlılar kupayı müzelerine taşıdı. 


Beşiktaş yarı finalde turnuvanın favori takımı olarak görülen İstanbul Üniversitesini 77-73 mağlup ederken, Galatasaray diğer yarı finalde  Fenerbahçe’yi 60-46 skorla geride bırakmıştı. 


3-4 MAÇI:  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ - FENERBAHÇE
Madalya maçında bir gün öncenin hayal kırıklığını geride bırakmayı başararak sahaya çıkan İÜ U18 ilk çeyrekte İlayda Güler, Meltem Topaloğlu ve Kardelen Gezgin’in sayılarıyla 22-16 öndeydi. F.Bahçe’de ise Doğa Adıcan, Duygu Özen, Şevval Gül, U16 forvet Banu Şimşek skorda ön plandaki isimler oldu.

2.Çeyrekte İlayda Güner’in etkili oyunu, Şevval Akalan, Senay Zeybek ve Meltem Topaloğlu’nun sayıları farkın açılmasını sağladı. F.Bahçe’de Duygu Özen, Gülcan Aydoğmuş, Şevval Gül, Bengisu Alper, Deniz Eymür’ün sayılarına rağmen ilk yarı 41-31 İÜ U18 lehine bitti.

3.Çeyrekte Meltem Topaloğlu’nun artığı sayıların yanında basketbolun görünmeyen yönleri olan savunma yardımları ve pas trafiğine katkısı, Şuğranur Sönmez’in üst üste 3 lük isabetleri, Senay Zeybek’in süren şut ritmi İÜ U18’e 67-51 üstünlük getirdi.

Fenerbahçe bu bölümde sezonun en iyi oyununu oynayan Doğa Adıcan, Bengisu Alper, Şevval Gül ve Gülcan Aydoğmuş ile sayı buldu.

Son çeyrekte tam saha baskılı savunma yapan Fenerbahçe U18 35. dakikada 69-60 skorda farkı 10 sayı altına indirdi. Şevval Akalan, Senay Zeybek, Meltem Topaloğlu ve İlayda Güner’in kritik sayılarıyla farkı koruyan İÜ U18 maçı 81-71 kazanarak Türkiye 3. oldu.
 
 
FİNAL : BEŞİKTAŞ - GALATASARAY 
Bitime saniyeler kala Beşiktaş forveti Aleyna Baday’ın isabetli 3 sayılık şutu U18 Kızlar Türkiye Finalinin skorunu ve şampiyonu belirledi.

2018 U18 Kızlar Türkiye Şampiyonu Beşiktaş oldu.

Sahada finale yakışan bir mücadele izledik.

İlk çeyrekte yüksek post’tan sayı üreten Miray Balota, Meltem Yıldızhan ve Sude Yılmaz’ın sayıları, Sude Türkmen’in savunma ve ribaunt katkısıyla G.Saray 7.dakikada 14-7 öne geçti.

Alan savunması ile başlayan Beşiktaş Nisa Yalçın, Elif Bayram, Gülse Uğur ve Aleyna Baday ile sayı bulunca ilk çeyrek 16-11 G.Saray üstünlüğünde bitti.

2.Çeyrekte Meltem Yıldızhan’ın ürettiği temas sayılarına Sude Yılmaz skor üreterek destek verdi. 

Beşiktaş Hilal Bayraktar ve Gülse Uğur ile 5 sayı bulunca 13.dakikada skor G.Saray lehine 19-18 oldu. 

Bu dakikada Eda Şahin bileğinden sakatlanarak kenara gitti. Ecem Kazar, Beyza Nur Uruç’un savunma, Sude Türkmen’in ribaunt katkısıyla G.Saray 15.’da 24-20 öndeydi.

Egesu Kurtyemez ve Gülse Uğur’un kritik sayıları skoru 24-26 yaptı. İlk yarı Gülse Uğur’un son saniye 3 sayı isabetiyle 32-29 G.Saray lehine kapandı.

İlk yarıda G.Saray 3 oyuncu ile skor bulurken Beşiktaş 7 oyuncudan katkı aldı.
3.Çeyrekte ilk 5 dakika 36-36 eşitlikle geçildi. Beşiktaş bu bölümde Yağmur Yıldız’ın üst üste 2 3 sayı isabetiyle 42-38 öne geçti ve kontrolü ele aldı. 

Bu dakikadan sonra 2 takım da 2 dakika sayı üretemedi. Kilidi açan Beşiktaş’ın U16 forveti Melek Uzunoğlu’nun takımını 45-38 öne geçiren 3 sayı isabeti oldu.

3.Çeyrek Miray Balota’nın basketiyle 45-40 Beşiktaş lehine bitti.

4.Çeyrek Meltem Yıldızhan ve Hilal Bayraktar’ın sayılarıyla başladı. 

36. Dakikada G.Saray oyun kurucusu Eda Şahin ilk sayısını bulduğunda skor 49-46 idi. Karşılıklı boş hücumlar sonrası Nisa Yalçın takip basketi farkı 2 topta tuttu.

İki takımda savunmasını sertleştirdiği son 2 dakikada Meltem Yıldızhan, Sude Yılmaz ve Gülse Uğur’un sayıları vardı. 27 saniye kala 52-50 skorda Aleyna Baday’ın isabeti 55-50 skoru belirledi.

