Efes serinin bitmesine izin vermedi (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Efes serinin bitmesine izin vermedi (Gençalp Kozan)

31-05-18 22:44

İSTATİSTİK:

Tahincioğlu BSL’de yarı final serisi 3. maçında Anadolu Efes evindeki ilk maçta TOFAŞ’ı 94-88 yendi ve seride durumu 2-1’e getirerek final umudunu korudu. Maçın yıldızı ise 34 sayı ile oynayan ve serbest atış kaçırmayan (16/16) Errick McCollum’du. TOFAŞ'ta da Tony Crocker 31 sayı attı.

Anadolu Efes maça deplasmandaki mağlubiyetlere özellikle enerji kısmında reaksiyon göstererek başladı. Bu anlarda başta Brock Motum olmak üzere hücum ribaundlarına asılan lacivert-beyazlılar, Dunston ve Motum’un topsuz koşularıyla organize hücum etti ve bu ikiliye Sonny Weems de eklenince fark 8 sayıya yükseldi (21-13). TOFAŞ ise top kayıplarına rağmen Tony Crocker’ın şut performansı, Owens’ın pota altındaki atletizmiyle skor bularak nefesini Efes’in ensesinde hissettirdi. Böylece ilk 10 dakika Anadolu Efes’in 5 sayılık üstünlüğüyle noktalanmış oldu (24-19).

İkinci çeyrekte TOFAŞ, Anadolu Efes’i top kayıplarına zorlayarak fast-break sayıları bulurken 6:15’te fark dörde indi ve Koç Ergin Ataman molayı aldı. Moladan Errick McCollum’un imza hareketi diyebileceğimiz faulleri alarak dönen Efes, devamında Orhun Ene’ye çalınan teknik faul sonrası bir hücumda 4 sayı buldu ve farkı çift hanelere çıkardı (44-32). Devamında Bursa ekibi Morgan’dan gelen sayılarla direnmeye çalıştı ancak soyunma odasına önde giden ekip 48-37’lik skorla Anadolu Efes oldu.

İkinci yarıya TOFAŞ fırtına gibi başlarken Efes’in top kayıpları sonrası sabırla doğru atışı kovalayan Bursa ekibi, Morgan-Crocker ikilsinin sayılarıyla 3.5 dakikada 10-0’lık seri yakaladı ve farkı ikiye indirdi(49-47). Ancak akabinde takım halinde müthiş bir üçlük ritmi yakalayan Efes, rüzgarı tersine çevirdi ve McCollum’un göreceli ekstrem basketleriyle son 10 dakikaya 65-56 önde girdi.

Son çeyrekte takımlar dengede bir oyun ortaya koyarken Efes McCollum’un bire birlerinden sayı bulmayı sürdürüp buna Birkan ve Simon’un dış atış katkısını da ekleyerek yakaladığı farkı korudu. TOFAŞ cephesi ise Dunston’ın 4. faulünü almasının da etkisiyle Kadji ve Morgan’ı içeride daha etkili kullandı. Bu dakikalarda Crocker maç boyunca olduğu gibi hem deliciliği hem de şut ritmiyle direnişte başrolü oynayan isimdi ancak bu yeterli olmadı ve 2:10’da Weems’ten gelen üçlük skoru 86-77’ye getirdi. Akabinde iki takım da oyun disiplinini sürdürürken maç Anadolu Efes’in 94-88’lik galibiyetiyle tamamlandı. Anadolu Efes 18, TOFAŞ da 17 hücum ribaundu topladı.

 

 

Yorumlar Okunma: 1869