Sakarya bu çaylaktan çok şey bekliyor (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Sakarya bu çaylaktan çok şey bekliyor (Gençalp Kozan)

30-07-18 19:04
Transfer dönemi birçok taraftar için sezon içinden daha zevkli geçiyor zira bu süreçte tuttuğumuz takım için hayalî kadrolar kurabiliyor, kafamızdaki oyunu sahada canlandırabiliyoruz. Takım tutma içgüdüsünü derinlerde saklayıp oyunun kendisini seven izleyiciler ise tüm takımlarda lige renk katacak birkaç oyuncu görme taraftarı. An itibarıyla Tahincioğlu BSL'nin tek çaylak oyuncusu olan Junior Etou da benim için bu profili çizmeye aday olan birkaç isimden biri. Kongo'da doğup büyüyen ve Afrobasket'te milli formayı terletmiş olan oyuncunun profesyonel kariyerinde ilk durağı Adatıp Sakarya Büyükşehir Basketbol olacak ve Avrupa basketbolunun akıllarda kalacak yeni bir 4 numarayla tanışıp tanışmayacağını hep birlikte göreceğiz. Avrupa basketbolundan önce Etou'yla tanışmanız adına kendi gözlemlerimi aktarmaya çalışırken NCAA ekibi Tusla'da Etou'nun üç sezondur koçluğunu yapan Frank Haith'in yorumlarını almayı da unutmadık.

Junior Etou'nun, yerine geldiği Nathan Boothe ile 4 numara olmanın getirdiği bazı benzerlikleri bulunuyor ancak bunların yapılış şekli itibarıyla bazı farklılıklar var. 2.03'lük Etou, atletik bir isim ve dolayısıyla sırtı dönük oyunları da fiziksel üstünlükten ziyade çabuk ayakları sayesinde iyi bitirebiliyor. Yani her uzuna muhakkak öğretilen, klasikleşmiş şekilde rakibi iterek çembere gitmek yerine seri davranıp rakibini geride bırakarak içeri penetre etmeyi tercih ediyor. Bu özelliği Etou'nun Hayri Solmaz Hoca'nın tabiriyle "tahmin edilemezlik katsayısı"nı arttırdığı için rakiplerin kolayca yardım getirmesini önleyecektir. Ayrıca Adrien Moerman gibi nispeten daha ağır forvetleri bulunan takımlar karşısında yeşil-siyahlılara avantaj sağlayabilir.

Dış atış, pivotlar için bile her geçen sezon daha büyük önem arz ederken 4 numaranızın şut tehdidi olmaması söz konusu olamaz, 24 yaşındaki oyuncu da bu beklentiyi fazlasıyla karşılıyor. İki sezon önce %43, geride kalan yılda ise %35 ile üçlük kullanan Etou, yayın gerisinde ceza şutörü veya perdeden çıkıp topu kullanan oyuncu misyonunu üstleniyor. Kendi şutunu yaratma noktasında ise orta mesafede daha başarılı, hücumun sıkıştığı anlarda geriye çekilerek isabetli atışlar kaydedebilir. Ligimizin yeni çaylağı, yüzü dönük oyundan imtina eden uzunlardan da değil, en önemli silahı olan çabuk ayakları ona bire bir oynayıp içeri penetre edebilme özgürlüğünü de tanıyor.

Yukarıda da bahsettiğim üzere Etou'nun repertuarında sete sette koçu Selçuk Ernak'a sunabileceği net üç hücum opsiyonu bulunuyor. Ancak Kongolu, geçen sezonki Sakarya'nın özellikle kendisinden daha güçlü takımlarla oynarken hissettiği önemli bir boşluğu doldurabilir: açık sahayı etkili kullanabilme. Geçen sezon yaptığımız röportajda Koç Ernak takımın tempoyu düşürmeye yönelik basketbolunu geçiş hücumlarında çok fazla top kaybı yapıyor olmalarına bağlamıştı. Tabii bundaki en önemli etkenlerde biri de 2.18'lik Moustapfa Fall ile hızlı bir şekilde tüm sahayı geçmenin mümkün olmamasıydı. Fall'ın yerine alınan Nnoko da tıpkı Etou gibi-hatta Etou'dan daha da fazla-atletizmiyle öne çıkan bir isim. Dolayısıyla pota altında Etou-Nnoko ikilisinin olduğu anlarda hızlı oynamaya yönelen bir Sakarya izlemek hiçbirimizi şaşırtmamalı.

