U20 Avrupa Şampiyonası'nın ardından (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

U20 Avrupa Şampiyonası'nın ardından (İlker Yıldız)

23-07-18 09:01
Almanya’nın Chemnitz şehrinde 14-22 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen FİBA U20 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası sona erdi. Milli Takımımız son gün Sırbistan’ı 89-73 yenerek, turnuvayı 5. sırada tamamlandı. Turnuvayı 5. sırada tamamlayan U20 Milli Takımımızın 12 kişilik kadrosundaki 8 oyuncumuz 1999 doğumluydu. Neredeyse diğer ülke takımlarından bir yaş küçük oyuncularla oynadık ve gelecek sene de U20 kategorisindeki turnuva içinde kadrodaki oyuncularımızın çoğu tecrübeli olarak gidecekler. Turnuvada alınan dereceden daha önemli olan, hiç kuşkusuz A Milli Takımımıza oyuncu geçişini sağlamaktır. Bu turnuva açısından, A Milli Takımımıza oyuncu geçişini sağlama adına başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü gelecekte A Milli Takımımızda yer alacak birçok genç ismi bu turnuvada izlediğimizi düşünüyorum. Kimi oyuncularımız turnuva boyunca beklentilerin üzerinde performans gösterirken, kimisi de beklentilerin altında kaldılar. Birkaç istisna dışında oyuncularımızın çoğunun yeterli ve dengeli süreler aldığını düşünüyorum. Turnuva genelinde iki oyuncumuz dışındaki bütün oyuncularımız, maç başına ortalama 10 dakika ve üzeri süre alırken, çoğu oyuncumuz 7 maçın tamamında forma giydiler (Görkem Doğan 6 maç ve Onuralp Bitim 5 maç). 

Şahsi kanaatim, altyapı Milli Takım turnuvalarındaki en önemli hedefin A Milli Takımımıza oyuncu geçişini sağlamak olduğudur. Hatta A Milli Takımımızın ihtiyaç duyduğu pozisyonlara dönük, U20 aday kadrosuna o pozisyonda daha fazla oyuncunun çağrılması gerektiğini düşünüyorum. Böylece A Milli Takımımızın ihtiyaç duyduğu pozisyonlarda oynayabilecek potansiyele sahip oyuncuları hem tespit etmiş oluruz, hem de A Milli Takımımızda eksikliğini hissettiğimiz pozisyonlara en kısa sürede oyuncu adapte etmiş oluruz. Bu açıdan altyapı turnuvalarında B Ligine düşmemek kaydıyla, derecenin çok bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan A Milli Takımımıza ve Türk basketbolumuza, üst düzey genç yeteneklerimizin adapte olmasını ve geçişini sağlamaktır.

Bireysel Çalışmalar Ön Planda Olmalı
Altyapı turnuvaları başlamadan hemen hemen 2 ay önce kampa çağrılan geniş aday kadro ile yapılacak antrenmanlarında, maçları kazanmaya dönük set çalışmaları yerine oyuncularımızın fundamental eksikliklerini tamamlamaları şeklinde planlanmasının en doğrusu çalışma şekli olacağı kanaatindeyim. Bilindiği gibi özellikle yaz dönemi oyuncuların bireysel eksikliklerine dönük antrenman yaptıkları ve kendi basketbol gelişimleri için zaman ayırdıkları en önemli dönemdir. Altyapı Milli Takım organizasyonlarının yaz döneminde yapıldığını düşünürsek, Milli Takımlarımızdaki genç oyuncularımızın ihtiyaç duydukları bireysel çalışmaların akamete uğrayacağını söyleyebiliriz. Altyapı Milli Takımlarımıza çağrılan genç oyuncularımızın ihtiyaç duydukları bireysel çalışma eksikliğini, kamp dönemini oyuncuların bireysel eksikliklerini giderici çalışmalara yoğunluk vererek, çok iyi bir fırsata dönüştürme imkânına da sahibiz. U15’ten başlayarak, altyapı Milli Takımlarımızın geniş kadrolarına çağrılan oyuncuların, U20 altyapı yaşı dolana kadar katılacağı bütün kamplarda, ülkemizin en seçkin antrenörleriyle bireysel eksikliklerine dönük 2’şer aylık çalışmalarla ne kadar iyi düzeye geleceğini bir düşünün. İyi bir fundamental almış bir oyuncu, set çalışmalarında istenilen hareketleri zaten çok rahat bir şekilde yapacak ve bireysel yeteneklerini turnuvadaki rakiplerine de çok rahat kabul ettirecektir. Sakarya’da kamp döneminin bir bölümünü geçiren U16 Kız Basketbol Milli Takımımızın antrenmanları, tam da bu bahsettiğim şekilde gerçekleşti. Başta antrenör Halil Demirbilek olmak üzere teknik ekibin tamamı, antrenmanlar boyunca U16 kızlarımızın her biriyle tek tek ilgilendiler ve başta fundamental olmak üzere, her bir oyuncunun bireysel eksikliklerini giderme adına çalışmalar yaptılar. Benzer şekilde bütün altyapı Milli Takımlarımızda (U20’de dahil), fundamental çalışmaları başta olmak üzere, her oyuncunun bireysel gelişimlerine dönük çalışmaların uygulanması Türk basketbolumuzun gelişimi açısından çok faydalı olacaktır. 

