U20 Erkekler Avrupa Şampiyonası Başlarken (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

U20 Erkekler Avrupa Şampiyonası Başlarken (İlker Yıldız)

13-07-18 21:52

17 yaş altı (U17) Erkekler Basketbol Dünya Kupası (30 Haziran-8 Temmuz, Arjantin) ve 20 yaş altı (U20) Kızlar B Ligi Avrupa Basketbol Şampiyonası’ndan (7-15 Temmuz, Romanya) sonra, 20 yaş altı Erkekler A Ligi Avrupa Basketbol Şampiyonası da 14-22 Temmuz tarihleri arasında Almanya’nın Chemnitz şehrinde başlayacak. U17 Erkek Basketbol Milli Takımımız Dünya Kupasını 5. sırada tamamla başarısı gösterirken, U20 Kız Basketbol Milli Takımımız ise maalesef B Ligi Avrupa Şampiyonası’nda gruptan çıkamayarak, bizlere büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. U20 Kız Milli Takımımızın A Ligine çıkamaması, kadın basketbolumuzda oyuncu yetiştirmekte yaşanan zorlukların adeta bir göstergesi oldu. Her ne kadar Şampiyonaya 1999 ve 2001 doğumlu oyuncuların ağırlıkta olduğu çok genç bir kadroyla katılmış olmamıza rağmen, ne olursa olsun A Ligine çıkmayı başarmalıydık. İnci Güçlü ve Meltem Yıldızhan’ın olmaması bir mazeret teşkil etmemeli. Gelecek yıl Türk kadın basketbolu adına ümit bağladığımız bu oyuncular maalesef A Liginde oynayamayacaklar ve yaş kategorisinde Avrupa’nın en iyi oyuncuları ile kendilerini kıyaslama imkânından mahrum kalacaklar. Umarım U18 Kız Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası’nda B Liginden A Ligine çıkmayı başarır, U16 Kız Milli Takımımızda A Ligi Avrupa Şampiyonasındaki performansıyla gelecek adına bizleri ümitlendirir. Altyapı oyuncularımız, ne kadar iyi takımlarıyla ve ne kadar üst düzey oyuncularla oynayarak turnuva tecrübesi yaşarlarsa, gelişimleri açısından o kadar faydalı olacağından şüphem yok.

 
Hazırlık Dönemi 
20 yaş altı Erkek Basketbol Takımımızın 26 kişilik geniş aday kadrosu 24 Mayıs tarihinde açıklanmıştı. TBF resmi sitesinden takip edebildiğim kadarıyla, çalışmalara başlandığı süreçten itibaren, U20 Milli Takımımızın 10 özel maç yaptığını görüyoruz. Bu 10 özel maçın 8’ini kazanırken, sadece 2’sinde mağlubiyetle ayrıldık. Millilerimiz hazırlık döneminde yurt dışında Ukrayna ve İtalya’da turnuvalara katılırken, son olarak da ülkemizde bu yaş kategorinde Avrupa’nın en prestijli turnuvası olan Turgut Atakol Turnuvasına katıldı. 

İtalya’nın Domegge Di Cadore şehrindeki Meneghin Turnuvasında (22-24 Haziran) sırasıyla; Slovenya, Hollanda ve ev sahibi İtalya’yı yenerek şampiyon olmayı başardık. Ülkemizde 3-7 Temmuz tarihlerinde yapılan 23. Turgut Atakol Turnuvası’nda ise ikinci olduk. Genel olarak Milli Takımımızın iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini söyleyebiliriz. Turgut Atakol Turnuvası’nda farklı öndeyken kaybedilen Sırbistan maçında ortaya konan oyun umarım bizim için iyi bir ders olmuştur.

Hazırlık dönemi sürecinde oynanan özel maçlarda; Şehmus Hazer, Onuralp Bitim ve Alp Karahan formda gözüktüler. İki numaralı pozisyonda (SG) alternatifi çok olan bir kadro yapısına sahipken; başta oyun kurucu (PG) olmak üzere, uzun forvet (PF) pozisyonunda turnuva boyunca sıkıntı yaşayabileceğimizi düşünüyorum. Ersan İlyasova’dan sonra bir türlü uzun forvet (PF) pozisyonunda üst düzey oyuncu çıkaramadık. Altyapı Milli Takımlarımızda, A Milli Takımlarımızın hangi pozisyonda oyuncu ihtiyacı varsa, o pozisyonda oyuncu yetiştirme anlamında (mümkünse aynı anda birkaç pozisyonda oynayabilen oyuncu yetiştirilmeli) daha yoğun çaba gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Altyapı Milli Takımlarımız ile A Milli Takımlarımız arasında muhakkak irtibat kurulmalı ve eksik bölgeler için oyuncu yetiştirmeye özellikle yoğunlaşılmalıdır.

