antalya escort  Ufuk Sarıca meselesi üzerine (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Ufuk Sarıca meselesi üzerine (İlker Yıldız)

06-07-18 10:04
A Milli Erkek Basketbol Takımımız, 2019 Basketbol Dünya Kupası Elemeleri 1. Tur B Grubu son iki maçında Ankara’da sırasıyla önce Ukrayna’yı 80-66 ve sonrada İsveç’i 77-52’lik skorlarla mağlup ederek, grubunu lider tamamlamayı başardı. 2. Tur I Grubunda ise; İspanya, Karadağ ve Slovenya ile hem kendi sahamızda hem de deplasmanda oynayacağımız maçlar neticesinde, 2019 Çin’de yapılacak Basketbol Dünya Kupasına katılmak için mücadele vereceğiz. 2. Tur maçları çok kısa süre sonra, 2018 Eylül ayında başlayacak ve çok zorlu bir maç trafiği bizi bekliyor.

A Milli Takımımızın 1. Turu grup lideri olarak bitirip, 2. Tur grup maçları öncesi küçük de olsa bir avantaj yakalamasının mutluluğunu keyifle yaşayamadan, maalesef yine bir krizin eşiğine geldik. Grup liderliği sevincini yaşamayı en çok hak eden isimlerin başında, A Milli Erkek Basketbol Takımımızın ve Beşiktaş Sompo Japan Kulübümüzün Başantrenörü Sayın Ufuk Sarıca gelmektedir. Ama maalesef Beşiktaş Kulübü yöneticilerinin, Sayın Ufuk Sarıca’nın hem A Milli Erkek Basketbol Takımımızı hem de Beşiktaş Basketbol Takımımızı çalıştırmasına sıcak bakmadıklarıyla ilişkin açıklamalar gelmeye başladı. Henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte, Sayın Ufuk Sarıca’nın Milli Takımımızın başında geçen 1,5 yıllık süreçten sonra bu açıklamaların gelmesi üzücü bir durumdur. Çünkü, sözleşme imzalanırken ilk aşamadan itibaren kulüp yöneticilerinin ileride değiştirmeyecekleri düşüncelerini net bir şekilde ifade etmeleri gerekirdi. Şimdi hem istikrarın korunması (sürekli teknik heyetin değişmesi en çok A Milli Takımımıza zarar vermektedir) hem de yaklaşan Basketbol Dünya Kupası 2. Tur Eleme Maçları öncesi, Sayın Ufuk Sarıca’nın A Milli Takımımızın başında kalması gerektiğini düşünüyorum. Değerli Beşiktaş yönetiminin, Sayın Ufuk Sarıca’nın kulüp ile ilgili geleceğini tekrardan ele alacaklarından, bu değerli antrenörümüzün Beşiktaş’ımıza ve Türk basketbolumuza kattığı değerleri göz önünde bulunduracaklarından eminim.

Amaç ve Faaliyetler

Beşiktaş Jimnastik Kulübümüzün Tüzüğü’nün “Amaç ve Faaliyetler” kısmının 5. maddesinde aynen şu ifadeler yer almaktadır:

“Beşiktaş Jimnastik Kulübü, bir spor kulübüdür. Organlarındaki bütün görevler gönüllülük esası ile ücret alınmaksızın yapılır. Kulübün amaçları; Büyük Önder Atatürk'ün hedef gösterdiği doğrultuda “zeki, çevik ve ahlaklı” sporcular yetiştirmek, sporun evrensel değerleri olan sevgi, dostluk ve barış ilkeleri etrafında gençleri spora yöneltmek ve onlara spor yapma olanağı sağlamak, Türk sporunun gelişmesine ve ulusal takımların başarısına katkı sağlamak, beden eğitimi ile ilgili her türlü spor kolu ile amatörce, izin verilen spor dallarında profesyonelce uğraşmak, Beşiktaşlılık sevgisini yaymak ve tabanı genişletmek, üyelerin sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamak, üyeler ile taraftar ve sporcular arasında sevgi ve dayanışmayı geliştirmek, spor ve eğitimle ilgili her dereceden spor okulları ve diğer genel eğitim kurumları açmaktır”.

