U18 Avrupa Şampiyonası başlarken (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

U18 Avrupa Şampiyonası başlarken (İlker Yıldız)

28-07-18 08:34
Altyapı Milli Takımlarımızın çeşitli kategorilerinde, 2018 yaz döneminde katılacağı toplam yedi turnuva vardı ve şu ana kadar üç turnuvayı geride bıraktık  (FİBA U17 Erkekler Dünya Şampiyonası, FİBA U20 Kızlar Avrupa Şampiyonası B Ligi, FİBA U20 Erkekler Avrupa Şampiyonası A Ligi). Dördüncü altyapı Milli Takım turnuvamız ise bugün itibariye başlayacak. FİBA U18 Erkekler Avrupa Şampiyonası, 28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında Letonya’nın;  Liepaja, Ventspils ve Riga olmak üzere üç şehrinde düzenlenecek. 

Hazırlık Dönemi
FİBA U18 Avrupa Şampiyonasına hazırlanan Milli Takımımızın, 2018 yılı içersinde toplamda üç kez (18-21 Şubat 2018, 26 Mart-8 Nisan 2018, 11 Haziran 2018) kamp çalışması adına bir araya geldiğini görüyoruz. İlk kamp döneminden bugüne toplam 27 farklı oyuncumuzun, U18 Erkek Milli Takımımızın geniş aday kadrosuna çağrıldığını görüyoruz. U18 (Genç) Milli Takım oyuncularımız, Avrupa Şampiyonası öncesinde bu yaş kategorisinin en prestijli turnuvası olan, 29. Albert Schweıtzer Hazırlık Turnuvası’nda (Almanya) 31 Mart-7 Nisan 2018 tarihleri arasında boy gösterdi. Oyuncularımız, adeta küçük bir Dünya Kupası formatında olan bu önemli organizasyonda, maalesef beklentilerimizin uzağında performanslar göstermişlerdi. Her şeyden önemlisi, çoğu genç oyuncumuzun bireysel gelişiminde bir duraksama ve takım oyunundan uzak bir oyun sergilediklerini izlemiştik. 29. Albert Schweıtzer Hazırlık Turnuvası’ndan sonra yaklaşık olarak dört aya yakın bir zaman geçti. Oyuncularımızın son dört ayda gerek kendi kulüp takımlarında, gerekse Milli Takımımızla birlikte hazırlık döneminde ciddi rakiplerle oynadığımız maçlarla, Avrupa Şampiyonasına çok daha hazır ve tecrübeli bir şekilde gideceklerini düşünüyorum.

Genç Millilerimiz, Avrupa Şampiyonası öncesi son kamp çalışmasına 11 Haziran tarihinde Bolu’da başladı. Daha sonra sırasıyla; Sırbistan, İtalya ve İspanya hazırlık turnuvalarına katılarak, oyuncularımızın gelişimi adına en iyi şekilde hazırlık dönemi programı düzenlendi. TBF resmi web sitesinden takip edebildiğim kadarıyla, son hazırlık döneminde 9 ciddi özel maç yaptık. Bu yaş kategorisinin en iyi ülke takımları olan; Sırbistan, İtalya, İspanya ve Litvanya ile oynanan özel maçların sonunda kadro son halini aldı.

U17’den Üç Takviye
Hazırlık döneminin sonuna doğru, FİBA U17 Dünya Şampiyonasından dönen üç oyuncumuz; Ömer Can İlyasoğlu, Tarık Sezgün ve Mustafa Kurtuldum’da nihai kadroya dâhil edilerek, Letonya’ya götürüldüler. 12 kişilik kadromuzda yer alan oyuncularımızın kulüplere göre dağılımına baktığımızda, çoğu altyapı Erkek Milli Takım kategorisinde olduğu gibi, Bandıma Kırmızı takımında oynayan oyuncu sayısının fazlalığı dikkat çekiyor. Bandırma Kırmızı takımından 4, Anadolu Efes’ten 3, Fenerbahçe’den 2, Darüşşafaka, FVM Işıkspor ve Tofaş’tan 1’er oyuncunun kadroda yer aldığını görüyoruz.

Oyuncularımız arasında, altyapı Milli Takımlarımız ile en çok resmi turnuva tecrübesi yaşayan oyuncumuzun, 5 turnuva ile Bandırma Kırmızı’dan Eray Akyüz olduğunu görüyoruz. Daha sonra 3’er turnuva tecrübesi ile Mert Konuk ve Mustafa Kurtuldum gelmekteler. Kadroda yer alan üç oyuncumuz, bu turnuvada süre verildiği taktirde ilk kez altyapı Milli Takımlarımız ile birlikte resmi bir turnuva tecrübesi yaşayacaklar. Bu oyuncularımız; Sadık Emir Kabaca (Bandırma Kırmızı), Hakan Sayılı (Bandırma Kırmızı) ve Efe Ergi Tırpancı (Fenerbahçe).

