İlayda Güner: Hem 4, hem 5 oynayabilmeliyim (Ece Ergez) - BasketFaul.com

İlayda Güner: Hem 4, hem 5 oynayabilmeliyim (Ece Ergez)

22-07-18 16:11
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden İstanbul Üniversitesi’nin geleceği oldukça parlak genç pivotu İlayda Güner'le U20 Avrupa Şampiyonası B Division dönüşü bir araya geldik ve hedeflerinden, Milli Takımlardaki kariyerinden, ailesinden ve basketbola başlama hikayesinden konuştuğumuz keyifi bir röportaj gerçekleştirdik. 
 
Basketbol oynamaya nasıl başladın?

İlkokuldayken bir gün okulumuza şuan İstanbul Üniversitesi altyapı antrenörü olan Ali Doğan Korkmaz geldi ve bir takım kurmak için aramızdan oyuncular seçmeye başladı. Ben de seçilenlerden biri olarak bu şekilde basketbol oynamaya başladım. Daha öncesinden benim herhangi bir ilgim açıkcası olmamıştı ama annem okul kaptanıymiş, dayım da eskiden Galatasaray'da oynamış. Yani basketbola uzak bir aile olmadık hiç.

Ailen bildiğimiz kadarıyla üzerine biraz fazla titrediğini söyleyebiliriz. Peki sen aileni profesyonel basketbolcu olmaya nasıl ikna ettin?

Aslında annem basketbol oynamamı hala istemiyor. Ama anneannem, dedem ve dayım benim profesyonel olarak oynamamı çok istediler. Pes ettiğim çoğu zamanda onlar her zaman bana destek oldular. Anneannem okul maçlarımdan itibaren her maçıma hiç kaçırmadan geliyor. Şuana kadar Türkiye'de hiçbir maçımı kaçırmadı. Basketbolu da biliyor. Bizlere 'fast breaka niye çıkmadınız' diye maçlarda söylendiği oluyor. Ayrıca her idmanıma da geliyor.

Çok genç yaşta hem Kadınlar Basketbol Süper Ligi hem de Eurocup gibi iki önemli ligi tecrübe etmeye başladın. Bu durumun sende yarattığı avantaj ve dezavantajları öğrenebilir miyiz?

Çok genç olduğum için ilk başlarda çok geriliyordum, çok heyecanlanıyordum. Rakibin karşısında üstünlük kurmada da zorlanıyordum ama onu hala zaman zaman hissettiğim oluyor. Ancak genç yaşta başlamam ileriki yıllarımda daha da tecrübeli olmamı sağlayacağından bu durum benim için iyi bir avanaj oluyor.

Şuan da 4 gibi de oynuyorsun sanırım değil mi?

Evet, sezon başında tek uzun olduğum için 5 oynuyordum. Ama Ayşe Muhammed geldikten sonra beni 4'e çektiler. 

Seni hangisinde oynamak istiyorsun peki?

Ben hem 4, hem de 5 oynamak istiyorum.

4 oynamak için neleri şuan daha iyi yapman gerektiğini düşünüyorsun?

Bir kere bana göre dışardan yüksek yüzdeli şut atmalıyım. Ayaklarım bir 3'ü ve 2'yi tutabilecek kadar hızlanmalı ki savunmada adam değişebilelim. Bir de fazla kiloları vermem gerekiyor. Ayrıca 5 numara gibi post up yapabilmem de benim için ekstra bir artı olur.

 
 
Başarılı genç oyuncularımızdan biri olduğunu söyleyebiliriz. Peki senin için önemli olan iyi bir takımda mı oynamak mı yoksa süre alabileceğin takımda olmak mı?

Erken yaşta iyi takıma gitmek genç oyuncular için iyi olduğunu düşünmüyorum. Ben iyi takımda olmaktan ziyade daha çok süre alabileceğim bir takımda olmaktan yanayım

Altyapı Milli Takımlarımızda her kategoride seni izledik. Hatta hem Yıldız'da, hem de Genç'te aynı yıl oynadığın da oldu. Mili Takımlarda yer almak şüphesiz çok gurur verici. Ancak diğer taraftan bakarsak oyuncu olarak yaz çalışması yapamıyorsun. Sen bu konuyla ilgili neler söylemek istersin?

Doğru. Bireysel çalışmam için zaman kalmıyor bana. Mesela tüm yazım bana kalsaydı kendimde iyileştirmem gereken özelliklerimle ilgilenebilirdim. Ama Milli Takımlarda yer almak gerçekten apayrı bir duygu. Oraların da oyuncuya çok şey kattığını düşünüyorum.

Uzun boyunun avantajını parkede kullanmaya başlayabildin mi?

Daha henüz tam avantaja çeviremedim. Tecrübelendikçe kullanmaya başlayacağımı düşünüyorum. 

U20 Division B'de hedefimize ulaşamasak da bireysel anlamada senin çok iyi bir turnuva geçirdiğini söyleyebiliriz. Turnuvada sayı lideri, ribaundlarda 4. ve verimlilikte de 2. sırada tamamladın. Sen turnuvayla ilgili neler söylemek istersin?

Turnuva benim için bireysel anlamda çok iyi geçti. Takım arkadaşlarımın bana olan güvenleri sayesinde bu turnuvayı başarılı bir şekilde tamamladığımı düşünüyorum. Elbette hedefimiz olan A'ya yükselelim isterdim ama olmadı. 
 
 
İlayda Güner, Basketfaul ailesi ile...
 

Yorumlar Okunma: 3615