Yine bu amaçları gerçekleştirmek için; … “i. Kulüpte spor yapmış ve sporu kulüpte bırakmış, kulübü yurt içinde ve yurt dışında başarıyla temsil etmiş, sporcu iken veya sporu bıraktıktan sonra sağlık veya başka nedenlerle zor duruma düşmüş sporcularına sahip çıkar ve gerekli desteği sağlar.” ifadesi yer almaktadır. Sayın Ufuk Sarıca’nın geçmişte hem sporcu olarak hem de şimdi antrenör olarak Beşiktaş Kulübü ile kuvvetli bir bağının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. O zaman Beşiktaş Kulübünün, tam da Basketbol Erkek Milli Takımımızın başarısı ile birlikte, spor vasıtasıyla toplumsal bütünleşmeyi arttırdığımız bugünlerde, Sayın Ufuk Sarıca’ya daha da sahip çıkması gerekmez mi?

Başarı Kıstası Türk Sporuna Katkıyla Ölçülür

Beşiktaş Jimnastik Kulübümüzün resmi internet sitesinde yer alan “Tarihçe” kısmındaki “Başarılar Bölümü”nde; “Türk Milli Takımı'nı temsil hakkı verilen tek takım ve ambleminde AY-YILDIZ olan tek Kulüp olma gururu” ifadelerine, kulüp başarılarının en önünde yer verildiğini görüyoruz. Maalesef bu nasıl bir çelişkidir ki kulüp başarısı olarak; “Türk Milli Takımı’nı temsil hakkı verilen tek takım” ve “ambleminde AY-YILDIZ olan tek kulüp” olmayla övünen bir kulüp yöneticileri, bugünlerde kendi basketbol antrenörlerine; “ya kulüp ya A Milli Takım” şeklinde bir şartlandırmada bulunuyorlar! Hem Beşiktaş basketbol takımımızın hem de A Milli Erkek Basketbol Takımımızın antrenörlüğünü yapan, ülkemizin basketbol adına yetiştirdiği sayılı değerlerinden birisi olan Sayın Ufuk Sarıca’ya, “ya kulüp ya Milli Takım” dayatmasını doğru bulmuyorum. Hatta kimi söylentilere göre bazı yöneticilerin, B planı adına başka antrenörlerle görüşmeye hazırlandığı bile söyleniliyor. Bu da etik bir yaklaşım olmasa gerek!

Beşiktaş Sevgisi, Milli Takımlarımızın Başarısına Katkıyla Anlamlı Hale Gelir

Ülkemizin güzide kulüplerinden Beşiktaş’ımızın değerli yöneticilerine seslenmek istiyorum: Ufuk Sarıca meselesi, sadece basit bir antrenör-kulüp meselesi değildir. Bu ilerleyen yıllarda kulübünüzü de töhmet altında bırakacak olumsuz bir davranıştır. Nasıl haklı olarak kulüp başarılarındaki maddeler arasında; “Türk Milli Takımı'nı temsil hakkı verilen tek takım” ve “ambleminde AY-YILDIZ olan tek Kulüp” olma gururu yer alıyorsa, bundan sonra da hem basketbol takımınızı hem de A Milli Erkek Basketbol Takımımızı çalıştıran antrenöre sahip olmanın da gururunu tarih yazacaktır. Kulüp amaçlarınızın arasında; “Beşiktaş sevgisini yayma, Türk sporunun gelişmesine ve ulusal takımların başarısına katkı sağlamak” olduğunun bilincinde olarak; Milli Takımımızın başarısına gerek oyuncu, gerekse antrenör desteğiyle katkı sağlayarak, Beşiktaş sevgisini yayacağınızı unutmayınız.