BGL’den 11 Oyuncu
Her fırsatta Basketbol Gençler Ligi (BGL)’nin, Türk basketbolumuza bir yıl içerisinde kattığı önemli artılardan bahsediyorum. Koskoca bir yılı neredeyse ölü sezon olarak geçirecek birçok oyuncumuzun, çok güzel ve nitelikli bir organizasyon olan BGL sayesinde, sezonu çok verimli geçirdiğini görüyoruz. U17 Erkek Basketbol Takımımızda 7 ve U20 Erkek Basketbol Takımımızda da 4 oyuncu bu sezon BGL’de mücadele ederek, önemli tecrübeler edinmişti. U18 Milli Takımımızda ise bir oyuncu dışında (Eray Aydoğan, FMV Işıkspor) kalan 11 oyuncumuzun, bu sezon BGL’de oynadığını büyük bir mutlulukla görüyoruz. Daha da detaylı baktığımızda bu oyuncular arasındaki 5 oyuncunun bu sezon sadece BGL’de forma giydiğini görüyoruz. Kısacası BGL, adeta altyapı Milli Takımlarımızda yer alan oyuncularımızın gelişimini sağlayan en önemli lig konumuna gelmiş durumda. Temennim, benzer şekilde BGL uygulamasının kızlar kategorisinde de bu sezondan itibaren düzenlenmesi ve hatta hem kız hem de erkeklerde buna ilave olarak Ümitler Ligi’nin de hayata geçirilmesinin sağlanmasıdır. Mevcut TBF yetkililerinin, Türk basketbolu adına önemli işlere imza attıklarını ve gelecekte de atmaya devam edeceklerine inancım sonsuz. TBF yetkililerinin yapmış olduğu çalışmaların önemini, gelecek yıllarda elde edeceğimiz güzel sonuçlarla çok daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum. 

Banvit Basketbol Organizasyonu Örnek Alınmalı
Dikkat ederseniz ilk kez altyapı Milli Takımlarımız ile maç tecrübesi yaşayacak olan iki oyuncumuzun Bandırma Kırmızı oyuncusu olduğunu görüyoruz. 18 yaşındaki iki oyuncumuzun da ilk kez altyapı Milli Takımlarında resmi bir turnuvaya katılacak olmasının önemi şu olsa gerek; Banvit organizasyonu o kadar iyi çalışıyor ki bu çocuklar 3-4 yıl önce çok gerilerinde kaldıkları yaşıtlarını, çok kısa bir süre de geride bırakma başarısı göstermişler. Bu başarı da kuşkusuz Banvit organizasyonunun başta fundamental olmak üzere, bünyesindeki oyuncuların bireysel eksiklikleri üzerinde durmasının etkili olduğunu düşünüyorum. Bu konu ayrıca bir başlıkta ele alınması gereken bir olay olduğunu düşünüyorum ve Sayın Ahmet Gürgen’e ulaşabildiğim takdirde bu konuyla ilgili detaylı bilgiler almak isterim. Hatta beni kabul ederlerse, Banvit organizasyonunun, altyapıda en küçük yaş kategorisinden en büyük yaş kategorisine kadarki basketbol eğitim çalışmalarını izlemek isterim. Bu çalışmaların yazıya dökülmesi, ülkemizde altyapıdan oyuncu yetiştirmenin en başarılı örneklerinin başında gelen Banvit basketbol organizasyonunun tanıtımıyla çok önemli merhaleler kat edileceğini düşünüyorum.

TBF Yetkilileri Takdiri Hak Ediyor
Türkiye Basketbol Federasyonu yetkililerini ve altyapı Milli Takımlarımızda görev alan idari ve teknik heyeti ayakta alkışlamak gerekir. TBF yetkilileri, altyapı Milli Takımlarımızın bütün kamp dönemini en iyi şekilde geçirmesi adına bütün imkânlarını seferber etmiş durumda. Her kategorideki geniş aday kadroyu kıstas aldığımızda, her kategoride neredeyse 25-30 civarında genç oyuncumuzun katılımıyla ciddi organizasyonlar düzenleniyor. U14’ten U20’e kadar kızlar ve erkekler olmak üzere bu yıl toplam 10 yaş kategorinde (Erkekler: U14, U15, U16, U17, U18 ve U20; kızlar: U15, U16, U18, U20) altyapı Milli Takım kampları düzenlendi. 2018 yaz dönemi sonuna kadar da, altyapı Milli Takımlarımız 7 kategoride uluslar arası resmi turnuvaya katılacak. Türkiye’nin kendi yaş kategorisindeki en iyi, yaklaşık olarak 250-300 basketbolcusu altyapı Milli Takımlarımızda kamp dönemine iştirak ettiler. Türk basketbolu adına çok önemli ve çok nitelikli olan bu tür organizasyonların düzenlenmesi, Türk basketbolunun geleceği adına büyük önem arz ediyor. Sadece bu büyük çaba için dahi TBF yetkililerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Abdi İpekçi Spor Kompleksi yapımı sona erdikten sonra, altyapı Milli Takım organizasyonlarının çok daha nitelikli hale geleceğinden kuşkum yok. Özellikle bu organizasyonlarda emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.

