U17 Dünya Şampiyonası başlarken durumumuz, beklentilerimiz (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

U17 Dünya Şampiyonası başlarken durumumuz, beklentilerimiz (İlker Yıldız)

30-06-18 13:58
Altyapı Milli Takımlarımızın, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası süreci bugün U17 Erkek Milli Takımımızın Porto Riko ile oynayacağı maç ile resmi olarak başlıyor. Bu yıl sırasıyla; U17 Erkekler Basketbol Dünya Kupası (30 Haziran - 8 Temmuz, Arjantin), U20 Kızlar Avrupa Şampiyonası (7 - 15 Temmuz, Romanya, B Ligi), U20 Erkekler Avrupa Şampiyonası (14 - 22 Temmuz, Almanya, A Ligi), U18 Erkekler Avrupa Şampiyonası (28 Temmuz - 5 Ağustos, Letonya, A Ligi), U18 Kızlar Avrupa Şampiyonası (3 - 12 Ağustos, Avusturya, B Ligi), U16 Erkekler Avrupa Şampiyonası (10 - 18 Ağustos, Sırbistan, A Ligi) ve U16 Kızlar Avrupa Şampiyonası (17 - 25 Ağustos, Litvanya, A Ligi) olmak üzere 7 kategoride altyapı Milli Takımlarımız turnuvalara katılacaklar.

En başından itibaren Milli Takımlarımızın aday kadrosunda yer alan oyuncularımıza, idari ve teknik kadrolarımıza, velilerimize ve emeği geçen herkese bu yoğun kamp dönemlerinden göstermiş oldukları özveriden dolayı teşekkürü bir borç biliyorum. Ay-yıldızlı formanın mesuliyetinin bilincinde olmaları ve ülkemizi layığıyla temsil etme çabaları bizim için en önemli kriterdir. Altyapı Milli Takımlarımızın çoğunda zorlu geçen kamplar devam ederken, U17 Erkek Milli Takımımızda ise kamp dönemi bitti ve artık turnuva dönemi başladı. Bizler maç sonuçlarına takılıp kalmadan, hep birlikte artık geleceğin A Milli Takım adaylarımızı keyifle izlemeye odaklanmalıyız.

Önemli Olan Kupa Kazanmak Değil, Oyuncu Kazanmak

Altyapı Milli Takımlarımızın yaz dönemindeki resmi turnuvalardaki oynayacağı yoğun maç trafiğinin açılışını U17 Erkek Milli Takımımız yapacak. U17 Erkekler Dünya Kupasına tarihimizde ikinci kez katılıyoruz. Hatırlanacağı gibi ilki iki yıl önce katıldığımız; Eray Akyüz, Enes Sipahi, Leon Harun Apaydın, Erkin Şenel, Çağatay Afşar, Yiğitcan Saybir, Onuralp Bitim, Ragıp Berke Atar, Mert Konuk, Muhaymin Mustafa, Ahmet Can Duran ve Furkan Ayça’lı kadromuzla sadece ABD’e yenilerek Dünya ikincisi olduğumuz, 2016 U17 Dünya Kupasıydı. Şuan baktığımızda, 2016 yılında Dünya İkincisi olan kadroda yer alan oyuncularımızdan çoğu Türkiye Basketbol Süper Ligi oyuncusu olma adına önemli adımlar atmışlar ve altyapılarda asıl başarıyı değerli kılanda bu olsa gerek.