Milli Takımlarımız Öncelik Olmalıdır

Bir Türk antrenörünün, A Milli Takımımızın başında olması gurur duyulacak bir durumdur. Kulüplerimiz nasıl Milli Takımlarımıza oyuncu verdiğinde bunu çoğunlukla resmi sitelerinde gururla duyuruyorlarsa (sonuna kadar gurur vesilesi yapmada haklıdırlar), en az bir o kadar da Milli Takımlara antrenör gönderdiklerinde gurur duymalıdırlar. Demek ki bu küplerimiz en doğru antrenörlerle çalışıyorlar ki, bu antrenörleri Milli Takımlarımızda da görev alabiliyorlar. Bütün kulüplerimizin öncelikli amacı, tıpkı güzide kulübümüz olan Beşiktaş JK gibi; “Türk sporunun gelişmesine ve ulusal takımların başarısına katkı sağlamak” olmalıdır. Bu ifadelerin geçerliliği; sadece sözde değil, uygulamada da gerçekleştirmekle sağlanılacaktır.

Ufuk Sarıca, Genel Anlamda Beşiktaş’ta Başarılı

Beşiktaş JK yöneticilerinin bu düşüncelerinin temelinde, Sayın Ufuk Sarıca’nın hem A Milli Erkek Basketbol Takımımızı hem de Beşiktaş Sompo Japan takımımızı çalıştırmakta zorlandığını ve gerektiği şekilde kulüp takımına odaklanamadığı düşüncesi hâkim olmuş olabilir. Ama biz bunu, Ufuk Sarıca yönetiminde son iki sezondaki Beşiktaş Basketbol Takımı ile önceki iki sezondaki Beşiktaş’ın sezon istatistiklerini karşılaştırarak somut bir şekilde açıklayabiliriz.

Ufuk Sarıca öncesindeki iki sezonda Beşiktaş Basketbol Takımı Play-Off’lara dahi kalma başarısı gösterememişken, Ufuk Sarıca yönetimindeki Beşiktaş Basketbol Takımı ise biri final olmak üzere iki sezonda da Play-Off’lara kalma başarısı göstermiştir. Üstelik bu sezon Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligini, birçok oyuncusunun sakatlıkla boğuşmasına rağmen 4. sırada bitirmeyi de başarmıştır. Ufuk Sarıca döneminde Beşiktaş Sompo Japan ligde oynadığı maçlarda %68,06 (72 maçta 49 galibiyet) galibiyet yüzdesi yakalarken, öncesindeki iki sezonda ise sadece %50 (60 maçta 30 galibiyet) galibiyet yüzdesi yakalamıştı. Ufuk Sarıca yönetimindeki Beşiktaş Basketbol Takımının, galibiyet yüzdesinde %18 gibi ciddi bir artış yakaladığını görmekteyiz.

Lig istatistikleri dışında, Ufuk Sarıca yönetimindeki Beşiktaş Sompo Japan’ın, FIBA Şampiyonlar Ligi’nde son iki sezon toplamında 32 maçta; 22 galibiyet, 9 mağlubiyet ve 1 beraberlik gibi çok iyi istatistikler (%68,75 galibiyet oranı) elde ettiğini görüyoruz. Bu istatistiklerden gördüğümüz gibi Ufuk Sarıca ve ekibi, Beşiktaş Basketbol Takımına bir değil daha fazla basamak atlatmıştır.

En Büyük Başarısızlığı 

Ufuk Sarıca’nın illa bir başarısızlığından dem vurulacaksa, bunun FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda Almanya temsilcisi Medi Bayreuth’a (84-84 ve 76-81) elenmesi olarak söyleyebiliriz. Fakat, Medi Bayreuth’a (Almanya Ligi BBL normal sezonunu 6. sırada bitirdi) elenmeyi, A Milli Basketbol Takımımızın maç trafiğine bağlamak doğru olmaz. Çünkü Milli Takımımızın Şubat dönemi maçlarından Son 16 Turu'ndaki Beyreuth maçlarına hazırlanmak için yeterli süre vardı. Her takımın formsuz bir döneme yakalanıp, en kritik maçları kaybettiği anlar olmuştur. Bunu sporda olağan karşılanabilecek bir durum olarak görebiliriz. Gerek FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda oynanan Medi Bayreuth’a maçı, gerekse Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi Play-Off maçları, A Milli Basketbol Takımımızın maç dönemiyle bağlantı kurulamayacak kadar uzak zamanlarda gerçekleşmiştir. Beşiktaş Sompo Japan’ın, Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi çeyrek finalinde elendikleri Banvit’in; FIBA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynadığını ve ligde yarı final serisinde Fenerbahçe Doğuş’a karşı gösterdiği başarılı mücadeleyi hatırlatmaya bilmem gerek var mı?