Takım Değerlendirmesi
Albert Schweıtzer Hazırlık Turnuvası’nda izlediğimde doğruyu söylemek gerekirse, hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim. Bireysel olarak baktığımız da oyuncularımızın çok daha iyi performans göstereceklerini düşünmüştüm ama takım kimyasının bu turnuvada tam olarak oluşmadığına şahit olduk. Ancak daha da üzücü olanı, turnuva bitiminde oyuncularımızla ilgili ileriye dönük olumlu beklentilerimizin de azalmasıydı. Antrenörümüz Sayın Ömer Uğurata başta olmak üzere teknik ekibimiz tarafından, Albert Schweitzer Hazırlık Turnuvası’ndaki uyumsuz takım görüntüsünün ortadan kaldırılması adına önlemler alındığını düşünüyorum. Bu önlemler sayesinde de, zorlu rakiplerimizin olduğu grupta, hem takım olarak hem de oyuncu bazında en iyi şekilde performans göstereceğimize inanıyorum.

Takımımızın bu turnuvada en çok özellikle pota altında zorlanacağını düşünüyorum. Uzun forvet pozisyonunda da yine zorlanacağımız aşikar. PG ve SG (1 ve 2 numaralar) açısından zengin bir kadromuz var ama asıl sorun, bu oyuncularımızı en verimli şekilde nasıl kullanacağımızla ilgili olacaktır. Teknik heyeti bekleyen en önemli kritik karar bence bu olacaktır. Teknik heyetin, oyuncularımızın basketbollarının gelişimi adına en uygun kararı vereceklerine inancım sonsuzdur.

Mert Akay, Eray Akyüz, Sadık Emir Kabaca, Mustafa Kurtuldum ve Mert Konuk’tan bu turnuvada beklentilerim çok fazla olacak. Bunun yanında ileriye dönük Tarık Sezgün’den de çok umutluyum. Tarık Sezgün belki bu turnuvada ve hatta birkaç yıl daha çok belirgin performanslar sergilemeyecektir ama özellikle U20’den itibaren vücut koordinasyonunun gelişmesiyle birlikte, basketbolunda çok önemli bir atılım gerçekleşeceğine inanıyorum. 

Tarık Sezgün (2001, 210 cm, Anadolu Efes)’ün fiziği çok iyi ve basketbol adına geleceğinin çok parlak olacağını düşünüyorum. Uzun oyuncuların gelişiminin daha yavaş ve geç olduğunu düşündüğümüzde, Tarık Sezgün’ün bir yaş küçük olarak katılacağı bu turnuvada muhakkak çok iyi tecrübeler edinecektir. Altyapı Milli Takımlar sorumlularımızın ve teknik ekibimizin, Tarık Sezgün’ün üzerinde ilgiyle durması (bu yaz hem U17, hem de U18’de tecrübe edinecek), Türk basketbolunun uzun oyuncu ihtiyacının giderilmesi adına yapılan çok yerinde bir yatırım olarak görüyorum. Umarım, Tarık Sezgün’de bunun karşılığını ilerleyen yıllarda, Türk ve dünya basketbolunda önemli bir yere gelerek verir.

Mustafa Kurtuldum, FİBA U17 Dünya Şampiyonasındaki performansıyla (18,1 sayı, 4,3 ribaunt, 2,6 asist ve 2,1 top çalma) ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösterdi. Mert Akay’da yıllardır takip ettiğim bir oyuncu ve yeni sezonda TBSL’de Ahmet Çakı yönetimindeki Darüşşafaka’da zaman zaman süre bulacağını da düşünüyorum. Mert Akay, Albert Schweıtzer Turnuvasında Milli Takımımız adına en efektif oyuncuydu (5 maçta; 19,3 dakika, 10,6 sayı, 2,6 ribaunt, 2,6 asist, 1,6 top çalma ve 9,4 efektif) ve Avrupa Şampiyonasında da benzer katkıyı göstereceğini düşünüyorum. Sadık Emir Kabaca’nın da basketbola çok uygun bir fiziği ve üst düzey bir yeteneği var. Sadık Emir Kabaca, Bandırma Kırmızı formasıyla TBL ve BGL’de gösterdiği iyi performansı sürdürerek, hem bu turnuvada hem de gelecek basketbol yaşantısında Türk basketbolunda önemli başarılara imza atacağını düşünüyorum. Mert Konuk (2000, 193 cm, Tofaş) takım kadrosu içerisinde bu sezon Tahincioğlu Basketbol Süper Liginde forma giyen iki oyuncudan birisi olarak dikkat çekiyor (diğer oyuncumuz, Fenerbahçe forması giyen Efe Ergi Tırpancı’ydı.). Mert Konuk, BGL’de de çok iyi bir sezon geçirdi ve çok yönlü basketbolu ile dikkatleri üzerine topladı. Bu turnuvada, kritik anlarda sorumluluk alarak takıma önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Onun bir şutör değil, iyi bir skorer oyuncu olacağını ve bu özelliğiyle fark oluşturacağını ümit ediyorum. 

