Kapanan kulüplerden alacağı olanlara: Soğuk su - BasketFaul.com

Kapanan kulüplerden alacağı olanlara: Soğuk su

26-07-18 15:47
Ekonomik açıdan zor bir dönemden geçerken bazı takımlar çekilip tarihteki yerlerini aldı ancak bu sayının korkulan kadar olmadığını da belirtmeliyiz. 

Geçmişte de birçok takım basketboldan vazgeçtiler. FIBA'nın "Yasaklılar" listesine baktığınızda bu takımlardan çoğunun ismini, yapmadıkları ödemeler nedeniyle göreceksiniz. Yani ana neden kulüplerin gelirlerinden çok fazlasını söz vermeleri ancak yerine getirememeleri.

TBF de son yıllarda transfer yasağı uygulamasını başlattı. Ne var ki yedikleri baskılar yüzünden hangi kulüplere yasak getirildiğini açıklayamadı. Oysa bu kuralın bir amacı da hesapsız davranan kulüpleri teşhir edip, gelecekte daha planlı davranmaya yönlendirmekti.

Gelelim asıl konuya... Kapanan kulüplerin yöneticileri devlete karşı şahsi sorumluluklarından dolayı vergileri, stopajı yatırdılar ama o kulüpten alacaklı olan oyuncular, antrenörler, çalışanlar, hizmet aldıkları şirketler avucunu yaladı. İş mi bu?

FIBA'nın "Yasaklılar" listesinde tam 19 kulübün ismi geçiyor: ASKİ, Torku Konyaspor, Selçuk Üniversitesi, BC Aliağa PETKİM (şimdiki PETKİM farklı kulüp), Antalya BŞB, Samsun Basketbol, BEST, Beşiktaş erkek ve kadın, Trabzonspor (12 dosya), AGÜ, Muğla Ormanspor, Galatasaray kız ve erkek, Eskişehir Basket, Karşıyaka, Uşak Sportif, Yeşilgiresun Belediye.

Faaliyetine devam eden kulüpler transfer yapabilmek için borçlarını ödeyecekler. Kapanan kulüplerden alacağı olanlar ise karşılarında muhatap kalmadığı için soğuk su içmek durumunda... Kulübü bu hale getirenler ise başka kulüplerde görev yapmaya devam edebilirler.

Basketbol Federasyonu durumu daha da ağırlaştırmamak adına mali disiplinle ilgili yönergeyi erteledi. Oysa en azından gelecek sezon sonunda yürürlüğe girecek yönergeyi yayınlamış olsalar bu sezonun transfer pazarını da kulüpler adına olumlu etkilemiş olacaklardı.

Bu konuda kaybettiğimiz zaman sadece sorunların daha fazla büyümesine neden oluyor.  

Yorumlar Okunma: 6290