Beşiktaş finalde sekiz oyuncusu ile sayı buldu. Geride olduğu dakikalarda disiplini ve takım oyununu koruyarak mutlu sona ulaştı. Finalin oyuncusu bana göre 16 sayı 5 ribaunt 5 asist üreten Beşiktaş oyun kurucusu Gülse Uğur oldu.
 
 
*****

Turnuvada 5.sırayı BOTAŞ elde etti. Sıralama maçında Çankaya Üniversitesi’ni 66-60 mağlup eden kırmızı mavililerde Ladin Özel, U16 forvet Pelin Gülçelik ve oyun kurucu Zeynep Ergenoğlu daha ön plandaki oyunculardı. 

Rotasyonundaki hemen her oyuncudan verim alabilen ender takımlardan olan Çankaya Üniversitesi 6. sırayı aldı. Sarı siyahlılarda Buse Lal Utku, Melike Gültekin, Simay Öget, Buse Ulusoy ve Zeynep Koral değişik maçlarda ön planda olmayı başaran isimlerdi. 

Turnuvada 7. sırayı Düzce Belediye Spor elde etti. Sıralama maçında Ordu IEF Açı Kolejini 82-53 gibi farklı skorla mağlup eden Düzce ekibi yoğun KBBL sezonu ardından U18 kategorisinde sezonu ilk 8 takım arasında yer alarak noktaladı. 

Düzce Belediye Spor’da ilk maçların etkili ismi Elanur Demir, Ronahi Zilan Kıran, Rana Uçar, Saliha Mandıracı, İleyna Sadık ve Pınar Şen kazanılan maçlarda belirleyici roller üstlendi. 

Ordu IEF Açı Koleji ilk kez yer aldığı U18 Türkiye Şampiyonasında ilk kez görülen bir karar ile turnuva oynanırken takımın coach ve 5-6 oyuncusunu kadro harici yaparak son iki maça 6 kişi ile çıktı. Ordu ekibinde Erdenay Topçu, Aysude Yıldıztekin ve son maçlarda başarılı oyunlar sergileyen Zeynep Tan ön plandaki oyunculardı.   

 
******

Genel olarak değerlendirmek gerekir ise Beşiktaş takımında, pivot Nisa Yalçın’ın yükselen formu, Hilal Bayraktar, Yağmur Yıldız, Gülse Uğur guard üçlüsünün birbirini  tamamlayan özellikleri, forvetler Elif Bayram ve Egesu Kurtyemez’in fizik avantajlarını maksimize eden çok yönlü oyunu, forvet Aleyna Baday’ın çeyrek finalin kazanılmasında büyük katkısı sağlayan ve finalin kilidini çözen 3 sayılık şutları belirleyici faktörlerdi.
Beşiktaş coachu Deniz Olgun, KBL’de sayısı dörde ulaşan kadın coachların KBL’deki devrim niteliğindeki çıkışını altyapıda tekrarlayan bir başarıya ima attı. 

Geçen sezonlara göre guardların topu ellerinde daha az tutuğu, topu iyi paylaşan, her oyuncunun farklı özelliklerini kullanmasına olanak sağlayan Beşiktaş U18 takımı oyuncu gelişimi ve başarının birlikte geldiğinin güzel bir örneğini sergiledi. 

Beşiktaş son beş senede U16 ve U18 kategorilerinde 4 şampiyonluk getiren altyapısından yalnızca 1997 doğumlu guard Sevgi Uzun’a bu sezon A takımında süre vermeye başladı. 

Siyah beyazlıların rakibi konumundaki Çukurova Basket’in KBL takımında 2001 doğumlu Fatmanur Karakaş ve Gökşen Fitik’e, Galatasaray ve İstanbul Üniversitesi takımlarının yine KBL’de 1999 doğumlu birçok oyuncusuna yaptıkları yatırım dikkate alınırsa,  Beşiktaş yönetiminin altyapıdan daha fazla isme süre / sorumluluk verme konusunda ısrarlı ve takipçi olması “kulübün menfaatleri” açısından uygun görünüyor. 
 
 
******

U18 Türkiye Şampiyonasında bireysel ödüllerde isabetli ve adaletli davranıldığını söyleyebiliriz. 

Açıkçası bu sene yapılan U16 Türkiye Şampiyonasında 2.sırayı alan Fenerbahçe U16 takımdan hiçbir oyuncunun ödüle layık görülmemesi, aynı turnuvada Beşiktaş’ın U16 milli forveti Melek Uzunoğlu’na ise en iyi pivot ödülü takdim edilmesi bende geçmiş yıllarda şahit olduğumuz başı bozuklukların “bu dönemde de” devam ettiği endişesini yaratmıştı. 

TBF’nin kadın basketbolunda erkeklerde olduğu gibi bir “Basketbol Gençler Ligi” projesi olduğu anlaşılıyor. 

Gençler için yapılacak projeleri elbette destekliyor ve takip ediyoruz. 

Bununla birlikte erkek basketboluna göre oyuncu sayısının daha az olduğu kadın basketbolunda yapılacak düzenlemelerin kulüplerin görüşleri dikkate alınarak yapılmasında fayda olduğunu buradan uyarı olarak belirtmek gerekiyor. 

Sahadaki işlerin masa başında göründüğünden daha farklı olması projelerin verimini etkileyecek büyüklükte bir risk.

Kurulacak danışma mekanizmaları daha farklı bakış açıları ile “birlikte” daha doğru çözümlere ulaşılmasını sağlayabilir. 

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 3662