U20 Avrupa Şampiyonasının Önemi
Şimdi gelelim takımımızdaki oyuncularımızın turnuvadaki performanslarını değerlendirmeye. Oyuncularımızın bu turnuvadaki performansları, gelecek basketbol yaşantıları açısından tek başına bir ölçü olamaz. Bu turnuva, 19-20 yaşındaki oyuncuların artık A takım düzeyine geldiklerini ve gelecekte basketbolda nereye gelebilecekleri tahmin etme adına önemli bir kriter olacağından da şüphem yok. Çünkü bu oyuncularımızın çoğunun en ciddi uluslararası turnuvası, bu yılki U20 Avrupa Şampiyonasıydı. Ayrıca kadroda yer alan oyuncular arasında, geçtiğimiz sezon gerek Avrupa Kupaları’nda gerekse ülkemizin en üst ligi olan Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi’nde de ciddi süre ve sorumluluklar alan oyuncularımız var. Ancak yine de bu turnuva,  bütün oyuncularımızı kendi yaş kategorisindeki oyunculara karşı gösterecekleri performanslarını görme adına çok önemliydi. 

BGL Türk Basketboluna Büyük Fayda Sağlayacak 
U17 Erkek Basketbol Takımımızda 7, U20 Erkek Basketbol Takımımızda da 4 oyuncu, 2017-2018 sezonunda Basketbol Gençler Ligi’nde (BGL) yer aldılar. Ömer Can İlyasoğlu, Mustafa Kurtuldum ve Emre Tanışan gibi birçok genç oyuncumuzun basketbol seviyelerindeki ilerlemede en önemli etki kuşkusuz BGL'de oynadıkları maç tecrübesidir. Erkekler Basketbol Gençler Liginin (BGL) faydalarını bir sene gibi kısa bir sürede göreceğimizi hiç beklemezdim. BGL'nin düzenlenmesinde emeği geçen başta TBF yetkilileri olmak üzere; Federasyon Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu'na, Altyapı Milli Takımlarımız koordinatörü Sayın Fikret Doğan'a ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.

Kriz Anını Yönetmek
Takım disiplinine bağlı kalmak kaydıyla, genç oyuncularımızın maç esnasında bireysel yeteneklerini ortaya koymalarına imkân vermeliyiz. Çünkü biz onlara yeteneklerini ortaya koyma adına imkânlar vermezsek, ilerleyen süreçte hem yetenek açısından körelirler hem de saha içi özgüvenlerini yitirirler. Aksi halde sürekli olarak becerileri yontulmuş ve takım oyuncusu diye kendimizi avuttuğumuz oyuncular yetiştiririz. Sonra da nerede yıldız oyuncularımız diye hayıflanırız. 

