Levent Erdoğan: Görevini yapmış insanlar gibi huzurluyum - BasketFaul.com

Levent Erdoğan: Görevini yapmış insanlar gibi huzurluyum

20-06-18 15:24
Finalspor geçen sezon TBL'den TB2L'ye düşmüştü. Bu sezon da ise iyi bir kadro yapılanmasına girseler de büyük çoğunluk, onların rakiplerini geride bırakarak şampiyon olacaklarını düşünmemişti. Ancak onlar çoğunluğun düşündüğünün aksine tüm güçlü rakiplerini geride bırakarak şampiyon olup bir senelik aranın ardından tekrar TBL'ye yükseldiler. Bu güzel başarının ardından biz de Coach Levent Erdoğan'ın görüşlerini aldık. 

Finalspor'un kendi arasında 10 senedir düzenlediği bir hazırlık turnuvası olduğunu ve kendilerinin de bu sezon o turnuvayı şampiyon olarak tamamlamasının ardından bir takım sinyaller aldıklarını söyledi. 
 

"Takımla ilgili yaptığım hamlelerin doğru olduğunu düşünmeye başladım. Bir de bu takımın şöyle bir enteresan özelliği vardı. Ben bu takımdaki yaklaşık 8-9 oyuncunun altyapıdan da antrenörleri oluyorum.  Dolayısıyla bu durum bizim için bir avantaj oldu. Takımın kimyası da iyi oturdu. Belki ligin çok iddialı ekiplerinden değildik ama takımın kimyası çok iyi oturmuştu."

 


Şüphesiz şampiyonluk yolunda merak edilen bir diğer nokta da herkesin düşüş yaşadığı Final Grubu maçlarında kendileri iyi bir ivme yakaladılar ve  önemli deplasman galibiyetleri elde ettiler. Sezon içindeki yıpranmanın önüne geçmek için ağırlık antremanından daha çok atletizm antremanına önem verdiğini ifade eden coach şunları söyledi:
 

"Benim biraz inatçı bir yapım vardır. Ben genelde ağırlık antrenmanından daha çok atletizm antrenmanlarını tercih ederim. Bu sebeple bu atletizm antrenmanlarını çok uzun tuttum. Sezon içinde çok fazla kondisyon arttırıcı antrenman yaptırdım. Bu ligin açık ara favorisi olan Manisa, Edirne, Fethiye gibi yakın rakiplerimiz bu sıkıntıyı yaşadı. Biz onların arasında fiziksel olarak çok diri kaldık. Bu yüzden ben o yüklenmeyi çok iyi ayarladığımızı düşünüyorum."

 


Şampiyonluk maçı iki taraf içinde çok kritik bir maçken kendileri evlerinde olduğu için seyirci avantajına sahip olduklarını, Edirne'yi sezon içinde de mağlup etmeleri ve dar bir rotasyona sahip olmalarının kendilerinin kazanmasında etkili olduğunu söyleyen coach sözlerine şu şekilde devam etti: 
 

"Açıkçası biz o dar rotasyondan faydalandık. İlk yarı tempoyu arttırarak onları zorlamaya çalıştık. Ama ikinci yarıda adam adama savunmadan alan savunmasına döndük. Alan savunmasında da o yorgunluğu üstlerinden atamadılar. Bu durum da bize maçı kazandırdı diyebiliriz. Bir de elbette seyircimiz bizleri çok motive ederek şampiyonluğu elde etmemizde önemli katkı sağladı."

 


Ligin en iyi oyuncularından olan oyuncusu Oğulcan Sevim'le ilgili olarak ise,
"Kendisi çok yetenekli ve kesinlikle bir üst ligin oyuncusu. Çok fazla kontrol edilmeyi seven bir oyuncu değil. Sadece ona güvendiğinizi hissettirmeniz yetiyor. Polat Kocaoğlu kaptanımızdı ama Oğulcan Sevim de saha içi liderliğini çok iyi üstlendi. Sezon içinde yaşadığı bazı sakatlıklarda biz ona izin versek bile kendisi 'hayır ben oynayacağım' demişti.  Daha önce böyle bir şampiyonluk yaşamadığı için bunu elde etmeyi de çok istiyordu. Ben de ona sadece bunu senden kimsenin almasına müsade etme dedim." şeklinde konuştu.

Gelen şampiyonluğun ardından çok mutlu olduğunu dile getiren Coach, geçen sezon düşen takımda kendisinin de yer aldığını ve dolayısıyla bu düşmede payı olduğunu söyledi. Ancak bu sezonki şampiyonluğun ardından ise takımın ait olduğu yere dönmesinin kendisini bir görevi tamamlamış gibi mutlu ettiğini ifade etti ve Finalspor'un şuan ilk ayağını tamamladığı bundan sonra ise işin ikinci ayağına başlayarak bir üst ligi kovalayacak bir kadro yapılanmasına gireceklerini ifade etti.

Son olarak ise özellikle oyuncuları Alparslan Uruk ve Polat Kocaoğlu ayrı bir sayfa açarak teşekkür eden Coach sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Hem kaptan, hem Alparslan sezon içinde takımı inanılmaz bir şekilde ayakta tuttular. Adeta benim asistan coachlarım gibi bana yardım ettiler. Teknik ekibime de ve bizlere bu yolda emekleri geçen desteklerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum."

Yorumlar Okunma: 4418