CJ McCollum: Oyun anlayışı açısından NBA ile BSL'nin büyük farkı yok - BasketFaul.com

CJ McCollum: Oyun anlayışı açısından NBA ile BSL'nin büyük farkı yok

01-06-18 09:06

Errick McCollum'u play off'larda yalnız bırakmayan ve üçüncü kez Türkiye'ye gelen Portand Trail Blazers'ın guardı CJ McCollum ile Anadolu Efes-TOFAŞ maçı sırasında kısa bir söyleşimiz oldu...

 

NBA’de play-off oynamış bir oyuncu olarak 3 sezondur Türkiye Ligi’ndeki play-offları da takip etme fırsatın oluyor. Özellikle sertlik bakımından iki ligi karşılaştırabilir misin?

Aslında iki ligin de kendi içinde rekabetçi bir yapısı olduğunu söylemek mümkün. Bir de tabii NBA’de seriler 7 maç üzerinden oynanıyor ve iki takımın üst üste sürekli karşılaşması maçların birbirinden farklı hikayeler barındırmasıyla sonuçlanabiliyor. Seyahatler de farklılığı oluşturan etmenlerden, yani gideceğiniz deplasmanın kaç kilometre olduğu bile bazen maçın sonucunu etkileyebiliyor. Bunların dışında iki ligteki oyun anlayışı arasında büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum.

Türkiye Ligi’nde hakemlerin sertliğe müsamaha göstermemeleriyle ilgili çok fazla eleştiri var. Senin bir gözlemin oldu mu, bu konuda NBA’deki hakemleri nasıl buluyorsun?

Evet, küçük bir farklılık var tabii. Özellikle bir takımın ev sahibi olup olmaması maçlarda hakemlerin izin verdikleri sertlik düzeyini bir tık değiştirebiliyor. Ama burası üst seviye basketbolun oynadığı bir ülke ve bu seviyelerde hakemler belli bir kaliteye sahip olurlar. Sadece insan olmanın gereği olarak düşünce yapıları hakemden hakeme değişiyor olabilir.
 
Ağabeyin Errick McCollum'un performansı için ne dersin?
Bugün çok iyi oynadı ve çok etkili oldu. Anadolu Efes'in dördüncü maçı da kazanıp bu serinin Bursa'da sona ereceğini düşünüyorum.
 

Yorumlar Okunma: 1806