Kadro Değerlendirmesi
U20 Milli Takımımızın geniş aday kadrosu açıklandığında, gelecekte çok şeyler beklediğimiz NCAA oyuncumuz Ömer Faruk Yurtseven (1998) ve bu sezon hem Tahincioğlu Basketbol Erkekler Süper Ligi’nde gösterdiği performans hem de BGL (Basketbol erkekler Gençler Ligi) final-four’unun MVP’si olan Anadolu Efes’li oyuncumuz Yiğitcan Saybir (1999)’de yer alıyordu. Ancak her iki oyuncumuzda maalesef U20 Avrupa Basketbol Şampiyonasındaki kadromuzda çeşitli nedenlerden dolayı yer alamayacaklar. Bu iki oyuncumuzu hem kendi yaş grubundaki durumlarını mukayese yapma adına hem de son durumlarını görme adına, bu turnuvada izlemeyi heyecanla bekliyordum. Umarım bu oyuncularımızı bundan sonraki turnuvalarda A Milli Basketbol Takımımızda başarıyla yer aldıklarını görürüz.

Turnuvada yer alacak olan 12 kişilik kadromuzdaki oyuncularımızın çoğu TBSL (Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi)’de süre almış olan oyunculardan oluşuyor. Darüşşafaka oyuncusu Berkay Bayar (1999) sezonu sadece BGL (Basketbol erkekler Gençler Ligi)’de geçiren oyuncumuz olarak dikkat çekiyor. Kadroda yer alan oyuncular arasında bu sezon TBSL’de en çok süre alan ve yılın en çok gelişme kaydeden oyuncusu Banvit’ten Şehmus Hazer oldu. Alt yapı Milli Takımlarımızda en çok turnuva tecrübesi yaşayan oyuncumuz ise 5 turnuva ile Ragıp Berke Atar olurken, onu 4 turnuva ile Ömer Utku Al izledi. Şu ana kadar alt yapı Milli takımlarımız ile herhangi bir turnuva tecrübesi yaşamamış tek oyuncumuz ise Darüşşafaka’dan Berkay Bayar oldu.

Kulüplere Göre Oyuncu Dağılımı
U20 Erkek Basketbol Milli Takımımızın, Avrupa Şampiyonası kadrosuna en çok oyuncu veren, 3’er oyuncuyla Anadolu Efes ve Banvit kulüplerimiz oldular. Pınar Karşıyaka 2 oyuncu verirken; TED Ankara Kolejliler, Beşiktaş Sompo Japan, Tofaş ve Darüşşafaka’da 1’er oyuncusu kadroda yer aldı. Fenerbahçe ve Galatasaray gibi köklü kulüplerimizden aday kadroda oyuncunun yer almamsı ayrıca üzerinde durulması gereken bir durum.


Teknik Ekip
Öğrenme ve farklı açılardan bakabilme, sürekli bir süreçtir. Her alanda nitelikli ürünler ortaya getirebilmek için, nitelikli eleştirilere de ihtiyaç vardır. Yazılarıma değerli yorumlarını katan herkese tek tek şükranlarımı sunarım. Onların sayesinde tutkunu olduğum basketbolu daha da derinlikli görmeyi başarabiliyorum. Her daim değerli yorumlarınıza muhtaç olduğumu, sizlerin düşüncelerinizin de bu satırların yazılmasına önemli katkıda bulunduğunu bilmenizi isterim. 

“Dünyanın "1" numarası olabiliriz” başlıklı yazıma, değerli okuyucularımız tarafından ufuk açıcı yorumların yapıldığını görmek, şahsım adına mutluluk vericiydi. Yazıma yapılan yorumlardan birinde geçen bir cümle, altyapı Milli Takımlarımızdaki teknik ekip ile ilgili düşüncelerimi gözden geçirmemi sağladı.

Yazı şöyleydi; “Kadın U20 takımı için yazdığınız bir yazıyı okudum ve büyük bir hata yaptığınızı gördüm ama turnuva başladığı için yazmadım. U20 için çok tecrübeli bir ekip kuruldu dediniz. A liginde tecrübe yaşamış başarı yakalamış hocaları U20 içinde tecrübeli kabul ettiniz. Tanımadıkları jenerasyon, henüz yaşamadıkları bir atmosfer, görmedikleri rakipler ve henüz A Division mücadelesi yapmadılar ve siz tecrübeli diyerek alt yapı için hatalı düşünceniz olduğunu gösterdiniz. Amerika neden Don Showalter seçiyor veya U17-U19 koçlarını Amerika nereden seçiyor incelemiyorsunuz. Mesela çok iyi hoca diye WNBA koçu getirmezler, yanlış hatırlamıyorsam 1. Division NCAA koçu dahi alt yapılara getirmezler. Biz de Özlem Hoca ya haksızlık etmemeliyiz, henüz ilk senesi, kendisine en az 3-4 yıl verilmelidir ve kazanılmalıdır. Amerika birey kazanmaya odaklı, biz birey kaybetmeye, düşünce sistemimizi değiştirmezsek, kendi kendimizi kandırır dururuz. Gençlerimize de yazık ederiz...”