Altyapı Turnuvalarının Amacı
Bütün oyuncularımızın, bu turnuvada edineceği tecrübelerle, gelecek adına basketbollarını daha da geliştirmelerini diliyorum. Altyapı Milli Takım Turnuvalarındaki en önemli amaç; turnuva boyunca oyuncularımızı kendi yaş kategorisindeki diğer üst düzey oyunculara karşı izlemek ve bu sayede ilerideki basketbol yaşantılarında nereye gelebilecekleri ile ilgili yaklaşık bir intiba elde etmektir. Her şeyden önemlisi ise oyuncularımızın eksikliklerini görüp, gerek kendileri gerekse antrenörleri tarafından turnuva sonrasında bu eksiklikleri üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaktır. Unutmayalım ki bir oyuncunun gerçek anlamda basketbol gelişimini sağlayan antrenmanlar, maç temposunda yapılan antrenmanlarsa; bir oyuncunun eksikliklerini en ince ayrıntısına kadar görmemizi sağlayansa, en iyi rakiplere karşı oynadığı maçlardır. Bir genç oyuncunun gerçek anlamda eksiklikleri, iyi rakiplere karşı oynadığı iyi bir turnuvada ortaya çıkar. Bu sebeple de her yıl düzenlenen altyapı Avrupa Şampiyonalarını, bu anlamda çok önemli görüyorum. Bu önem, madalya almaktan ziyade, oyuncularımızın potansiyellerini görme ve eksikliklerini erkenden tespit edip, bu eksiklerini giderme anlamında önemlidir. 

Basketbolumuzun Feylesofu Yalçın Granit
Gençliğimden itibaren basketbolda kendime örnek aldığım en önemli şahsiyetlerin başında Sayın Yalçın Granit gelmekte. Sayın Yalçın Granit ile ilgili, başta Sayın Ali Granit’in kitaplaştırdığı “Adanmak – Bir Hayalin Peşinde Yalçın Granit ve Türk Basketbolunun Hikâyesi” kitabı olmak üzere, basketfaul sitemizde “Söz Büyüğün” başlığıyla daha önce yayımlanan yazıları ve diğer yayımlanmış yazılarının hemen hepsini okudum. Ayrıca Sayın Yalçın Granit’in “Söz Büyüğün” başlığıyla yazdığı yazıları da kendimce küçük bir kitap haline getirdim. Basketbola bakış açımı ve basketbol hakkındaki düşüncelerimi, Sayın Yalçın Granit başta olmak üzere; rahmetli Sayın Mehmet Baturalp, Sayın Cem Akdağ, Sayın Murat Muratanoğlu, Sayın Necip Kapanlı, Sayın Seyfi Kuştimur, merhum Cavit Altunay, Sayın Aydın Örs gibi bir çok değerli basketbol düşünürü etkilemiş ve etkilemeye de devam etmektedir. Onların seviyesine ulaşma adına çaba sarf etmek dahi, her seferinde düşünce çıtamı yükseltmemi sağlıyor ve bitmez tükenmez süreç içerisinde her zaman tutkuyla ilerliyorum. Belki hiçbir zaman onların seviyesine ulaşamayacağım ama zaten felsefe de her zaman yolda olmak değil midir? Sürekli sorular sormak ve hep farklı bir bakış açısıyla bir olaya bakmaya çalışmak… Ben de hep bunu yapmaya çalışıyorum, olaylara farklı açıdan bakabilmeye çalışmak… Sürekli ve bitimsiz bir akıl yürütme... Bazen saatlerce düşünüyorum, bıkmadan usanmadan bir çıkış yolu arıyorum. İşte o zaman hep ismini saydığım (ve daha ismini sayamadığım niceleri) bu değerli basketbol düşünürleri imdadıma yetişiyor. Ülke basketbolumuzda ihtiyaç duyduğumuz en temel şey bir gelenek oluşturamamak ya da kanonlaşamamak (kanon meselesi üzerinde detaylı bir yazı yazacağım) olsa gerek. İşte bizim kanonlarımız mevcut, hep birlikte bu değerlerimizin çizdikleri yoldan devam edip, bu yolların izinde bizler de yeni yollar çizmeye cesaret edelim. 

Hepimiz pusulasını kaybetmiş gemiciler gibiyiz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çünkü okumuyor ve araştırmıyoruz. Üstüne üstlük merak da etmiyoruz. Kapitalist düşüncelere esir olmuş ve düşünce üretmekten mahrum kalmışız. Altyapı adına söylüyorum; altı üstü metal olan kupaları önemli görüyoruz da, yıllarca basketbol eğitimi verdiğimiz çocuklarımızın ruhunu önemsemiyoruz. Maç kazanmayı önemsiyoruz da, çocukların kalbini kazanmayı önemsemiyoruz. Kupalar kadar taşlaşmış kalplerimiz var, kupalar kadar derinliksiz düşüncelerimiz, araçla amacı karıştıran dağınız zihinlerimiz var. Acilen bu dağınıklıktan kurtulup, basketbolumuzun kendi dilini oluşturmalıyız. İşte o zaman gerçek başarı olan oyuncu yetiştirme ve A Milli Takımlarımızda istikrarlı başarılar elde etmeyi sağlayacağız.

Biz Türk basketbolu adına bir felsefe geliştirmek zorundayız. Bunu da ancak basketbolumuzdaki bilge insanlarla sağlayabiliriz. Tüm anlatmaya çalıştıklarımı bakın Sayın Yalçın Granit “Adanmak” kitabında nasıl özetliyor; “Tembellik hududu (comfort zone) basketbolda çok geçerli bir kavramdır. Siz antrenmanlarda sadece iyi yaptığınız şeyleri tekrarlayıp iyi yapamadığınız konularda kendinizi zorlamazsanız, gelişme gösteremezsiniz. Bir basketbolcunun en büyük düşmanı kendi tembellik hudududur. Ben bundan sonraki basketbol hayatımda gençlerimizin yeteneklerinin tümünü kullanıp daha iyi oyuncu olmaları için elimden geldikçe faydalı olma kararındayım.”