Sakarya'nın yeni pota altı, yeşil-siyahlıların oyun anlayışında bir başka değişikliği daha zorunlu kılacak gibi gözüküyor. Geçen sezon Boothe-Fall ikilisinin bir arada oynadığı anlarda hücum verimliliğini maksimum düzeye çıkaran Sakarya, bu isimlerin yüksek saha görüşü sayesinde içten dışa pasları hücumunun temel taşı haline getirmişti. Fakat bu sezonki uzun rotasyonunda Etou ve Nnoko daha çok bitirici özellikleriyle öne çıkan oyuncular. Dolayısıyla geçen sezon kendi skorunu üretme konusunda daha özgür olan Sakarya kısalarına yaratıcılık konusunda bu sezon daha büyük iş düşecek.

Savunma kısmına gelecek olursak Etou, atletik özellikleri sayesinde toplu oyuncunun karşısında kalmakta zorlanmayacak bir forvet. Bu noktada Selçuk Hoca'ya adam değişme müdafaasını kullanabilmesi için olanak sağlıyor zira 1'den 5'e kadar tüm oyuncuları savunabilir. Pota altında ise bloklarıyla nam salmış kuzeni Serge Ibaka'ya pek çekmediğini söylersek yalan olmaz, zira Etou ortalama 4 maçta 1 blok yapıyor. Yani onu boyalı bölgeyi karartmasıyla anmayacağız ancak zekası, oyunu okuma kabiliyeti ile Sakarya savunmasına gereken katkıyı verecektir ki zaten arkasında Nnoko gibi çok sert bir pivot varken kimse Etou'dan rakiplere bu tarz bir mesaj vermesini beklemez.

Kısa süreli araştırma ve gözlemlerim sonucunda Etou'yu böyle tarif edebiliyorum ancak bir çaylağı şüphesiz kolejdeki antrenörü en iyi şekilde anlatabilir. Bu sebeple Etou'yu Tusla Koçu Frank Haith'in gözünden analiz etmekte fayda var. Koç Haith ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiden pasajlar:

-Birlikte çalıştığımız üç sene içinde kendini bu oyuna adamış, çalışkan bir basketbolcu haline geldiğini söyleyebilirim. Yeteneklerini muazzam bir skorer olma yönünde kullandı ve üç sayılık atışlarının yanı sıra post-up oyunu ve çembere yüzü dönük gidebilme özelliğiyle hücum çeşitliliğini geliştirdi.

-Fiziği itibarıyla tüm pozisyonları savunabilecek bir oyuncu, ikili oyun sonrası oyun kurucunun karşısında kalabilir. Aynı zamanda nerede pozisyon alması gerektiğini iyi biliyor ve hücum faulleri alma konusunda oldukça başarılı.

Son dönemde Türkiye'deki koçların çaylak oyuncularla çalışmaktan genellikle kaçındığını söylediğimde ise...

-Tusla olarak zorlu bir konferansta mücadele ediyoruz ki zaten Etou da mevkiinde NCAA'in tüm oyuncuları arasında kalbürüstü sayılabilecek bir isim. Dolayısıyla Sakarya'nın ülkenizi heyecanlandıracak bir oyuncu transfer ettiğine eminim.

-Günlük hayatında biraz utangaç olsa da saha içinde agresif bir oyun yapısı var. Ayrıca çok iyi bir takım arkadaşı ve koçunun sözünden kolay kolay çıkmayan biri. 

Teşekkür etmeme cevap olarak...

- Hiç önemli değil, o çocuğu çok seviyorum. 

Yorumlar Okunma: 4634