Hayatı öğretenlere teşekkür için 9 neden (Murat Özyer) - BasketFaul.com

Hayatı öğretenlere teşekkür için 9 neden (Murat Özyer)

30-05-18 09:20
Yer: Sakarya

Tarih: 25 Mayıs 2018 Cuma

Organizasyon: Küçük Kız Orta Okullar Türkiye Şampiyonası

Takımlar: Denizli Esentepe O.Okulu ve Çankaya Bilişim Koleji

Antrenörler: Mehmet Ali Yaşartürk ve Salih Polat

Yaş Grubu: 11-12 yaş

Takvim 25 Mayıs 2018 Cuma gününü gösteriyor…Grup maçlarının son günü. Denizli Esentepe Orta Okulu ile Çankaya Bilişim Koleji arasında oynanacak maça göre aynı grubun diğer maçı ve diğer iki takımın durumu önem kazanacak…

Eğer Denizli Esentepe O.O.'u maçı kazanırsa sonraki maçı oynayacak diğer iki okul takımının da son 4 takım arasına kalma şansı olacak.

Eğer 10 sayıya kadar Çankaya Bilişim Koleji maçı kazanırsa; Denizli Esentepe O.O. ve Çankaya Bilişim Koleji beraberce son dört takım arasına kalan takımlar olacak ve grubun diğer iki takımının oynayacağı son maçın sonucunun bir önemi kalmayacak.

Bu formülleri bilirsek, yazının bundan sonrasını anlamanız kolaylaşacak…

2. çeyreğin bitmesine 2 dakika kala Çankaya Bilişim Koleji 12 sayı civarı öne geçince, maç başına 40 sayı atan 10 numaralı oyuncusunu kenara alıyor ve Denizli Esentepe O.O. u farkı eritince devre 32-30 ile son eriyor.

Maçın bundan sonraki bölümünde (son 49 saniyeye kadar) iki takımın da skorer oyuncuları sahadalar. Skor ise hep ya berabere, ya da 2 sayı farklı olacak şekilde devam ediyor.

Maçın bitimine 49 saniye kala Denizli Esentepe O.O.’nun turnuvayı 25 sayı ortalama ile oynayan 7 numaralı oyuncusuna rakip takım atış halinde faul yapıyor.

Skor: 57-57 Kalan süre: 49 saniye

Denizli Esentepe O.O.’nun 7 numaralı oyuncusu 2 atış kullanmak üzere serbest atış çizgisine gidecekken antrenörü Mehmet Ali Yaşartürk oyuncuyu yanına çağırıyor, pas vermek yerine potaya gidip atış yapmaya çalıştığı için kızıyor ve kulağına bir şeyler daha fısıldıyor oyuncunun (aşağıdaki videoda görüldüğü gibi) 

İsabet bulmayan serbest atışların videosu:

25 sayı ortalaması ile oynayan ve turnuvanın en skorer oyuncularından olan 7 numaralı oyuncu ilk serbest atışı çemberin, hatta filenin altından hiçbir şeye değmeden geçiyor. İkinci serbest atış aynı oyuncu tarafından daha da ilginç şekilde panyanın en üst sağ köşesine atılıyor. İşte bu isabet bulmayan atışla beraber tribündeki diğer okulların öğretmenleri ve antrenörleri, hakemleri oyuna müdahale etmeleri için ikaz etmeye başlıyor. Oyun duruyor ve hakemler salondaki herkesi dışarı çıkartıyor. Ve maçın son 49 saniyesi seyircisiz oynanıyor.

Maçın bundan sonraki bölümünde Denizli Esentepe O.O. maçın o anına kadar ürettikleri 57 sayının 45‘ini üreten 4 numaralı (22 sayı) ve 7 numaralı (23 sayı) oyuncularını kenara alıp, berabere giden maçın geri kalanda oynatmıyor.
 
