İyi şeyler yapmak... (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

İyi şeyler yapmak... (Hayri Pekergin)

12-08-18 23:59

 

 
U 18 Kız Milli Takımı Avrupa B Klasmanı Şampiyonasında 4. sırayı aldı. 

Bu sonuçla geçen sene yeniden düştüğümüz B liginde ilk defa kalıcı hale geldik.  

U20 Milli Takımımız da iki hafta önce sonuçlanan Avrupa B Şampiyonasında 5. Sırayı alarak B klasmanında kalıcı konuma düşmüştü. 

Her iki turnuvaya giderken Altyapı Milli Takımların yönetimindeki “arkadaşlarımız” ait olduğumuz yere dönmeyi hedefliyoruz demişlerdi. 

Ne yazık ki hedeflere varılamadı ama Milli Takımlarımızın emanet edildiği arkadaşlarımızın Bir konuda hakları vardı. 

Türkiye’nin yeri Avrupa B Ligindeki Lüksemburg, Kıbrıs Rum Kesimi, İsviçre, Danimarka, İzlanda, Gürcistan gibi kadın basketbolunda değil cismi, ismi bile olmayan ülkelerin yanı elbette değildi. 

*******
 
Rica ediyorum. 

Lütfen kimse kendini ve etrafındakileri “büyük resim”, “geleceğin mimarisi” , “umutlar”, “iyi şeyler” diye kandırmasın. 

Bu satırların yazarı 2012 yılında, 1998 doğumluların U14 şampiyonasını izlediğinden beri alarm zilleri çalıyor diye yırtındı. 

O dönemde hangi arkadaşımız bu uyarıları üzerine aldı? Kim taşın altına elini koydu?

Ardından geçen sürede en az 20 yazıda kadın altyapı milli takımları için farklı ve kapsayıcı bir sistem değişikliği gereğini belirttim.

O tarihlerde de bu geleceği görmek için kahin olmak gerekmiyordu. 

Sadece altyapıları okulu ile kulübü ile yakından izleyip Avrupa seviyesi ile kıyaslamak yeterliydi. 

Bunun ardından Milli Takımlarda her yıl adım adım, kademe kademe bir gerileme izledik. 

Sonuçta geçen yıl U20 ve U18 Milli Takımlarımız küme düştü. 

Yine ve yine yazdım. 

Somut örnekler ve birbirine bağlı sebep sonuç ilişkileri ile başarısızlıkların nedenlerini sıraladım.

Şükür olsun ki, hiçbir karşılık beklemeden basketbola gönül veren, basketbol yazan çizen genç insanlarımız bunları gördü. Not aldı. Şimdi hatırlıyor. Hatırlatıyor.  

Sonuç kadın basketbolunda altyapı milli takımlarının yönetimi değişti. 

Sistem ve sistemin yol açtığı sorunlar aynı kaldı. 

Bu yıl yaşadığımız her iki kategoride B liginde kalıcı olunması, geçen yıl yaşadığımız küme düşme başarısızlığından daha ağır bir sonuç. 

Daha ağır çünkü geçmişte yaşananlardan hiç bir şey “öğrenilmediğini” ortaya koyuyor. 

Yanlış bir sistemin aynı kaldığı, yalnızca baştaki kişilerin değiştiği yerde iyi şeyler olmadığını gösteriyor.  

İşin asıl üzüntü verici kısmı da ne yazık ki burası. 
 
*******

Yine rica ediyorum. 

Kadın Altyapı Milli Takımları ile alakalı sorumluluk sahibi “arkadaşlarımız” lütfen artık kulüpleri, kulüp antrenörlerini “tek sorumlu” olarak ortaya atmasınlar.

Geçmiş yıllarda eleştirilen Canik Belediyesi, Mersin BŞB,  gibi takımlar bugün oyuncu fabrikası haline gelmiş durumda. Yeni kurulan Çukurova Basket’in takımı ortaokullarda ilk dört arasına girebiliyor.

KBL’de bilinen ve göz yumulan 1-2 istisna dışında her takım altyapı çalışmalarını destekliyor. 

Elbette daha da iyi olabilir. 

Kulüpler öncelikle Milli Takıma aday sporcularının adaletli şekilde değerlendirilmesini, objektif kriterler ile seçilmesini ya da elenmesini bekliyor.
Kulüplerin verimini arttırmak için de yapılacaklar var.  

Yapılması gereken KBBL, TKBL ve KBL’de göstermelik değil kalıcı ve sürdürülebilir altyapı yatırımı yapılmasını ve belli sayıda altyapı sporcusu olmasını lige katılım koşulu haline getirmek.

Bu kriterleri izlemek. 

Antrenörler konusunda kadın basketbolunda coachlara mentörlük yapabilecek deneyimli teknik adamları kulüpleri desteklemek üzere rotasyona tabi olarak görevlendirmek.

Bu konuda TUBAD ile proje geliştirmek. 
 
******* 

Ama her şeyden önce yapmaları gereken bir şey var. 

Sorumlu arkadaşlarımız özellikle U18 – U16 Altyapı Milli Takımlarını oyuncu menajerlik şirketlerinin kapsamı altından çıkarsınlar. 

Enerjilerini eleştiri getirenlere, neden sonuç ilişkisi belirterek objektif tespitler yapanlara değil içinde bulundukları sistemin yanlışlarına, milli takımlara hangi (ortaya konmuş) performans kriterleri ile oyuncu seçildiğine yönlendirsinler. 

Tekrar ediyorum;

Dönem  “büyük resim”, “geleceğin mimarisi” , “umutlar”, “iyi şeyler” gibi süslü ama içi yapılanlar ile dolmayan sözler ile zaman maliyeti yaratma dönemi değildir. 
 
*****

U18 Kız Milli Takımında görev yapan hem oyuncu kardeşlerimize hem de önemli özveriler ile kulüplerdeki görevlerini arka plana alarak görev yapan teknik ekiplere çabaları için teşekkür etmek gerekiyor. 

Takımda yer alan dört oyuncunun turnuvadan önce 10 gün süre ile U20 milli takımı ile turnuvaya gitmesi ve orda üç yaş büyük oyuncular önünde oldukça hırpalanarak dönmesi U18 milli takımını hem düzen hem de fiziksel olarak çok yıprattı. 

Bu oyuncuların normal sezondaki maç / idman yoğunluklarını ya da fiziksel hazırlık seviyelerini tam olarak dikkate almadan U20’ye gönderilmesi dört oyuncudan üçünün U20 turnuvasından çeşitli sakatlıklar ile dönmesine neden oldu. 

Bu sakatlıklar ise hem U18 Milli Takımının son haftalardaki idman kalitesini, hem de oyuncular açısından turnuvanın sonlarında daha çok hissedilen performans kayıplarını getirdi. 
 
******

Konfüçyus’un dediği gibi;

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz.

Bildiğini bilmeyeni uyarınız. 

Bilmediğini bilene öğretiniz. 

Bilmediğini bilmeyenden kaçınız. 

Twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 3992