Gerçekten de bu yorumu yapan değerli okuyucumuza hak vermemek elde değil. Hakikatten de, profesyonel bir takımın başında olmak ile altyapı Milli Takımlarımızın başında olmak aynı başarıyı getirmiyor. O zaman altyapı Milli takımlarımıza seçeceğimiz teknik ekibin uzun yıllar Milli Takımlarımızın başında yer alması ve bu antrenörlerinde özellikle kendi kulüp altyapılarıyla da temasının devam etmesi gerekiyor. Ya da Abdi İpekçi Spor Kompleksi yapıldıktan sonra, hem altyapı Milli Takımlarımızın antrenörlerini hem de oyuncularını (U18’e kadar) tam zamanlı olarak istihdam etmemiz en doğrusu olur. 
U20 Erkek Milli Takımımızın başantrenörlüğünü geçen sene U18 Milli Takımımızla da tecrübesi bulunan Sayın Serkan Erdoğan (Selçuklu Belediyesi) yapacak. Yardımcılıklarını Sayın Özgür Adıgüzel (Türk Telekom), geçen yıl U16 Erkek Milli Takımımızın da yardımcı antrenörlüğünü yapan Sayın Halil Atlı (Selçuklu Belediyesi) ve 2017-2018 sezonu Basketbol Gençler Ligi’nde en çok oyuncu gelişimi sağlayan antrenörü seçilen Sayın Emrah Benli (TED Ankara Kolejliler) yapacak. Değerli antrenörlerimize aylardır süren emekleri için ne kadar teşekkür etsek azdır.
 
A Milli Takımımıza Aday Oyuncular
Genç oyuncularımıza kulüplerinde süre ve sorumluluklar verildikçe, bu oyuncularımızın da basketbollarının geliştiğini görüyoruz. Bunun en başarılı örneği, ülkemiz basketboluna oyuncu yetiştirmede son yılların en başarılı kulübü olan Banvit’tir. Banvit basketbol kulübümüzde bu sezon büyük bir gelişme kaydeden Şehmus Hazer aday kadromuzdaki A Milli Takımımıza en yakın isim olarak gözüküyor. Kendini basketbola verdiği zaman ne kadar büyük bir yetenek olduğunu gösteren Onuralp Bitim, uzun yıllar pivot pozisyonunda A Milli Takımımıza önemli katkılar vereceğine inandığım Ragıp Berke Atar ve A Milli Takımımızın aday kadrosuna kadar yükselme başarısı gösteren Alp Karahan’ı sayabiliriz. Ancak, Alp Karahan’ın sadece şut atarak büyük bir oyuncu olması mümkün değil, kulübü Pınar Karşıyaka’da sezonun sonuna doğru forma şansı bulamamasındaki en önemli etkenlerin başında sadece şutuyla var olma isteği yatıyor. Alp Karahan’ın şutör değil, skorer oyuncu olma adına yoğun çaba sarf etmesi gerekiyor. Alp Karahan’ın kanaatimce, U20 Milli Takımımızın başantrenörü Serkan Erdoğan’ın basketbol kariyerini kendisine örnek alması en doğrusu olacaktır. Çünkü Serkan Erdoğan sadece şutuyla basketbolda üst seviyeye çıkamayacağını görerek, şutuna ilave birçok özelliği de basketboluna ekledi ve böylece Avrupa’nın en iyi kulüplerinde yıllarca başarıyla forma giydi.

Turnuvadan Beklentim
U20 veya diğer adıyla Ümitler kategorisinin, altyapı yaş kategorisi içerisine dâhil edilmesine şerh düşenlerden biriyim. Çünkü 20 yaşında olan bir basketbolcu artık A Takım seviyesinde bir şeyleri ispatlaması gerekiyor. Geçen seneki U20 Milli Takımımızda yer alan Furkan Korkmaz şimdi A Milli Takımımızda yer alıyor. Her yıl U20 takımımızdan en az bir oyuncuyu A Milli Takımımıza kazandırabilirsek, bu U20 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonu olmasından çok daha büyük başarı olacaktır. A Milli Takım düzeyi dışında kalan diğer kategorilerde maç veya kupa kazanmaktan ziyade, oyuncu kazanmak daha ön planda olmalıdır. Ben de bütün altyapı Milli Takımlarımızı izlerken, oyuncuların kendi yaş kategorisindeki rakiplerine göre durumunu gözlemleyip, ileri de A Milli Takımımızın geniş kadrosuna girip giremeyeceğine göre değerlendirmeler yapmaya çalışıyorum. Beni heyecanlandıran, altyapılarda kazanılan kupalardan çok, A Milli Takımımızda oynama potansiyeline sahip olan oyuncularımızı izlemektir. Altyapılarda nice şampiyonluklar yaşamış kadrolardan, bugün A Milli Takımımızın çekirdek kadrosunda yer alan oyuncu yoksa, bu şampiyonlukların da pek bir anlamı olamaz. Altyapılarda şampiyonlukları anlamlı kılan, aynı zamanda A Milli Takımlarımıza oyuncu da kazandırabilmektir.

Her şey A Milli Takımlarımız için.