 

Sonuç: 59-57 Çankaya Bilişim Koleji maçı kazanıyor ve grup birincisi oluyor. Denizli Esentepe O.O. ise ikinci takım olarak finallere kalıyor. Grubun diğer iki takım bu sonuca göre eleniyorlar.
 

Not: 27 Mayıs 2018 Pazar günü yine bu iki takım arasında oynanan 3’lük maçında bu sefer Çankaya Bilişim Koleji, Denizli Esentepe O.O.unu on beş sayı farkla 54-39 yenerek 3’lük madalyasını alıyor.
 

Tekrar 25 Mayıs Cuma gün ki maçın sonuna dönelim; sonraki maçı oynayacak grubun diğer iki takımının isyanı çok büyük tabii. Protesto etmek için maça çıkmak ve maçı oynamak istemiyorlar. Neyse ki sonra iki takımın oyuncuları gözlerinde yaşlarla sahaya çıkıp maçlarını oynuyorlar.

Olaylı maç bittikten sonra salonun ortasında Okul Sporları Tertip Komitesi üyelerinin de olduğu noktada Denizli Esentepe O.O. antrenörü Mehmet Ali Yaşartürk diyor ki; “yarı finaldeki rakibimi istediğim gibi seçerim, kimse karışamaz!” NOKTA!

25 Mayıs Cuma akşamı, grubun diğer takımlarının söz konusu maç için yaptıkları resmi itirazın kararını vermek için (yukarıda anlatılan söz konusu sohbetin içinde olan kişilerin de bulunduğu) 7 kişilik Okul Sporları Tertip Komitesi toplanıyor. Ve itirazların reddine karar veriyor, maçın sonucunu tescil ediyor. Bu maçtan iki gün sonra 27 Mayıs Pazar günü rakibini 15 sayıyla yenen Çankaya Bilişim Koleji Türkiye 3.sü, yenilen Denizli Esentepe O.O. ise dördüncü oluyor.

Gelelim TEŞEKKÜRün DOKUZ nedenine:

1. 11-12 yaşındaki çocuklara; Atatürk’ün dediği gibi “zeki, çevik ve AHLAKLI sporcu “ olmaları gerektiğini öğrettikleri için,

2. 11-12 yaşındaki çocuklara; spor yaşamları boyunca kendi işlerini, kendi alacakları sonuçlarla halletmelerini, mümkün olduğunca başkalarının alacakları sonuçlara bağımlı kalmamaları gerektiğini öğrettikleri için,

3. Okul Sporları Tertip Komitesine; turnuvayı iyi takip etmeleri gerektiğini, averaj hesaplarının olduğu durumlarda maçın hakem ve gözlemcilerini önceden oluşabilecek olaylar için uyarmaları gerektiğini öğrettikleri için,

4. Hakemlere; turnuvalarda puan durumu, averaj hesapları ve takım oyuncu-antrenör davranışlarının maçtan önce farkında olmaları gerektiğini öğrettikleri için,

5. Hakemlere; sahada oynanan oyunun ETİK kurallar içinde olması için alıcılarını açık bulundurmaları gerektiğini öğrettikleri için,

6. Hakemlere; bu maç ile en az 5 senede kazanacakları tecrübeyi bir maçta kazandırdıkları için,

7. Velilere; çocuklarını bir okulun spor takımına verirken, okulun fiziksel şartları kadar çalışanlarının ETİK kurallara bakış açılarını ve spora yaklaşımlarını da değerlendirmeleri gerektiğini öğrettikleri için,
 

8. Antrenörlere; 1 kişiyi savunmada bekleterek dahice, 5’e karşı 4 kişi ile de hücum edilebileceğini öğrettikleri için,
(videosu)
 
 

9. Antrenörlere; mesleklerinin saygınlığını arttırmak ve kariyerlerine güçlü devam edebilmeleri için ETİK değerlere sahip çıkmalarının ne kadar önemli olduğunu öğrettiklerinden dolayı,

TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİRİZ...

 

Yorumlar Okunma: 6595