Altyapılarda önemli olan ilk önce doğru oyuncuları seçmek (fiziksel, atletizm ve beceri açısından), daha sonra da bu oyunculara yoğun bir fundamental eğitimi vermektir. Bire bir adam eksiltemeyen bir oyuncunun, ilerleyen yıllarda A Takım seviyesinde iyi yerlere gelmesi mümkün değildir. Bu nedenle basketbol camiası olarak üzerimize önemli görevler düşüyor. Bu görevlerin başında da altyapının önemi ve altyapı oyuncusundan beklentilerdir. Altyapıda amaç kupa kazanmak değil, oyuncu kazanmaktır. Altyapıda oyuncusunun sürekli olarak doğru fundamental çalışmalarıyla, A Takım düzeyine eksiksiz olarak geçişini sağlamak gerekir. Bir altyapı oyuncusunun atletizm, hız ve patlayıcı özelliğini geliştirmeniz, doğuştan gelen yetilerine kıstasla çok azdır. Ama her oyuncuyu fundamental olarak çok iyi seviyeye çıkarmamız mümkündür. İşte biz basketbol camiasına düşen asıl vazifede burada başlıyor. Yani öncelikle basketbolu bizim iyi bilmemiz ve altyapı oyuncuları ile A Takım düzeyindeki oyunculardan beklentilerimizin farklı olması gerektiğinin bilincinde olmamız gerekir. Üç milyonluk Litvanya, dört milyonluk Hırvatistan, yedi milyonluk Sırbistan gibi ülkelerin basketbolda A Milli Takım düzeyinde istikrarlı bir şekilde başarılı olmalarını sağlayan birinci unsur; basketbola yatkın doğru çocukların seçimi ve fundamental eğitimidir. Daha sonra ise; beceri, azim ve çalışma gayretine bağlı olarak o çocuklar arasından sivrilenlerin üst seviyeye ulaşmalarını sağlayacak imkânların sunulmasıdır. Kimileri zaten bu ülkelerin sporcularının basketbola yatkın fiziksel özellikte olduklarını söyleyecektir ve haklılardır da, ama tek başına fiziksel özellik yetmiyor. Yetseydi dünyanın en uzun ırkı olan Hollandalıların da basketbolda bu ülkelerden aşağı kalır yanının olmaması gerekirdi. Demek ki; doğru fiziksel özelliklere sahip, algısı ve becerisi iyi düzeyde, atletik yapıda oyuncuları seçtikten sonra; doğru antrenörlerle birlikte doğru ve yoğun bir şekilde fundamental eğitimi verilmesi gerekmektedir.

Fundamental, fundamental, fundamental…

Doğru ve yoğun bir fundamental eğitiminin önündeki en önemli engellerin başında, altyapılarda maç ve kupa kazanma hırsı gelmektedir. Oyuncu tam bir eğitim almadan bir anda araç olması gereken kupa kazanma, amaç haline getirilmektedir. Dolayısıyla da altyapı organizasyonunu ile A Takım organizasyonu arasındaki ince ayrımı çok iyi bilmeyen yöneticilerde, altyapıda alınan kupaları başarı olarak görmekte veya onlara öyle sunulmaktadır. Oysa iyi bir yönetici şunu söylemeli: “Değerli antrenör arkadaşlar, altyapıdan sizden beklentim maç veya kupa kazanmak değil, A Takıma oyuncu yetiştirmenizdir”. İşte bir kulüp yöneticisi bu cümleyi söylediği zaman ve bu sözünün arkasında durup, takipçisi olduğu an Türk basketbolu en önemli atılımı yapacaktır.

Dile getirmeye çalıştığım altyapı meselesini daha da derinlikli bir şekilde genişleterek ileride ayrı bir yazı konusu yapmaya çalışacağım. Şimdilik bu meseleyi burada kesip, U17 Milli Takımımızı turnuva öncesi kısaca değerlendirmeye çalışacağım.

