Genç Milliler zorlansa da kazandı - BasketFaul.com

Genç Milliler zorlansa da kazandı

28-07-18 15:38

 İstatistik:


Genç Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası'nın ilk maçında Almanya'yı 73-67 yenerek turnuvaya galibiyetle başladı. Maçın büyük kısmını geride götürsek de ikinci yarıdaki iyi oyunumuz bize galibiyeti getirdi. Mert Konuk karşılaşmada fark yaratan oyuncu olurken dış atışlarda geleneksel bir şekilde pek başarılı olamadık.

Genç Milliler karşılaşmaya bir hayli kötü başladı. İlk isabetimizi 3. dakikada üretirken Almanya'nın skorda ilk beş dakika sonunda 14-4'lük üstünlük yakalamasına engel olamadık. Özellikle dış atışlarda çok etkili olan Almanya baskılı savunmamızı iyi cezalandırdı. Milliler ise hem pota altında hem de dış atışlarda bir türlü yüzdeli bitiremedi. İlk çeyreği Almanya 25-14 önde tamamlarken istediklerini hiç yapamayan bir milli takım vardı.

İkinci çeyreğe de rakibin iki üçlüğü ile girilince skor 31-14'e gelirken fark da 17 sayıya yükseldi. Sadık Emir Kabaca ile direnmeye çalışsak da 15. dakikayı da 35-18 geride tamamladık. Eray çok istenen üçlüğümüzü 5. denemesinde isabete çevirirken takım için de bir kıvılcım oldu. Savunma sertliğimizi bir seviye arttırırken 12. oyuncu olarak oyuna giren Mert Konuk'un isabetiyle farkı tek haneler seviyesine indirdik. Devre sonunu Almanya daha iyi oynaynca devre arasına 43-30 Almanya üstünlüğü ile gidildi. 

İkinci yarıya Mustafa, Adem ve Mert'in isabetleriyle 7-0'lık seriyle başladık. Adem bir üçlük daha yollayınca Almanya molası geldi fark da 5 sayıya indi. Mert Konuk oyunun iki tarafında da ağırlık koyarken Almanya şans basketleri hariç sayı üretemedi. Çeyreğin ikinci kısmında 3 dakikada yakaladığımız 7-0'lık seriyle maçta ilk kez öne geçmeyi 54-52 skoruyla başardık. Çeyrek sonunda biraz gevşeyince Almanya son çeyreğe 58-56 önde girdi.

Son çeyreğin ilk kısmı iki takım adına da çok sert geçti. Kolay sayı üretimine iki takım da izin vermezken 4 dakika sonunda skor 60-57 almanya lehineydi. Önce Adem'in çalıp smaçladığı top ardından Mustafa'nın isabetiyle öne geçtik ve Almanya molası geldi. Mola sonrası mililer 2 dakika sayı üretemezken Almanlar yeniden skorda öne geçti. Son 3 dakikaya girilirken Almanya'nın 64-63 üstünlüğü bulunuyordu. Tam bu dakikalarda ribaundlarda ezildiğimiz için Ömer Uğurata Tarık Sezgün'ü sahaya attı. Tarık ise üst üste iki hücumda sayı üreterek günün kahramanı olmayı başardı. Savunmayı sertleştiren milliler Mert Akay'dan da bir turnike bulunca skor bir anda 69-64'e geldi. Almanya çizgiye gelip 1/2 atarken biz de aynı şekilde karşılık verdik ama hücum ribaundunu alarak büyük avantaj yakaladık. İkinci şansımızda hata yapmayınca farkı 7 sayıya çıkarıp maçı geri dönülemez noktaya getirdik. Karşılaşmadan da 73-67 galip ayrıldık.

Yorumlar Okunma: 3283