Alt yapı Milli Takım oyuncularımızın genç olduklarını ve onların hata yapmaya çok yatkın olduklarını unutmamalıyız. Bazen hata yapa yapa tecrübe edinecekler ve aldıkları dersler ile basketbollarını daha da geliştirecekler. Biz yetişkinler ise tecrübelerimizle, öncelikle yetenekli oyuncularımızı kazanma yollarını bulmalıyız. Yönettikleri takımlarında yerli genç yıldız adaylarını yönetemeyenler, nasıl olacak da yabancı yıldız oyuncuları idare edebilecekler. Sporcularımızın ruhuna temas etmeden, onları başarılı bir sporcu haline getirmemiz mümkün değildir. Kendimize rakip görüp, kimin daha büyük olduğunu gösterme adına genç sporcularımızla rekabet içerisine girmemeliyiz. Sonunda kaybeden hem biz hem de genç yeteneklerimiz olacaktır. Kesinlikle takım içerisinde uyulması gereken kurallar ve takım kültürünün oluşması için yapılması gereken çalışmalar olmalıdır. Seneden seneye iki aylık bir süreçte bir araya gelerek oluşturulan takımlarımızda, bir kültür oluşturmak zordur, hele bunlar genç sporcularımızsa. Ama biz yetişkinler, sporcu daha doğrusu insan kazanmayı, maç kazanmaktan daha da önemli görmeye başladığımızdan itibaren, yaşanabilecek sorunların çoğunu halletme potansiyeline sahip olacağımızı unutmamamız gerekir.

Yarışmacı profesyonel bir kulüpte çalışan antrenörlerimizin, büyük fedakârlılarla yaz döneminde alt yapı Milli Takımlarımızı çalıştırmaları takdire şayan bir davranıştır. Ancak, sezon boyunca yarışmacı profesyonel bir takımı çalıştırdıktan sonra, bir anda birçok eksikleri bulunan (gerek basketbol, gerekse hayat tecrübesi açısından) gençlerle çalışmak gerçekten de zor olsa gerek. Antrenörlerimizin de adaptasyon sorunu yaşadıklarını geride kalan üç turnuvada da gözlemleyebiliyoruz (U17 Erkekler Dünya Şampiyonası, U20 Kızlar Avrupa Şampiyonası B Ligi ve U20 Erkekler Avrupa Şampiyonası). Alt yapı Milli Takımlarımızın antrenör ekibinin, mümkün olduğunca her yıl değişmemesi ve tam zamanlı TBF Milli Takım antrenörlerinin (özellikle Abdi İpekçi Spor Kompleksi yapıldıktan sonra) görevlendirilmesi, altyapı organizasyonlarında kültür oluşturma ve kültürel aktarımı sağlama açısından çok daha faydalı olacağı düşüncesindeyim. 

Her şey A Milli Takımlarımız için. 

 

 

2018 FİBA U20 (20 YAŞ ALTI) ERKEKLER AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI / ALMANYA

OYUNCULARIMIZIN TURNUVA SONRASI BİREYSEL PERFORMANS DEĞERLENDİRMELERİ VE ÖNERİLER

Forma
No

ADI SOYADI

DOĞUM
TARİHİ

BOY
(cm)

POZ.

MAÇ

SÜRE

SAYI

HR

SR

TR

ASİST

BLOK

TK

FAUL

+/-

EF

2

Şehmus Hazer

15.02.1999

190 cm

SG

7

164

75

4

13

17

10

0

9

10

7

63

67

23:24

10,71

0,57

1,86

2,43

1,43

0,00

1,29

1,43

1,00

9,00

9,57

Oyuncu Değerlendirmesi:

Banvit basketbol kulübümüzün, Türk basketbolumuza önemli armağanlarından biri Şehmus Hazer. Özellikle 2018 yılının başından itibaren, Banvit takımında gösterdiği performansla yılın en iyi genç oyuncularından biri olmayı hak etti. U20 Avrupa Basketbol Şampiyonasında da gayet başarılı bir performans sergiledi. Açık alanda neredeyse durdurulması imkânsız bir oyuncu durumuna geldi. Çembere doğru kuvvetli gidiyor ve başarılı bir şekilde de sonlandırıyor. Topla oyunu çok iyi ve patlayıcı özelliğiyle rakibini çok rahat geçebiliyor. Savunması çok iyi ve kolları uzun olduğu için rakibinden rahat top çalabiliyor. Çabuk ayaklarıyla, rakibinin dengesini bozup onu ölü bölgeye doğru sürüklemesi, basketbolundaki çok önemli artılarından birisi olarak söyleyebiliriz.

Çok daha iyi bir oyuncu olabilmek adına muhakkak orta mesafe ve üçlük atışlarını istikrarlı hale getirmeli. BSL’de alacağı dakikaları arttırma adına muhakkak ceza şutlarını da yüzdeli sokabilmeli, aksi halde oyunda kalma süresinde istikrar olmayabilir. Turnuvadaki Almanya maçında, oyun tıkandığı esnada, kapalı savunmaları açabilmek için (hızlı hücum bulamadığımızda) onun isabetli dış şutlarına ihtiyaç duyduk. O şutlar gelmeyince de mağlup olmamız kaçınılmaz oldu. Şehmus’un A Milli Takım seviyesine çıkabilmesinde kritik eşik, ceza şutlarında yüzdeli isabet sağlamasıdır. Bunu da çalışarak başaracağından hiç kuşkum yok. Önü çok açık ve büyük bir potansiyel olarak Türk basketbolunun önemli bir kazanımıdır.