 

2018 U20 ERKEKLER BASKETBOL AVRUPA ŞAMPİYONASI
A LİGİ A GRUBU / Chemnitz, ALMANYA
 MAÇ
TARİH / SAAT (TSİ)
RAKİP ÜLKE
1
14.07.2018 / 16.45
Büyük Britanya/İngiltere
2
15.07.2018 / 19.00
Litvanya
3
16.07.2018 / 14.30
Karadağ
Statü: Turnuva 4 grupta 4'er takım olmak üzere, toplam 16 ülke takımının katılımıyla düzenleniyor. Gruplarda oynanan müsabakalar sonrasında, sıralamaya bakılmaksızın bütün takımlar ikinci tura çıkıyor. 2. Turda eşleşmeler; A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1 şeklinde çapraz olarak gerçekleşiyor. Kazanan takımlar bir üst tura çıkarken, kaybeden takımlar ise küme düşmeme adına klasman maçları oynarlar. Turnuva sonunda 14, 15 ve 16. olan son üç ülke takımı B Ligine düşer.

 

U20 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN
İDARİ VE TEKNİK KADROSU
ADI SOYADI
GÖREVİ
KULÜBÜ
Fikret Doğan
Koordinatör
TBF
Bekir Yarangüme
İdareci
Selçuklu Belediyesi
Serkan Erdoğan
Antrenör
Selçuklu Belediyesi
Özgür Adıgüzel
Yardımcı Antrenör
Türk Telekom
Emrah Benli
Yardımcı Antrenör
TED Ankara Kolejliler
Halil Atlı
Yardımcı Antrenör
Selçuklu Belediyesi
Ali Göksel Atağ
Kondisyoner
İstanbul BBSK
Memik Özdemir
Fizyoterapist
Gaziantep Basketbol
Barış Erdağı
Masör
Eskişehir Basket

 

U20 ERKEK MİLLİ TAKIMOYUNCULARIMIZIN FİNALLERE KATILIM TABLOSU
Forma
No
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
POZİSYON
KULÜBÜ
2014
2015
2016
2017
TOPLAM
2
Şehmus Hazer
15.02.1999
190 cm
SG
Banvit
-
-
-
U18
U18: 1
4
Ömer Utku Al
03.02.1998
181 cm
PG
Beşiktaş Sompo Japan
U16
U18
U18
U20
U16: 1
U18: 2
U20: 1
5
Emre Tanışan
19.05.1999
206 cm
PF
Tofaş
-
-
-
U18
U18: 1
8
Muhaymin Mustafa
10.02.1999
197 cm
SF
Anadolu Efes
-
U16
U17
U18
U16: 1
U17: 1
U18: 1
9
Berkay Bayar
20.10.1999
196 cm
PF
Darüşşafaka
-
-
-
-
-
10
Onuralp Bitim
31.03.1999
196 cm
SF
Anadolu Efes
U16
U16
U17
-
U16: 2
U17: 1
11
Erkin Şenel
17.01.1999
191 cm
SG
Banvit
-
-
U17
U18
U18
U17: 1
U18: 2
14
Yesukan Onar
14.09.1998
203 cm
PF
TED Ankara Kolejliler
U16
-
-
-
U16: 1
17
Arda Erdoğan
17.09.1999
187 cm
PG
Anadolu Efes
-
-
-
U18
U18: 1
33
Alp Karahan
20.07.1998
193 cm
SG
Pınar Karşıyaka
-
-
U18
U20
U18: 1
U20: 1
35
Ragıp Berke Atar
13.07.1999
211 cm
C
Banvit
-
U16
U17
U18
U18
U20
U16: 1
U17: 1
U18: 2
U20: 1
48
Görkem Doğan
11.05.1998
208 cm
C
Pınar Karşıyaka
-
-
U18
U20
U18: 1
U20: 1
AÇIKLAMALAR:
1) Avrupa alt yapı basketbol turnuvaları 2004 yılından itibaren her yıl; U16, U18, U20 olarak düzenlenmektedir.
2) U17 Erkekler Dünya Basketbol Şampiyonası Finallerine, 2016 ve 2018 yıllarında katılma başarısı gösterdik.
3) U19 Erkekler Dünya Basketbol Şampiyonası Finallerine, 2007 ve 2015 yıllarında katılma başarısı gösterdik.
4) A Milli düzeyde Avrupa Basketbol Şampiyonası Finallerine; 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015 ve 2017 yıllarında katılma başarısı gösterdik.
5) A Milli düzeyde Basketbol Dünya Kupası Finallerine; 2006, 2010 ve 2014 yıllarında katılma başarısı gösterdik.
6) 2012 ve 2016 yıllarında Olimpiyat Oyunları Elemeleri oynadık.
7) Turnuvaya katılım düzeyi olarak, Avrupa ve Dünya Basketbol Şampiyonası Finalleri kıstas olarak alınmıştır.