U17 Erkek Milli Takımımız Dünya Kupası A Grubu’ndaki ilk maçında bugün TSİ 21.30’da Porto Riko ile karşılaşacak. İkinci maçımızı 1 Temmuz Pazar günü TSİ 21.30’da Avustralya ve gruptaki son maçımızı da 3 Temmuz Salı günü de TSİ 21.30’da Dominik Cumhuriyeti ile oynayıp, grup maçlarını tamamlayacağız. Statü gereği, grup maçları sonunda bütün takımlar bir üst tura çıkıyorlar. Bir üst turda gruplardaki sıralamalara göre takımlar; A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1 şeklinde çapraz şekilde eşleşiyorlar. Kazanan takımlar bir üst tura çıkarken, kaybeden takımlar ise klasman maçları oynayacaklar. Milli Takımımızın dereceye girmesi muhakkak bizleri sevindirecektir ama dereceden daha önemlisi dünya çapında üst düzeyde oyuncu yetiştirebilmektir. Üst turlara çıkmak, oyuncularımızın daha iyi oyuncu ve takımlara karşı oynayarak kendi eksikliklerini görme imkânı bulmalarını sağlayacağından dolayı faydalıdır.

Hazırlık Döneminde Formdaydık

Hazırlık döneminde TBF resmi sitesi ve TBF Youtube sitesinden takip edebildiğim kadarıyla, U17 Erkek Milli Takımımız 7 özel maç yaptı. Bu 7 özel maçın tamamını kazandık ve bunlardan ikisi Sırbistan’a karşı alınan farklı galibiyetlerdi. Özellikle Alperen Şengün, Atakan Erdek ve Mustafa Kurtuldum formda göründüler. Alperen Şengün, Furkan Haltalı, Tarık Sezgün, Tibet Deniz Görener ve Adem Bona ile pota altında rakiplerimize karşı üstünlük kuracağımızı düşünüyorum. Oyun kurucu pozisyonunda da başta Ömer Yasir Küçük olmak üzere iyi bir rotasyonumuz mevcut. İki numaralı (SG) pozisyonda da kadromuzda Milli Takım tecrübeleri en fazla olan iki önemli oyuncu, Mustafa Kurtuldum ve Atakan Erdek’e sahibiz. Bu takımın grupta iyi bir derece yaparak, çapraz eşleşmede avantajlı konuma geleceğini düşünüyorum. Ne kadar kaliteli maç yaparsak, bu çocukların ufuklarının gelişimi adına da o kadar iyi olacaktır. Bu takımdan birçok oyuncunun iyi bir profesyonel basketbolcu kariyeri olacağını ve A Milli Takımımıza kadar yükseleceklerin düşünüyorum. Zaten asıl önemli olanda A Milli Takım değil mi?

Banvit Rüzgârı

U17 Milli Takımımızın 12 kişilik kadrosunda yer alan 4 oyuncu (Atakan Erdek, Alperen Şengün, Furkan Haltalı ve Önder Atun) Banvit kulübü oyuncusu. Türk basketboluna kazandırdığı oyuncular için Banvit basketbol kulübümüze ne kadar teşekkür etsek azdır. Bütün Milli Takım kategorilerindeki Banvit oyuncularını dikkatle izliyorum, bu oyuncuların diğer kulüplerdeki oyunculara göre farkları nelerdir diye. Açıkça söylemeliyim ki, Banvit oyuncularının temel karakteristiğinde; üst seviyede fundamental üstünlüğü, mücadeleci olma, sertliğe karşı doğru reaksiyonu gösterme, her türlü fiziksel ve psikolojik baskıya karşı oynayabilme ve kazanma azmi dikkat çekiyor. Artık bir Banvit ekolünden söz edebiliriz, çünkü bütün Banvitli oyuncularda adeta bu özellikler olmazsa olmaz hale gelmiş. Kuşkusuz gerek kulüp yönetimi ve gerekse teknik ekip arasında çok güzel bir iletişim var. Öncelikle Banvit basketbol kulübünde altyapı oyuncusundan beklentiler, yukarıda bahsettiğim şekilde A takıma yükselme adına donanımlı hale getirme şeklinde gerçekleştiriliyor. Bandırma Kırmızı ile bu sezon TBL’de çok büyük işler başaran Sayın Ahmet Gürgen U17 Milli Takımımızın bu turnuvada antrenörlüğünü yapacak.

