Can Sevim: İnancın zaferi (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Can Sevim: İnancın zaferi (Gençalp Kozan)

01-06-18 19:50
TBL Şampiyonluğu'ndan sonra sıcağı sıcağına Afyon Belediye'nin koçu Can Sevim ile konuştuk...

Sezona şampiyonluk parolasıyla başlamıştınız ama yıl içinde küçük iniş çıkışlar yaşandı. Özellikle Beylikdüzü mağlubiyetinden sonra 2 galibiyet alanın kazanacak olmasının da etkisiyle elenme ihtimalinizden çokça bahsedildi. Sezonu bütün olarak nasıl değerlendirmek lazım, sizin için bir kırılma noktası var mıydı?

Dediğiniz gibi aslında sezona Süper Lig'e play-off oynamadan çıkma hedefiyle başlamıştık ama haftalar içinde Türk Telekom'un çok iyi bir oyun ortaya koyarak yoluna mağlubiyetsiz devam etmesi ister istemez bir kırılganlık yarattı. Ancak sonrasında hedefimizi play-off üzerinden Süper Lig'e çıkmak olarak revize ettik.

Takım içerisinde de çok sağlam bir arkadaşlık vardı. Ailelerimiz ve eşim başta olmak üzere herkes bize inanmıştı. Play-off'lara Beylikdüzü ve Selçuklu serilerinde mağlubiyetle başlasak da Süper Lig'e kalacağımıza olan inancımızda hiçbir eksilme olmadı. Bu süreçte her güne hedefimize ulaşacağımızın bilincinde, birlikte hareket edip dostluk ortamını bozmadan uyandık. Ve sonunda böyle bir başarı geldi. Mutluyuz, gururluyuz!

Seriye dönecek olursak ilk maçlarda sizin adınıza Cevher Özer'in, son maçta ise Bahçeşehir'de Hakan Yapar'ın oyunu domine ettiğini gördük. Bugün ise biraz daha psikolojik ve kolektivizme dayanan bir maç izledik. Seri hakkında yorumlarınız neler olur?

Evimizde kazandığımız iki maçta da tıpkı bugünkü gibi sahada çok iyi bir takım oyunu vardı. Bu maçlarda Cevher ön plana çıkan isimdi ama bunu takım düzenleri içinde başardı ki kendisi tüm play-off boyunca inanılmaz efor sarf etti. Bahçeşehir serisinde kaybettiğimiz maçtan sonra da takım basketbolu bakımından daha iyi olan tarafın biz olduğumuzu konuşmuştuk. Bireysel basketbolu Bahçeşehir öne çıkarıyor ve biz ancak oyunun iki tarafını da sistemli bir şekilde götürebilirsek bu seriyi kazanabileceğimizi biliyorduk. Bunu da sahada uygulayıp şampiyonluğu kazanmış olduk.

Bireysel hislerinizi öğrenebilir miyim koç? Geçen sene TED Ankara Kolejliler'de sizin için sancılı ve mental bakımdan zorlu bir sezon geçti ve bunun üzerine Afyon halkını da arkanıza alarak Süper Lig'e zafer havasında geri dönüyorsunuz...

Geçen sezon tabii ki "Süper Lig'de takım alayım, küme düşse de olur." diyerek yola çıkmamıştım. İyi bir kadro kurup üst sıraları zorlamak istiyorduk ama maddi imkansızlıklar buna el vermemişti. Ve maalesef sonuç kaçınılmazdı... Bu sene Afyon'a başarıya aç bir şekilde, çok isteyerek geldim ve imza attığım ilk günden bugüne kadar da inancımı yitirmedim. Sezon sonunda da kupa geldi...

Son olarak maçların "kapalı gişe"nin de ötesinde oynanmasını sağlayan taraftarınıza bir mesajınız var mı?

Özellikle final serisinde inanılmaz bir destek vardı, binlerce kişi dışarıda kaldı. Afyon'da spora bakış inanılmaz güzel ve taraftarımız desteğini sezon boyunca hiç esirgemedi. Hatta burada da bize ayrılan bütün yerleri doldurdular ve yine giremeyenler oldu. Bu şampiyonluk onlara armağan olsun. Seneye yeni salonumuzda Euroleague ve Eurocup takımlarını taraftarımıza izletme şansına sahip olacağız. 

Yorumlar Okunma: 1800