Gherardini: Yeni sezonun hazırlıklarına hemen başlamalıyız - BasketFaul.com

Gherardini: Yeni sezonun hazırlıklarına hemen başlamalıyız

14-06-18 12:44

Tahincioğlu BSL'de üst üste üçüncü, toplamda dokuzuncu şampiyonluğuna ulaşan Fenerbahçe Doğuş'un genel menajeri Maurizio Gherardini kupa töreni sonrası sorularımızı yanıtladı:

Türkiye Ligi'nde üç sezondur kupanın sahibisiniz ve bu daha önce kulüp tarihinde görülen bir durum değil, bir yandan da ligi domine ederek kazanılmış bir şampiyonluk olduğunu söylesek yanlış olmaz. Nedir bu işin alameti farikası?

Bu kulüp kimsenin bencilce davranmadığı ve herkesin ortaya iyi bir kimya koymak adına uğraştığı bir yer ve burada çalışan insanlar birbirini çok seviyor. Ve aslında takım içindeki bu güzel enerji sezon başından beri artarak devam etti. Bu şampiyonluk da çok uzun ve zorlu bir sezonun ''mutlu son''u oldu. Euroleague'de de başarılı bir sezon geçirdik, bence bu da göz ardı edilmemeli. Genel anlamda memnun edici sonuçlar aldığımız bir sezon oldu ama bu bizi çok da memnun etmemeli çünkü gelecek sezon için de bir an önce hazırlıklara başlamamız lazım. Yani şampiyonluk gecesinin tadını çıkartıp sabahında aynı şevkle çalışmaya devam etmeliyiz.

Koç Obradovic de her zaman Fenerbahçe'deki planlılığı vurguluyor. Şimdiden bazı çalışmalara başladınız mı?

Hayatta olduğunuz sürece plan yapmaya devam edersiniz ama bu noktada önemli olan daha önce yaptıklarınız. Neleri iyi yapmışşsınız ya da hangi konuda kendinizi geliştirmeye ihtiyacınız var? Cevaba gereksinim duyulan asıl sorular bunlar. Daha önce yaptıklarınızı iyi analiz edip işe öyle koyulmalısınız. Burada anahtar kavramlar: çalışmak, planlı olmak ve geleceğe dair kafa yorabilmek. 

Altyapıya ne kadar büyük bir önem verdiğinizi biliyorum, TOFAŞ da genel anlamda sizinle benzer mantaliteye sahip bir kulüp. Finalde de rakibiniz oldular. Bursa ekibiyle ilgili yorumlarınız neler olur?

TOFAŞ harika bir sezon geçirdi ve açıkçası bu sezon başardıklarıyla Türk basketbolunun en gerçekçi hikayelerinden birini yazdılar. Aynı zamanda kulüp hem vizyon sahibi insanlardan oluşuyor hem de hedeflerini üzerinde çalıştıkları planlarına en doğru şekilde uyarlamaya çalışıyor. Bu sezonki başarının da genç oyuncularına ek olarak yabancı pazardan takıma en iyi oturabilecek oyuncuların bulunup harmanlanmasıyla sağlandığını düşünüyorum. TOFAŞ seri boyunca bizi savaşmaya zorladı, Bursa ekibini bir kez daha tebrik ediyorum.

Yorumlar Okunma: 2982