Zor durumdaki kulüpler ve oyuncu menajerleri - BasketFaul.com

Zor durumdaki kulüpler ve oyuncu menajerleri

03-06-18 12:55
Kulüplerimizin ekonomik yönden dar boğazda olduğu bir dönemdeyiz. Şuursuzca harcanan paralar sonucunda kulüplerin yarıdan fazlası sezonu borçla kapattı. Buna ülkedeki sorunlar da eklenince kulüp yönetimlerinde ekonomik aklın egemen olması gereken kritik günlere geldik.

Oyuncu menajerliği ticari bir kuruluştur ve her meslek erbabı gibi onlar da para kazanmak ister ancak TBF yönetimi ve kulüp yönetimleriyle birlikte oyuncu menajerleri de kulüplerimizin, basketbolumuzun geleceğini düşünmek zorundadır. Basketbol elden giderse, onlar da kalmaz.

Menajerlerle konuştuğumuzda ise onlar da farklı düşünmediklerini ancak aralarındaki rekabet ortamı nedeniyle yüksek sözleşmeler peşinde koştuklarını söylüyorlar...

İşte kendileriyle görüştüğümüz menajerlerin ortak yorumları...
* Yabancı oyuncuların Avrupa'dan istediğinin çok fazlasını Türk kulüplerinden istediğini biliyoruz. Yabancı menajerler Türkiye'de oluşan pazarın şartlarını, kulüplerimizin fazla paralar vermeye hazır olduğunu bildikleri için yüksek rakamlar çekiyor. Sonuçta biz onların temsilcisiyiz. Kulüpler de akıllı olsun, bu paraları vermesin. Kimse onların gırtlağını sıkmıyor.
* Yerli oyuncu sayısı az olduğu için piyayadaki arz talep dengesizliği rakamların yükselmesine neden oluyor. Başka ülkelerde yerli oyuncuların bu paraları alamadığını biliyoruz. Bu rakamları bizim makul görmememizin bir önemi yok çünkü oyuncuya daha düşük kontratlar getirdiğimizde bizden ayrılıp başka menajerlik şirketlerine gidiyorlar.

* Genç oyuncuların yüksek transfer bedelleri alması eleştirilere yol açıyor ve buna biz de katılıyoruz ancak veliler bunu istiyor. Biz bu şartları sağlayamazsak oyuncu annesinin, babasının yönlendirmesiyle elimizden kaçıyor. 

Yorumlar Okunma: 4519