İşte biz bu “Tembellik hududu (comfort zone)”nu, basketbolumuzun her kademesinde aştığımızda Türk basketbolu “Dünyanın 1 Numarası” olacaktır. Ben buna inanıyorum, ya siz…

Her şey A Milli Takımlarımız için. 

 

2018 U18 ERKEKLER AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI
A LİGİ B GRUBU / Liepaja, Ventspils, Riga / Letonya
(28 Temmuz - 5 Ağustos 2018)

MAÇ

TARİH / SAAT (TSİ)

RAKİP ÜLKE

1

28.07.2018 / 14.00

Almanya

2

29.07.2018 / 16.15

Fransa

3

31.07.2018 / 16.15

Rusya

Statü: Turnuva 4 grupta 4'er takım olmak üzere, toplam 16 ülke takımının katılımıyla düzenleniyor. Gruplarda oynanan müsabakalar sonrasında, sıralamaya bakılmaksızın bütün takımlar ikinci tura çıkıyor. 2. Turda eşleşmeler; A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1 şeklinde çapraz olarak gerçekleşiyor. Kazanan takımlar bir üst tura çıkarken, kaybeden takımlar ise küme düşmeme adına klasman maçları oynarlar. Turnuva sonunda 14, 15 ve 16. olan son üç ülke takımı B Ligine düşer.

 

U18 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN
İDARİ VE TEKNİK KADROSU

ADI SOYADI

GÖREVİ

KULÜBÜ

Fikret Doğan

Koordinatör

TBF

Osman Orçun Göllü

İdareci

-

Ömer Uğurata

Antrenör

Darüşşafaka Basketbol

Ertuğ Tuzcukaya

Yardımcı Antrenör

Fenerbahçe Doğuş

Cenk Yıldırım

Yardımcı Antrenör

Anadolu Efes

Murat Öney

Yardımcı Antrenör

Türk Telekom

Aydın Gökmen Güner

Kondisyoner

-

Murat Erdem

Fizyoterapist

TBF

Mehmet Üstev

Masör

Edirne BLD. Edirnespor

 

KADRODA YER ALAN OYUNCULARIMIZIN MİLLİ TAKIMLARIMIZLA FİNALLERE KATILIM TABLOSU

FORMA
NO

ADI SOYADI

DOĞUM
TARİHİ

BOY
(cm)

POZİSYON

KULÜBÜ

2015

2016

2017

2018

TOPLAM

1

Ömer Can İlyasoğlu

01.01.2001

195 cm

SG

Anadolu Efes

-

-

U16

U17

U16: 1
U17: 1

3

Tarık Sezgün

17.04.2001

210 cm

PF

Anadolu Efes

-

-

U16

U17

U16: 1 
U17: 1  

4

Mert Akay

12.07.2000

190 cm

PG

Darüşşafaka Basketbol

-

U16

U18

-

U16: 1
U18: 1

5

Efe Ergi Tırpancı

01.01.2000

199 cm

SF

Fenerbahçe

-

-

-

-

-

7

Mustafa Kurtuldum

10.05.2001

196 cm

SF

Anadolu Efes

-

U16

U16

U17

U16: 2
U17: 1

8

Hakan Sayılı

14.02.2000

203 cm

SF

Bandırma Kırmızı

-

-

-

-

-

9

Eray Aydoğan

25.02.2000

187 cm

PG

FMV Işıkspor

-

U16

-

-

U16: 1

10

Eray Akyüz

12.07.2000

189 cm

PG

Bandırma Kırmızı

U16

U16
U17
U18

U18

-

U16: 2
U17: 1
U18: 2

11

Sadık Emir Kabaca

13.12.2000

207 cm

PF

Bandırma Kırmızı

-

-

-

-

-

12

Adem Bayrak

08.08.2000

202 cm

PF

Fenerbahçe

-

U16

-

-

U16: 1

15

Alperen Demir

01.04.2000

203 cm

C

Bandırma Kırmızı

-

U16

U18

-

U16: 1
U18: 1

21

Mert Konuk

02.04.2000

193 cm

SG

Tofaş

U16

U16
U17

-

-

U16: 2 
U17: 1

AÇIKLAMALAR:

1) Alt yapı Milli Takımlar Avrupa Basketbol Şampiyonaları, 2004 yılından itibaren her yıl; U16, U18 ve U20 kategorilerinde düzenlenmektedir.

2) U17 Erkekler Dünya Basketbol Şampiyonası Finallerine, 2016 ve 2018 yıllarında katılma başarısı gösterdik.

3) U19 Erkekler Dünya Basketbol Şampiyonası Finallerine, 2007 ve 2015 yıllarında katılma başarısı gösterdik.

4) A Milli Erkek Takım düzeyinde Avrupa Basketbol Şampiyonası Finallerine; 1949, 1951, 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1971, 1973, 1975, 1981, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015 ve 2017 yıllarında katılma başarısı gösterdik.