 

2018 FİBA U20 (20 YAŞ ALTI) ERKEKLER AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI / ALMANYA
20 YAŞ ALTI ERKEK BASKETBOL TAKIM KADROMUZ
(OYUNCULARIMIZIN KULÜPLERİNDEKİ SEZON İSTATİSTİKLERİ)
Forma
No
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
POZİSYON
KULÜBÜ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
HR
SR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
2
Şehmus Hazer
15.02.1999
190 cm
SG
Banvit
TBSL
22
03:33:54
88
6
10
16
11
2
10
9
45
00:09:43
4,00
0,27
0,45
0,73
0,50
0,09
0,45
0,41
2,05
Bandırma Kırmızı
TBL
21
10:14:21
296
25
51
76
49
3
37
47
71
00:29:15
14,10
1,19
2,43
3,62
2,33
0,14
1,76
2,24
3,38
4
Ömer Utku Al
03.02.1998
181 cm
PG
Beşiktaş Sompo Japan
TBSL
6
00:17:54
2
1
0
1
2
0
0
2
6
00:02:59
0,33
0,17
0,00
0,17
0,33
0,00
0,00
0,33
1,00
5
Emre Tanışan
19.05.1999
206 cm
PF
Tofaş
TBSL
1
00:01:35
1
0
1
1
0
0
0
0
0
00:01:35
1,00
0,00
1,00
1,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
BGL
31
14:46:56
469
102
227
329
74
23
38
102
92
00:28:37
15,13
3,29
7,32
10,61
2,39
0,74
1,23
3,29
2,97
8
Muhaymin Mustafa
10.02.1999
197 cm
SF
Anadolu Efes
TBSL
16
01:09:49
22
4
4
8
0
0
2
7
10
00:04:22
1,38
0,25
0,25
0,50
0,00
0,00
0,13
0,44
0,63
İstanbulspor Beylikdüzü
TBL
8
02:40:04
64
9
12
21
6
1
7
14
16
00:20:01
8,00
1,13
1,50
2,63
0,75
0,13
0,88
1,75
2,00
9
Berkay Bayar
20.10.1999
196 cm
PF
Darüşşafaka
BGL
32
11:37:31
371
52
131
183
62
10
51
50
68
00:21:48
11,59
1,63
4,09
5,72
1,94
0,31
1,59
1,56
2,13
10
Onuralp Bitim
31.03.1999
196 cm
SF
Anadolu Efes
TBSL
18
02:07:05
30
2
13
15
10
0
7
6
15
00:07:04
1,67
0,11
0,72
0,83
0,56
0,00
0,39
0,33
0,83
Sigortam.net Bakırköy Basket
TBL
9
02:42:57
62
8
10
18
10
1
2
14
12
00:18:06
6,89
0,89
1,11
2,00
1,11
0,11
0,22
1,56
1,33
11
Erkin Şenel
17.01.1999
191 cm
SG
Banvit
TBSL
19
01:54:43
40
4
14
18
5
0
3
6
14
00:06:02
2,11
0,21
0,74
0,95
0,26
0,00
0,16
0,32
0,74
BGL
14
06:50:16
223
19
58
77
46
1
26
28
44
00:29:18
15,93
1,36
4,14
5,50
3,29
0,07
1,86
2,00
3,14
14
Yesukan Onar
14.09.1998
203 cm
PF
TED Ankara Kolejliler
TBL
26
05:47:14
103
19
48
67
14
3
5
14
39
00:13:21
3,96
0,73
1,85
2,58
0,54
0,12
0,19
0,54
1,50
17
Arda Erdoğan
17.09.1999
187 cm
PG
Anadolu Efes
TBSL
8
00:19:41
6
0
2
2
2
0
0
6
3
00:02:28
0,75
0,00
0,25
0,25
0,25
0,00
0,00
0,75
0,38
BGL
25
13:30:02
363
24
88
112
101
8
61
68
69
00:32:24
14,52
0,96
3,52
4,48
4,04
0,32
2,44
2,72
2,76
33
Alp Karahan
20.07.1998
193 cm
SG
Pınar Karşıyaka
TBSL
17
02:38:42
31
3
7
10
5
0
3
9
29
00:09:20
1,82
0,18
0,41
0,59
0,29
0,00
0,18
0,53
1,71
35
Ragıp Berke Atar
13.07.1999
211 cm
C
Banvit
TBSL
11
00:43:02
4
3
8
11
2
2
0
5
6
00:03:55
0,36
0,27
0,73
1,00
0,18
0,18
0,00
0,45
0,55
Bandırma Kırmızı
TBL
20
07:32:34
196
59
67
126
14
13
13
23
48
00:22:38
9,80
2,95
3,35
6,30
0,70
0,65
0,65
1,15
2,40
48
Görkem Doğan
11.05.1998
208 cm
C
Pınar Karşıyaka
TBSL
15
00:48:16
16
4
1
5
0
0
0
2
16
00:03:13
1,07
0,27
0,07
0,33
0,00
0,00
0,00
0,13
1,07
GENEL ORTALAMALAR
19,49
Yıl
196,58
cm
-
-
-
315
87:49:47
2329
340
755
1095
412
65
262
409
573
00:16:44
7,39
1,08
2,40
3,48
1,31
0,21
0,83
1,30
1,82
Kısaltmaların açıklaması:
TBSL: Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi, TBL: Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi, BGL: Basketbol Erkekler Gençler Ligi