 

4

Ömer Utku Al

03.02.1998

181 cm

PG

7

187

62

2

17

19

38

0

13

12

10

88

101

26:42

8,86

0,29

2,43

2,71

5,43

0,00

1,86

1,71

1,43

12,57

14,43

Oyuncu Değerlendirmesi:

Ender Arslan’dan sonra potaya en iyi yüklenen oyun kurucumuz olarak görüyorum. Fiziksel dezavantajına rağmen, ayak çabukluğu ve hızlı yön değiştirebilme kabiliyeti ile korkusuzca çok rahat bir şekilde potaya kadar gidebiliyor. Bunun dışında olması gerektiği gibi çok iyi bir lider oyun kurucu özelliklerine sahip. Sahada sürekli olarak arkadaşlarını yönlendiriyor ve motive ediyor. Kazanma arzusu her haliyle yüzüne yansıyor. Winner oyuncu tipi olarak görebiliriz. Fundamental olarak da hemen hemen takımımızın en iyilerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyunu okuma ve asist yönü çok kuvvetli.

Gel gelelim asıl meseleye… Maalesef ülkemizde bir türlü tam bir oyun kurucu yetiştiremedik. Özellikle de skorer bir oyun kurucu yetiştiremiyoruz. Bunun nedenlerini çok iyi araştırmalı ve çözüm yollarını bulmalıyız. Ömer Utku Al için turnuva bireysel olarak çok iyi geçtiğini söyleyebiliriz ama asıl bakmamız gereken, Almanya ve Litvanya maçlarındaki performansıdır. Kaybettiğimiz iki maçta da hem çok top kaybı yaptı hem de oyunu açacak sorumluluğu alamadı. Bu maçlardaki performans düşüklüğünün en önemli etkenlerinin başında, şut yüzdesinin düşüklüğü ve şutuna güvenmemesi etkili oldu. Zaten fiziksel olarak eşleşmelerde büyük bir dezavantajı var, bunu Ali Muhammed gibi agresif savunma yaparak kısmen kapatabilir. Ama büyük takımlarda oynamak istiyorsa, muhakkak şutunu çok iyi yüzdeyle atar hale getirmeli. Aksi halde birçok örnekte olduğu gibi, BSL’de orta sıralarda yer alan takımlarda veya TBL’de şampiyonluğa oynayan takımlarda kariyerini sonlandırır. Muhakkak şut fundamentalı için özel bir antrenör tutmalı ve ara vermeksizin şutunu geliştirmek adına çalışmalıdır. Şutu çok sert ve çembere düz gidiyor, oysa şutunun daha bombeli ve topun spinli şekilde gitmesi gerekiyor.

 

5

Emre Tanışan

19.05.1999

206 cm

PF

7

122

40

12

17

29

12

2

3

8

8

61

62

17:24

5,71

1,71

2,43

4,14

1,71

0,29

0,43

1,14

1,14

8,71

8,86

Oyuncu Değerlendirmesi:

Turnuva boyunca beni gelecek adına en çok umutlandıran oyuncuların başında da Emre Tanışan (1999, 2.06 cm, PF, Tofaş) geliyor. Şu an çok eksikleri olmasına rağmen, A Milli Takımımızın ihtiyaç duyduğu uzun forvet pozisyonu için (zaman zaman 5 numaraya da rahatlıkla kaydırılabilir) çok iyi bir alternatif olacağını düşünüyorum. Sezon boyunca hemen hemen sadece (BSL'de sadece 1 maça çıktı) Erkekler Basketbol Gençler Ligi'nde (31 maçta; 15,13 sayı, 10,61 ribaund, 2,39 asist, 0,74 blok) oynamasına rağmen, U20 Avrupa Şampiyonasında çok başarılı maçlar çıkardı diyebilirim. Turnuvada takım içerisinde ne en çok sayı atan, ne en çok asist yapan, ne de en çok ribaund alan oyuncumuz durumunda değil. Ama yıllardır izlediğim, binlerce maç ve binlerce oyuncu sonrasındaki tecrübeme dayanarak, çok rahatlıkla söyleyebilirim ki çok çalışmaya devam eder ve eksiklikleri üzerinde durursa, Emre Tanışan gelecekte bu kadro içerisinde A Milli Takımımızda oynamaya aday en önemli oyuncu olduğunu düşünüyorum.