5) A Milli Erkek Takım düzeyinde Basketbol Dünya Kupası Finallerine; 2006, 2010 ve 2014 yıllarında katılma başarısı gösterdik.

6) A Milli Erkek Takım düzeyinde Basketbol Olimpiyat Oyunları Elemelerine; 1936, 1952, 1972, 1980, 1984, 1988, 1992 ve 2016 yıllarında katıldık.

7) Turnuvaya katılım düzeyi olarak, Avrupa ve Dünya Basketbol Şampiyonası Finalleri kıstas olarak alınmıştır.

 

2019 FİBA U18 (18 Yaş altı) Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası / Letonya (28 Temmuz - 5 Ağustos 2018)
18 Yaş altı Erkek Basketbol Takım Kadromuz
(Oyuncularımızın Kulüplerindeki Sezon İstatistikleri)

F.N

OYUNCU

DOĞUM
TARİHİ

BOY
(cm)

POZİSYON

KULÜBÜ

ŞEHİR/
ÜLKE

LİG

MAÇ

SÜRE

SAYI

HR

SR

TR

ASİST

BLOK

TK

FAUL

1

Ömer Can İlyasoğlu

01.01.2001

195 cm

SG

Anadolu Efes

İstanbul

BGL

33

10:41:57

217

52

67

119

141

5

48

58

72

00:19:27

6,58

1,58

2,03

3,61

4,27

0,15

1,45

1,76

2,18

3

Tarık Sezgün

17.04.2001

210 cm

PF

Anadolu Efes

İstanbul

BGL

28

06:57:34

157

41

58

99

15

7

5

28

62

00:14:55

5,61

1,46

2,07

3,54

0,54

0,25

0,18

1,00

2,21

4

Mert Akay

12.07.2000

190 cm

PG

Darüşşafaka Basketbol

İstanbul

BGL

32

12:22:44

458

39

113

152

176

15

57

88

79

00:23:13

14,31

1,22

3,53

4,75

5,50

0,47

1,78

2,75

2,47

5

Efe Ergi Tırpancı

01.01.2000

199 cm

SF

Fenerbahçe

İstanbul

TBSL

2

00:01:06

0

0

0

0

0

0

0

0

1

00:00:33

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,00

0,50

BGL

32

15:06:53

371

42

127

169

141

17

58

116

96

00:28:20

11,59

1,31

3,97

5,28

4,41

0,53

1,81

3,63

3,00

7

Mustafa Kurtuldum

10.05.2001

196 cm

SF

Anadolu Efes

İstanbul

BGL

32

13:02:29

459

31

64

95

76

5

47

58

77

00:24:27

14,34

0,97

2,00

2,97

2,38

0,16

1,47

1,81

2,41

8

Hakan Sayılı

14.02.2000

203 cm

SF

Bandırma Kırmızı

Balıkesir

TBL

21

01:57:18

15

3

9

12

9

3

4

7

11

00:05:35

0,71

0,14

0,43

0,57

0,43

0,14

0,19

0,33

0,52

BGL

32

12:09:10

296

83

131

214

46

23

17

44

62

00:22:47

9,25

2,59

4,09

6,69

1,44

0,72

0,53

1,38

1,94

9

Eray Aydoğan

25.02.2000

187 cm

PG

FMV Işıkspor

İstanbul

TBL2

25

11:51:16

265

9

70

79

116

1

39

72

52

00:28:27

10,60

0,36

2,80

3,16

4,64

0,04

1,56

2,88

2,08

U18 A

7

03:20:47

81

3

35

38

25

1

13

16

16

00:28:41

11,57

0,43

5,00

5,43

3,57

0,14

1,86

2,29

2,29

10

Eray Akyüz

12.07.2000

189 cm

PG

Bandırma Kırmızı

Balıkesir

TBL

37

18:47:31

447

26

109

135

119

15

40

93

78

00:30:28

12,08

0,70

2,95

3,65

3,22

0,41

1,08

2,51

2,11

BGL

22

08:22:47

319

14

79

93

67

17

34

49

26

00:22:51

14,50

0,64

3,59

4,23

3,05

0,77

1,55

2,23

1,18

11

Sadık Emir Kabaca

13.12.2000

207 cm

PF

Bandırma Kırmızı

Balıkesir

TBL

35

05:58:57

108

20

42

62

24

9

9

23

58

00:10:15

3,09

0,57

1,20

1,77

0,69

0,26

0,26

0,66

1,66

BGL

30

13:05:57

340

118

127

245

37

53

36

64

102

00:26:12

11,33

3,93

4,23

8,17

1,23

1,77

1,20

2,13

3,40

12

Adem Bayrak

08.08.2000

202 cm

PF

Fenerbahçe

İstanbul

BGL

30

11:35:08

271

56

119

175

26

12

34

62

61

00:23:10

9,03

1,87

3,97

5,83

0,87

0,40

1,13

2,07

2,03

15

Alperen Demir