 

TARİH
ÜLKE
SONUÇ
RAKİP ÜLKE
DÜZENLENEN
ÜLKE
DÜZENLENEN
ŞEHİR
SKORERLER
13.06.2018
TÜRKİYE
98
45
BELARUS
UKRAYNA
 
Muhaymin Mustafa 13 sayı- 4 ribaunt- 2 asist, Muhammed Kırış 12 sayı- 7 ribaunt, Alp Karahan 12 sayı ve Berke Atar da 12 sayı- 5 ribauntla oynadı.
15.06.2018
TÜRKİYE
79
61
UKRAYNA
UKRAYNA
 
Alp Karahan 15 sayı- 4 ribaunt- 2 asist, Berke Atar 13 sayı- 5 ribaunt, Onuralp Bitim 11 sayı- 5 ribaunt ve Muhaymin Mustafa da 11 sayı- 8 ribauntla oynadı.
22.06.2018
TÜRKİYE
76
60
SLOVENYA
İTALYA
DOMEGGE Dİ CADORE
Alp Karahan 13 sayı kaydederken, Berke Atar 12 sayı- 4 ribaunt ve Muhaymin Mustafa da 10 sayı- 2 ribauntla mücadeleyi noktaladı.
23.06.2018
TÜRKİYE
78
64
HOLLANDA
İTALYA
DOMEGGE Dİ CADORE
Şehmus Hazer 12 dk, 15 sayı, 4 ribaund, 1 asist, 1 top çalma, Görkem Doğan 22 dk, 11 sayı, 5 ribaund, 1 asist, Mustafa Muhaymin 19 dk, 9 sayı, 4 ribaund, 6 asist
24.06.2018
TÜRKİYE
69
65
İTALYA
İTALYA
DOMEGGE Dİ CADORE
Şehmus Hazer 19 sayı- 3 ribaunt, Berke Atar 14 sayı- 8 ribaunt ve Arda Erdoğan da 8 sayı- 1 ribauntla maçı tamamladı. Bu sonuçla millilerimiz, Slovenya ve Hollanda’nın ardından İtalya’yı da mağlup ederek turnuvayı şampiyon olarak noktaladı.
03.07.2018
TÜRKİYE
88
63
LİTVANYA
TÜRKİYE
23. TURGUT ATAKOL TURNUVASI
Onuralp Bitim 13 sayı- 1 ribaunt- 2 asist, Emre Tanışan 12 sayı- 8 ribaunt, Alp Karahan 12 sayı- 2 ribaunt, Şehmus Hazer 11 sayı- 2 ribaunt- 2 asist ve Berkay Bayar da 10 sayıyla oynadı.
04.07.2018
TÜRKİYE
83
70
İTALYA
TÜRKİYE
23. TURGUT ATAKOL TURNUVASI
Onuralp Bitim 20 sayı- 1 ribaunt- 2 asist, Emre Tanışan 19 sayı- 6 ribaunt, Muhaymin Mustafa 17 sayı- 2 ribaunt- 1 asist ve Ömer Utku Al da 11 asistle oynadı.
05.07.2018
TÜRKİYE
61
74
FRANSA
TÜRKİYE
23. TURGUT ATAKOL TURNUVASI
Berke Atar 10 sayı- 2 ribaunt- 1 asist, Onuralp Bitim 9 sayı- 3 ribaunt- 2 asist, Emre Tanışan 8 sayı- 6 ribaunt ve Yesukan Onar da 6 sayı- 4 ribaunt- 5 asistle oynadı
06.07.2018
TÜRKİYE
79
81
SIRBİSTAN
TÜRKİYE
23. TURGUT ATAKOL TURNUVASI
Şehmus Hazer 18 sayı- 4 ribaunt- 3 asist, Ömer Tutku Al 10 sayı- 2 ribaunt- 2 asist, Emre Tanışan 10 sayı- 9 ribaunt- 2 asist, Onuralp Bitim 12 sayı- 1 ribaunt- 5 asist ve Berke Atar da 8 sayı- 5 ribauntla oynadı
07.07.2018
TÜRKİYE
80
70
KARADAĞ
TÜRKİYE
23. TURGUT ATAKOL TURNUVASI
Alp Karahan 23 sayı- 1 ribaunt- 2 asist, Berke Atar 16 sayı- 5 ribaunt, Onuralp Bitim 14 sayı- 2 ribaunt ve Şehmus Hazer de 13 sayı- 6 ribaunt- 5 asistle oynadı.