Oyuncu Gelişimlerini Sağlama

Bir antrenörü değerli kılan en önemli özelliklerinden birisi de oyuncuların gelişimlerini sağlamasıdır. Ülkemizde bu açıdan en başarılı olan antrenörlerin başında kuşkusuz Ufuk Sarıca gelmektedir. Beşiktaş Sompo Japan’da son iki sezonda; Sertaç Şanlı, Erkan Veyseloğlu ve Kenan Sipahi; önceki sezonlarda Pınar Karşıyaka’da; Boby Dixon (Ali Muhammed), Barış Hersek ve Muhammed Mustafa Baygül gibi birçok oyuncunun, Ufuk Sarıca ile birlikte basketbollarında ciddi basamak atlamaları olduğunu görmekteyiz. Semih Erden bu sezon adeta tekrardan basketbola dönmüşse ve A Milli Basketbol Takımımızın son oynadığı maçlarda iyi performanslar sergilemişse, bunda kuşkusuz Sayın Ufuk Sarıca’nın büyük katkılarının olduğunu göz ardı edemeyiz.

A Milli Takım ile Kulüp Takımını Birlikte Çalıştıran Antrenörler Çoğunlukta

Sadece ülkemizde Ufuk Sarıca’nın değil, birçok ülkenin başındaki başantrenörlerin, hem A Milli Basketbol Takımlarını hem de kulüp takımlarını çalıştırdıklarını görüyoruz. Bu antrenörlerden kısaca örnekler verecek olursak; Vincent Collet (Fransa / Strasbourg), Ivica Skelin (Hırvatistan / Split), Romeo Sacchetti (İtalya / Vanoli CR), Dainius Adomaitis (Litvanya / Neptunas), Ilias Zouros (Gürcistan / Budocnost), Aleksandar Djordjevic (Sırbistan / B.Muenchen), Thanasis Skourtopoulos (Yunanistan / G.Larissa-Faros) ve Dusko Vujosevic (Bosna Hersek / Limoges) olarak sayabiliriz. Daha birçok ülke Basketbol Milli Takımının başındaki antrenörlerin, aynı zamanda kulüp takımı da çalıştırdıklarını görüyoruz. Hatta A Milli Takım çalıştırıp da kulüp takımı çalıştırmayan antrenörlerin azınlıkta kaldığını bile söyleyebiliriz.

Beşiktaş Kulübü yöneticilerinin birçoğu hem kendi mesleklerini, hem de kulüpteki yöneticiliklerini başarıyla birlikte yürütebiliyorlarsa; A Milli Takımımızın başantrenörünün de yöneticilerimiz gibi layığıyla her iki görevi başarıyla yerine getirebilecek donanım ve sorumluluğa sahip olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kulüp takımı çalıştırmak, antrenörlük ritimlerini de yakalayabilme adına önemlidir. Antrenörlükte oyunculuk gibi adeta ritim yakalama işidir. Sayın Ufuk Sarıca, ne kadar çok maç tecrübesi yaşar ve ne kadar üst düzey oyuncuyla antrenman çalışması yaparsa, o kadar formda olacaktır. Böylece hem Beşiktaş’a hem de Milli Takımımıza daha çok fayda sağlayacaktır.