Uzun forvet pozisyonunda A Milli Takımımızın uzun yıllardır ihtiyaç duyduğu bir oyuncu izlenimi verdi. Kerem Gönlümü andırır bir oyun tarzı var ve hem 4 hem de 5 numaralı pozisyonda oynayabiliyor. Atletik özellikleri biraz daha geliştirilmesi gerekmekle birlikte, fiziği ve oyun aklı çok üs düzeyde. Dış şutu da fena değil ama daha da geliştirmesi ve şut atarken topu daha çabuk elinden çıkartması gerekiyor. Şut esnasında topa fazla bombe veriyor. Uzun kollara sahip,  ribaund sezgisi ve parmak hassasiyeti üst düzeyde. Savunmada mesafeyi iyi ayarlıyor ve yüzü dönük hücum oynayabiliyor. Özetle söylemem gerekirse, BGL’nin genç oyuncularımıza katkısının önemini sadece bir oyuncu üzerinden görmemiz için Emre Tanışan yeterli bir örnektir.

Bu sezon dikkatle takip edeceğim oyuncuların başında geliyor ve umarım beni mahcup etmez. Çok çalışmak lazım, çok…

 

8

Muhaymin Mustafa

10.02.1999

197 cm

SF

7

154

85

10

30

40

13

1

3

13

16

48

81

21:54

12,14

1,43

4,29

5,71

1,86

0,14

0,43

1,86

2,29

6,86

11,57

Oyuncu Değerlendirmesi:

Muhaymin, son üç-dört yıldır yoğun bir şekilde takip ettiğim bir oyuncu. Basketbolunu her geçen gün geliştiriyor ve ilerisi adına da çok büyük umut vaat ediyor. Turnuvada takımımız adına en iyilerden birisiydi. Atletik bir oyuncu, son zamanlarda buna dış şut tehdidini de ilave etti ve tutulması zor bir oyuncu haline geldi. Özgüveninin fazla olması ve büyük bir basketbol yüreğine sahip olması, onu muhakkak basketbol adına çok daha üst seviyelere taşıyacaktır. Hücum açısından çok çeşitli silahlara sahip ve her geçen gün hücum çeşitliliğini daha da arttırıyor. Öğrenmeye ve çalışmaya açık bir oyuncu olduğu her halinden belli. Bu özellik de genç bir oyuncu için çok önemli bir artıdır.

Topla çok fazla oynaması ve maç esnasında gereksiz zorlamalarda ısrar etmesi neticesinde zaman zaman kendisinden beklenmedik derecede basit top kayıpları yapmasına neden oluyor. Topu alır almaz hemen şut atmayı veya potaya gitmeyi düşünüyor, oysa öncesinde oyunu okuması gerekir. Oyunu okumadaki aceleciliğini ve eksikliğini giderdiği taktirde, iyi bir BSL oyuncusu olacağına kuşkum yok. Bu sezon Tofaş takımında göstereceği performans, onun basketboldaki geleceğini belirleyecek en önemli aşama olacaktır. Bu yıl çok ama çok çalışıp, formayı kapmalı. Ona güvenim tam, mesele Muhaymin’in ne kadar formayı istemesiyle ilgili…

 

9

Berkay Bayar

20.10.1999

196 cm

PF

7

57

24

5

11

16

2

0

4

2

8

16

31

08:09

3,43

0,71

1,57

2,29

0,29

0,00

0,57

0,29

1,14

2,29

4,43

Oyuncu Değerlendirmesi:

Turnuva esnasında çok fazla süre ve sorumluluk almadığından dolayı net bir değerlendirme yapamayacağım. İstekli ve azimli olmasına rağmen, fiziksel olarak henüz bu seviyede yetersiz olduğunu düşünüyorum. Şutunu geliştirmediği takdirde, basketbol adına fark oluşturamayacağını bilmeli. Ancak gelecek senede U20 takımımıza yaşının tuttuğunu düşünürsek, bu kadroda yer alması bile büyük bir başarı olarak görülmeli. İlk kez alt yapı Milli Takımlarımızda resmi bir turnuva heyecanı yaşadı. BGL yaşı tutmadığını ve bu sezon Darüşşafaka A Takımında süre alamayacağını düşünürsek, TBL takımlarından birisine kiralık olarak gitmesi kendi basketbolunun gelişimi açısında en doğrusu olacaktır.