TBF Altyapı Milli Takımlar koordinatörümüz Sayın Fikret Doğan’ın, altyapı Milli Takım antrenör kıstasları çok yerinde ve uyguladığı bu kıstaslarla bütün Altyapı Milli Takımlarımıza çok doğru ve hak eden antrenörlerin gelmesi sağlanmış. Altyapı Milli Takımlarımızdaki antrenör seçimlerini en yakından Sakarya’da kamp yapan U18 Kız ve U16 Kız Milli Takımlarımızda görme imkanım oldu. U18 Kız Milli Takım Antrenörümüz Sayın Emre Özsarı ve ekibi, U16 Kız Milli Takım Antrenörümüz Sayın Halil Demirbilek ve ekibinin, nitelikli ve üst düzey antrenmanlarını izleyince, bir kez daha Milli Takımlarımızın en doğru kişilerin elinde olduğunu görme mutluluğu yaşadım. Bundan dolayı başta TBF yetkilileri olmak üzere, Sayın Fikret Doğan ve Sayın Zeynep Gül Ene’yi altyapı Milli Takımlarımızdaki antrenör seçimlerinden dolayı tebrik ederim.

Tecrübeli Oyuncu Sayımız Fazla

Kadroda yer alan oyuncularımızdan sadece ikisi (Çağatay Özkan ve Adem Bona) daha önce altyapı Milli Takımlarımızda hiç oynamamıştı. 6 oyuncumuz ise geçen yıl U16 Milli Takımımız ile Avrupa Şampiyonası tecrübesi yaşadılar. Bunun yanında dört oyuncumuz (Ömer Yasir Küçük, Atakan Erdek, Furkan Haltalı ve Önder Atun) TBL (Türkiye Basketbol 1. Ligi) gibi önemli bir ligde süre aldılar.

Kadroda yer alan en tecrübeli oyuncumuz kuşkusuz Anadolu Efes oyuncusu olan Mustafa Kurtuldum (49 kez Milli). Mustafa Kurtuldum 2016 ve 2017 yılarında olmak üzere iki kez U16 Avrupa Şampiyonası kadrosunda yer almış bir oyuncumuz. Aynı zamanda önemli uluslar arası basketbol sitelerinde 2001 doğumlu altyapı oyuncuları arasında Avrupa’nın en değerli ilk 25 oyuncusu arasında da gösteriliyor.

Yeni Yıldız Adayımız Ömer Yasir Küçük

Uzun yıllardan beri A Milli Erkek Takımımızda; kendi şutunu oluşturan ve takımı oynatan, hem hücum hem savunma olmak üzere çift yönlü oynayan, kriz anlarında takımda sorumluluk alan, skorer, atletik ve lider özellikli bir oyun kurucumuz olmamıştı. Son olarak Kerem Tunçeri’den sonra üst seviyede bir A Milli Takım oyun kurucusu yetiştiremediğimizden dolayı, devşirme oyuncu tercihimizi oyun kurucu pozisyonundan yana kullandık (Ali Muhammed ve Scott Jordan Wilbekin).

