Basketbolumuzun Anadolu'daki yeni penceresi: Afyon - BasketFaul.com

Basketbolumuzun Anadolu'daki yeni penceresi: Afyon

01-06-18 18:28
TBL'nin çok farklı dinamikleri olduğunu Afyon Belediye'nin bir kez daha gösterdi. Bu lig hata kaldırmıyor. Bir kez daha çok büyük paralarla kurulan bir takım hayalkırıklığı yaşadı, Afyon Belediye play-off şampiyonluk kupasını alırken, Bahçeşehir Koleji ikincilik kupasıyla soyunma odasına gitti.

İyi kadro kurmak hemen, o yıl lige çıkmak için yeterli olmayabiliyor. Bunu Afyon Belediye de yaşadı ve geçen sezon kalbi kırıldı ancak kalbi kırılırken de ligin dinamiklerine adapte olup, en önemlisi istikrardan yana tavır aldı. İstikrara o kadar inandı ki sezon içindeki yenilgi serisi sırasında dahi paniklemedi ve o kötü günleri birlikte aşmaları grubu birleştirdi, özgüvenini kuvvetlendirdi.

Bahçeşehir Koleji ise yanlış yapılanma ile başladı, işi profesyonellere bırakmak yerine, kendilerini yanlış yönlendiren dışarıdaki danışmanları ile yanlış kararlar aldılar, gereksiz paralar ödediler (Çoğu BSL takımından daha fazla), yabancıları değiştirdiler (Afyon'un 3. yabancısı tribünde nöbetçiydi, Bahçeşehir'de sakatlanma olsa yabancı sayısı 1'e düşecekti), takımı ligi bilen bir koça teslim etmek yerine, başarısızlığı nedeniyle Gaziantep'ten gönderilen koça emanet ettiler. Normal sezonda alınan fazla sayıdaki yenilgi yüzünden saha avantajını kaybettiler, Afyon'da 2-0 geri düşünce de psikolojik üstünlüğü rakiplerine bıraktılar.

Bahçeşehir Koleji ülkenin en yaygın eğitim kurumlarından biri. Üst düzey yöneticilerinin okuldan çıkıp yarım saat sonra salona gitmeyi tercih etmeleri nedeniyle İstanbul'da oynamayı tercih ettiler oysa bir Anadolu takımı olarak çok daha fazla ve etkili destekle hedeflerine ulaşmaları daha kolay olabilirdi. 

Bahçeşehir Koleji'nin heyecanlı bir başkanı var ve kısa sürede belki gereğinden fazla günlük işlere girdi ama kulüpçü olduğunu da gösterdi. Bu sezonki başarısızlıktan sonra vazgeçmeyip, elde ettiği deneyimlerle gelecek sezon daha doğru kararlar almasına ihtiyacımız var çünkü Bahçeşehir Koleji durağanlığa giren basketbolumuza yeni bir nefes kazandıracaktır. BSL'deki bazı takımlar ekonomik tıkanıklığa girmişken Bahçeşehir Koleji'nin başka bir kulübün haklarını alıp BSL'ye gelmesi de şaşırtıcı olmayacaktır.

Sahada iki takım oyuncularının son derece centilmence mücadele etmeleri bu serideki en olumlu görüntü  olarak yer etti. Bundan dolayı da öncelikli olarak kaybeden tarafı tebrik etmeliyiz.

Basketbol İstanbul'a sıkışmışken Afyon Belediye ile yepyeni bir pencere açıldı. Mevcut salonlarının BSL için yeterli olmadığı ortada ancak bir aksilik olmaması durumunda BSL maçlarını yeni salonlarında oynayacaklar.

Görev tanımını iyi yapan Afyon Belediye Yönetimi bu başarının mimarıdır. Umarız aynı olgunluk ve soğukkanlılıkla BSL'de de yollarına başarıyla devam ederler. 

Hoşgeldiler, sefalar getirdiler... (Basketfaul) 

Yorumlar Okunma: 2362