TOFAŞ'la Anadolu Efes arasındaki fark (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

TOFAŞ'la Anadolu Efes arasındaki fark (Necip Kapanlı)

30-05-18 10:03
Saha avantajı TOFAŞ'ta da olsa çoğunluğun favorisi Anadolu Efes idi oysa gün itibariyle TOFAŞ 2-0 önde. Seri henüz bitmedi ancak TOFAŞ'ın büyük avantaj elde ettiği ortada. 

İlk maçtan sonra Ergin Ataman, TOFAŞ'ın çok büyük avantaj sağladığını söylerken Orhun Ene'nin karşılığı, "Avantajımızı koruduk, o kadar." olmuştu. Yani koçlar sadece saha içinde değil, saha dışında da strateji oyunları oynuyorlar.

Bütçesi eskisine göre azalmış olsa da Anadolu Efes'in TOFAŞ'a göre daha fazla para harcadığı muhakkak. Bu örnek de gösteriyor ki doğru planlama ve doğru tercihlerle birleşmediğinde para, pul oluyor.

Son yıllarda şaşkınlıklar içinde olan bir Anadolu Efes... Ve ne yaptığını bilen bir TOFAŞ... Bir tarafta bitmeyen arayışlar... Bir tarafta istikrar...

Sürekli koç değişiklikleri... Koçların basketbol felsefesine bağlı olarak sürekli oyuncu değişiklikleri... Değişmeyen tek konu hayalkırıklığı... Bu taraf Anadolu Efes...

5 yıllık kontratları bulunan staffla sağlanan istikrar... Kısa ve orta vadeli planlamalar... Oturmuş bir sistem... Bu taraf TOFAŞ...

İlk iki maç sonunda iki takım arasındaki en büyük fark şu: Anadolu Efes'te ya atanlar var, ya tutanlar... Sanki futbol takımı... Bu nedenle de Ataman ideal beşi bulmakta zorlanıyor. Anadolu Efes'in bu seriyi değiştirebilmesinin tek koşulu 100'e yakın sayı atmalarına bağlı olarak görülüyor. Buna da TOFAŞ'ın izin vermesi hiç de kolay değil.

TOFAŞ ise bir sistem takımı ve en önemlisi çok sayıda oyuncusu oyunu iki yönlü oynayabiliyor, iki sahada da etkili olabiliyor. Oyuncuların bu özelliklerine düzen basketbolu da eklendiğinde iki takım arasındaki fark açılıyor. Anadolu Efes'in son çaresi tam saha baskı yapmak oldu ancak bu bölümde de TOFAŞ'ta hemen hemen bütün oyuncuların topu ön sahaya getirip seti başlatabildiğini gördük.
 
Anadolu Efes günlük performanslarla kazanabilir, mcCollum'un 35 atması gibi... TOFAŞ'ın ise belli bir oyun karakteri var ve paylaşım Efes'e göre üst düzeyde...

İyi bir Anadolu Efes'i seyretmeyeli yıllar oldu. Ataman sezon içinde bazı hamleler yaptı ama tutmadı... Çin Ligi'nden gelen oyuncular o ligin yumuşaklığından sonra Avrupa Basketbolu'na ayak uyduramıyor ve kolay sakatlanıyor. Sonny Weems'te olduğu gibi. Toney Douglas da ne kendisini bulabildi, ne pozisyonunu... Ataman döneminde savunma defektlerine karşın Motum'un, topun teslim edildiği Simon'un katkısı arttı ancak tekne o kadar çok yerde su alıyor ki bunlar yeterli olmadı.

Ergin Ataman geçmiş yıllarda "kadro mühendisi" olarak tanımlanmıştı. Milli Takım'da çalıştığı dönemlerde ise yaz aylarında ikiye parçalanmış ve özellikle son sezon doğru kadro kuramamıştı. Şimdi ise tek görevi Anadolu Efes'te. Umarız gelecek sezon özlenen Efes'i tekrar sahalara getirmeyi başarır. 

Yorumlar Okunma: 5629