 

10

Onuralp Bitim

31.03.1999

196 cm

SF

5

67

17

3

6

9

4

0

2

8

3

6

6

13:24

3,40

0,60

1,20

1,80

0,80

0,00

0,40

1,60

0,60

1,20

1,20

Oyuncu Değerlendirmesi:

Turnuvanın ilk iki maçında gösterdiği performans sonrasında, diğer maçlarda pek fazla oynama fırsatı bulamadı. Maçlarda çok fazla şey yapma isteği, aynı zamanda çok fazla da hata yapmasına sebep oluyor. Daha sakin ve öncelikle savunmaya konsantre olup, pozisyon geldikçe bireysel yeteneklerini ortaya koyma sabrını göstermeliydi. Bu aceleciliği turnuva boyunca bir türlü ritmini yakalayamamasına neden oldu. Gereksiz zorlama tercihlerde  bulunmasıyla, ritmini yakalama imkânının verilmesine de kendisi mani oldu. Savunmaya konsantre olamadı ve sadece atmayı düşündü. Sadece kendi şutuna veya bitiriciliğine konsantre olarak, diğer alternatifleri de görememesine neden oldu (pas ve en doğru tercih gibi).

Çok özel bir yetenek ve artık oyununa tam olarak kendisini vermesi gerekiyor. Bu sezon onun için çok önemli olacak. Anadolu Efes kulübü, muhtemelen onu bir başka takıma kiralayacaktır. Gideceği takımı iyi seçmeli ve BSL’de 15-20 dakika süre ve sorumluluk alacağı bir takımı seçmelidir. Artık yavaş yavaş dönüşü olmayan yola doğru ilerliyor. Gelecek yıl onun altyapı Milli Takımlarındaki son yılı olacak ve artık aklını sadece basketboldaki gelişimine vermeli, yoksa hem kendisi hem de Türk basketbolu açısından üzüntü verici bir durumla karşılaşabiliriz. Onurlap’in, onu anlayacak ve ona sabır gösterecek bir antrenörle çalışmaya ihtiyacı var. Tabii Onuralp’de kendisine gösterilen yardımlara karşı kayıtsız kalmaması ve her şeyiyle kendisini basketbola vererek istekli olduğunu göstermesi kaydıyla. Ben onun gerektiği şekilde basketbola hürmetkâr davrandığı müddetçe, bir iki yıl içinde A Milli Takımımıza kadar yükseleceğini düşünüyorum.

 

11

Erkin Şenel

17.01.1999

191 cm

SG

7

98

35

2

15

17

8

0

3

2

10

0

39

14:00

5,00

0,29

2,14

2,43

1,14

0,00

0,43

0,29

1,43

0,00

5,57

Oyuncu Değerlendirmesi:

Nedense, kadroda yer alan SG pozisyonundaki oyuncularımızın (diğeri Alp Karahan) ikisi de, turnuva boyunca sadece şut atarak oyunda tutunmayı tercih ettiler. Oysa antrenörümüz Sayın Serkan Erdoğan, Erkin Şenel’i zaman zaman oyun kurucu olarak da oynatarak, çok yönlü şekilde ondan faydalanmayı düşündü. Ancak, Erkin Şenel maalesef gerek oyun kurucu pozisyonunda ve gerekse iki numaralı pozisyonda beklediğimiz performansı tam olarak gösteremedi. Fiziksel dezavantajını ve savunma zaaflarını da eklediğimizde, oyunda kaldığı sürede “+/-” dengesinde takım “0” averaja sahip oldu.

Muhakkak toplu oyununu geliştirmeli, hatta oyun kurucu pozisyonuna kendini alıştırmalıdır. İlerisi açısından iki numaralı pozisyon için fiziksel özelliklerinin yetersiz kalabileceğini göz önünde bulundurması gerekiyor. Oyun zekâsının üst düzeyde olduğunu ve keskin nişancı gibi şutunun olduğunu düşünürsek; oyun kurucu pozisyonu için kendini şimdiden yoğun bir şekilde alıştırmasının, ilerleyen yıllarda iki numaralı pozisyonda oynarken de yaratıcı oyuncu olmasını sağlayacak ve saha görüşünü de arttıracaktır. Bu sezon Banvit’te yeterli süre bulacağını ama toplu oyununu geliştirdiği müddetçe süresinde istikrar olacağını düşünüyorum. Aksi halde sadece dış şut tehdidi için, oyuna kısa sürede girip-çıkan oyuncu durumuna düşebilir. Bu durum hem onun için, hem de Türk basketbolu için büyük bir kayıp olur.