Bu sezon beni heyecanlandıran oyuncuların başında, belki de yıllar sonra A Milli Takımımıza basamak atlatacak oyun kurucusu olarak gördüğüm Ömer Yasir Küçük’tü. TED Ankara Kolejliler’de bu sezon hem TBL’de hem de BGL’de adeta fırtına gibi esti. Daha doğrusu Cem Akdağ yönetimindeki TED Ankara Kolejliler’de TBL’de fırtına gibi esmişti ve izlediğim her maçında beni çok heyecanlandırmıştı. Sonra antrenör değişikliği ve Cem Akdağ’ın vermiş olduğu sürelerin yarısının dahi verilmeyişi! Buna rağmen verilen her süreyi layığı ile değerlendirmesi ve henüz 16-17 yaşındayken bütün bunları başarması. Üstün yeteneklere sahip basketbolcular çok bulunmuyor, bulunanları da bizler köreltmekte çok mahiriz. Sayın Cem Akdağ gibi Türk basketbolu denildiğinde ilk akla gelen değerli antrenörlerimizin sözlerine kulak verelim ve bu değerli kişilerin gördüklerini görmeye çalışma adına çaba sarf edelim. Sayın Cem Akdağ, Ömer Yasir Küçük’ü Türk basketboluna ve hatta A Milli Takımımıza kazandırmak için ne kadar çok çaba sarf ettiyse, bunda bir bildiği var demeliyiz. Bu tecrübeli gözler yanılmazlar. Ben de Sayın Cem Akdağ’ın neden Ömer Yasir Küçük’ün üzerinde durduğunu, Ömer Yasir Küçük’ün TBL maçlarını izleyince çok iyi anladım. Ömer bu sezon Basketbol Süper Liginde orta sıralarda yer alan bir takıma gitse, çok rahat her maç 10-15 dakika süre alabilecek potansiyelde. Ömer gibi yetenekli oyuncularımızı ne kadar çabuk üst düzeydeki müsabakalarda oynatırsak, onların olgunlaşmasını da o kadar çabuk sağlarız. Hatırlarsak 1999 Avrupa Şampiyonası Finallerinde 20 yaşındaki Kerem Tunçeri’ye verilen şansı nasıl iyi değerlendirdiğini ve sonrasında da Ender Arslan ile birlikte Türk Milli Takımımızın 10-15 yıl oyun kurucu sıkıntısı yaşamadığını hatırlamalıyız. Ömer Yasir Küçük gibi oyuncular çok nadir yetişirler, bizim bu tür oyuncuları koruyarak, erkenden tecrübe kazandırmamız ve dünya çapında oyuncu haline getirmemiz gerekir.

Turnuvadan Beklentim

Turnuvadan en büyük beklentim, oyuncularımızın kazasız-belasız bir şekilde sakatlılar yaşamadan ülkemizi başarıyla temsil etmeleridir. Burada yaşayacakları tecrübeler ile gelecek basketbol yaşantıları adına önemli köşe taşları edinmeleri, olabildiğince güçlü rakiplere karşı oynayıp kendilerini test etmeleri, sürekli bir gelişim içerisinde olmaları gerektiğini görmeleri en büyük beklentimdir. Turnuvada Milli Takımımızın derece elde etmesi hepimizi mutlu edecektir. Ama daha önemlisi; iyi insan, nitelikli sporcu ve Türk basketboluna katkı sağlayacak düzeye ulaşmalarıdır. Bunlar sağlandıktan sonra, en üst hedef olan A Milli Takımımızda bu nitelikte gençlerin yetişmesi sayesinde istikrarlı başarılara kavuşacaktır.

Voleybol Kadın Milli Takımımızı, Milletler Ligi yarıfinalinde son şampiyon Brezilya’yı 3-0 yenerek finale kalmasından dolayı tebrik ediyorum. Yarın saat 14.00’de oynayacağı final maçında da Voleybol Kadın Milli Takımımıza sonsuz başarılar diliyorum.

Her şey A Milli Takımlarımız için.

 

2019 FİBA U17 DÜNYA KUPASI FİNALLERİ

A GRUBU MAÇ PROGRAMIMIZ

Tarih / Saat (TSİ)

Yer

30.06.2018 / 21.30

Santa Fe / Arjantin

01.07.2018 / 21.30

Santa Fe / Arjantin

03.07.2018 / 21.30

Santa Fe / Arjantin

Statü: Grup maçları sonunda bütün takımlar bir üst tura çıkıyorlar. Bir üst turda gruplardaki sıralamalara göre takımlar; A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1 şeklinde çapraz şekilde eşleşiyorlar. Kazanan takımlar bir üst tura çıkarken, kaybeden takımlar ise klasman maçları oynayacaklar.