 

U20 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
2000 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Makedonya
8
3
5
559
594
-35
6.
2
2002 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Litvanya
7
2
5
561
624
-63
9.
3
2004 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Çek Cumhuriyeti
5
2
3
373
365
8
-
4
2005 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Rusya
8
2
6
507
595
-88
12.
5
2006 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Türkiye
8
5
3
607
499
108
2.
6
2007 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Slovenya
8
3
5
624
647
-23
7.
7
2008 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Letonya
8
5
3
581
576
5
4.
8
2009 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Yunanistan
9
4
5
621
595
26
6.
9
2010 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Hırvatistan
9
4
5
617
624
-7
13.
10
2011 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
İspanya
9
4
5
550
609
-59
6.
11
2012 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Slovenya
8
5
3
577
531
46
9.
12
2013 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Estonya
10
6
4
699
704
-5
6.
13
2014 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Yunanistan
10
9
1
739
639
100
1.
14
2015 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
İtalya
10
7
3
664
626
38
3.
15
2016 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Finlandiya
7
6
1
543
471
72
3.
16
2017 20 Yaş altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri
Yunanistan
7
4
3
522
501
21
9.
GENEL TOPLAM
131
71
60
9344
9200
144
-
GENEL ORTALAMA
54,20%
45,80%
71,33
70,23
-
-
O.M: Oynanılan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