 

14

Yesukan Onar

14.09.1998

203 cm

PF

7

152

47

9

20

29

12

0

8

11

16

49

62

21:42

6,71

1,29

2,86

4,14

1,71

0,00

1,14

1,57

2,29

7,00

8,86

Oyuncu Değerlendirmesi:

Savunmada ve eşleşmelerde pozisyon gereği zayıf kalıyor. Daha da kalıplı hale gelmeli ve ayakları yere sağlam basmalı. 3 numaralı pozisyon için yavaş, 4 numaralı pozisyon için ise size olarak yetersiz durumda. Mücadele yönünün fazla olması ve tam bir takım oyuncusu olması onun belirgin özellikleri olarak göze çarpıyor. Şutunu istikrarlı hale getirdiği taktirde, TBSL oyuncusu olabilecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Biraz daha özgüven, biraz daha sorumluluk alma ve bitiricilik yönünü arttırdığı taktirde iyi bir takım oyuncusu olacağını düşünüyorum.

 

TBL oyuncusu olarak çok iyi bir turnuva geçirdiğini söyleyebiliriz. TBSL’de genç yaşından itibaren ciddi süreler almıştı (takımının durumu da bunda etkendi) ve maalesef bu sezon TBL’de aynı süreleri dahi alamadı. Turnuvadaki ilk maçlarda ciddi bir kendine güven eksikliği hissediliyordu ama ilerleyen maçlarda bu çekingenliğini üzerinden atmayı başardı. Turnuva boyunca her geçen maçta daha iyi olduğunu ve gelişim gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama altyapı Milli Takımlarında bu son yılı olduğunu da düşündüğümüzde, bu sezon kendisi için çok önemli bir kulüp sezonu olacağını tahmin etmek güç değil. Diğer oyuncular için söylediğim gibi Yesukan içinde aynısı geçerli: Süre ve sorumluluk alacağı bir TBSL takımına gitmeli ve oradaki sertliği muhakkak yaşamalı.

 

17

Arda Erdoğan

17.09.1999

187 cm

PG

7

92

27

0

1

1

8

1

3

5

9

3

28

13:06

3,86

0,00

0,14

0,14

1,14

0,14

0,43

0,71

1,29

0,43

4,00

Oyuncu Değerlendirmesi:

Yaş itibariyle gelecek yılda fırsat verildiği taktirde U20 Milli Takımımızda oynayabilecek. Şut mekaniği gayet iyi ve kendine olan güveni arttıkça, maç sonunda rahatlıkla sorumluluk alabilecek potansiyele de sahip. Ancak, turnuva boyunca ürkek ve çekingen bir oyun sergilediğini gördük. Turnuva süresince bir ara üçüncü oyun kuruculuğa kadar düştü. Oysa takımın dümeninde olan bir oyuncunun daha agresif ve daha sorumluluk alır vaziyette olması gerekiyordu. Ayaklarının yavaş olması, rakibin karşısında çok çabuk yenilmesi ve savunmada direnç gösterememesi oyununun olumsuz yanlarıydı. Hem fiziksel hem de mental anlamda güçleneceği bir takımda iyi bir sezon geçirmesi gerekiyor. TBL’de 15-20 dakika süre alacağı bir takımda oynayıp, güçlenmesi ve liderlik özelliklerini arttırması gerekiyor.