 

 

U17 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN

İDARİ VE TEKNİK KADROSU

ADI SOYADI

GÖREVİ

KULÜBÜ

Fikret Doğan

Koordinatör

TBF

Nedim Yücel

İdareci

Bursaspor Durmazlar

Ahmet Gürgen

Antrenör

Bandırma Kırmızı

Rüçhan Tamsöz

Yardımcı Antrenör

Sakarya BŞB Basketbol

Alper Koç

Yardımcı Antrenör

Darüşşafaka Basketbol

Gökhan Erdoğan

Yardımcı Antrenör

İstanbul DSİ

Kağan Semih Turan

Kondisyoner

Darüşşafaka Basketbol

Barış Görgün

Doktor

-

Murat Erdem

Fizyoterapist

TBF

Özgün Öztürk

Masör

Sakarya BŞB Basketbol

 

 

2019 FİBA U17 (17 Yaş altı) Erkekler Basketbol Dünya Kupası Finalleri / Arjantin
17 Yaş altı Erkek Basketbol Takım Kadromuz
(Oyuncularımızın Kulüplerindeki Sezon İstatistikleri)

F.N

OYUNCU

DOĞUM
TARİHİ

BOY
(cm)

MİLLİLİK
SAYISI

POZİSYON

KULÜBÜ

LİG

MAÇ

SÜRE

SAYI

HR

SR

TR

ASİST

BLOK

TK

FAUL

1

Ömer Can İlyasoğlu

01.01.2001

191 cm

22

PG

Anadolu Efes

BGL

33

10:41:57

217

52

67

119

141

5

48

58

72

00:19:27

6,58

1,58

2,03

3,61

4,27

0,15

1,45

1,76

2,18

2

Tibet Deniz Görener

27.07.2002

204 cm

21

SF

Darüşşafaka Basketbol

U16 AA

6

03:06:15

133

11

36

47

12

3

6

15

10

00:31:02

22,17

1,83

6,00

7,83

2,00

0,50

1,00

2,50

1,67

4

Ömer Yasir Küçük

26.01.2001

186 cm

27

PG

TED Ankara Kolejliler

TBL

31

06:51:58

144

16

35

51

57

0

14

38

34

00:13:17

4,65

0,52

1,13

1,65

1,84

0,00

0,45

1,23

1,10

BGL

28

15:03:36

613

27

104

131

150

1

67

142

66

00:32:16

21,89

0,96

3,71

4,68

5,36

0,04

2,39

5,07

2,36

7

Mustafa Kurtuldum

10.05.2001

194 cm

49

SG

Anadolu Efes

BGL

32

13:02:29

459

31

64

95

76

5

47

58

77

00:24:27

14,34

0,97

2,00

2,97

2,38

0,16

1,47

1,81

2,41

9

Kerem Öztürk

16.04.2001

186 cm

36

PG

New Hampton School

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

10

Atakan Erdek

26.06.2001

186 cm

40

SG

Banvit

TBL

33

04:09:35

48

3

7

10

14

0

5

8

20

00:07:34

1,45

0,09

0,21

0,30

0,42

0,00

0,15

0,24

0,61

BGL

30

13:05:05

353

28

66

94

87

3

37

56

46

00:26:10

11,77

0,93

2,20

3,13

2,90

0,10

1,23

1,87

1,53

11

Alperen Şengün

25.07.2002

204 cm

16

PF

Banvit

U16 AA

6

03:16:05

145

36

51

87

26

8

16

31

12

00:32:41

24,17

6,00

8,50

14,50

4,33

1,33

2,67

5,17

2,00

12

Furkan Haltalı

02.12.2002

207 cm

19

C

Banvit

TBL

6

01:01:42

8

4

9

13

1

0

2

0

13

00:10:17

1,33

0,67

1,50

2,17

0,17

0,00

0,33

0,00

2,17

U16 AA

6

02:28:41

99

28

40

68

5

2

5

16

20

00:24:47

16,50

4,67

6,67

11,33

0,83

0,33

0,83

2,67

3,33

15

Tarık Sezgün

17.04.2001

208 cm

26

C

Anadolu Efes

BGL