U20 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ MAÇ SONUÇLARI
S
TARİH
TAKIM
SKOR
RAKİP ÜLKE
YER
ORGANİZASYON ADI
1
28.07.2000
Türkiye
71
77
Makedonya
Makedonya
2000 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
2
29.07.2000
Türkiye
57
73
Yugoslavya
3
30.07.2000
Türkiye
90
78
Litvanya
4
1.08.2000
Türkiye
72
70
İsrail
5
2.08.2000
Türkiye
94
98
Yunanistan
6
4.08.2000
Türkiye
56
69
İspanya
7
5.08.2000
Türkiye
61
51
Fransa
8
6.08.2000
Türkiye
58
78
Yugoslavya
9
26.07.2002
Türkiye
89
91
Slovenya
Litvanya
2002 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
10
27.07.2002
Türkiye
87
90
Yugoslavya
11
28.07.2002
Türkiye
68
100
İtalya
12
30.07.2002
Türkiye
64
77
Litvanya
13
31.07.2002
Türkiye
73
95
Yunanistan
14
2.08.2002
Türkiye
101
98
Ukrayna
15
3.08.2002
Türkiye
79
73
İsrail
16
30.07.2004
Türkiye
80
73
Macaristan
Çek Cumhuriyeti
2004 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
17
31.07.2004
Türkiye
78
53
İsviçre
18
1.08.2004
Türkiye
73
83
Yunanistan
19
2.08.2004
Türkiye
66
69
Slovenya
20
3.08.2004
Türkiye
76
87
Belarus
21
8.07.2005
Türkiye
65
73
İsrail
Rusya
2005 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
22
9.07.2005
Türkiye
52
78
Sırbistan ve Karadağ
23
10.07.2005
Türkiye
53
78
İspanya
24
12.07.2005
Türkiye
68
59
Ukrayna
25
13.07.2005
Türkiye
73
65
Çek Cumhuriyeti
26
14.07.2005
Türkiye
70
82
Hırvatistan
27
16.07.2005
Türkiye
61
77
İspanya
28
17.07.2005
Türkiye
65
83
Hırvatistan
29
14.07.2006
Türkiye
83
45
Almanya
Türkiye
2006 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
30
15.07.2006
Türkiye
66
60
Fransa
31
16.07.2006
Türkiye
60
63
Rusya
32
18.07.2006
Türkiye
75
53
İtalya
33
19.07.2006
Türkiye
91
72
Hırvatistan
34
20.07.2006
Türkiye
78
80
Yunanistan
35
22.07.2006
Türkiye
96
62
Slovenya
36
23.07.2006
Türkiye
58
64
Sırbistan ve Karadağ
37
6.07.2007
Türkiye
90
85
Litvanya
Slovenya
2007 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
38
7.07.2007
Türkiye
62
63
Yunanistan
39
8.07.2007
Türkiye
74
88
Rusya
40
10.07.2007
Türkiye
83
88
Sırbistan
41
11.07.2007
Türkiye
74
82
Slovenya
42
12.07.2007
Türkiye
80
79
Fransa
43
14.07.2007
Türkiye
64
74
İsrail
44
15.07.2007
Türkiye
97
88
Bulgaristan
45
1.08.2008
Türkiye
69
51
Gürcistan
Letonya
2008 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
46
2.08.2008
Türkiye
75
65
İsrail
47
3.08.2008
Türkiye
63
66
İtalya
48
5.08.2008
Türkiye
86
73
Ukrayna
49
6.08.2008
Türkiye
84
80
Litvanya
50
7.08.2008
Türkiye
63
60
Hırvatistan
51
9.08.2008
Türkiye
69
90
Sırbistan
52
10.08.2008
Türkiye
72
91
İspanya
53
16.07.2009
Türkiye
76
75
İsrail
Yunanistan
2009 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
54
17.07.2009
Türkiye
58
61
Karadağ
55
18.07.2009
Türkiye
59
65
Litvanya
56
20.07.2009
Türkiye
93
44
Ukrayna
57
21.07.2009
Türkiye
63
52
Sırbistan
58
22.07.2009
Türkiye
62
75
Hırvatistan
59
24.07.2009
Türkiye
60
77
İspanya
60
25.07.2009
Türkiye
78
69
Hırvatistan
61
26.07.2009
Türkiye
72
77
Litvanya
62
8.07.2010
Türkiye
67
82
Sırbistan
Hırvatistan
2010 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
63
9.07.2010
Türkiye
69
85
Litvanya
64
10.07.2010
Türkiye
61
63
Karadağ
65
12.07.2010
Türkiye
63
68
Hollanda
66
13.07.2010
Türkiye
75
65
Almanya
67
14.07.2010
Türkiye
70
61
Çek Cumhuriyeti
68
16.07.2010
Türkiye
66
70
Hollanda
69
17.07.2010
Türkiye
74
68
Almanya
70
18.07.2010
Türkiye
72
62
Çek Cumhuriyeti
71
14.07.2011
Türkiye
41
90
İspanya
İspanya
2011 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
72
15.07.2011
Türkiye
72
67
Avusturya
73
16.07.2011
Türkiye
63
78
Yunanistan
74
18.07.2011
Türkiye
59
69
İtalya
75
19.07.2011
Türkiye
64
61
Ukrayna
76
20.07.2011
Türkiye
71
49
Almanya
77
22.07.2011
Türkiye
57
64
Rusya
78
23.07.2011
Türkiye
74
71
Letonya
79
24.07.2011
Türkiye
49
60
Almanya
80
12.07.2012
Türkiye
60
79
İspanya
Slovenya
2012 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
81
13.07.2012
Türkiye
103
67
Gürcistan
82
14.07.2012
Türkiye
64
61
Letonya
83
16.07.2012
Türkiye
95
68
İtalya
84
17.07.2012
Türkiye
71
72
Slovenya
85
18.07.2012
Türkiye
45
76
Litvanya
86
20.07.2012
Türkiye
74
47
Ukrayna
87
21.07.2012
Türkiye
65
61
İtalya
88
9.07.2013
Türkiye
74
73
Hırvatistan
Estonya
2013 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
89
10.07.2013
Türkiye
80
73
İsveç
90
12.07.2013
Türkiye
72
74
Ukrayna
91
13.07.2013
Türkiye
84
71
Karadağ
92
15.07.2013
Türkiye
65
71
Almanya
93
16.07.2013
Türkiye
52
48
Litvanya
94
17.07.2013
Türkiye
72
70
Yunanistan
95
19.07.2013
Türkiye
70
82
Rusya
96
20.07.2013
Türkiye
70
68
Litvanya
97
21.07.2013
Türkiye
60
74
Yunanistan
98
8.07.2014
Türkiye
70
66
Hırvatistan
Yunanistan
2014 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
99
9.07.2014
Türkiye
90
66
İtalya
100
10.07.2014
Türkiye
86
83
Karadağ
101
11.07.2014
Türkiye
81
64
Çek Cumhuriyeti
102
14.07.2014
Türkiye
59
51
Polonya
103
15.07.2014
Türkiye
79
66
İsrail
104
16.07.2014
Türkiye
64
68
Fransa
105
18.07.2014
Türkiye
79
65
Litvanya
106
19.07.2014
Türkiye
66
53
Sırbistan
107
20.07.2014
Türkiye
65
57
İspanya
108
7.07.2015
Türkiye
59
57
İngiltere
İtalya
2015 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
109
8.07.2015
Türkiye
66
50
Litvanya
110
10.07.2015
Türkiye
61
67
Slovenya
111
11.07.2015
Türkiye
62
53
Almanya
112
13.07.2015
Türkiye
79
62
Ukrayna
113
14.07.2015
Türkiye
75
67
Çek Cumhuriyeti
114
15.07.2015
Türkiye
48
57
İspanya
115
17.07.2015
Türkiye
72
58
Letonya
116
18.07.2015
Türkiye
58
81
Sırbistan
117
19.07.2015
Türkiye
84
74
Fransa
118
16.07.2016
Türkiye
90
68
Litvanya
Finlandiya
2016 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
119
17.07.2016
Türkiye
67
63
Almanya
120
19.07.2016
Türkiye
81
64
Macaristan
121
20.07.2016
Türkiye
82
75
Fransa
122
22.07.2016
Türkiye
83
72
İtalya
123
23.07.2016
Türkiye
64
68
Litvanya
124
24.07.2016
Türkiye
76
61
Almanya
125
15.07.2017
Türkiye
69
73
Karadağ
Yunanistan
2017 Avrupa Ümitler Basketbol Şampiyonası Finalleri
126
16.07.2017
Türkiye
82
66
İzlanda
127
17.07.2017
Türkiye
54
71
Fransa
128
19.07.2017
Türkiye
77
80
Almanya
129
20.07.2017
Türkiye
75
57
Letonya
130
22.07.2017
Türkiye
80
72
Karadağ
131
23.07.2017
Türkiye
85
82
Ukrayna

Yorumlar Okunma: 3811