01.04.2000

203 cm

C

Bandırma Kırmızı

Balıkesir

TBL

24

03:16:18

63

24

34

58

2

1

3

6

33

00:08:11

2,63

1,00

1,42

2,42

0,08

0,04

0,13

0,25

1,38

BGL

24

08:13:42

316

79

99

178

11

2

17

65

62

00:20:34

13,17

3,29

4,13

7,42

0,46

0,08

0,71

2,71

2,58

21

Mert Konuk

02.04.2000

193 cm

SG

Tofaş

Bursa

TBSL

10

00:33:02

10

0

4

4

1

0

3

3

5

00:03:18

1,00

0,00

0,40

0,40

0,10

0,00

0,30

0,30

0,50

BGL

23

11:29:57

389

17

80

97

143

2

57

66

61

00:30:00

16,91

0,74

3,48

4,22

6,22

0,09

2,48

2,87

2,65

GENEL ORTALAMALAR

17,99

yıl

197,83

cm

-

-

-

-

479

168:54:33

4582

657

1367

2024

1175

188

521

918

1014

00:21:09

9,57

1,37

2,85

4,23

2,45

0,39

1,09

1,92

2,12

Açıklamalar:
1) Kısaltmaların açıklaması:
TBSL: Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi, TBL: Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi, TBL2: Türkiye Erkekler Basketbol 2. Ligi, BGL: Basketbol Erkekler Gençler Ligi, U18 A: 18 yaş altı A Türkiye Şampiyonası Finalleri
2) TBF resmi sitesinde, U18 AA altyapı Türkiye Şampiyonası Finalleri istatistiklerine henüz ulaşılamamaktadır.

 

U18 ERKEK MİLLİ TAKIMIMIZIN HAZIRLIK DÖNEMİNDE OYNADIĞI ÖZEL MAÇLAR

S

TARİH

ÜLKE

SONUÇ

RAKİP ÜLKE

DÜZENLENEN
ÜLKE

SKORERLER

1

31.03.2018

TÜRKİYE

73

67

JAPONYA

ALBERT SCHWEİTZER TURNUVASI, ALMANYA

Alperen Demir 19 sayı-10 ribaunt-2 asist, Adem Bayrak 11 sayı-6 ribaunt-2 asist, Sadık Emir Kabaca 8 sayı-8 ribaunt-1 asistle oynadı.

2

1.04.2018

TÜRKİYE

73

79

ARJANTİN

ALBERT SCHWEİTZER TURNUVASI, ALMANYA

Mert Akay 17 sayı-4 ribaunt-2 asist, Arda Berk Kaya 13 sayı-1 ribaunt-4 asist, Adem Bayrak, Eray Akyüz ve Adem Bayrak 9'şar sayı kaydetti.

3

2.04.2018

TÜRKİYE

70

74

ALMANYA

ALBERT SCHWEİTZER TURNUVASI, ALMANYA

Eray Akyüz 15 sayı-2 ribaunt-2 asist, Mert Konuk 12 sayı-1 ribaunt-1 asist, Mert Akay 11 sayı-2 ribaunt, Sadık Emir Kabaca 8 sayı-10 ribaunt-1 asistle oynadı.

4

4.04.2018

TÜRKİYE

78

90

İSRAİL

ALBERT SCHWEİTZER TURNUVASI, ALMANYA

Arda Berk Kaya 25 sayı-3 ribaunt-2 asist, Mert Akay 10 sayı-3 ribaunt-7 asist, Sadık Emir Kabaca 10 sayı-7 ribaunt-3 asistle oynadı.

5

5.04.2018

TÜRKİYE

53

72

AVUSTRALYA

ALBERT SCHWEİTZER TURNUVASI, ALMANYA

Mert Konuk 11 sayı-3 ribaunt-3 asist, Sadık Emir Kabaca 10 sayı-5 ribaunt, Kamer Muhammed Bayraktar 8 sayı-7 ribauntla oynadı.

6

6.04.2018

TÜRKİYE

83

75

ÇİN

ALBERT SCHWEİTZER TURNUVASI, ALMANYA

Eray Akyüz 27 sayı-3 asist, Adem Bayrak 16 sayı-7 ribaunt, Tarık Sezgün 10 sayı-5 ribauntla oynadı.

7

26.06.2018

TÜRKİYE

89

82

SIRBİSTAN

SIRBİSTAN

Mert Akay 20 sayı- 5 ribaunt-1 asist, Eray Akyüz 17 sayı- 5 ribaunt- 3 asist ve Hakan Sayılı ile Çağdaş Atbaş da 10’ar sayı kaydetti.

8

27.06.2018

TÜRKİYE

56

60

SIRBİSTAN

SIRBİSTAN

Eray Akyüz 11 sayı- 2 ribaunt- 2 asist, Mert Camcı 8 sayı- 2 ribaunt ve Mert Konuk ile Hakan Sayılı da 7’şer sayı kaydetti.

9

28.06.2018

TÜRKİYE

67

61

SIRBİSTAN

SIRBİSTAN

Hakan Sayılı 17 sayı- 5 ribaunt- 4 asist, Eray Akyüz ile Mert Akay da 9’ar sayı kaydetti.

10

07.07.2018

TÜRKİYE

75

78

RUSYA

İTALYA

Mert Akay 16 sayı- 3 ribaunt- 1 asistle oynarken, Hakan Sayılı 10 sayı- 2 ribaunt ve Mert Konuk da 9 sayı- 4 ribaunt- 4 asistle oynadı.