28

06:57:34

157

41

58

99

15

7

5

28

62

00:14:55

5,61

1,46

2,07

3,54

0,54

0,25

0,18

1,00

2,21

17

Önder Atun

22.05.2001

191 cm

4

SG

Banvit

TBL

3

00:06:47

5

0

0

0

1

0

0

0

0

00:02:16

1,67

0,00

0,00

0,00

0,33

0,00

0,00

0,00

0,00

BGL

28

05:23:31

86

9

22

31

20

1

25

15

16

00:11:33

3,07

0,32

0,79

1,11

0,71

0,04

0,89

0,54

0,57

19

Çağatay Özkan

09.07.2001

198 cm

-

SF

Pınar Karşıyaka

BGL

29

06:33:32

119

25

51

76

21

11

13

36

49

00:13:34

4,10

0,86

1,76

2,62

0,72

0,38

0,45

1,24

1,69

34

Adem Bona

28.03.2003

206 cm

-

PF

İstanbul Basket

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

GENEL ORTALAMALAR

16,67
Yıl

196,75
cm

26
kez

-

-

-

299

91:48:47

2586

311

610

921

626

46

290

501

497

00:18:25

8,65

1,04

2,04

3,08

2,09

0,15

0,97

1,68

1,66

Açıklamalar:
1) Kısaltmaların açıklaması:
TBL: Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi, BGL: Basketbol Erkekler Gençler Ligi, U16 AA: 16 yaş altı Türkiye Altyapı Erkekler Finalleri
2) Nijerya asıllı Adem Bona Türk vatandaşlığına geçmiştir. Adem Bona, 16 yaşından önce Türk vatandaşlığına geçtiği için bundan sonraki süreçte devşirme oyuncu statüsünde değil, Türk oyuncu statüsünde oynayacaktır.
3) Kerem Öztürk'e ait istatistiklere net olarak ulaşılamadığı için, istatistik kısmı boş bırakılmıştır.
4) TBF resmi sitesinde, U16 AA altyapı Türkiye Şampiyonası Finallerine ait istatistiklere ulaşılıyorken, U18 AA altyapı Türkiye Şampiyonası Finalleri istatistiklerine henüz ulaşılamamaktadır.

 

 

KADRODA YER ALAN OYUNCULARIMIZIN MİLLİ TAKIM TURNUVA KARNESİ

Forma
No

ADI SOYADI

DOĞUM
TARİHİ

KULÜBÜ

2016

2017

TOPLAM

1

Ömer Can İlyasoğlu

01.01.2001

Anadolu Efes

-

U16

U16: 1

2

Tibet Deniz Görener

27.07.2002

Darüşşafaka Basketbol

-

-

-

4

Ömer Yasir Küçük

26.01.2001

TED Ankara Kolejliler

-

U16

U16: 1

7

Mustafa Kurtuldum

10.05.2001

Anadolu Efes

U16

U16

U16: 2

9

Kerem Öztürk

16.04.2001

New Hampton School /ABD

-

U16

U16: 1

10

Atakan Erdek

26.06.2001

Bandırma Kırmızı

-

U16

U16: 1

11

Alperen Şengün

25.07.2002

Banvit

-

-

-

12

Furkan Haltalı

02.12.2002

Banvit

-

-

-

15

Tarık Sezgün

17.04.2001

Anadolu Efes

-

U16

U16: 1

17

Önder Atun

22.05.2001

Banvit

-

-

-

19

Çağatay Özkan

09.07.2001

Pınar Karşıyaka

-

-

-

34

Adem Bona

28.03.2003

İstanbul Basket

-

-

-

AÇIKLAMALAR:
1) Avrupa alt yapı basketbol turnuvaları 2004 yılından itibaren her yıl; U16, U18, U20 olarak düzenlenmeye başlamıştır.
2) FİBA U17 Erkekler Basketbol Dünya Kupası Finallerine, 2016 ve 2018 yılları olmak üzere iki kez katılma başarısı gösterdik.