 

33

Alp Karahan

20.07.1998

193 cm

SG

7

87

38

3

5

8

6

1

3

4

14

17

24

12:24

5,43

0,43

0,71

1,14

0,86

0,14

0,43

0,57

2,00

2,43

3,43

Oyuncu Değerlendirmesi:

Bu turnuvadaki en büyük hayal kırıklığı olarak, Alp Karahan’ı görüyorum. A Milli Takımımızın aday kadrosuna kadar yükselme başarısı gösteren bir oyuncunun, gerek bu turnuvada gerekse kulübündeki son haftalardaki performansına inanasım gelmiyor. Eline her gelen topu alıp, çembere şut olarak atmak zorunda olmadığını birilerinin ona söylemesi gerekir. Topsuz oyunda da neredeyse yok gibi, savunmaya maalesef bir türlü konsantre olamıyor ve çok çabuk pozisyon kaybediyor. Aklı sadece şut atmakta! Muhakkak topla oynamayı geliştirmeli ve oyundaki diğer alternatifleri (savunma yapma, pas verme, penetre etme gibi) de düşünmeli. Kısaca şutör olup sıradan bir basketbolcu olmakla, skorer olup üst seviye basketbolcu olma arasındaki tercihi kendisi verecek. Sayın Serkan Erdoğan’ın tecrübelerinden bol bol yararlanması gerekirdi...

 

35

Ragıp Berke Atar

13.07.1999

211 cm

C

7

169

106

23

24

47

2

6

5

9

12

70

118

24:06

15,14

3,29

3,43

6,71

0,29

0,86

0,71

1,29

1,71

10,00

16,86

Oyuncu Değerlendirmesi:

Turnuva sürecinde hemen hemen her karşılaşmada, rakip pivotlara karşı büyük üstünlük kurdu. Ragıp Berke Atar’ı 2015 yılındaki U16 Milli Takımımızla birlikte yer aldığı Avrupa Şampiyonasından itibaren takip ediyorum. Basketboluna her geçen gün yeni şeyler ilave ederek , geleceği çok parlak bir şekilde ilerliyor. Bunda kuşkusuz Banvit organizasyonunun ve Sayın Ahmet Gürgen’in büyük katkıları söz konusu.

Vücudunu sırtı dönük çok iyi kullanıyor. Çok yumuşak bileklere sahip ve parmak hassasiyeti de üst düzeyde. Serbest atış yüzdesinin, onun gibi uzun bir oyuncu için hiç de fena olmadığını söylemeliyim. Yüzü dönük oyununun zayıf olması ve orta mesafe şutunun olmaması en büyük eksiklikleri olarak dikkat çekiyor. Yüzü dönük oyuncu savunmasında ve özellikle üç sayılık çizgi civarından şut yüzdesi yüksek olan uzun oyunculara karşı eşleşme de büyük sıkıntılar yaşıyabilir. Ayakları daha hızlanmalı ve fiziksel olarak da daha fazla güçlenmeye ihtiyacı var. Serbest atış yüzdesini arttırdığı taktirde, pota altı hücum potansiyelini de yukarı çıkaracağı muhakkak. Sağ omzundan dönmelerde sıkıntı yaşadığını da görüyoruz.

Özetle söyleyecek olursak, A Milli Takım potansiyeli en yüksek olan oyuncularımızdan birisi durumunda. Bu sezon Sayın Ahmet Gürgen yönetimindeki Banvit’te ciddi süreler alacağını düşünüyorum. Gelecek yılda U20 Milli takımımızda oynamaya yaşı tutuyor. Basketbol gelişimini merakla bekliyorum ve onu çok parlak bir basketbol geleceğinin beklediğini düşünüyorum.

 

48

Görkem Doğan

11.05.1998

208 cm

C

6

52

20

6

8

14

1

0

0

3

7

-6

21

08:42

3,33

1,00

1,33

2,33

0,17

0,00

0,00

0,50

1,17

-1,00

3,50

Oyuncu Değerlendirmesi: Günümüz basketbolu için, gerek atletizm gerekse fiziksel özelliklerinden dolayı biraz yavaş kalıyor. Turnuva boyunca pek fazla süre alamadığı için çok fazla değerlendirme imkânım olmadı. Ancak uzun süreden beri takip ettiğim bir oyuncu olduğundan dolayı genel bir yorum yapabileceğimi düşünüyorum. Basketbol zekâsı olduğuna inandığım bir oyuncu, atletizm zafiyetini oyun zekâsıyla kapatacağına inanıyorum. Bu turnuva, yaş itibariyle alt yapı Milli Takımlarındaki son turnuvasıydı. Bu sezon kulübünde göstereceği performans ilerisi için onun kariyerinde belirleyici bir eşik olacaktır. Âcizane tavsiyem, atletizm yönündeki zafiyetini, orta mesafe şutlarını geliştirerek ve kendisini 4-5 pozisyonunu oynayabilecek konuma getirerek belli aşamada çözeceğine inanıyorum.

 

 

Yorumlar Okunma: 6543