11

08.07.2018

TÜRKİYE

78

59

İTALYA

İTALYA

Eray Akyüz 23 sayı- 2 ribaunt, Alperen Demir 12 sayı- 8 ribaunt ve Eray Aydoğan da 11 sayı- 3 ribauntla

12

10.07.2018

TÜRKİYE

69

79

LİTVANYA

İTALYA

-

13

11.07.2018

TÜRKİYE

92

82

İSRAİL

İSPANYA

Hakan Sayılı 21 sayı- 4 ribaunt- 1 asist, Mert Konuk 14 sayı- 2 ribaunt- 1 asist ve Eray Akyüz ile Mert Akay da 12’şer sayı kaydetti.

14

12.07.2018

TÜRKİYE

82

70

BÜYÜK BRİTANYA

İSPANYA

Hakan Sayılı 13 sayı- 7 ribaunt, Mert Akay 11 sayı- 4 ribaunt- 3 asist, Mert Konuk, Arda Berk Kaya ve Efe Ergi Tırpancı da 8’er sayı kaydetti.

15

14.07.2018

TÜRKİYE

66

75

İSPANYA

İSPANYA

Sadık Enir Kabaca 12 sayı- 4 ribaunt, Alperen Demir 10 sayı- 6 ribaunt ve Efe Ergi Tırpancı da 10 sayı- 2 asistle oynadı.

 

U18 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ

ORGANİZASYON ADI

EV SAHİBİ
ÜLKE

O.M

G

M

A.S

Y.S

Av.

SIRALAMA

1

1968 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

İspanya

8

4

4

526

537

-11

4.

2

1970 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Yugoslavya

7

2

5

453

499

-46

11.

3

1972 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Yunanistan

7

1

6

425

501

-76

11.

4

1974 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Fransa

9

2

7

524

600

-76

13.

5

1976 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

İspanya

7

3

4

448

443

5

9.

6

1978 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

İtalya

7

2

5

532

585

-53

8.

7

1980 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Yugoslavya

7

2

5

554

630

-76

9.

8

1984 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

İsveç

7

2

5

468

546

-78

8.

9

1988 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Yugoslavya

7

3

4

523

560

-37

7.

10

1990 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Hollanda

7

3

4

503

524

-21

9.

11

1994 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri

-

8

6

2

587

514

73

-

12

1994 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

İsrail

7

3

4

465

467

-2

9.

13

1996 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri

-

9

5

4

605

561

44

-

14

1996 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Fransa

7

5

2

479

457

22

5.

15

1998 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Bulgaristan

7

2

5

433

487

-54

11.

16

2000 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri

Hırvatistan

10

4

6

648

720

-72

-

17

2002 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Almanya

8

4

4

618

608

10

5.

18

2004 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

İspanya

8

5

3

562

547

15

2.

19

2005 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Slovakya

8

6

2

591

537

54

2.

20

2006 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Yunanistan

8

4

4

576

589

-13

4.

21

2007 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

İspanya

8

3

5

605

627

-22

8.

22

2008 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Yunanistan

8

5

3

634

620

14

9.

23

2009 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Fransa

9

6

3

683

624

59

3.

24

2010 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Litvanya

8

4

4

568

594

-26

9.

25

2011 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Polonya

9

6

3

633

601

32

3.

26

2012 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Litvanya

8

4

4

587

579

8

9.

27

2013 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Letonya

9

7

2

684

645

39

1.

28

2014 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Türkiye

9

7

2

696

592

104

1.

29

2015 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Yunanistan

9

7

2

649

590

59

2.

30

2016 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Türkiye

6

2

4

397

436

-39

12.

31

2017 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

Slovakya

7

5

2

561

519

42

4.

GENEL TOPLAM

243

124

119

17217

17339

-122

-

GENEL ORTALAMA

51,03%

48,97%

70,85

71,35

-

-

O.M: Oynanılan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

U18 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ MAÇ SONUÇLARI

S

TARİH

TAKIM

SKOR

RAKİP ÜLKE

YER

ORGANİZASYON ADI

1

2.08.1968

Türkiye

56

60

İtalya

İspanya

1968 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

2

3.08.1968

Türkiye

88

55

Avusturya

3

4.08.1968

Türkiye

60

84

SSCB

4

5.08.1968

Türkiye

77

72

Polonya

5

6.08.1968

Türkiye

82

65

İsrail

6

8.08.1968

Türkiye

76

73

İspanya

7

9.08.1968

Türkiye

43

75

SSCB

8

10.08.1968

Türkiye

44

53

İtalya

9

6.08.1970

Türkiye

78

52

Belçika

Yugoslavya

1970 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

10

7.08.1970

Türkiye

66

67

Çekoslavakya

11

8.08.1970

Türkiye

63

71

İtalya

12

10.08.1970

Türkiye

63

76

Bulgaristan

13

11.08.1970

Türkiye

47

80

SSCB

14

13.08.1970

Türkiye

67

86

Romanya

15

14.08.1970

Türkiye

69

67

Belçika

16

15.07.1972

Türkiye

63

72

Polonya

Yunanistan

1972 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri

17

16.07.1972

Türkiye

52

56

Macaristan

18

17.07.1972

Türkiye

64

76

İspanya

19

19.07.1972

Türkiye

47