 

 

HAZIRLIK DÖNEMİNDE OYNADIĞIMIZ ÖZEL MAÇLAR

TARİH

ÜLKE

SONUÇ

RAKİP ÜLKE

YER

SKORERLER

08.06.2018

Türkiye

71

69

Çek Cumhuriyeti

Fransa

Alperen Şengün 13 sayı- 8 ribaunt- 2 asist, Mustafa Kurtuldum 13 sayı- 4 ribaunt- 1 asist, Atakan Erdek 10 sayı- 1 ribaunt ve Furkan Haltalı da 7 sayı- 9 ribaunt

09.06.2018

Türkiye

86

64

Mısır

Fransa

Önder Atun 19 sayı- 1 ribaunt- 1 asist, Atakan Erdek 16 sayı- 3 ribaunt- 3 asist ve Alperen Şengün de 9 sayı- 9 ribaunt

10.06.2018

Türkiye

75

73

Fransa

Fransa

Atakan Erdek 19 sayı- 1 ribaunt- 2 asistle oynarken, Mustafa Kurtuldum 13 sayı- 3 ribaunt ve Alperen Şengün de 11 sayı- 8 ribaunt- 3 asist

13.06.2018

Türkiye

80

58

Sırbistan

Sırbistan

Alperen Şengün 24 sayı- 9 ribaunt- 2 asistle oynarken, Atakan Erdek 19 sayı- 2 rbaunt- 3 asist ve Mustafa Kurtuldum da 17 sayı- 7 ribaunt- 2 asist

14.06.2018

Türkiye

78

52

Sırbistan

Sırbistan

Ömercan İlyasoğlu 18 sayı- 2 ribaunt- 5 asist, Mustafa Kurtuldum 16 sayı- 5 ribaunt- 2 asist, Alperen Şengün 9 sayı- 11 ribaunt ve Tarık Sezgün de 7 sayı- 13 ribaunt

20.06.2018

Türkiye

86

56

Makedonya (U18)

Türkiye

Atakan Erdek 19 sayı- 4 ribaunt- 3 asistle oynarken, Alperen Şengün 14 sayı- 12 ribaunt ve Mustafa Kurtuldum da 14 sayı- 2 ribaunt- 2 asist

21.06.2018

Türkiye

87

56

Makedonya (U18)

Türkiye

Mustafa Kurtuldum 14 sayı- 2 ribaunt- 2 asist, Ömer Can İlyasoğlu 11 sayı- 2 ribaunt- 6 asist, Tibet Deniz Görener 10 sayı- 6 ribaunt- 1 asist ve Tarık Sezgün de 10 sayı- 5 ribaunt

 

 

17 YAŞALTI ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN

DÜNYA KUPASINDA OYNADIĞI BÜTÜN MAÇLAR

S

TARİH

TAKIM

SKOR

RAKİP ÜLKE

YER

ORGANİZASYON ADI

1

23.06.2016

Türkiye

71

61

Mısır

İSPANYA

2016 FİBA U17 (17 yaşattı)

Erkekler Dünya Basketbol

Şampiyonası Finalleri

2

24.06.2016

Türkiye

66

84

ABD

3

26.06.2016

Türkiye

76

56

Tayvan

4

28.06.2016

Türkiye

77

58

Mali

5

30.06.2016

Türkiye

80

74

Kanada

6

01.07.2016

Türkiye

83

79

İspanya

7

03.07.2016

Türkiye

56

96

ABD

 

 

U17 (17 YAŞALTI) ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ

TURNUVA

EV SAHİBİ

O.M

G

M

A.S

Y.S

Av.

1

2016 FİBA U17 (17 yaşattı)

Erkekler Dünya Basketbol

Şampiyonası Finalleri

İspanya

7

5

2

509

508

+1

GENEL ORTALAMA

-

% 71,43

% 28,57

72,71

72,57

+0,14

O.M: Oynanılan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

Yorumlar Okunma: 3502