Türk sporuna gerek kişiliği ve gerekse başarılı kulüp başkanlığı ile örnek olmaya devam eden, Beşiktaş Kulübü Başkanı Sayın Fikret Orman ve değerli Beşiktaş Kulübü yöneticilerinin, Ufuk Sarıca ile ilgili en doğru kararı vereceklerinden eminim. Kuşkusuz Sayın Fikret Orman ve yöneticilerimiz de, Beşiktaş’ımızın elde ettiği başarılarla, Türk sporuna katkı sunma çabası içerisindedirler. Değerli Beşiktaş Kulübü yöneticilerinin, Sayın Ufuk Sarıca ile ilgili alacağı karar ne olursa olsun, bunun sonunda kazanan Türk basketbolu olsun.

Her şey A Milli Takımlarımız için.

 

 

UFUK SARICA'NIN SON İKİ SEZON BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN TAKIMI İLE LİG İSTATİSTİKLERİ
(Ufuk Sarıca'nın, A Milli Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörü Olduğu Tarih: 14.01.2017)

SEZON

TAKIM

STATÜ

SIRALAMA

MAÇ

GALİBİYET

GALİBİYET
(%)

MAĞLUBİYET

MAĞLUBİYET
(%)

ATTIĞI
SAYI

ATTIĞI
SAYI
(ORT)

YEDİĞİ
SAYI

YEDİĞİ
SAYI
(ORT)

AVERAJ

2016-2017

BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN

Normal Sezon

2

30

24

80,00%

6

20,00%

2487

82,90

2197

73,23

290

Play-Off

-

10

5

50,00%

5

50,00%

780

78,00

743

74,30

37

Sezon Toplamı

Final

40

29

72,50%

11

27,50%

3267

81,68

2940

73,50

327

2017-2018

BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN

Normal Sezon

4

30

20

66,67%

10

33,33%

2288

76,27

2170

72,33

118

Play-Off

-

2

0

0,00%

2

100,00%

152

76,00

162

81,00

-10

Sezon Toplamı

Çeyrek Final

32

20

62,50%

12

37,50%

2440

76,25

2332

72,88

108

SON İKİ SEZON GENEL TOPLAMI

72

49

68,06%

23

31,94%

5707

79,26

5272

73,22

435

Açıklama: Ufuk Sarıca, TBF tarafından 14.01.2017 tarihinde A Milli Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörlüğüne getirilmiştir. Bu tarihten önce Ufuk Sarıca yönetimindeki Beşiktaş Sompo Japan, 2016-2017 Türkiye Basketbol Süper Liginde; Pınar Karşıyaka, Galatasaray Odeabank ve Fenerbahçe olmak üzere üç mağlubiyet almıştı. 2016-2017 Türkiye Basketbol Süper Liginde normal sezonda aldığı 6 mağlubiyetin 3’ünü A Milli Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörü olmadan önce almıştı.

UFUK SARICA'DAN ÖNCEKİ İKİ SEZON BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN TAKIMININ LİG İSTATİSTİKLERİ

SEZON

TAKIM

STATÜ

SIRALAMA

MAÇ

GALİBİYET

GALİBİYET
(%)

MAĞLUBİYET

MAĞLUBİYET
(%)

ATTIĞI
SAYI

ATTIĞI
SAYI
(ORT)

YEDİĞİ
SAYI

YEDİĞİ
SAYI
(ORT)

AVERAJ

2014-2015

BEŞİKTAŞ INTEGRAL FOREX

Normal Sezon

9

30

15

50,00%

15

50,00%

2357

78,57

2380

79,33

-23

Play-Off

Play-Off'a kalamadı

2015-2016

BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN

Normal Sezon

9

30

15

50,00%

15

50,00%

2425

80,83

2450

81,67

-25

Play-Off

Play-Off'a kalamadı

UFUK SARICA ÖNCESİ SON İKİ SEZONUN GENEL TOPLAMI

60

30

50,00%

30

50,00%

4782

79,7

4830

80,5

-48

 

Yorumlar Okunma: 5095

izmir escort bursa escort türk pornosu izmir escort escort izmir bursa escort izmir escort